858 kommentaari

  /   16:09, 13. okt 2017
olen ise ka nõuka inimene. lapsepõlv oli õnnelik tänu vanaemale kes meie eest hoolitses ja tegi tuhvlis kartuleid. aga kus nüüd vanaemad on .tööl muidugi. kui pensionile saad on lapselaps suur. kas on ikka õige ,et naiste pensioni iga viidi 65 aastani kas 60 poleks piisanud. oleks lapselapse lapsepõlve ka õnnelikuks teinud.
T
tädi  /   19:45, 11. okt 2017
ene,tõesti kurb,et te nii madalale olete langenud,et selliseid kommentaare loete teisi poliitikuid laimate,aga kas maainimeste elu-olude kohta oskate ka varasemat ja praegusest elust ( sh lastest)kosta
H
HOOLIMATA TSENSUURIST SISALDAS KUSTUTATUD LAUSE 12 SÕNA, 2 KOMA JA 1 PUNKTI.  /   18:49, 11. okt 2017
MOTT. (MIDA OLIGI TARVIS TÕESTADA.)
H
Huvitav,  /   14:03, 11. okt 2017
TAVALISED EESTI INIMESED KIRJUTAVAD OMA LAPSEPÕLVEST - kas see on nüüd siis ära keelatud??? Huvitav, KES on v6tnud endale 6iguse visata RAHVALE täiesti mittepoliitiliste meenutuste ja arvamusavalduste eest näkku sellised sildistusi nagu - "mingid isendid", "palgalised ekrekesikud", "Kremli trollid"jne. See on naeruväärne, teie, sildistajad ise, olete kas ajupestud v6i tasulised kommenteerijad-s6imajad, see on t6esti "siililegi selge".
V6iks vahet teha s6ja-aastate ja rahuaja 60-80-ndate vahel, kui m6istus lubab - inimeste solvajad ja sildistajad. Ei olnud 70-80-ndatel -"tühjad kaupluste riiulid ja nälg", ei olnud ka "verist okupatsiooni", me ei liikunud püssimeeste saatel ringi ja Siberisse kedagi enam ei saadetud. Ja t6esti, oli turvatunne, kena-armas kodu ja ei toidust ega tarbekaubast ei olnud tol ajal enam puudus.Lisaks oli k6ik t6esti väga odav ja k6igile kättesaadav. Mitte nagu praegu, kui oleme küll n.ö. vabad, aga raha pole enamusel k6ige lihtsamate vajaduste jaoks.
Muide, S.Oxaneni arvamused on üliveidrad, kui ta töötavat ja väärtusi loovat rahvast nimetab "parasiitlikuks proletariaadiks". Proletariaat on teatavasti TÖÖTAV rahvas ja ei saa juba oma p6hiolemuselt olla PARASIITLIK. Parasiidid on need,kes p6him6tteliselt elavad teiste tööst, higist ja vaevast, l6ikavad sellest kasumit ja varastavad, kusjuures väga suurelt. K6ik t6ed ja väärtused on praegu peapeale pööratud.
Kuna m6ned siin panid "diagnoosi", et n6uk.-aegset lapsep6lve ja noorust meenutavad hea s6naga vaid "vanakesed", siis selgituseks - 60-70-aastased pole veel vanakesed, vähemalt mitte mujal maailmas. Ka 80-aastased meenutajad on siin selgema m6istusega kui nende s6imajad. Ise kuulun 70-nate keskel sündinute hulka (42.a.) ja ei pea ennast vanaks. Mis puutub lapsep6lve, siis jah, see oli minul ja mu eakaaslastel t6esti ilus.
E
ei sõima, ei kasuta roppusi, aga kommentaariei ka ei avaldata  /   13:39, 11. okt 2017
paisrab, et eilne ekremode alustas tööd
sest , et jälle ei avaldata
ekrele mittesobivaid kommentaare.
  /   13:35, 11. okt 2017
TAVALISED EESTI INIMESED KIRJUTAVAD OMA LAPSEPÕLVEST - kas see on nüüd siis ära keelatud??? Huvitav, KES on v6tnud endale 6iguse visata RAHVALE täiesti mittepoliitiliste meenutuste ja arvamusavalduste eest näkku sellised sildistusi nagu - "mingid isendid", "palgalised ekrekesikud", "Kremli trollid"jne. See on naeruväärne, teie, sildistajad ise, olete kas ajupestud v6i tasulised kommenteerijad-s6imajad, see on t6esti "siililegi selge".
Tehke vahet s6ja-aastate ja rahuaja 60-80-ndate vahel, kui suudate ja m6istus lubab - inimeste solvajad ja sildistajad. Ei olnud 70-80-ndatel -"tühjad kaupluste riiulid ja nälg", ei olnud ka "verist okupatsiooni", me ei liikunud püssimeeste saatel ringi ja Siberisse kedagi enam ei saadetud.T6esti oli turvatunne, kena-armas kodu ja ei toidust ega tarbekaubast ei olnud tol ajal enam puudus.Lisaks oli k6ik t6esti väga odav ja k6igile kättesaadav. Mitte nagu praegu, kui oleme küll n.ö. vabad, aga raha pole enamusel k6ige lihtsamate vajaduste jaoks.
Muide, Sofi Oksaneni arvamused on üliveidrad, kui ta töötavat ja väärtusi loovat rahvast nimetab "parasiitlikuks proletariaadiks". Proletariaat on TÖÖTAV rahvas ja ei saa juba oma p6hiolemuselt olla PARASIITLIK. Parasiidid on need,kes p6him6tteliselt elavad teiste tööst, higist ja vaevast, l6ikavad sellest kasumit ja varastavad, kusjuures väga suurelt. K6ik t6ed ja väärtused on praegu peapeale pööratud.
Kuna siin pandi diagnoos, et n6uk. aegset lapsep6lve ja noorust kiidavad vaid "vanakesed", siis selgituseks - 60-70-aastased pole veel vanakesed, vähemalt mitte mujal maailmas ja ka 80-aastased meenutajad on siin selgema m6istusega kui nende s6imajad. Ise kuulun 70-nate keskel sündinute hulka (42.a.) ja ei pea ennast kaugeltki vanaks.Mis puutub lapsep6lve, siis jah, see oli minul ja eakaaslastel t6esti ilus.
  /   13:33, 11. okt 2017
Imelik, siin on küll juba 750 vene okupatsiooni aja vanakest nagu nõia väel kohe kivide alt välja ilmunud,
kes kiidavad siin oma nõukaaja lapsepõlve kohe taevani
Ja kus neil on alles plusside laviin…
Teistel muidugi miinuste laviin.
Hahaahaa, arvate, et eestlased aru ei saa, et helmede ajupesuvabrik töötab kohe akkord tasemel vorpides nõukaaja kiidulaule, mis ilmusid ja tulid siin nagu Vändrast saelauad.
Muide, võõrvõimu kiitjaid ja koostöötajaid nimetatke kodumaa reeturiteks!
A
ajupestud poolkurtidele  /   13:21, 11. okt 2017
Eesti Vabariigi president
Pr. KALJULAID OLI JA ON PARIM EESTI PRESIDENDENT, KES MEIL EALES ON OLNUD!
7
70+  /   11:40, 11. okt 2017
Muidugi lapsepõlv ongi õnnelik. Kuid ikkagi sooviks teada, mida on teinud siis Ene Ergmaa parema elu nimel EESTI VABARIIGIS. Lubasime , et sööme kasvõi kartulikoori. Miks Ene Egmaa kõrgele kohale saades seda enam ei meenutanud ja riigikogulastele selgaks ei teinud, et kuhu jõuab EESTI VABARIIK, kui hakkame hoolitsema selle eest, et kõrgel kohal olles on õigus suurele palgale. Loobunud ja öelnud, et lubasin süüa kasvõi kartulikoori ja seda ka nüüd teeme. Miks ta nüüd näeb, millises vaesuses elavad mõned pered EESTI VABARIIGIS ja peavad olema organisatsioonid, jõulutunnelid, kes kerjavad raha, et riigiametnikud saaksid suured tasud ja hüvitised kätte. Nüüd selline tunne, et süüdi president. Vanasti ikka kirusime vene valitsust. Milleks meil valitsus ja riigikogu.Et kurnata rahvast.Ehk nüüd kommentaar läheb läbi,.
M
Mis nüüd siis lahti ÕL???  /   11:19, 11. okt 2017
Sõna antakse vaid tõelistele kommunistidele, kes siin ruigavad(10:21-10:25). Üks tavaline parteitu olnud eestlane üritab rääkida ausalt oma elust, SEE EI SOBI? Vaadake ise punast miinuste merd, need ju vihkavad isamaalasi,EKRE ja EKRE ja need sõimajad kõik alles???Nende sisu ju ei vasta isegi teemale aga sobivad??Valikuline putinlus maad võtmas ka siin.
V
vaadake pilti!  /   10:25, 11. okt 2017
See mammi on nii näoilme kui ka oma maailmavaate poolest täpselt nagu
teine Savisaar.
V
variser  /   10:21, 11. okt 2017
Ergma ütles kohe ausalt välja, et nii nagu nende pere lapsed kui ka kümnedtuhanded teiste perede lapsed pidid nõukaajal väga tihti sööma ainult koorega kartuleid, lihast, kalast, juurviljadest-puuviljadest polnud siis lõhnagi. Isegi kartuleid oli nii vähe, et emad-isad loovutasid need oma lastele ja läksid ise tühja kõhuga magama.
See on aus tõdemus proua Ergma poolt, et kõik, eriti lapsed kannatasid vene okupatsiooni ajal alatoitluse alla!
Aga seejuures kiidab see rovva veel sellist lapsepõlve ja laidab suure suuga praegust Eesti riiki, kus igal tublil ja töökal eesti perel on söögilaud kohe lookas kõigist eluks, eriti laste kasvamiseks vajalikest toitudest, olgu need siis liha- või piimatooted, juurviljad või mitmed-kümmet sorti puuviljadest.
Sellise vana ja kibestunud, lastetu naise jutt on nagu bull shit.
Variser, muud ei midagi.
P
President  /   01:19, 11. okt 2017
on kasvanud ilma isata. Võib temaga nõustuda, et 70-tel aastatel võisid isata lapsed tunda majanduslikku kitsikust.
H
Häbi teile olgu  /   23:34, 10. okt 2017
Siin toimimub täielik bullshit nende kommentaaridega. Õhtuleht on ära oststud.
V
Vanaema,kellel oli õnnelik lapsepõlv  /   22:37, 10. okt 2017
Mul on siiralt kahju meie presidendi kibestunud vaatenurgast ja selle laiendamisest kogu vanemale põlvkonnale.Noorusmälestused saadavad meid läbi elu ja on võimelised soojendama südant ka raskematel aegadel.Kodu,mängumaad,turvatunne,sõbrad,noortesõbralik kool,korrastatud komberuum-kõik see oli olemas.Punapropaganda oli midagi,mis meid tegelikult ei kõnetanud ja ega seda minu koolis peale ka ei sunnitud.Pioneerielu oli üks suur seiklus.Teine asi on Siberisse küüditatutega-niisugust ülekohut ei saa andestada.Aga seekord polnud rõhuasetus sellel.
5
58a väljalase  /   20:04, 10. okt 2017
olnud nöuka ajal häda midagi,inimväärsem elu kui nyyd.Poododes olid kyll sabad aga nälga kyll ei tundnud ega tunnet,et makse maksta ei jöua.Palgast jäi raha yle naabermaadeski reisimas käia,nt Lätis,Leedus,Pihkvas jne.Kogu aeg kolhoosid-sovhoosid korraldasid omadele väljasöite,teatrid,laadad,kinod.Ei tundnud tunnet ,et olen önnetu vm.Olid tantsupeod ansamblitega,koolis öpe tasuta ja ametikoolis maksti stipendiumi,yhiselamu oli poolmuidu.Meid kasvatas ema yksi ja ei tundnud millestki puudust,sest loomad laudas,aed ,pöllumaa,öunapuud jm sellised .Looduslik ja puhas toit,e-ainete vaba.Koolides ekskursioonid kevaditi,köik käisid ja keegi ei jäänud naljalt koju.Koolis öpetati köike toredat,nagu peenramaad tegema,pargiteid korras hoidma-tulin koolist ja tegin sama omas koduski,sain sealt sellise pisiku,mis seniajani hoiab mind virgena.kevadel tahaks kohe lume sulades näpud mullaseks teha.Ma olen tänulik,et see elu on mind kasvatanud selliseks,kes saab hakkama igal ajal ja iga asjaga .Oli kyll pioneeri,oktoobri ja komsomoli aeg aga ma ei hoomanud selles midagi ebameeldivat,vahetunnid olid sisustatud igasuguste pönevate mängudega,sellega tegeles pion eerijuht.Kohe ootasid,mis saab järgmisel vahetunnil,igasugu matkad loodusesse,loomi ja linde vaatlema,maastikumängud,suusavöistlused,rahvaste pall,vörkpall-köigil oli tegevust ja keegi ei konutanud kusagil nurga taga.Öpilased pakkusid istet endast vanematele inimestele,kui keegi ei märganud,siis alati juhtus ka möni öpetaja samas koju söitma ja kord löödi kohe majja.Alati oli taskuraha ja ei tundnud töesti eriti millestki puudust,sest elus on palju muudki väärtusi kui kallid ja ilusad riided,uhked autod jne.Nii on !
N
Nagu ütlesid klassikud  /   19:54, 10. okt 2017
Mingu ta ka... Ene väljendas, et Kersti tegevus ei vasta tema ihadele, ootustele, arusaamadele, ei tundu tema jaoks ihaldusväärne, kasumlik ega kaitsev - sama oskavad väljendada enamik inimkonna liikmetest. Miks ma ei valinud IRL-i on põhjus, et ma ei tahtnud, et Ene ütles, et tema midagi võitis...
K
Kahju  /   19:16, 10. okt 2017
Mul on tegelikult presidendist isegi veidi kahju,et ta nii ämbrisse pani ja suurele osale ühiskonnast lajatas. Võib-olla ta ise ei mõelnudki, et see nii suurt kõlapinda leiab, ehk oli tal lihtsalt kahju lastest, kes tema arvates õnnetud olid. Võib-olla tema perekonnas ei olnud seda armastust, mis lapse õnnelikuks oleks teinud.
  /   19:11, 10. okt 2017
varsti ehk tuhat täis?
Mingid isendid arvavad, et eestlased ei saa aru, et see on hel/mede mus//tape.suva-brik, kes siin neid nõukaaja kiidukommisid toodavad ja seda kohe akkord tasemel. Varsti juba 800!
M
muhahahaa  /   18:56, 10. okt 2017
Ei aita ei seenelise Viimsi võrno ega lastetu ja kahekeelse ergma ega palgaliste ekrekesikute poolt EV presidendi Kaljulaidi pihta lahtilastud laimukampaania mitte kui midagi.
Kõik oli neil tobudel lihtsalt tühi töö ja oma oma aja raiskamine.
Kasu said aga mõistusega eestlased, kes näitavad eelolevatel valimistel nendele sopaloopijatele lihtsalt keskmist sõrme!
Eesti Vabariigi parim president
Pr. KALJULAID OLI JA ON PRESIDENDENT!
N
No   /   18:39, 10. okt 2017
ligi 800 kommi, kes neid lugeda jõuab aga ühte tuleb öelda, olen praegu 56 ja mäletan nii mõndagi.
"t.i.b.l.a.d.e valitsus oli nõmedus kuubis kui mitte rohkem.
R
raudmees  /   18:23, 10. okt 2017
Ega oskagi muud ütelda et herneprintsess hakkab iseomast tarkusest targutama asjade üle millest peake üle ei käi See kirutud vene aja valitsus maksis tudengile korralikku stipendiumi mis võimaldas muretult õppida Ise sain korraliku hariduse mis võimaldas eluaegse teenistuse Kas praegused noored kes limpsivad narkotsi ja huugavad aega surnuks jõlkudes on õnnelikud Kas lapsed kelle isad välismaal raha teenivad et korterikrediiti maksta on õnnelikud No kes paganat selle tarkpea meie kraesse sokutas Oli ju kordi paremaid kandidaate
V
veelkord Sofi Oksaneni järg, mida siiani ei avaldata ega avaldata  /   18:22, 10. okt 2017
Ma ei igatse sirpe ja vasaraid meenutama totalitarismi, aga Nõukogude esteetika – sümbol verisele utoopiale ja ühiskonnale, mis oli vägivallaga muudetud näivalt klassivabaks – oli mulle ka normaalne ning kodune lapsepõlvekeskkond. Ja Lasnamäe ei ole mulle lootusetuse ja sünguse sümbol, nagu see on paljudele soomlastest turistidele, kellel on vahel raske taibata, miks kõik Lasnamäe elanikud ei tahagi kusagile mujale kolida.
Minu lapsepõlve ümbruskonda määrasid raamaturiiulid, mis olid igas eestlase kodus, sõltumata haridustasemest.
Nõukogude Eestis olid korterid kas tööandja omad või kuulusid kohaliku võimu elamufondi. Iseseisvumise järel need korterid erastati – üürnikud said korterid omandada sümboolse hinna eest. Selle tulemus on, et samades majades elavad inimesed kõigist ühiskonnaklassidest.
Eramud polnud Nõukogude juhtide ja partei meele järele, nende ehitamine polnud soovitav. Kuna Tallinna elanikkond kasvas Stalini alustatud rahvastikupoliitika tõttu mõnekümne aastaga kahekordseks, oli kogu aeg puudus eluasemetest ja mõne üksikelamu ehitamist pidi taluma.
Neid ei tohtinud siiski eramajadeks nimetada, sest eraomandit ei sallitud ideoloogilistel põhjustel, ja seepärast mõeldi eramutele välja uusi nimesid, nagu isiklik elamu või individuaalelamu.
Et eramud olid nii soovitud ja haruldased, olid eramutes kasvanud tüdrukud ja poisid soovitud abieluturul. Ämm ja äi eramus või koguni noorpaarile eraldatud alakorrus oli särav perspektiiv maal, kus korteri saamine oli aastakümnetepikkuse järjekorra kaugusel, rääkimata võimalikust pärandusest.
M
M6ni tüüp imestab,  /   18:04, 10. okt 2017
et inimesed siin julgevad nimetada oma lapsep6lve ilusaks - kohe mitme p6lvkonna inimesed teevad seda - ei tea miks? LIHTNE SELGITUS: järelikult neil inimestel OLI ilus lapsep6lv, nii lihtne see ongi. Ei maksa otsida tagam6tteid ega s6imata neid inimesi vene käsilasteks v6i veel kekski., ei maksa soovitada minna Venemaale - nende inimeste kodu on Eesti! Rahvas räägib oma lapsep6lvest ja noorusest, kas VAHEL HARVAGI ei tohi INIMESED s6na saada siin riigis?!?! MIKS EI TOHI TÕTT RÄÄKIDA??? Miks inimesi t6e rääkimise eest s6imatakse ja solvatakse??? Ma ei tea, kes te, s6imajad/laimajad olete, aga kui edasi inimesi solvate, siis vaadake kommentaare veel hoolega - k6ik, kes oma lapsep6lve ilusaks peavad pole mitte "vanurid", "baabad" ega "deedid" vaid on ka 70-80-ndatel sündinud inimesi, kes on minu meelest 30+ kuni 40-aastased. On nad juba "vanurid"? Ja milleks siin näkku sülitada varasematel aastatel sündinutele, kes ehk m6ned esimest korda kommentaariumis kirjutavad, kuna presidendi solvang nende lapsep6lve kohta puudutas väga paljusid. Saage ükskord aru, et MIDAGI PEAB MÄDA OLEMA RIIGIS, kus nii paljud inimesed pole oma eluga rahul praegusel "6nneajal". Otse vastupidi - inimesed kannatavad puudust ja paljudel lastel puudub just täna lapsep6lv.
V
vanaema  /   16:12, 10. okt 2017
Oi, kui palju kommentaare on kadunud. Noh, ega selle pärast meie lapsepõlv halvemaks muutunut pole. Elage hästi need, kellel on mida meenutada.
O
Omalt poolt  /   15:57, 10. okt 2017
Igal ajal on olnud nii õnnelikke kui õnnetuid inimesi. Nii on praegu ja ei muutu see kunagi.
M
Miks pole minu tänaseid kommentaare avaldatud?  /   15:54, 10. okt 2017
Täna sain täiesti veenduda, et "Õhtuleht" avaldabki ainult Ekre-meelseid komme, teisi lihtsalt ei avalda. Häbiväärne!
M
mis kiun siin  /   15:46, 10. okt 2017
Kõik need ekrekesikutest isendid, kes siin vene verist okupatsiooniaega taga nutavad ja taevani kiidavad, võtku oma 7 asja, veel oma babuuljad ja deedud ja astugu rahumeeli üle Narva jõe Venemaa paradiisi, sest seal on praegu teie õnn, täpselt samasugune elu kui NSVLi aegu – tühjad kaupluste riiulid ja mälg.
S
Solvang,  /   15:40, 10. okt 2017
mida proua Kersti sõnavõtt põhjustas eestluse kandjatele , võrsus tema kunagisest kodust . Kodu loob ema ...
V
Vana hea Nõukogude aeg  /   15:10, 10. okt 2017
Vähemalt sel vanal heal nõukogude ajal ei jäänud keegi nälga ja kodutuks! Aga nüüd on see igapäevane hirm ja mure, kas väikese palgaga suudad veepinnale jääda! Vihkan sellist kapitalismi, kus hinnad ja teenused on vana hea lääneriikide taolised, aga palgad kordades väiksemad!
A
alljärgnevalt Eesti juurtega Sofi Oksanen kirjutas   /   13:46, 10. okt 2017
https://arvamus.postimees.ee/206264/sofi-oksanen-lugu-sitakoti-matsist-vabadusest-ja-orjusest
..
Proletariaadi parasiitlik olemisviis – kommunism – oli Nõukogude Liidus Nikita Hruštšovi järgi plaanis saavutada hiljemalt aastaks 1980.
Üksteisesarnased Lasnamäe kolossid seisid lõputus rivis. Suurimas Lasnamäe korrusmajas oli 288 korterit. Korrusmaju oli 650. Ja ega ses linnaosas õieti muud polnudki.
Köögid olid päris väikesed, sest kõnealune ruum oli Nõukogude perele ülearune – ideaalühiskonnas sööksid kõik ühissööklas. Köök ei olnud mõeldud nautlemiseks, aegavõtvaks söögivalmistamiseks ega pere ühiseks söömaajaks ja seepärast oligi meie köögilaud tilluke, kuigi korter ise suur.
Lasnamäe kerkis sotsialismi ehitamise ajajärgul. Kommunism oli vaid kiviviske kaugusel, enne oli vaid vaja luua sotsialistlik ühiskond. Sotsialismis kasvaks inimene uueks, tööd armastavaks, ausaks ja oma kodumaale ustavaks. Laiskus oleks häbiasi! Töötus oli isegi mõttena võimatu, sest sotsialistlikus ühiskonnas jätkus tööd kõigile.
Põnev tulevikuvaade oli ka see, et kommunismis kaoks raha, sest see oli kapitalistlik pahe, ja kaoks rahas makstav palk. Partei ja valitsus hoolitseksid kõigi vajaduste eest. Armeed oli jällegi tarvis sotsialistliku töö tulemuste kaitsmiseks. Klassivaba ühiskond oli kõige alus ja koos klassidega pidid ühiskonnast kaduma konfliktid. Seepärast poleks kommunismis enam kellelgi muresid.
Aga kuigi Nõukogude riigile vaenulikud klassid olid juba kõrvaldatud, mõjutasid vanad jäänukid ja klassimõtlemine ikka veel, tekitades erimeelsusi. Vanainimesed ja teised kodanlikus klassiühiskonnas kasvanud olid veel kinni vanades väärtustes ja seepärast tuli neid kasvatada uuel viisil mõtlema. Selleks loodi sotsialistlik kirjandus.
Aastal 1980, mil kommunism pidi olema juba maa peale laskunud, lagunes Lasnamäel asfalt, nurgad kihisesid parasiitidest ja piirkonna vähestes poodides mänguasju ei müüdud. Liivakaste kasutasid peamiselt kassid. Laiadel teedel liikusid ühissõidukid ja suuri parkimisplatse polnud, sest isiklikke sõiduautosid oli vähe – Nõukogude Liidu kontekstis ikkagi palju.
järgneb
„Töötlemise“ läbiteinud programm  /   11:34, 10. okt 2017
N-Liidu aegsed lapsed elasid Gulagis ja olid õnnetud see on fakt. E-Liidu aegsed lapsed elavad paradiisis ja kes seda ei usu on putja käsilased.
J
ja mis on praegu  /   10:56, 10. okt 2017
kodutud lapsed tänaval, nuusutavad liimi. töökohustust pole. palju lapsi nälgib praegusel ajal.
nõukaajal polnudki kodutuid, ei mäleta vist ?
M
mis liig see liig  /   10:18, 10. okt 2017
kuidas nüüd äärmuslased, eriti ekrelased on alustanud tohutut laimukampaaniat meie presidendi vastu.
Isegi
President Arnold Rüütel, kes on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) auesimees, tunnistas, et ei kiida heaks EKRE mõnede liikmete äärmuslikke, ühiskonnas suurt kriitikat tekitanud seisukohti.
L
leitud   /   10:14, 10. okt 2017
siililegi selge / 19:13, 9. okt 2017
Nüüd viimase aja meediauudiseid jälgides, peab tahes-tahtmata nentima, et Kremli poolt on antud eriliselt range ja kõva käsk nii parem- kui ka vasakäärmuslastele meie president peab sopa-ja porilaviinidega ülekallama.
Seda siis, nagu te kõik ise siin kogete-näete, helme trollivabriku palgaline nolgikari ka seda kõike suurepäraselt teeb.
Eesmärk on Eesti riigi ja Eesti Vabariigi presidendi mahategemine, paralleelselt võrdluseks aga CCCPi aja kiitmine ja Venemaa presidendi ülesupitamine
Kõik need siinsed kommenteerijad, need nõukaaja lapsepõlvede kiitjad on noored palgalised nolgid, kes peale sõjaaja ja vene okupatsiooniaja elust ei tea mitte ööd ega mütsi.
Neile on ekrekesikute trollivabriku poliitõppusel ideoloogi ja ülemuste poolt käsk kätte antud ja pähe taotud , kiita seda kohutavat vene okupatsiooniaega taevani,
aga mis peaasi - sõimata, laimata ja halvustada meie presidenti.
Kõike neid isikuid aga, kes meie presidenti halvustavad ja maha teevad, neid peavad need kremli palgalised isendid taevani kiitma.
Siin saab ainult üht öelda -Ptüi!
Ja valimistel näeme, ultrahu.. llud äärmuslased, ekrekesikud
+10 -103
  /   09:46, 10. okt 2017
Imelik, siin on peaaegu 650 vene aja vanakest juba nagu nõia väel välja ilmunud, kes kiidavad oma nõukaaja lapsepõlve kohe taevani
Ja kus neil on alles plusside laviinid…
Teisitimõtlejad-meenutajad saavad aga miinuseid et aitab.
Näit. ekre omadele plussilaviinid +286 -11 • +323 -7 • +402 -9
Õigust kirjutajatele muidugi miinused +10 -100 +31 -229 • +27 -377 jne, jne.
  /   09:21, 10. okt 2017
Ergma pidavat haritud inimene olema, aga seda ta ilmselt ei tea, et riigi nimi kirjutatakse suure algustähega
mitte Eesti vabariik, vaid
Eesti Vabariik.
H
Hooliv  /   09:18, 10. okt 2017
Just enne valimisi on tore rääkida õnnelikust lapsepõlvest nõukogude ajal. Ka minul on head mälestused. Valimislubaduste vahus ei leia ühtegi originaalset mõtet. Räägitakse õpetajate tähtsusest. Minu ema oli nõuka-ajal maakooli õpetaja. Palk oli küll väike, kuid riigi käsul toodi igal sügisel õuele kaks tonni briketti ja suur autokoorem saetud-lõhutud, kuivi küttepuid. Korstnapühkija käis regulaarselt. Ka elektri kasutamine oli riigi kulul. Talvel olid toad köetud ja hästi soojad. Elektrimootor pumpas vee tuppa. Õpetajalt ei küsinud võõras võim kopikatki. Selle põlatud võimu ajal ristis ema mind kirikus, talvisel koolivaheajal tulid sugulased kokku ja laulsime jõululaule. Kristlk kodune kasvatus on andnud mulle oskuse jääda igas olukorras ausaks ja põhimõttekindlaks ega kooguta ühegi võimu ees. Õpetaja annab kasvavale inimesele, eluteele kaasa kõige suurema väärtuse - teadmised. Ema ütles: Tarkus on ainukene rikkus, mida teistele jagades ka sina ise aina rikkamaks saad.!!
  /   09:16, 10. okt 2017
Imelik, siin on peaaegu 650 vanakest juba nagu nõia väel välja ilmunud, kes kiidavad oma nõukaaja lapsepõlve kohe taevani
Ja kus neil on alles plusside laviin…
Teisitimõtlejad-meenutajad saavad aga miinuseid et aitab.
Aitäh!
T
tere, nõukaaja! vanurid!  /   09:10, 10. okt 2017
Imelik, siin on peaaegu 650 vanakest juba nagu nõia väel välja ilmunud, kes kiidavad oma nõukaaja lapsepõlve kohe taevani
Ja kus neil on alles plusside laviin…
Hahaahaa, arvate, et eestlased aru ei saa, et helmede ajupesuvabrik töötab vägevalt ja seda kohe akkord tasemel.
A
aus, aga ebaloogiline  /   08:55, 10. okt 2017
Ergma ütles kohe ausalt välja, et nii nagu nende pere lapsed kui ka kümnedtuhanded teiste perede lapsed pidid nõukaajal väga tihti sööma ainult koorega kartuleid, lihast, kalast, juurviljadest-puuviljadest polnud siis lõhnagi. Isegi kartuleid oli nii vähe, et emad-isad loovutasid need oma lastele ja läksid ise tühja kõhuga magama.
See on aus tõdemus proua Ergma poolt, et kõik, eriti lapsed kannatasid vene okupatsiooni ajal alatoitluse alla!
Aga seejuures kiidab see rovva veel sellist lapsepõlve ja laidab suure suuga praegust Eesti riiki, kus igal tublil ja töökal eesti perel on söögilaud kohe lookas kõigist eluks, eriti laste kasvamiseks vajalikest toitudest, olgu need siis liha- või piimatooted, juurviljad või mitmed-kümmet sorti puuviljadest.
Kus on siin selle rovva loogiline mõtlemine?
V
vanad sõbrad  /   08:35, 10. okt 2017
Veneaja marksismi-kommunismi propagandisti Mart Helme eestivastane propagandamasin /loe trollivabrik/ sai nüüd selle seenelise Võrno ja endise kommunisti Ergma poolt uut ning tugevat tuult tiibadesse.
Ja selliseid Üanasid oleme me siin Eestimaal söötnud-jootnud ja oma rinnal soojendanud…
Kohutav!
Häbenege oma silmad peast!
A
arvamus  /   07:46, 10. okt 2017
Minu lapsepõlv jääb aastatesse 1960-1975. Kõik oli meil lastel väga hästi. Kuna elasime maal ,siis laual oli kogu aeg puhas oma aias kasvatatud söök ning peeti ka loomi. Seega liha ja piim oli oma laudast. Puhas riie oli seljas ning kogu aeg sai värskes õhus teha sporti (käisime ujumas, jalgrattaga sõitmas ,suusatamas) Lastel näod särasid ja ei mäletagi ,et keegi oleks meist haige olnud. Nälgas ei olnud tol ajal ükski laps. Kartuleid ja juurvilju oli ikka kõigil. Linnainimesed käisid majandites kartuleid ja juurvilju koristamas ja said peale töötasu talvevarusid.Praegu ei kuulegi muud kui abi pakid peredele. Tööd ei taheta enam teha ,vaid ainult nõuda.
E
Ergmal on õigus.  /   01:39, 10. okt 2017
Oleme eakaaslased ja võin kinnitada. Mul oli õnnelik lapsepõlv ja õnnelik noorusaeg. Ei ela minevikus. Tänased mured ei lase seda teha.
J
Jüri  /   00:44, 10. okt 2017
Kaljulaid meenutab, justkui juba 3 - 4 aastaselt olla teda vanemate poolt hoiatatud, et ,,millest kodus räägime, on riigiasjad ja nendest ei räägita lasteaias,,. 3 - 4 aastaselt on lapsel vaid meeles, kui paksult ta püksid täis tegi. Minul olid vanemad kumbki 10 aastat GULAG,i vangilaagrites poliitilistena, aga taolist hoiatust ei kuulnud kunagi. Aga võibolla tõesti kommunistide peredes vanemad pelgasid oma karjääri pärast.
X
x  /   23:48, 9. okt 2017
Peale seda kirja olen pr. Ergmas pettunud. Siiamaani pidasin tast sügavalt lugu. Pidada õnneks seda et ta vanemad pidid nälgima ???? Lapsepõlv ise on õnnelik etapp inimese elus. Kuid tänada selle eest NSVL-i ???? Ka vanglas sündinud lapsed on õnnelikud - mängiva d ja naeravad. Kas selle eest tänada vanglat ? Ka minu vanemad ohverdasid palju minu heaolu ja õnne eest. Kuid ma ei unusta iialgi seda hirmu mis oli ema silmades kui peale 10-t keegi helistas uksekella. Just olid toimunud küüditamised.
I
inxu  /   23:46, 9. okt 2017
Mul oli samuti õnnelik lapsepõlv.Müttasime hommikust õhtuni õues ringi ükskõik millise ilmaga.Suhtlesime silmast silma,mitte nii,et toksime päev läbi sõnumeid samas toas istuvale õele-vennale,emale-isale...
P
Penskar 65+  /   23:31, 9. okt 2017
Elu oli lill! Maal kasvades oli maad 0,6ha, kasvasid meil 1lehm, 2siga, 4lammast ja kanad ja muud sulelised, vist üle normi. Laste töö oli sarviliste karjatamine, vee toomine, kartuli+juurviljade rohimine (kõige vastikum töö). Suved kasvasime õega vanaema valvsa pilgu all, no ei hakanud see see palvus enne sööki külge. Kõige maitsvam suupiste oli naabri suitsusaunas suitsetatud sink, maitse siiani suus, aga enam pole kohanud. Meeste jalgrattaga alt raami sõit 3km. jõele ujuma ja kalale, elamus oi, oi. Koolis aiatööd suvevaheajal (eriti ei sobinund), aga matkad loodusesse olid väga huvitavad. Kui isa naabrimehega pudeli taga lõõgastus, siis läksid registrid väga kõrgeks, eks ikka see vene ja usa värk oli põhi teema. Kokkuvõteks- olen oma seljavaludega 292eur. 45 aasta tööaasta kuus pinsi. Aga meie leedi ju rahast ei tea midagi.
N
Noh, kustutate jälle?  /   23:04, 9. okt 2017
Huvitav, et alles on jäänud ainult need kommentaarid, mis kiidavad Ergma juttu. Täpselt tean, mis oli hommikul, päeval ja mis on alles jäänud. Tegin Copy- paste igaks juhuks, aimasin juba ammu, et asi ei ole puhas. Nii kui midagi vastu karva õeldud, koha kommentaar on kadunud. Sihikindel tegevus mänguga ühes varavas.
M
mnjah  /   23:04, 9. okt 2017
önnetu lapsepölv ajas praeguse presidendi noorena väikelapse emana jooma ning autorooli istuma, jääknähtudega jäi vahele, tuleb midagi millestki rääkima ja ütlema, et on raske möista seda ja toda . Mul on ka emana keeruline möista, et väikelapse ema tarbib alkoholi, läheb autorooli ning trügib siis veel ausa näoga presidendiks.
N
Nõukaajal oli sadu kordi parem kui praegu   /   22:42, 9. okt 2017
Oli väga hea aeg.Sai ikka eriarstile samal päeval .Tuli hommikul minna registratuuri järjekorda ja number oligi käes.PRAEGU EI SAA ISEGI ENAM PEREARSTILE ,sest PEREÕDE VÕTAB AINULT HAIGEID VASTU .JA HILJEM JÄTA VÕI ELU :( Lapsed on näljas praegu ,nõukaajal said kõik lapsed korralikult süüa .Lastele olid eraldi polikliinikud .
L
Lumememm  /   22:02, 9. okt 2017
Mul on nii hea meel lugeda,
et NII PALJUD inimesed meenutavad nõuka-aegset lapsepõlve hea sõnaga...
Vanad armsad multifilmid, kus valitses headus ja sõprus.
Tähtis tunne, kui saadeti külapoodi vorstisappa ja said vaid 300g vorsti, aga kõik seal suhtlesid lapsega kui omasugusega.
Suur rõõm, kui läksid raamatukokku ja ema andis mõnikümmend kopikat, et osta kõrvalolevast poekesest tuututäis "Kasekese" komme, mida hiljem raamatuid lugedes nosida...
Nii nagu igaüks siinkirjutajatest,
võiksin minagi sellest ajast 100 lehekülge kirjutada :)
S
Sojuzmultfilm  /   21:56, 9. okt 2017
Mul on kahju tänapäeva lastest nende multifilmide pärast mida nad vaatama peavad.
M
matu  /   20:56, 9. okt 2017
Tubli Ene Ergmaa, väike ninanips kulub ära meie presidendile. Olen praegu üle 50-ne ,mäletan kui ilus aeg oli lapsepõlv. Ei olnud küll mingit rikkust, kuid puudust ka millestki polnud.Vanemad olid töökad, tasapisi ehitasid majagi valmis. Sellist jama ja võimuvõitlust ka polnud nagu praegu. Nii et parem on mõelda ,kui mingit jama suust väja ajada.
K
Keisarin uudet vaatteet  /   20:45, 9. okt 2017
Kaljulaidi uued rõivad ; )
1
1964  /   20:38, 9. okt 2017
Selle väidetava presidendi lapsepõlve ei rikkunud ära mitte Nõukogude võim, vaid tema lähedased. Minu lapsepõlv oli vägagi helge ja ilus- lapsena ei pannud ma Nõukogude võimu tähelegi.
K
Krt  /   20:18, 9. okt 2017
Kommentaare ei lasta enam läbi....
A
A  /   19:51, 9. okt 2017
Barbidel ja mariannidel kuradima kahju ,et Ene Ergma asemel polnud ütleja mõni mees
M
mis liig, see liig  /   19:35, 9. okt 2017
kuidas nüüd äärmuslased, eriti ekrelased on alustanud tohutut laimukampaaniat meie presidendi vastu.
Isegi
President Arnold Rüütel, kes on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) auesimees, tunnistas, et ei kiida heaks EKRE mõnede liikmete äärmuslikke, ühiskonnas suurt kriitikat tekitanud seisukohti.
S
siililegi selge  /   19:13, 9. okt 2017
Nüüd viimase aja meediauudiseid jälgides, peab tahes-tahtmata nentima, et Kremli poolt on antud eriliselt range ja kõva käsk nii parem- kui ka vasakäärmuslastele meie president peab sopa-ja porilaviinidega ülekallama.
Seda siis, nagu te kõik ise siin kogete-näete, helme trollivabriku palgaline nolgikari ka seda kõike suurepäraselt teeb.
Eesmärk on Eesti riigi ja Eesti Vabariigi presidendi mahategemine, paralleelselt võrdluseks aga CCCPi aja kiitmine ja Venemaa presidendi ülesupitamine
Kõik need siinsed kommenteerijad, need nõukaaja lapsepõlvede kiitjad on noored palgalised nolgid, kes peale sõjaaja ja vene okupatsiooniaja elust ei tea mitte ööd ega mütsi.
Neile on ekrekesikute trollivabriku poliitõppusel ideoloogi ja ülemuste poolt käsk kätte antud ja pähe taotud , kiita seda kohutavat vene okupatsiooniaega taevani,
aga mis peaasi - sõimata, laimata ja halvustada meie presidenti.
Kõike neid isikuid aga, kes meie presidenti halvustavad ja maha teevad, neid peavad need kremli palgalised isendid taevani kiitma.
Siin saab ainult üht öelda -Ptüi!
Ja valimistel näeme, ultrahu.. llud äärmuslased, ekrekesikud
K
KKK-40  /   18:54, 9. okt 2017
Anna teada kuidas koolitee Kosel...
H
HOOLIMATA TSENSUURIST SILDISTAB KUNINGAS JÄTKUVALT, HOOLIMATULT, HALVUSTAVALT JA SALLIMATULT TALLE SOBIMATUID VÄÄRTUSI.  /   18:53, 9. okt 2017
MOTT. (MIDA OLIGI TARVIS TÕESTADA.)
H
HOOLIMATA TSENSUURIST ON KUNINGAS ON JÄTKUVALT ALASTI!  /   18:52, 9. okt 2017
MOTT. (MIDA OLIGI TARVIS TÕESTADA.)
J
Juhuu  /   18:43, 9. okt 2017
Ennem loojub issanda päike kui kõik su koerustükid saab ülesse loetud.
P
Piret Kivi  /   18:24, 9. okt 2017
Mina olen sügava "Nõuka-aja" laps. Läbinisti õnnelik ja armastatud. Reisinud läbi 1/6 planeedist. Mänginud korvpalli Eesti koodises lapaepõlvest täiskasvanuni... Reisinud, võistlustel käinud ja laagrites end treeninud.... Laulnud, tantsinud ja hőisanud.... Ma ei pea õigeks, et keegi minu lapsepõlve mõnitaks... Ja ka praeguste laste lapsepõlve tulevikus - vaatamata sellele, et paljud lapsed on just praegu üksi oma kodudes kasvamas, sest vanemad on välismaal teenimas ja paljud vaid koolitoidu peal.... Ma ei tea - kas on mõtet vőimaluste paljususel, kui raha ja muude vahendite puudumise tõttu jäävad harrastused harrastamata ja soojus ning headus kogemata...
O
owen  /   18:20, 9. okt 2017
Lp.Ene Ergma! Tänan teid selle ilusa tõeartikli pärast! Just nii see oli ,nagu Teie kirjutate! Lugupidamine!
M
maalt  /   17:55, 9. okt 2017
Siin keegi kirjutas, et loomadele osteti leiba, jah loomulikult meie ostsime ka oma loomadele, kui 1 tühja pudeli taara eest sai 1 pätsi leiba. Töötasime sovhoosis oli tööd naistel kui meestel, olime lüpsjad ja traktoristid, saime osta töö juurest liha ja piima, lastele riideid käisime ostmas Pihkvas ja Lätis, Aluksnes, need ajad ei lähe kunagi meelest. Tänapäeval ei ole muudkui nuti - tuti
M
maali  /   17:49, 9. okt 2017
Kus nüüd alles pääsesid vihapursked vallale. Lastele on tõesti lapsepõlv õnnelik - elagu nad või vangilaagris. Selles on Ergmal õigus. Aga sellist elu ei saa ju normaalsuseks pidada.
M
Mann  /   17:47, 9. okt 2017
Kui Teil, proua president, oli õnnetu lapsepõlv, siis ei tasuks üldistada seda kogu selle aja laste kohta. Õnn ei peitu ju rahas. Aitäh, proua Ergma, selle kirjatüki eest!
S
sundüürnik  /   17:39, 9. okt 2017
Liia Hänni on ju selle presidendi nõunik-see ütleb kõik.Hänni oli sundüürnike tekitaja
E
Enn  /   17:28, 9. okt 2017
Aitäh Ene Ergma, aus ja julge naine.
See valelik provokaator, presidendi kohatäitja, mis ta nimi nüüd oligi, astugu tagasi.
  /   17:22, 9. okt 2017
vene ajal oli lihtne laste kasvatamine, kõik olid vormis ja huviringid peamiselt tasuta, proovige oma laps täna näiteks peotantsu pannna...Krimikoodeksis oli paragrahv -tööpõlgurlus, kinni pandi kes tööd ei teinud v hulkus. Polnud hirmu homse ees, et ei jõua korterit maksta ja kuuse all lõpetad.Korteriüür oli sümboolne. Terved olime, nii lapsed kui täiskasvanud. Praegu ootad arstile minekut pool aastat ja kui järjekord saabub saad sõimata et kus niikaua olid. Arst ülbe ja ütleb mis tatt suhu toob.
N
N  /   17:22, 9. okt 2017
Kas nüüd tuleb Kaljulaiult vastus ala mis ta nimi nüüd oligi... aa Ene Ergma?
M
Max  /   17:19, 9. okt 2017
Lugenud läbi kõik need kommentaarid,jõudsin selgusel,et õnn on banaanides.Sündinud 1948 .
M
mees 63  /   16:59, 9. okt 2017
Mäletan, kui tehti eesti-vene segakoolid (47KK) ja iga päev sai õnnelikult kakelda.
V
Vale valik  /   16:57, 9. okt 2017
Kas praeguse presidendi hinnangul on õnnelikud ainult teed, kellel õnnestud kühvliga raha kokku ajada, ehk temasugustel ulmelise palga juurde määratud ametnikel? Siiski pean presidenti kurvastama, paljud riigile vajalikku tööd tegevad inimesed saavad tühist palka, kasvatavad üles tublid lapsed ja on sealjuures õnnelikud. Seda sama tegid ka tegid ka nende vanema paljukirutud nõukaajal.
E
Enn Kalm  /   16:45, 9. okt 2017
Kas VEEL TÄNA ilmub Malluka " KAITSEKÕNE " ?!
  /   16:43, 9. okt 2017
tahan uut , mittevaletavat ja ausat , presidenti !
H
häbi  /   16:25, 9. okt 2017
teil olgu,presidendiproua.miks te solvate eesti rahvast.olenemata lipuvärvistenamus inimesi tegid tööd ja tegid ausalt ja hoolsalt.kui need meie vanemad ei oleks nii töökad olnud,mida siis nüüd selle uue riigikorra ajal erastada ja ärastada oleks olnud.aga seda oli ju palju.nii mõnigi miljonäär tekkis tänu sellele.lapsepõlvest rääkides,siis lapsed kasvasid iseseisvateks.said iseendaga hakkama,vaatasid väiksemate järele,sest vanemad pidid tööl käima.ka lapsed tegid kodus jõudumööda tööd.ühesõnaga kasvasid töökad inimesed.nüüd aga eluolu oleneb rahast,kui sa oled rikas,siis sa oled inimene,kuidas see rikkus on tulnud ,see ei loe.
J
Jep  /   16:23, 9. okt 2017
Lapsepõlv on ju ikka ilus, mul 70-80 ndad, sõda ei olnud nälga ka mitte ja ega me lapsed ju poliitikast ka ei mõelnud, meil olid omad mängud tegemised ja kui head lastesaated veel olid.
Ä
ää  /   15:57, 9. okt 2017
uue valitsusega on palju muutunud, jälle üks suukorv vähem.
J
jälle poosetmine  /   15:50, 9. okt 2017
Kas see on see naine kes rääkis,et ühejalaga on sama mis kahejalaga.
V
vanaema  /   15:41, 9. okt 2017
Täna te tegite rohkem, kui kõikide aastate eest, mis olite riigikogus. Tänasest päevast vaevalt keegi julgeb ütelda midagi halba teie kohta, kuna teie kirjutasite tõtt. Te tuletasite meelde meie südametes midagi väga head ja unustamatud. Suur tänu teile, tervist ja edu. Müts maha teie ees.
A
A   /   15:39, 9. okt 2017
Need ,kes sel ajal elasid ,ei tohi sellest rääkida ,muidu on kremli trollid ja saadetakse Venemaale
I
Ilus elu oli!  /   15:31, 9. okt 2017
Paljud töökad ja haritud inimesed tapeti, või viidi Siberi ja nende lapsed said lastekodudesse, kus valitses suur õnn ja rõõm. Maailma helgeim lapsepõlv oli nõukogude lastel-kommunismiehitajatel.
H
Hii  /   15:30, 9. okt 2017
Olen veid i üle 50-ne. Ei kurda oma lapsepõlve üle, ei kurda ka mu vend, kes on muide presidendiga ühevanune. Mäletan, kuidas käisime perega metsas marjul (olen muide sünnist saati Tallinlane), kuidas suvel ümbruskonna lastega väljas mängisime ja vahepeal kellegi kodust mõned võileivad saime ja pimedas koju laekusime, kui lavakaptenist naabrimees mulle ananassi tõi, kui peretuttav Moskvast Aljonuška šokolaadi tõi, kuidas esimese klassi lõpul Leningradis käisin ja sealt oma esimesed viltpliiatsid sain... Mäletan siiani, mis mulle viiendaks sünnipäevaks kingiti ja veel miljon head mälestust. Käisin ka laupäeviti koolis, aga ei mäleta, et see nii jube oleks olnud ja koolikiusamist meie klassis ka polnud. Ei kiusatud isegi seda totut, kes algklassides meiega koos õppis. Ja seda ka mäletan, kui kord vanaemalt vitsa sain, korrast piisas. Ise ehitasime maja, ma ei arva, et millestki ilma jäin, et kohe euroremonditud korteris ei kasvanud. Huvitav oleks teada, mida mäletavad oma lapsepõlvest Kaljulaidi lapsed kui on viiekümnesed. Äkki mäletavad pikki lasteiaipäevi vs mõnus pannkoogivanaema, vimma vanemate vastu, kes ei osta uut nutividinat vs head raamatud või vanematega veedetud päev, äkki koguni koolikiusamist või lõputult venivaid laupäevi arvutikeelu ajal? Maailm muutub, aga kõik ei muutu paremaks mitte ja liiga palju värvilist krabu ja näilist vabadust ei tähenda kaugeltki paremat või õnnelikumat elu. Pigem on raskem selle vahelt õnne üles leida.
K
Kõik:  /   15:30, 9. okt 2017
Tänud, pr Ergma!
Z
Zzzz  /   15:10, 9. okt 2017
Proua Ergmaa, sügav kummardus Teile, siiralt.
P
Paul  /   15:03, 9. okt 2017
Kas sellist presidenti me endile tahtsimegi? Külma,kalki ja vastikut....
  /   15:01, 9. okt 2017
Huvitav on lugeda, kuidas trollid siin õnneliku lapsepõlve asemel Vene korda ja okupatsiooni kiitma on hakanud.
M
minu lapsepõlv  /   14:52, 9. okt 2017
70-80 aastatel oli õnnelik ja ma ei kahetse seda !!!
M
Moderaatoril  /   14:49, 9. okt 2017
on nüüd küll käed-jalad tööd täis.Pea 500 kom.
M
Marju  /   14:34, 9. okt 2017
Vanad inimesed kuidagi hakkavad elama ainult minevikus, seda ilustama ja idealiseerima. Ja siis avaldama selliseid kriitilisi ja kibestunud artikleid. Milleks? Kersti Kaljulaid pole samuti mingi "kuldsuu", aga ta ju kirjutas seekord lihtsalt enda isiklikust arvamusest ja kogemusest nõukaaja suhtes.
A
anka  /   14:29, 9. okt 2017
Minu lapsepõlv 60 ja70-ndatel oli küll õnnelik, kui pärida kas tahaksin midagi muud kogeda siis kindel ei.Tänapäeva lastel puudub elu vabadus. mida hiljem meenutada,kahju. Lugupeetud presidendiproua
tuleb rääkida sellest, kuidas asjad tegelikult on mitte rääkida sellest, kuidas tahame asju ideaalis näha.Nii et teeme silmad lahti ja julgeme näha ja nähtut kommenteerida.
N
n61  /   14:26, 9. okt 2017
Kirjutasin pika loo ja siis tekkis tekst, et muuda kommnetaari, kujutage ette, ma pean oma elatud elu muutma , peaksin valetama enda elu ja lapsepõlve halvaks, ets ee sobiks antud joone alla, ei mõtlegi, mul oli suurepärane lapsepõlv korda n, suurepärane, vanemad olid sedauslikus abielu ja kirklikult laulataud kah, nind meil on super lapsepõlv, mida ei muudaks iialgi.
  /   14:24, 9. okt 2017
Kuidas te nii ajupestud olete? See, kui teile tundus, et teil oli õnnelik lapsepõlv, ei tähenda, et elu tegelikult lill oli. Kas siinsed kiitjad oleksid nõus enda lapsi NSVLi armeesse andma, kas te tahaksite, et eestlane ei tohi merele minna, mere ääres elada, isegi oma riigi saartele sõita? Et teie vanavanemate või vanemate poolt üles ehitatud iseseisev Eesti okupeeriti ja ära lagastati ning siinse maalapi peremeeste käest kõik ära võeti? Mul on teiesuguste pärast lihtsalt häbi.
L
Lapsepõlv  /   14:23, 9. okt 2017
Mis jutt see on. Nõuka ajal oli mul väga ilus lapsepõlv! Vanematel oli alati tööd ja leiba ja millestki nii väga puudust ei tundnud. Hästi palju vabadust meil oli. Suvevaheajal lasti õue ja keegi ei kontrollinud, kus oled ja viibid. Mingeid pätte ja hulle ringi liikumas ei olnud. Tänase julma kapitalismiga ei anna seda enam võrreldagi. Tänapäeval on vanemad tihti töötud ja tekivad pinged peres. Ka eluaseme eest pead sa ainult ise muretsema. Ei ole enam seda head vene aega, kus riik sulle korteri vaatas, sest see polnud mõeldav, et nõukodude inimene põõsa all elama peaks!
T
Tubli Ergma  /   14:06, 9. okt 2017
Väga hästi kirjutatud. Lisaksin juurde, et nõukaaja majandussüsteem oli küll valedel alustel, mis ei saanudki olla jätkusuutlik, kuid hoolivus inimhinge suhtes oli tunduvalt suurem - hädasolijaid ei jäetud üksi ja ilma igasuguse abita, nagu täna tehakse. Põllumajandust hoiti kunstlikult üleval, mis oli majandusele kahjulik, kuid aitas inimestel hakkama saada ja mitte nälga kannatada. Julgen öelda, et keskmine subjektiivne õnnelikkuse tase oli kindlasti kõrgem. Enda lapsepõlv oli väga helge, nagu ka kõigil teistel sama küla lastel.
S
see mis ta nimi nüüd oligi  /   13:53, 9. okt 2017
oskab ikka väga vastik olla.
Mis õigusega tuleb keegi diagnoosi panema minu vanematele, kes andsid oma parima. Laps ei mõtle olenemata riigilipu värvist poliitiliselt ja kui mul ei olnud nt 1972. aastal viimast iPhone mudelit, siis, allooo, kellelgi ei olnud ja keegi ei osanudki õnnetu olla selle pärast
V
vanaema  /   13:50, 9. okt 2017
Täna võiks modernisaator vaba päeva võtta. Andke rahvale sõna, kas või siin ja üks kord! Ei saa enam vait olla.
H
heiki herman soome  /   13:47, 9. okt 2017
Kersti Kaljulaid peab vabandama,mite generatsiooni ees!
ta on rängalt solvanud ja haiget teinud paljudele eesti kodanikele, eriti vanemale generatsioonile!
eriti räige on Kersti Kaljulaidi sõnavõtt ja arusaam selle poolest, et see nii võlts ja ebaaus on, sest on ju Kersti Kaljulaid ise elanud tõepoolest priviligeeritud ja nomenklatuuris olnud lapsepõlves, ENSV s
ka suuresti on olnud ju Kersti Kaljulaid ise, kes koos Mart Laariga hoolitses, et paljudel lastel ja laste vanematel muutus elu helgest lapsepõlvest ja elust väga kaugele! just taolised tegelased nagu Kersti Kaljulaid julgevad veel imestada ja end naiivseks teha, kui maski taga on hoopis midagi muud!
Kersti Kaljulid kui tal on vähegi südametunnistust ja
tahab elada arenenud demokraatlikus riigis,
peab ta oma arvamuse ja ütlemiste eest
mitmelt generatsioonilt vabandust paluma!
seda on teinud alati tsviliseeritud riikides ametnikud!
V
vanaema( see teine)   /   13:39, 9. okt 2017
No pole ma küll nõus selle väitega, et lapsepõlve õnn sõltub RIIGILIPUST...See on ikka perekonnast ja kodust sõltuv , igas ajas on omad probleemid, mis heaoluriik see praegune Eesti on?! Pole üldse muid, kui õnnelikud lapsed või?! No vot nii ei ole ega saagi olema kuskil maailmas.
Suurest õnnest ei räägi küll vast selline kogus alko-ja narkoprobleemidega lapsi, kes meie vabariigis tekkinud...Jääme ikka ausaks oma väljaütlemistes, siis vast paraneb ka midagi..!
J
Jaanus  /   13:38, 9. okt 2017
Tuleb nii vālja, et vanal Eesti ajal olid lapsed ōnnelikud, Vene ajal olid lapsed ōnnelikud, ka praeguses Eesti riigis teatud ajani lapsed ōnnelikud, kuni president Kaljulaid suutis ūhe aastaga kōik lapsepōlved ōnnetuks teha.
Õ
Õnn loomavagunis!  /   13:26, 9. okt 2017
Meiemaal on hea, muret tundma me ei pea.
Särab viisnurk punane otse laste aknasse!
  /   13:25, 9. okt 2017
Laste lapsepõlv oli õnnelik?? Noh, eks see lapsele praegu nii tundubki. Aga mida tundsid nende laste vanemad ja vanavanemad, seda need "õnnelikud" nõukaaegsed lapsed ei tea. Kui paljud pered elasid tollal ühiskorterites, toanurkades, ühiselamutes, küüditamisel teiste ahju taga jne. Mis selles toredat on? Pidid töötama 6 päeva nädalas, ikka nälg ja haigused, Inimestel olid oma köögiviljalapid, et hing sees olla. Propaganda oli kohutav, eesti meelt ja keelt suruti pidevalt nurka. Kuidas need sajad tuhanded venekeelsed Eestit vihkavad sovetid siia ilmusid? Oksele ajate, tõsiselt.
N
nagu  /   13:10, 9. okt 2017
korralik klassikiusamine siin välja kukkunud... Aga jah, eks ollakse ju pärit oma lapsepõlvest... kust nii palju on siis seda viha kogutud...
K
Krista  /   13:09, 9. okt 2017
Mitte kõigil polnud õnnelikku lapsepõlve võimalus nautida. Eestis olid mass lastekodud kus oli väga väga palju õnnetuid lapsi keda asja eest teist takka ( tänapäeval osadel.peredel veel hullem olukord ) võeti peredest ära. Mis veel hullem- lahutati õdedest, vendadest igaveseks. Ja neid lapsi oli tõesti palju. Minu arust oli tolle aja ühiskond ikka täiesti mõistmatu. Muidugi räägib iseenda eest.
?
?!  /   13:07, 9. okt 2017
Laste õnnelikkus sõltub ikka rohkem vanemate suhtumisest kui riigikorrast. Aga praegusel ajal ma laps olla küll ei taha.
P
paikapandud eu bürokraat valetab ja külvab viha  /   13:06, 9. okt 2017
Minu lastelt hävitas kodu uus eesti nn tagastamisega.
Usrepresseerimise üks autoreid hänni paikapandud isiku nöunik¨.
Isegi pere köik isiklikud asjad siirdusid nn uusomanikele, kelle polnud mingit elamispinda vaja.
KODU KAOTAMINE, KURJUS ÖELUS KUUBIS !!!
PÖLGAN Kaljulaidu väga suurelt!
V
Vabandan väga.  /   13:03, 9. okt 2017
Kuid meie president on täielik naerunumber. Uue aasta tervitus eesti rahvale algas Süüria probleemiga?!? Tuleb juba Tarja Halonen meelde, kes samuti oma nina igale poole toppis, mis üldse temasse ei puutunudki! Meie ninatark paistab samu radu kõndivat!
  /   13:01, 9. okt 2017
Siinne kommentaarium on ilmseks tõestuseks, et Nõukogude okupatsioonikorral õnnestuski luua Homo Soveticus, eestikeelne selline.
K
Kahju  /   13:01, 9. okt 2017
,aga meie president ei tea ega tahagi teada kuidas elavad praegused lapsed,kes samuti lähevad tühja kõhuga magama,sest ema ja isa palgast ei ela normaalselt ära ja kui jäävad töötuks ja koduta,siis kuidas peavad lapsed ära elama vaesuses.??? Olen samuti elanud nõuka ajal,siis oli elu normaalsem,kõigil oli tööd ja jätkus leiba,mida praegu peavad mõtlema pensionärid,noored, töötud ? President ärge olge nagu Ilves,kes mõtles ainult oma heaolu peale ja kui teid ei huvita meie eestimaa rahvas tema vaesuses ja rõõmustate rikaste hea elu üle ,siis te ei ole meie president,rahva,eesti rahva president,mõelge väga ,väga pingsalt enne kui midagi ütlete ja või vahetage nõunikke,kes teile halba nõu annavad. Eestimaa lapsed,pensionärid ,noored elavad tänu teile ja reformile väga kehvas olukorras.Mõelge ,kas tahate ikka olla suure palgaga president ja minna õhtuti rõõmsa meeleoluga kogu perega magama,teades,et kuskil on laps,pensionär,kes läheb magama tühja kõhuga. Soovin,et teist saaks rahvast armastav president.Jõudu,aga eelkõige mõistust endale,kuulake vähem nõunikke,tehke silmad lahti kui eestimaal ringi sõidate.
  /   12:48, 9. okt 2017
Oli ikka hea lapsepõlv küll, iga aferist ei tahtnud su käest raha, tasuline oli juuksur, saapaparandus, elekter 2 või 4 kop/Kwh, üür sümboolne. Leib sai küll ühel aastal otsa, kuna kusagil oli viljaikaldus ja maainimesed toitsid oma pulle leivaga. Ma lausa imestasin, kui mingi igivana memm küsis poest 10 leiba
T
Tänan pr. Ergmad aususe eest.  /   12:45, 9. okt 2017
Ka minul ja vennal 60-70-ndatel 6nnelik lapsep6lv ja tore pere, elasime EPT-s, kus m6lemad vanemad töötasid, vanaema oli kodus.Lugesime palju, kodu oli raamatuid täis, leib ja leivak6rvane ikka laual, ilus aed lillede ja 6unapuudega akna all. Priiskamist ja laiutamist tol ajal ei olnud, aga millestki polnud inimestel puudust; süüa oli alati k6ike. Poes müüdav toit ja tarbekaup pärines kohalikest tehastest ja majanditest, mida praeguse riigi ajal ammu enam pole olemas - kas ei vajatud neid? Samuti oli oma aiamaa ja sealt aiasaadused k6igil, kes vähegi tahtsid. Sööklates oli toit tervislik, odav, maitsev, korteriüürid ja muud maksud nii väikesed, et see polnud teemaks kunagi. Palju asju oli tasuta nagu näiteks korterid, haridus, sageli koolil6unad, rääkimata huviringidest, laste suvelaagritest, ekskurssioonidest jne.jne.Kaup ja toit oli odav, taskukohane k6igile. Inimesed oli s6bralikud, pingevabad, v6rreldes praegusega, sest muret homse päeva pärast ei olnud. Töötus ja kodutus oli tundmatud m6isted. Igal ajal on oma mured, aga kui keegi tuleb nüüd ütlema, et meil polnud lapsep6lve, siis on see suurim solvang ja hinge sülitamine. Oli väga ilus lapsep6lv ja noorus - seda ei saa keegi meilt v6tta. Minu eakaaslastest tuttavad ja s6brad on samuti nördinud presidendi solvangust meie lapsep6lve ja nooruse aadressil. Kui sellest ajast midagi ei tea, siis valetada ei maksa, pigem olgu vait.
Õ
Õnn ongi suhteline mõiste!  /   12:44, 9. okt 2017
Mäletan oma kooliajast, et lugemikus oli jutt õnnest. Vist Arkadi Gaidar? Seal üks poiss kirjutas oma õnnehetketest. Kuidas kord kooliminnes pidas kinni auto, kus istus punaarmee komandör, kes võttis ta autsse ja viis koolile lähemale. Ja teinekord püüdis kraavist paljaste kätega kudeva suure haue. Kas tänapäeva laps oskaks sellest rõõmu tunda ja seda meenutada aastaid? Kujutan ette, et Ukraina näljahäda ajal võis ka mõni laps ellu jääda ja pärast mõelda, et kui õnnelik aeg oli, et näljast hullunud rahvas sõi ära tema õe, aga tema pääses? Kas pole see õnn? Ikka ju on.
A
aitäh teile Ene  /   12:42, 9. okt 2017
Sada teksti lugedes ütlen, mul on au olla eestlane, kuna ka selle teksti autor on eestlane.Julgeid , ausaid väljaütlemisi ja palju edu edaspidiseks.
A
arvamus  /   12:33, 9. okt 2017
Need, kelle lastel pole õnnelikku lapsepõlve olnud, võiksid vähem kaagutada
A
Ats  /   12:24, 9. okt 2017
Nüüd on näha milline riigikogu esimees meil oli. Laiemat silmaringi tal polnud, jagas piisavalt üksnes oma eriala. Ka loogikaga on lood kehvad. Kunagi pole ju olnud kõik lapsed õnnelikud ja sellist aega
ei tulegi, et kõik oleksid õnnelikud. Asjatu sõnavõtt. Katsuks õige presidendi kallal vähem ilkuda.
A
A   /   12:22, 9. okt 2017
Proua Ergma ei pea anonüümseid kommentaatoreid kartma ,sest õige hõlma ei hakka keegi
M
Manna Liisa  /   12:19, 9. okt 2017
Lugedes siinset hosiannat nõukaaja ilusale lapsepõlvele - lubage küsida, kas te tõesti tahate nõuka aega tagasi ?
A
A   /   12:18, 9. okt 2017
Kui nüüd see ....mis ta nüüd oligi ... Kaljulaid siin plusse ja miinuseid vaatab (muidugi vaatab ,kus ta pääseb ) siis on tulemus tema jaoks veelgi hirmsam , kui TV3 küsitlus ... aga ärgu sellepärast kätt endale külge pangu ,vaid astugu lihtsalt tagasi
.
..  /   12:17, 9. okt 2017
ei olnud tõesti see age ses mõttes halb lastele ja noortele, et kes maapiirkondades elasid, said ka palju liikuda, ei olnud päevade viisi tubades ja ninapidi elektroonikas, mis viimasedki ajud rikub, toajal saadi ka korralikumalt koolides tegutseda ses mõtte, et palju oli kehakultuuri, hästi anti koolides süüa ja ikka niipalju polnud laste vahel kaklusi, ropendamisi , teiste otseses mõttes jalgadega tagumisi, kä'isin OLARI TAALIGA ühes klassis, muideks meie vahetunnid olid huvitavad, sest tal oli nii hea pea, et kõik lasid tal keerulisema aine nagu füüsika,keemia, ajalugu vahetunnil uuesti kõikidele lahti seletada ja keegi ei kakelnud, ei solvanud, aidati üksteist, oli tõesti super.ALgkoolis oli veel selline ,kuna tüdrukud oskasid paremini lugemist, siis poistele tegima järelaitamist , õpetaja lubas tüdrukud neile poistele kõrvale istuma ja aitasime neil õppida, vat nii oli, üksksi laps ei jäänud kuhugi peale tunde kaotsi, ikka mindi koju, telefone ju polnud, et kedagi otsida, nüüd olen sekkunud palju kordi laste omavahelöisse kaklusse ja selgitanud neile ,miks pole hea selline käitumine ja miks tuleb ennast väga palju austada, miks pole hea saada juba noorena politsei registrisse jne...mis muudaks noore saatuse eluks ajaks.Kuid palju praegi selliseid probleeme ennetatakse ühiskonnas, saab selle näol ju igaüks näha ,kui vaid tahad, sest ainult perest ei olene 100%, vaid kogu ühiskonna käitumisest siiski, kogu kooliaja personali aususest ka erapooletusest,nähes viimastel aastatel kuidas ja miks nii on, siis pole meil ikka häid spetsialiste piisavalt,kes saaksid olla erapooletult just nende suunajad, kes seda vajavad, kõik ei lähe esimesse klassi pättideks sündinuna, nad tekivad siiski suures osas ühiskonna käitumise suunamisel, kodud on väikses osas kaasa aitavas osas negatiivses pooles.Näide, kui õpetaja hakkab nunnutama vaid mõnd last oma ölemmikuna, teised seda aru saades hakkavad kohe oma arusaama muutma ju, kes on lemmikud, ned ei jää ka iialgi halva käitumise puhul süüdi, vaid teine pool asjas osalejast, kuid ükski paha käitumine ei ole seotud ühe poolega, ikka kaks poolt,kuid selgitaja ei hakkagi pead rohkem vaevama, nii need süüdistused tekivadki, mis viivad osa lapsi-noori teise käitumissuunda, see on ebaausus.
1
12345  /   12:17, 9. okt 2017
Sündisin eelmise sajandi `70-ndatel. Mul oli tõeliselt õnnelik lapsepõlv. Olles aastast 2003 töötanud noortega julgen uskuda, et neil see lapsepõlv nii õnnelik kohe kindlasti ei ole. President haritud inimesena võiks ja peaks aru saama, et nii õnn kui ka vabadus ei tule mitte võimaluste rohkusest (paradoksaalsel kombel need tekitavad inimestes hoopis rohkem ebakindlust ja segadust), vaid võimalusest valida kindla ja turvalise kasuks, mida meil praeguses riigis kahjuks ei ole.
V
Valgus Koordis  /   12:17, 9. okt 2017
Tõesti, õnn tuli meie õuele. Sellist maad tookord teist ei leidund, kus nii vabali hingas tselovek! Tänapäeval on veel ainult Põhja-Korea õnnemaa, isegi Venemaal on rikkaid!
P
pläädh  /   12:14, 9. okt 2017
Oln sündinud 1969, seega minu lapsepõlv oli sügaval stangatsiooni ajal. JA MUL OLI ILUS LAPSPÕLV vaatamata kõikidel NSVL poliitilistele värkidele. Lastel oli hea kasvada, midagi ette küll heita ei olnud ei lastaias kus ma hakkasin varakult käima ega ka koolis.
N
nojah?  /   12:13, 9. okt 2017
Meil on eluvõõras president.
B
Bretooni linnuvaatleja  /   12:13, 9. okt 2017
Kui praegu veel eestlaste lastel enam-vähem tore lapsepõlv on, siis varsti seda toredust enam ei ole. Pange oma pojad ja tütred kohe trennidesse, seda läheb neil multikultuurses tulevikudüstoopias väga vaja.
https://mvlehti.net/2017/10/09/video-negridilapset-terrorisoivat-kantasuomalaista-lasta/
R
rein  /   12:12, 9. okt 2017
mis ikka tahta. presidendi "nõunikud" panid prouale sõnad suhu.
*
***  /   12:12, 9. okt 2017
Mulle tundub, et EE ja KK arvamused on tasakaalupunktist ühekaugusel - üks ühel, teine teisel pool seda. Loomulikult oleneb õnnelik lapsepõlv väga mitmest tegurist. Kumbki ütleja on aga võtnud peamiselt ühe teguri ja taandanud kõik sellele.
V
vanaema, 70 aastane  /   12:11, 9. okt 2017
Kas ei ole õudne lugeda ja kogeda, et sellest, mida ütleb riigi president, peaaegu kõikidel on täitsa ükskõik? Kuidas saab selline saadetud tädi juhtida riiki? Võõras, kes ei tea meie elust mitte midagi, ei hooli vanadest, ei mõtle noorte tulevikule. Isegi Merkel jäi magama tema tühja juttu peale. Mul oli ka õnnelik lapsepõlv Lillekülas, kus lapsed ei kartnud käia suusatamas raudtee ääres õhtuti, kui oli juba pime väljas. Sügisel me jagasime naabritega oma vahel õunu aiast. Suvel, kui oli koolivaheaeg, lapsed jäid üksi koju, kuna ühiskõõgi peale keegi ikka sai jälgida meid. Ergmaga olen nõus, mul on ka savi, mida see seeneline räägib.
M
maamees  /   12:09, 9. okt 2017
Kas tõesti praegustel lastel on õnnelik lapsepõlv.Istuvad kodus,tehnikaga ümbritsetud.Ninad ainult telefonis või arvutis.See on nende ajaviide ja ainuke tegevus,sest vanemaid pole kodus.Üks vanematest töötab välismaal,teine rügab mitme kohaga,et tagada lastele nutiseadmete olemasolu. Kas see ongi siis õnnelik lapsepõlv.
K
kusti  /   12:09, 9. okt 2017
Braavo proua Ergma! Nii sellistele brüssellistidele asju selgitada ongi tarvis.
O
Olen sündinud 1983  /   12:07, 9. okt 2017
Sain lapsepõlve veeta veel vene kolhoosiajal.
Emal oli kohe kodulähedal töö, isa hukkus kui olin päris väike. Meie, lapsed ei olnud kunagi näljas, ma ei mäleta, et oleksin olnud näljas. Riided olid seljas. Nutijunne ei olnud jah, meie ronisime puudeotsas ja tegime muid ulakusi. Võiks siin kirjutada pika raamatukese oma mälestustest aga keda see huvitab, presidenti ju ometi mitte ja moderaator ei laseks sellist EU ja röövkapitalismivastast, ehk isegi ENSVL kohati kiitvat üllitist ju läbigi. Tolajal sai poest osta leiba-saia mis oli veel ahjusoe kuigi koht kus elasin on väike, praegusel ajal on see koht õhtupoolikul haudvaikne, seal nagu ei olekski enam lapsi. Ja seal ei olegi neid eriti, ei, mitte sellepärast, et lastel oleks praegu igav vaid seepärast, et emad ja isad peavad nüüd tööle käima 50-100km eemale linna. Mäletan, et kui käisin 1. ja 2. klassis käis päevajooksul mitu bussi Tartusse, nüüd läheb üks hommikul ja see ei jõua isegi normaalsel juhul kell 8 algavaks tööajaks bussijaama ja teine läheb kell 4 õhtul, tagasi tuleb seesama buss õhtul kella 6 aeg. Tooaeg käis mitu bussi tunniajase vahega, üks näiteks kell 12 ja mingid minutid, siis vist oli 11 aeg ka või 13 minutitega. Õhtul tuli viimane tagasi mingi 22 läbi - seega on isegi bussiühendus linnaga muutunud olematuks. Kohapeal oli bensiinijaam, nüüd on lähim umbes 20km. Tööd oli, leiba oli, minu lapsepõlv vene ajal oli armas, mu vanemad ja vanavanemad pole kunagi olnud rahaliselt rikkad aga ma pean märkima, et hingeliselt pakkusid nad mulle ilusa lapsepõlve, ma ei joo ega tarbi aineid. Tunnen, et tegelikult ma tahaks eestist igaveseks ära minna, ma ei näe siin enam midagi paranemise suunas liikuvat, see on minu kodumaa, siin ma sündisin, see valitsusmudel, see eurokolhoos, need asjad on muutnud siin ausalt elada sooviva inimese elu tundmatuseni, tööd teha tahtvat inimest see suhtumine ei austa, käega töötava inimese üle mõistab kohut isegi president, selleasemel, et isiklikult oma maailmatasemel palgast käegatöötajad kõik juristideks ja raamatupidajateks koolitada.
T
tõdemus  /   12:07, 9. okt 2017
Eks on ikka nii et inimene kel on paks rahakott unustab ära , kuidas elavad näguripäevi elavad inimesed.Ega sellepärast ei pea taga igatsema Nõukogude võimu, mis on lihtlabane lahendus.Pigem räägiksime , miks oleme 26.iseseisvusaastal kriisis
B
BRAAVO!!  /   12:06, 9. okt 2017
Ene Ergmal täiesti õigus, president ei ela reaalsuses, ta kas ei tea või ei hooli sellest kuidas pooled eestlased tegelikult elavad.
A
A.  /   12:04, 9. okt 2017
Inimeste meelepaha on arusaadav. Enamik inimesi oskab väga hästi elada eituses: et meil oli kõik hästi ja meil polnudki vaja neid Lääne imperialistide ja kapitalistide tooteid ja mõtteviisi, Selles mõttes Nõukogude inimese tootmine õnnestus: banaanid olid luksuskaup ja nagu selgus, siis mõned ei söö neid tänapäevalgi. Kes on iganes näinud dok. filme Põhja-Koreast, siis need inimesed mõtlevad suht sarnaselt. Meil polnud vaja ka elementaarseid rasestusmisvastaseid vahendeid, mis olid läänes täiesti olemas, elementaarseid hügieenivahendeid naistele jne. Meil polnud vaja ka mitte mingit üksikisiku vabadust, sest kõik tööl käidi, et riiki üles ehitada ja lapsed saadi riigile, kes siis andis neile kohustulikud ja tasuta pioneerilaagrid, kus käidi Nõukogude inimese moraalikoodeksit
õppimas jne. jne. Koolivägivalda ei olnud. Kuna kõik olid võrdselt vaesed, siis koolivägivalda ei olnud...Oh, miks küll on inimestel kalduvus enda lapsepõlve idealiseerida, kujutada sinna midagi, mida reaalselt ei olnud...Ja muidugi, Nõukogude inimese kasvatamisega saada väga hästi hakkama, meie riigis prevaleerib ikka veel Nõukogude inimene, veel 25 a hiljem...
O
Oli, mis oli  /   12:01, 9. okt 2017
aga nii palju haige hinge ja psüühikaga lapsi ja inimesi kindlasti ei olnud. Psühhiaatrile on isegi väikelinnas järjekord 3 kuud, see paneb mõtlema. Millest see tuleb? Ühiskonna survest, et pead olema parim, juba lapsena on aktsepteeritud eliitkoolid (ülejäänud tundku end alaväärsena) ja hoidku jumal, kui sa pärast oled kassapidaja või ehitaja. Olgugi, et see võib olla su kutsumus ja vajalik amet. Ikka jurist või ärimees pead olema, et austust teenida. Nii need stressis hinged kasvavad ja muretsevad oma tuleviku pärast. Nõuka-aja elu pingevaba: kõhud olid täis ja puudust tunda asjadest, mille olemasolust ei tea, ei osanud. Seetõttu ei kurda ka oma lapsepõlve üle, mis sest, et lasime ringi Marati dressides ja oma koduõuest suurt kaugemale ei saanud, ikka olime rõõmsad ja stressist ei teadnud midagi.
N
no nii  /   11:59, 9. okt 2017
Kõik müügiks oli nõuka ajal ja ka nüüd,
Kõik ei ole kuld mis läigib!
P
Proua President  /   11:57, 9. okt 2017
Te ajate natsa imelikku juttu !
6
65+  /   11:56, 9. okt 2017
olen nõukaaja laps ja elu kõige ilusamad mälestused on just sellest ajast.
K
Kõva Ketas  /   11:56, 9. okt 2017
Lapsed on kindlasti need, keda kaitsma peab ja riik on seda ka teinud.
Ex spiiker olles pikka aega poliitikute juhtladvikus tegija jättis kasutamata võimaluse 50 okupatsiooniaasta eest arve esitamata idanaabrile. Kõik me teame milliseks jäi meie kaitsevõime peale vöörvägede välja viimist, sest nii kokku lepiti - tühjad käed. Tartu rahu lepingu sõlmijad nii eikäitunud ja kaitsevõime osas oldi tasemel. Kaua võib!
N
nnessvee  /   11:52, 9. okt 2017
Jaburaid asju oli, mida tuli teha. Aga oi ka ootus, et kunagi see muutub. Nüüd on muutunud, nüüd on hästi, aga miks inimesed siis ometi nüüd õnnelikud ei ole?
V
vanamees  /   11:50, 9. okt 2017
sündinud 1945 väikealevis... ja polnud sellel lapsepõlvel häda midagi... aga praegust "lapsepõlve"ei tahaks küll kogeda...
M
meie vanaema meenutus  /   11:48, 9. okt 2017
Kõik eesti emadi-sad võitlesid vene okupatsiooni ajal sõna otseses mõttes nii enda kui oma laste igapäevase kõhutäidise, iga saapa- või kingapaari, ka iga sitsiriidest kleidukese eest, et aga lastel natukenegi parem oleks...
Kpöhoosiperedel oli üks õueaiamaa, kus asusid ka kõik taluhooned koos õuega, nii jäi juurvilja alla umbes 200-300 ruutmeetrit maad ja üks lehm ei suutnud suuremat perekonda mitte iialgi ära toita. Talvel 3-4 kuud, kui lehm oli tiine, olid lapsed ilma piimata, ilma võiterata, ilma puuviljadeta, ilma moosideta.
Okupatsiooni algaastatel (kuni ca 1955-58 dani) polnud ju maapoodides suhkruteragi poest saada, et siis moosigi keeta.
Liha ei olnud, sest polnud niipalju kartuleid ega ka jahu, et siga toita. Kartuleid ei jätkunud oma perelegi kuni värskete saamiseni.
Meie isa poolt istutatud 100 õunapuuga õunaaed rööviti vene valitsuse poolt ja anti kolhoosi käsutusse,
nii ei tohtinud me isegi OMA ÕUNAAIAST mitte ühtainukest õunagi, ka mitte mahakukkunud õuna võtta.
Kui õunad said valmis olid püssimehed vahetustega, ööd ja päevad seal valves.
Sellises, suurimas vaesuses ja viletsuses kasvasid meie vanavanemad, meuie vanemad, meie emad-isad!
Kas selline oli kolhoosilaste õnnelik lapsepõlv??!!
Kui ei oleks olnud kuldseid, ilma lasteta naabreid, oleks kevad-suvel tõeline nälg meie suures neljalapselises peres olnud.
Ja see raske kolhoosi orjatöö viis paljud emad ja isad, ka meie isa enneaegselt hauda või muutis invaliidideks.
Samas aga voorisid kõik need 50 okupatsiooniaastat Venemaa poole ööd ja päevad tohutult pikad kaubarongid otse karjafarmidest, täis lihakoormaid, nii vasika,- sea- kui ka veiseliha. Teisalt jälle vagunid, maast-laeni täis rõõska- ja hapukoort, juustukerasid, juur-ja puuvilju, teravilja ja kõike muud söödavat ja seda ikka Venemaa - Moskva ja Leningradi okupantide kõhutäiteks.
Sealjuures elasid väikeriikide (liiduvabariikide) elanikud suurimas vaesuses ja viletsuses.
HInnakem meie Eesti Vabariiki, meie vabadust, meue praegust, külluslikku toidulauda.
Hinnakem meie töökaid eesti emasid ja ka isasid, kes praegusel ajal on nii palju suutnud saavutada, ka meie noorte jaoks suutnud saavutada - ilusad kodud, toidurohkusest lookas söögilauad, korralikud riided, hea haridus ja palju, palju muud.
Kokkuvõtteks võib julgelt väita, et vene okupatsiooni ajal oli raske ja tühjakõhtu kannatav lapsepõlv, olgu siis linnas või maal, 85% lastel,
tänapäeva Eestis on need arvud aga vastupidi,
põhiliselt 15% alkohoolikute ja narkarita ja lorude-laoskade vanemate lapsed kannatavad ehk tõesti tihti tühja kõhtu ja veel koduvägivalda.
<
Kõik need siinsed kommenteerijad, need nõukaaja lapsepõlvede kiitjad on noored palgalised nolgid, kes vene okupatsiooniaja elust ei tea mitte ööd ega mütsi.
Neile on ekrekesikute trollivabriku poliitõppusel ideoloogi ja ülemuste poolt käsk kätte antud,
sõimata, laimata ja halvustada meie presidenti,
aga kõike neid isikuid, kes meie presidenti maha teevad, tuleb taevani kiita.
Sellised arvavad, et nende kahekeelne valelikkus pole läbinähtav.
Haledad variserid olete!
K
Kurb,  /   11:42, 9. okt 2017
et president niisugust valet arvamust avaldab. Nõuka ajal oli tööd, oli odav toit mis see järjekorras seismine ikka nii hull oli, tore hoopis oli. Koolides oli kord, õpetaja oli autoriteet , erivajadusega lastele olid ka erikoolid olemas, nad ei seganud teisi, kes õppida tahtsid. Ma ei mäleta iialgi seika, kus õpilased õpetajatele nii vastu hakkasid nagu praegu.Seda loetelu võiks jätkata.Oli tore aeg!
L
Lenin oli nii õrn ja hea, ta paitas meie lastel pead!  /   11:39, 9. okt 2017
Kommunistide lastel polnud viga. Mu pinginaabri isa oli KGB ohvitser, mäletan, et tema sünnipäeval saime võisaiu lõhega ja isegi koka-koolat! Seda ta tõi Ungarist(Ta isa töö oli põhiliselt reisisaatja, kes saatis turismigruppe välismaal). Pinginaabril oli kodus isa toodud välismaa plaate,millel lindistamisega teenis head taskuraha.
L
lapsepsühholoogia õpetab...  /   11:39, 9. okt 2017
Lapsepõlve õnnelikkus EI SÕLTU riigikorrast, vaid lähedaste olemasolust ja armastusest. Kui vanematel on aega lastega tegelda, kui neil on mängukaaslased ja arenguks vajalikud tingimused, siis on kõik korras. Meil kodus ei räägitud poliitikast, loeti palju, käisime teatris palju ja näitustel...
  /   11:31, 9. okt 2017
Tõesti pole sõnu ,arvan ,et keegi koostab neid teksti sõnumeid,kuna endal ajusid pole
K
kreek  /   11:30, 9. okt 2017
"mul pole sooja ega külma Teie arvamusest". Tõlgin: poliitbüroo poolt ametisse pandud eurobürokraat on tühi koht.
B
Braavo!  /   11:30, 9. okt 2017
Lp.Ene Ergma, ütlete täpselt seda, mida mina ja veel paljud-paljud mõtlevad.Ehk lähevad teie kui endise tuntud poliitiku täpsed ja teravad mõtted "presidendi" kõrvu-lihtsate inimeste arvamus talle ju ei loe.Ka minul oli ÕNNELIK lapsepõlv nõukaajal.Ks see tunnustamata president kujutab ette, et poliitiline Gulagi vang, kes pääses koju pärast Stalini surma, tuli, oli kõva töömees, ehitas meile oma endistele puudustkannatavatele lastele suure maja ning oli veel sovhoosis lugupeetud inimene!Nõukogude riigi vaenlane!Ning seesama riik ei puutunud teda ega meid, tema lapsi.Lõpetasime koolid, lõime perekonnad, saime tasuta korterid, elasime ja töötasime ja tundsime elust rõõmu.Erinevalt Pr.Ergmast, kes on solvunud oma vanemate pärast, olen mina solvunud ka enda ja oma pere pärast: mis õigusega tuleb üks Brüsseli ametnik mulle rääkima, kui halvasti ma olevat tol ajal elanud!Vaadaku ostukeskustes toiduabi kärusid, puudustkannatavaid peresid ning kodutuid!Nõukaajal seda polnud!Elagu ma kookonis edasi, kuid jätku rahvas rahule!
V
väga hästi   /   11:29, 9. okt 2017
öeldud, printsess hernetera ajab vaid nina ülbelt püsti ja ei saa eesti elust mitte midagi aru.
Kahjuks on ja jääb president seeneliseks, sest ta ei mõista ja ei tahagi mõista.
E
Ele  /   11:22, 9. okt 2017
Paljudel lastel on vilets lapsepõlv tänu Reformi tagatoa tegelaste valedele otsustele, hoolimatusele ja võitlusele võimu nimel kasutades alatuid võtteid töö asemel ja vaesus aina kasvas.
P
P  /   11:21, 9. okt 2017
Vaadke, miks juhtus Brexit, miks valiti Trump. Üks peamisi põhjusi, et järgneval põlvkonnal läheb halvemini, kui eelmisel. Arvata, et meie lastel on kõik paremini, on täielik totrus, kui siis pigem hullemini. Nõuka ajal oli sul stipp, töökoht garanteeritud, elamine anti ka töökoha poolt. Ega see paradiis saanudki lõputult kesta. Aga väita, et elu oli siis õnnetum on täielik absurd. Miks on maailmas selline laine globaliseerumise vastu nagu näiteks Ameerikas, Inglismaal jne. Sest meie lastel ei lähe enam nii hästi.
M
Marek  /   11:20, 9. okt 2017
Nõus täielikult E.Ergmaga.Ülikoolis õppides viis aastat sain stipendiumi(ei tohtinud olla kolmi).Samapalju sain kodunt.Õllekates ei töllerdanud ja alko vastu puudus huvi.Suitsetasin kül ja kalleid sigarette Tallinn (pakk 40 kopikat) alla paki päevas.EÜE-s ei olnud kordagi, sest isa ütles ilusti- kui ma siiani pole joomist selgeks saanud, siis seal saad kindlasti - asi, mis vastas tegelikkusele.Selleks veendumiseks sai paar korda sõpradel rühmades küla käia.Ainuke häda oli, et välismaale resi saamiseks oli vaja kõikvõimalikke tegelasi määrida ning vene armeest pääsemiseks oli sama vaja teha.
K
Kosmosemutiga nõus  /   11:20, 9. okt 2017
Olen pr. Ergmaga enam-vähem samaealine ja olen oma lapsepõlvega väga rahul. Oli muretu ja lahe. Kindlasti muretum ja lahedam kui minu lapselastel ja nende vanematel täna.
A
Aitab tõesti!  /   11:16, 9. okt 2017
Kas hr.Nestor juba seda nn.presidenti siit Eestimaalt minema ei vii?!Sellel naisterahval pole aruraasugi.Kuidas ta julgeb teha üldistust kogu eesti rahva kohta oma lapsepõlve põhjal.Kui temal oli raske lapsepõlv,mis on ka tõenäoline,siis rääkigu endast.Ka meid ,nelja last,kasvatas ema üksinda,sest mehed jäid sõtta ,aga meil oli imetore lapsepõlv.Kindel on,et oleks selline olukord praegu,ma ei saaks õiget haridustki,sest nüüd ruulivad ainult rikkad.Nõukogude Eesti ajal said kõik lapsed tasuta hariduse,kes ainult viitsis õppida.Ka minul on kõrgharidus ja ka mu lastel ja loodan,et tulevikus ka lastelastel.Kersti Kaljulaidist ei pea ma midagi.Olen mingil määral selle inimese pere minevikuga kursis ja kindel on,et sealt midagi paremat loota ei ole.Olen Ene Ergmaga 100% nõus ja parem ,kui sellist presidenti Eestil üldse ei oleks.
J
Jaan  /   11:12, 9. okt 2017
Lapsepõlv ongi reeglina õnnelik kui seda kaugele tagasi vaadata. Ka mina meenutan lapsepõlve 50-60 aastatel väga õnnelikuna, mis sest et pere oli suur ja kõigest oli puudus. Ja see on loomulik, et lapsepõlve mäletatakse õnnelikuna, eriti kui on olnud hoolivad vanemad. Kui Kaljulaidi lapsepõlv tema jaoks õnnelik ei olnud, on hoiatav signaal.
J
joodiku tütar  /   11:09, 9. okt 2017
No ärge ajage jama. Joodikud ja kodune vägivald oli 30-40-50-60 jne aastat tagasi ja on nüüd ja ei lõpetanud seda vanasti miilits ega praegu politsei, rääkimata kõrgematest võimukandjatest. Kodune atmosfäär oleneb ikka emast ja isast, mitte presidendist. Kui Ergma ei ole ise koduvägivalda pidanud kogema on see tema õnn, aga selle koha pealt jätku president rahule. Kodune vägivald oli ka siis olemas kui ta oli Riigikogu esimees. Mida ta ise sel ajal koduse vägivalla lõpetamiseks tegi? Igatahes inetu sõnavõtt tema poolt.
K
k  /   11:08, 9. okt 2017
see on tõsi nõukaajal olid lapsed õnnelikud.mäletan oma lapsepõlves kõik lapsed õues ja mängisid mis tänapäev ma ei näe ühti lapsi õues mängimas istuvad arvuti taha .see on suur vahe,see on tõsi.
M
mis tema nimi nüüd oligi  /   11:03, 9. okt 2017
Ten points "... mul pole sooja ega külma Teie arvamusest ..."
M
Marju  /   11:02, 9. okt 2017
Minul oli ka selles suhtes õnnelik lapsepõlv (olen sündinud 70.ndatel), et sain kasvada vanaisa ja vanaemaga ühise katuse all ja nad olid minu jaoks alati olemas. Pensionipõli hakkas neil 55-aastaselt. Siis hoolitsesid nad lapselaste ja ühise kodu ning aiamaa eest. Minu lastel ei ole antud vanavanematega nii palju koos olemist. Samas oli kindlasti mul palju rohkem iseseisvust, kui praegustel lastel. Kõht oli täis, huviala- ja spordiringid olid enamus tasuta või väga väikse tasu est.
7
77 Minu 15 aastasel sugulasel on õnnetu lapsepõlv!  /   11:01, 9. okt 2017
Konutab teine toas ,näpib telefoni ja see ongi kõik-ei mingit eneseteostust.Võrreldes paguluse ja Siberisse küüdtitatud laste katsumustega oli meie lapsepõlv suht õnnelik.Ema rabas küll 4 last ja joodikust meest kantseldes varahommikust hilisõhtuni,aga lapsed nautisid maaelu rõõme täiega-ujumine,marjametsad,karjasepõli,peitusemängud,rahvasteapall-hommikust hilisõhtuni
E
E  /   10:59, 9. okt 2017
Ei olnud see ka nii, et kõik sõltus vaid perest, kogu ühiskond oli hoolivam ja elutervem. Õpetajad pidid tegema kodukülastusi, olid õpilasnoukogud, kus arutati, kuidas mahajääjaid aidata. Nüüd on küll need sotsiaaltöötajad, aga palju neist tolku, ei tea. Vaadake vahel vene vestlussadet Pust gavarjat, kui mõni teismeline on näituseks käima peale jäänud, on peale pere, õpetaja, koolidirektor ja vaat et linnapea platsis. Kõigile lähevad asjad korda, inimene ei olnud vene ajal reeglina oma muredega nii üksi, kui nüüd.
K
kaljulaidile  /   10:59, 9. okt 2017
meeldib maffiakultuur,kus võrdluseks võib tuua hitleri töölaagrid.
N
no iks  /   10:58, 9. okt 2017
Õnnelikku lapsepõlva ei taga paraku president ega riik. Ka Ergma ise ei suudaks seda. Õnnelik lapsepõlv on kodus ja selle saavad tagada AINULT vanemad ja kogu nende pere. Riik saab aidata, hädasolijaid abistada, aga i-le täpp saab tulla ikka kodust.
E
Ergmaga nõus  /   10:57, 9. okt 2017
Kõige värvikamalt räägib presidendist ikkagi Kiir ise https://www.youtube.com/watch?v=RovJ2z92RaA
E
Ei ole, sest Ergma juhitud Riigikogu ei saanud asjadga hakkama  /   10:54, 9. okt 2017
Väga halvasti !
K
Kas sm ergma arvab?  /   10:52, 9. okt 2017
Et nõukogude ajal ei olnud meil koduvägivalda? Jah hädaabi numbrit küll polnud, kuhu lapsed said helistada. Ehk Moskvas kus ta elas oli teisiti, aga meil ENSV küll joodi ja kakeldi.
M
Mari  /   10:51, 9. okt 2017
Mina olen 1970ndate laps ja mina võin samuti öelda, et minu lapsepõlv oli õnnelik.
Ma kasvasin peres, kus olid ema, isa, vanem vend. Elasime küll 2-toalises korteris, mitte eramajas, kuid sellest hoolimata olime alati väga lähedased ja kokkuhoidvad. Kodu oli alati soe ja puhas, laual ema küpsetatud imemaitsev toit ja vanematel oli aega, et meiega tegeleda. Klassikaaslased olid toredad ja saime alati hästi läbi. Ei mäleta, et oleksin millegist puudust osanud tunda.
M
meie xanavanemad   /   10:48, 9. okt 2017
on ka vene aja lapsepõlvegasuureperede lapsed.
O
Okkaliine  /   10:48, 9. okt 2017
Tänapäevases edule ja rahale orienteeritud ühiskonnas on rahapuuduses perede lastel vist raskem õnnelik olla, kui nõuka ajal. Kuigi - noor organism toodab nii palju õnnehormooni, et vist miski seda õnnelikku lapsepõlve väärata ei suuda:)
M
MK  /   10:46, 9. okt 2017
Õnn on ilmselt suhteline mõiste. Ma küll täiskasvanuna ei nimetaks oma lapsepõlve õnnelikuks kui teaks, et vanemad pidid sel ajal nälga kannatama. Ise ka stagna-aja laps ja ok, lapsena võibolla ei saanud aru kui õudne kõik oli ja kuidas vanemad pidid pingutama, aga nüüd ma ei suudaks küll seda perioodi ja sõna "õnn" ühte lausesse panna. Õnn on Eesti Vabariik ja minu lapsel on õnnelik lapsepõlv seetõttu.
T
Tuleb elada täna!  /   10:45, 9. okt 2017
See mis oli, see oli, me elame täna! Kaua vōib veel seda nōuka aega meenutada ja kiruda ?!täna on euroopaliit ja pered lahus. Vähe sellest, et toidame presidenti kes nagu pingviingi ei suuda uut midagi öelda peale nōukaaega kirumist! Lisaks söödame hunniku teisi loodreid kes sõidavad kalli autodega ja omavad 10 maja, kellele meie maksame koduigatsus tasusi siis kui nemad on välislähetuses puhkamas. Ja siis kui meie mehed/naised rabavad välismaal et peret ära toita keegi neile koduigatsus tasu ei maksa... kōik on oma higi ja verega teenitud! Kas meie isata ja emata kadvavatel lastel on õnnelik lapsepõlv?
V
vanaema  /   10:42, 9. okt 2017
Olen ka nn nõukaaja laps. Minul ja vendadel oli küll õnnelik lapsepõlv ning ka edasises elus jõudsime abikaasaga anda kolmele lapsele kõrghariduse. Rahal oli teine väärtus ja tihti selgus õhtul, et olime mehega mõlemad ostnud poest nii kangi vorsti kui pool või terve tordi jne jne. Eks osta nüüd poest pool torti, tervest rääkimata. Ja kui sm Kaljulaid rõhutab ka veel AK intervjuus, et kellele need nn tulnukad ikka haiget teevad, siis ikka teevad küll, meie naistele, meie kultuurile , meie usule. Respekt, pr Ergma!
K
Kah mutt  /   10:42, 9. okt 2017
Õel Ergma, mida tegite Eesti heaks Toompeal? Moskvas? Olete kibestunud rääbakas vanamutt, kellel endal pole empaatiavõimet. See, mis kodudes on halvasti, on just pr. Presidendi poolt avalikkuse ette toodud. Milline roll on Teil olnud laste ja perede heaks? Null!
K
kuule,mutt  /   09:39, 10. okt 2017
sa vaata punaste ja roheliste suhet.Oled sa pehmelt õeldes rumal või mängid l...
N
Nõukaajast  /   10:42, 9. okt 2017
Arvan, et olen väga õnnelik inimene ja eriti õnnelikuks pean sellest oma lapsepõlveaega kuue- ja seitsmekümnendatel.
Sain tasuta hea hariduse ja isegi mitu ametit, tänu milledele võin ka kaasajal hakkama saada. Ma pole pidanud maksma isegi autokooli eest, ka kõrgkooli eest mitte.
Nõukaajal elasin millestki puudust tundmata, mida kaasaja kohta öelda ei saa.
President valetab.
N
Nii ja naa  /   11:09, 9. okt 2017
Ma nüüd penskar, lapsena sai elatud, tegutsetud, mäletan selle aja rahvamatku, need olid head selle poolest, et sai kaasa vorstiga saia ja limonaadi. Mäletan, kuidas käisime ühel naabrinaisel abiks, mingi asutuse aknaid pesemas, siis sai kotletiga võileiba, mis ka oli hea. Lihtsalt sai elatud, ei oskagi öelda, kas oli õnnelik või mitte. Aga niisugused totrad jutud, et nii hea pole kunagi olnud, kui praegu, see tekitab hämmingut. Pension on alla 300, hambad lagunevad, süüa valus, kas tõesti on see parim elu, kui kunagi varem? Raha ei jätku hammaste kordategemiseks, riik tõstab pidevalt kohustuslikke väljaminekuid jne.
S
silja kivirand  /   10:40, 9. okt 2017
Lastekaitse on olemas ,aga mitte presitent ja usun ,et sealt saavad abi
1
10:40  /   11:44, 9. okt 2017
Tent on auto present katus, aga president esindab riiki, kus rahvas riigi moodustab ja ei pea neid solvama.
V
Võrdsust oli rohkem  /   10:38, 9. okt 2017
Kas praegusel ajal pole samuti nii, et kodus räägitakse ühte juttu, tööl-koolis tohib rääkida vaid poliitkorrektset juttu?
Sovetiajal olid praktiliselt tasuta korterid (pikad korterijärjekorrad küll), nüüd ainult 30-aastane pangalaenu võimalus. Suvitakrundid tasuta.
Pioneerilaagrid igal suvel peaaegu tasuta, huviringid tasuta, koolivorm vaeste ja rikaste ühtlustamiseks
T
tasuta korterid?  /   11:11, 9. okt 2017
Elasin ühikas, seal elas ka perekondi, kus 2 last, ühes toas, ei saanud nad mingit tasuta korterit. Tean ainult ühte perekonda, kel oli 4 last, nemad said. Teised pidid laenu võtma ja koop. korteri ehitada laskma.
A
avalik...  /   10:34, 9. okt 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
A
Aga   /   19:57, 10. okt 2017
kui toob meessoost presidendi? Vaba ja vallaline võiks ikka olla...
S
Sörve...  /   10:32, 9. okt 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
J
ja tundub, et   /   10:30, 9. okt 2017
presidendil endal ei ole ka lahendusi hääbumise vastu välja pakkuda. Seetõttu on ta valimstreinud sellised demagoogilsied terminid nagu HARGMAINE rahvas ja KOMBERUUM.
O
Orwell  /   10:50, 9. okt 2017
Kui juudid küüditati, tekkis mõiste "diasporaa", nüüdsed majanduspõgenikud on siis poliitkorrektselt hargmaised.
Varem oli igal rahval oma ainuomane kultuur, mis nüüd siis pisendatud komberuumiks - rahvuskultuur on siiski midagi hoopis enamat, kui vaid kombed, tuginedes tuhandete aastate pikkusele rahvuslikule mälule (eelnevatele põlvkondadele).
K
Kadri  /   10:30, 9. okt 2017
Pr. Ene Ergmaalt väga öige kiri praegusele nn pagulaspresidendile.
A
aga sa Kadri,  /   11:15, 9. okt 2017
sünnita nii palju lapsi koos teiste naistega, et poleks vaja kedagi sisse vedada.
P
Provvad  /   10:29, 9. okt 2017
Kui V6rno arvas proua President paika panevat, siis tahaks nüüd vastust ka Ergmale.
N
No nii  /   10:26, 9. okt 2017
Aga mida saab teha president, et ema ja isa ei tülitseks? Mida saab teha tema, et pereisa jálle juua tàis peaga koju ei tuleks vôi ema kodus last ei peksaks? Hakata kôigi Eesti laste emaks? Ei saa ju keegi aidata iga jumala päev tülitsevate vanemate last keegi muu kui vanemad ise!
S
Saab ikka küll!  /   10:38, 9. okt 2017
Ärgu destabiliseerigu riigi ühiskonda oma hõikeloosungitega, pa gulastega, ho mopropaga , kiriku eiramisega jne. Kõik see kokku tekitabki rahvas käegalöömise-minnalaskimse-ükskõiksuse. Vohab korr upts ioon, poli itikute pori loopimine. Riiki justkui polekski enam.
Esindusfunktsiooniga president ei peaks eelistama ühte teisele, vaid ühendama!
  /   10:43, 9. okt 2017
Ehk ongi Ene Ergma jutu mõte see, et lapsepõlv võib olla õnnelik või õnnetu sellest olebemata, milline on riigikord ja ühiskondlikud olud. Lapse õnnetunde loovad eelkõige turvaline perekond ja head lähisuhted, muu on tema jaoks teisejärguline.
J
just to just  /   12:47, 9. okt 2017
sa ei saanud ikka kohe mitte midagi aru, kahjuks. Kogu jutu mõte oli see, et karmis eluolus suudeti ellu jääda ja alustada uut elu ja luua pere (hoolimata pere meesliikmete hukkumisest). Seda enam hoiti hiljem kokku ja pakuti pere väiksemale liikmele hoolt ja armastust. Teadupärast saab laps oma õnne- ja turvaetunde oma kodust, sõltumata riigikorrast.
Mis endise elu tagasi unistamisest sa küll jahud? See on suurepärane, et riik iseseisvus ja sain nende sündmuste keskel olla.
T
to-la  /   13:09, 9. okt 2017
diskussiooni point on see, et mineviku valimatu tõrvamisega olevikku paremaks ei tee. ei olnud nõukaaeg maapealne põrgu (välja arvatud ehk kõige hullemad aastad 1941, 1949, organiseeritud näljahäda ukrainas jms), ja ei ole meie praegune vabariik maapealne paradiis. seda saaks oluliselt parandada, aga mul on kahtlus, et selleks tuleks tegelda eelkõige inimeste ja inimlikkuse arendamisega.
A
aga mina  /   22:09, 9. okt 2017
unistan tihti sellest, et olla koos oma armsa ema ja vanaemaga oma nooruses, mis seal imelikku on? Olen sündinud siis, kui vanaema juba Siberist tagasi eluga oli. Miks ma ei või seda imelist inimest igatseda? Meil oli koos hea. Miks ma ei või seda imelist inimest igatseda?
1
10:26 / Aga  /   12:06, 9. okt 2017
üldistada oma kogemusi või tundeid kogu rahvale, ei ole lihtsalt aus. OLid siis oma hädalised, kes õnnetud olid, on ka nüüd. On elus asju, milles president peabki erapooletu olema-kedagi kellegagi võrdlemisel või poliitika päevateemad.Miks ta seda ei suuda, et koolides propagandat teeb? Miks ta osa rahvast just sellega õnnetuks teeb-käsitöölised on madala haridusega. Kõik, kes kannavad omatehtud rahvarõivaid, on siis madalad, seda on kõike juba liiast.
K
Kõik pole ühte moodi?  /   10:25, 9. okt 2017
Tore, kui ergma lastel oli õnnelik lapsepõlv, aga kõigil polnud ka siis. Muide joodi palju rohkem ja kakeldi kodus, sest siis olid naised konservatiivsemad. said peksa ja olid vakka, tänapäeval jookseks minema.
M
ma ei tea  /   10:23, 9. okt 2017
kuidas selle õnnega oli aga lapsi oli märgatavalt rohkem. kui nii edasi läheb nagu praegu on siis tabab eestlasi liivlaste saatus.
P
Poloogna prohhvessor  /   10:42, 9. okt 2017
Kusjuures liivlastel läks veel hästi - saivad rahvusena hääbuda samas komberuumis(pipi kljld), meie saame vähemusse jäädes vett ja vilet, ilmselt ka terrorit näha.
M
Mina kah  /   10:22, 9. okt 2017
Minul oli küll Nõukogude Eestis õnnelik lapsepõlv. Kool oli hea, koolikiusamist kui sellist peaaegu polnud. Õpetajad olid ka enamus heatahtlikud, mind tõesti kandis nagu mingi headuseloor, vähemalt keskkooli lõpuni, ülikoolis läks juba raskemaks, aga see on loomulik, see oli tollal nagu laia maailma minek. Klaveritunnid, peotantsuringi kompentseeris riik, mu vanemad maksid sümboolse summa. Inimesed polnud nii närvilised kui nüüd. Heatahtlikkust ja inimlikkust oli rohkemgi.
K
koolikiusamine  /   10:33, 9. okt 2017
oli olemas ,see vaikiti maha .ja üsna räigel kujul muide
E
eks  /   12:32, 9. okt 2017
see sõltus iseendast, kaasõpilastest, õpetajatest. Käisin 2-keelses koolis ja olin prillidega paksuke tüdruk. Mul oli tore klass ja samuti parallelklassid. Mõned korrad oli ütlemist paari venekeelse poisiga, aga panin asjad ise paika või tulid klassikaaslased minu juurde või astus õpetaja vahele. Muideks, tol ajal olid õpetajad autoriteetsed tegelased koolis, mitte nii, nagu tänasel päeval, kahjuks.
  /   10:45, 9. okt 2017
Koolikiusamine oli täiesti olemas, nagu tapmised jm kuriteod. Sellest lihtsalt ei tohtinud rääkida, ainus võitlus, millest võis avalikult rääkida, oli nõuka okupatsioonil rahuvõitlus:) Noh klassivaenlastest ja välismaa spioonidest muidugi ka.
M
maakas  /   10:17, 9. okt 2017
Nojah, midagi on mäda... Miks meil, Eesti Vabariigi passiga kodanikel ei lubata presidenti valida? Kas rahvas valiks valesti?
J
jah valiks  /   11:18, 9. okt 2017
rahvas valib ju ka poliitikuid, kas valik on õige?
K
Kas meie presidendi lapsepõlv oli õnnetu?  /   10:14, 9. okt 2017
Kas tema vanemad olid õnnetud? Praegu on Eestis 55 tuhat last näljas ja koos nendega vanemad. Kas nemad on õnnelikud. Miks meil president valetab? Temal meist ükskõik. Tahaks teada kes on tema mees ametilt praegu ja kes oli varem? Ainult aus avalik vastus presidendi poolt rahuldab meie rahvast. Ole aus ja vasta.
O
Oi oi...  /   10:20, 9. okt 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
  /   10:45, 9. okt 2017
Ja nii see pahatahtlikult valesti tõlgendatud statistika muudkui levib.
T
to oi oi troll!  /   11:13, 9. okt 2017
oled kersti vä?
V
vahet pole  /   11:13, 9. okt 2017
kui neid on ka 1000, ikka on liig, ka üks on liig. ja neid on, ära tule väitma, et ei ole.
S
Seda levitavad Olgino trollid!  /   11:16, 9. okt 2017
Nüüd on nad eriti aktiivsed enne valimisi ja otsivad iga võimalust Eestit laimata.
1
10:20/ Trollid   /   12:10, 9. okt 2017
kasige väheks ajaks lossi keldrisse, kui rahvas asjast räägib! Ainuke tark siin jauramas iga kommi järel.
1
1960  /   10:12, 9. okt 2017
Minul oli õnnelik lapsepõlv. Käisin vene lasteaias ja mul oli seal palju sõpru. Sellest ajast keel suus. Kooliajal käisin tasuta loodussõprede maja ringis. Jah, meil oli terve loodusesõprade maja nagu muuseum koos kasvukoone, akvaariumite ja loomadega. Isegi ahv oli. Õpetajateks olid pensionil teadlased. Käisime matkamas ja suvelaagris. Mulle meeldis ka pioneerilaager, mis kestis vähemalt kolm nädalat ja oli üliodav. Ujusime, laulsime, tegime näitemängu ja sporti. Jah, banaani ja ananassi sain üliharva. Mäletan et olin, umbes 5 aastane ja vanaemaga maal. Ema saatsis pakiga ananassi. Vanaema ei olnud seda kunagi näinud. Lõikas õhukesed viilud ja kõik küla inimesed said proovida.
  /   10:07, 9. okt 2017
Õnnelik? mis on õnn?
P
Pioneer  /   11:18, 9. okt 2017
Kui saad Suure Oktoobri paraadile ja sulle antakse Lenini pilt kanda.
Õ
õnn on see  /   12:21, 9. okt 2017
kui suudad rahaga palgapäevast teiseni ära elada!
  /   10:06, 9. okt 2017
Armutud ja sünnitatud on nii küüditamisel, vanglas kui rõveda okupatsiooni tingimuste. Õnneliku lapsepõlve loovad lapsele tema lähedased, mitte õudne keskkond.
V
vanaema  /   09:26, 9. okt 2017
Kallis president. Kas tõesti enne tänast elavatel lastel ei olnud õnnelikku lapsepõlve. See väide tohutult puudutas mind. Ei meil oli õnnelik lapsepõlv.Mul oli turvaline kodu ja armastavad vanemad. Tänan siiralt oma õpetajaid. Nad mitte ainult ei õpetanud aineid, vaid laiendasid meie silmaringi.
Ja meil ei olnud banaane (ei söö neid siiamaani) ega nii palju mänguasju, aga olime loovamad.
Ei hakka kõike üles lugema. Ka minu lapsed sündisid nn.ENSV-s. Tegid sporti, käisid laulukooris ja laulupeol. On siiamaani väga tublid kõrgharidusega. Võiks lõputult heietada, Aga see väide, et meil ei olnud õnnelikku lapsepõlve ,riivas mind väga ja tegi ütlejat väga väikeseks.
H
Hüüdja hääl  /   09:32, 9. okt 2017
Nõukaajal olid kõhud täis igaühel, kes vähegi end liigutada viitsisid. Kuna võimalusi (avatuud piirid, räme tarbimine, terrorioht jms) oli vähe, siis olid ka inimesed psüühiliselt vähem traumeeritud ja õnnelikumad. Aeg ei tormanud, lapsed olid loovad ja terved.
K
Katri  /   15:54, 12. okt 2017
Kõhud olid kindlasti täis. Kuna 1kg-se leiva sai 0.12 eest ja tühja pudeli (taara) ära viimise eest sai 0.12. Alkoholi tarbiti väljas ka ning pudeleid leidus, vähemalt selle 1 leidis kindlasti kiiresti.
N
NÕUS E. ERGMAGA  /   10:04, 9. okt 2017
Olen sama vana kui proua president ja kohe üldse ei saa hoopis mina temast aru kui ta sellist väidet levitab, et ta (pr. president) ei saa aru inimestest, kes .... Arutlesin oma mehega samal teemal, olime õnnelikud lapsed, sest seda võimaldasid meile meie vanemad, vanavanemad, ka õpetajad koolis. Jagan Ene Ergma seisukohta kogu hingest.
M
mööduja  /   10:20, 9. okt 2017
Solvusin tõsiselt. Ei osanud puudust tunda asjadest, mida ei olnud olemas. Samas oli kõik vajalik olemas. Kodu, lasteaed, kool, ringid, trennid, spordilaagrid (üks kuu ja tasuta!), sõbrad, luurekad ja maade varastamine ja rahvaste pall, keksukastid tänaval ja mädamunamäng, söök, maavanavanemad...ja iial ei unusta kolhoosi seapõrsaid ja vasikalauta...Ükski maailma loomaaed neid ei asenda! Mul oli õnnelik lapsepõlv! Väga inetu väljaütlemine presidendi poolt...
  /   10:50, 9. okt 2017
Ju ta siis ei saanud kohe rikkaks, vaid pidi ootama utt aega millal rikkaks saaks.
R
Reede  /   09:22, 9. okt 2017
Õnnelikuks või õnnetuks olemine ei sõltu ajastust, poliitikast ega riigikorrast. Isegi pere rahaline olukord ei määra midagi.
Väheste vahenditega, ka ühe vanemaga võib olla laps õnnelik.
Samas teame rikkuses, asjades, külluses elavaid peresid, kus kasvavad õnnetud lapsed. Nii on olnud iga riigikorra ajal ja on kõikjal maailmas.
T
Täiesti nõus  /   18:59, 10. okt 2017
Õnnelik lapsepõlv on armastav perekond. Meie vanemad on selleks väga palju vaeva näinud. Mäletan, kui ema õmbles meile ise nukke ja isa meisterdas nukumööblit (50.-ndad aastad). Kui nüüd öelda, et meil oli õnnetu lapsepõlv, siis see on meie vanemate hoole ja vaeva jalge alla trampimine.
M
Muretu  /   09:20, 9. okt 2017
Raskustes olevatele perede lastele olid internaatkoolid Vastseliinas, Pärnus jm. kus lapsed olid riigi ülalpidamisel. Maalastele internaadid, kus toitlustamine oli tasuta. Maal ja isegi Tallinnas vöimaldati pidada aiamaad, samuti suvilate juures, leiva hind oli köigile taskukohane. Ei möista peresid, kus lapsed söid ainult kartulit.
I
Inimesed,   /   09:05, 9. okt 2017
olge ometi positiivselt meelestatud, nii kena ja taibukat noort aktiivset presidenti pole meil siiani olnudki. Senimaani on seda ametit pidanud kommunistid ja üks väiseestlane, nendega te polnud ka rahul aga vaikisite, kartes repressioone. Kellel neid apsakaid ei juhtu, ikka tuleb ette. Olge andestavad ja teile andestatakse! Aitähh Eiki Nestor, et aitasid teha õige valiku meie patiseisus riigile!
K
kalle  /   10:10, 9. okt 2017
Ene Ergmal endal pole peret ega lapsi. Mida tal vinguda.
K
kallele  /   11:18, 9. okt 2017
aga äkki inimene ei saa lapsi? kes oled sina siin mõnitama? tühi koht oled.
M
Miks sa "inimene" kirjutad  /   10:16, 9. okt 2017
minu nimega. Samasugune kaabakas nagu meie esimene proua. Tema ka valetab.
T
to inimesed  /   11:17, 9. okt 2017
ilmselt oli su jutt peen iroonia, ei suuda uskuda, et keegi päriselt nii arvaks. põlastusväärne, põlastusväärne on ta, ei muud kui põlgus on välja teenitud.
E
ei ole vaja  /   08:58, 9. okt 2017
kogu aeg otsida NL ajast ainult halba. Katus oli kõigil pea kohal, töö samuti, nälga ei surdud ja laste huviringid( v.a. Laste-muusikakool ja lase -kunstikool) olid kõik tasuta. Iga laps võis end arendada oma huvidest lähtuvalt.Kas praegu saavad vanemad seda alati lubada?
M
Mart  /   08:56, 9. okt 2017
Minu president ta igatahes ei ole.
M
molemaga...  /   10:12, 9. okt 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
E
Enn Kalm  /   08:56, 9. okt 2017
Hästi tehtud - pika keerutamiseta , mõne reaga sai kõik öeldud !
A
Aivar  /   08:19, 9. okt 2017
Olid küpsised "Õnnelik lapsepõlv"
V
vergi toon  /   08:17, 9. okt 2017
Enne kui väita, kas oli enne või on nüüd õnnelik lapsepõlv, tuleks 1) defineerida mõiste "õnn", 2) viia läbi statistiline küsitlus, 3) teha uuring koolinoorte hulgas õnnetunde teemal, 4) kaasata psühholoogid, ühiskonnauurijad, näiteks saates "Suud puhtaks". Muidugi on see irooniaga öeldud. Õnnetunne on väga intiimne hingeseisund. Sõltub iseloomust, soovidest, kasvukeskkonnast jne Olen 1959 a. sündinu. Mullegi tundub tagantjärele lapsepõlv õnnelik. On aga meeles ka palju totrat, vaimuvägivalda, narrimist, üksildust. Jah, sai pioneerilaagris oldud ja maal vanaema juures. Muusikakool, pioneeride maja oma paljude ringidega jne Mul lasti vabalt ringi luusida, ei kontrollitud pidevalt mobiiliga mu asukohta, väikese maiuse sai poest paari kopika (kakaokuubik või trops!) eest, riiete pärast kedagi ei ahistatud (see tuli ehk hiljem). Kurioosne on, et praeguse suure vabaduse ajal ei ole lastel vabadust ega vastutust, ja toonase poliitilise ahistuse ajal oli lastel vabadus. Ja vastutus. Paljud lapsed kütsid ahju, tegid süüa, utsitasid nooremaid õdesid-vendi.. Nüüd on lapsed reeglina ülehooldatud ja üleorganiseeritud.
Õ
õnneliku lapsepõlve omaja  /   08:04, 9. okt 2017
Nõuka ajal oli lastel palju muudki teha, kui vaid laua all suurte inimeste juttu pealt kuulata. Kahju kohe et meie riigipea ei mänginud õues keksu ega kulli, sellest ehk ka ta närb välimus.
K
Kalju Kerstilaid  /   23:16, 9. okt 2017
Lapsepõlves kaevu polnud mul, kust pidin jooma ma.
Koolis narriti mind Buratinoks jne.
S
saarlane  /   07:49, 9. okt 2017
Olen pärit suurest perest,meil oli kuus last ja ei ole kõht tühi olnud.Vanematel oli raske ja mina viimasena ei saanud minna peale keskkooli enam edasi õppima,vanematel lastel kõrgharidus.Kodus olid loomad ja aiamaa.Praeguseaja viletsuses on inimesed palju ise süüdi(ERITI MAAL ELADES),võta labidas kätte,pane juurikad maha-nälga ei jää. Praegu esimene asi ,kui kusagilt raha tuleb,saaks reisida. Presidendi väljaütlemised on viimasel ajal ikka väga imelikud.
J
jeh  /   07:43, 9. okt 2017
Eks ole, on mugav, et meil on olemas kõik vabadused ja ei ole kohustusi. Või õigemini, kohustused küll on ,kuid kuna olema vabad kõiges, siis vabad ka selles, kas või kuidas oma kohustusi laste, pere, kogukonna, riigi ees täita või täitmata jätta. Nõuka ajal olid reeglid ja riik jälgis hoolega, et kõik käiks nii nagu ette nähtud, vabadust piirati ja et ellu jääda, tuli oma inimestel oma kohustusi täita, vähemalt niipalu, et mitte lausa riigi poolt karistatud saada. Inimene vajab vabadust ja ka reegleid. Ärme unustagem, et praegune täielik vabadus on anarhia. Koolikohustus? Töötamine? Laste eest hoolitsemine lapsevanemana? Püüdma leida omale partneri, abikaasa, kellest oleks asja abieluks, laste kasvatamisel? Koguda tööaastaid pensionieaks? Milleks, kui oled , kui oled vaba inimene. Nälga päriselt ei jäta riik lõpuks ju kedagi, mingid eurokesed ikka annab riik, toetusena.
Üksik inimene mandub täielikus vabaduses. Ja Kogukonna toetus, arvamused, hinnangud, mis oli olemas nõukaajal - neid vaba inimene ei vaja. Vaba inimene teeb mida tahab oma eluga, oma laste eluga, riigi eluga.
Nüüd siis oleme maailma lahti lastud , kõiges ise otsima ja leidma.Kuid üksik iniomene ei ole nii tugev, et lastele anda turvalisus, et laps võiks öelda, et ta lapsepõlv oli ilus. Rebimine , et vaesena sobida klassi, kooli. Iga riidehilp võib sulle kaasa tuua koolikiusamise. Või oled sa ainuke, kes ei reisinud koolivaheaegadel maailmas ringi. Ei ole raha kinopiletiks. Klassiekskursiooniks. Huviringiks.Kui pead olema vaimselt tugevam kui sind kasvatav ema, kui ta ei tea, kas homme on tööd.
Minu lapsepõlv eelmise sajandi keskel oli õnnelik. Me olime kõik ühtmoodi vaesed, kuid kindlustatud iga päev oma tagasihoidlike vajadustega. Ühtmoodi rikkaks ei saa ühiskond kunagi ja rikkad ning vaesed ei sobi omavahel ilma et kehvemad oleksid madalamad kui muru. Mõtle nendele väikestele tublidele lasteel, kellel pole lapsepõlve.
M
maamees  /   07:39, 9. okt 2017
Presidendi väljaütlemistest on korduvalt näha olnud, et teda saadab ilmselt kogu elu lapsepõlvest kaasa saadud vaesuskompleks.
J
Jep  /   08:34, 9. okt 2017
Isegi 3 krt ja 2 maja ja Merkeliga samaväärne palk pole suutnud seda kompleksi välja ravida.
Päris kahju teisest.
A
ain  /   07:34, 9. okt 2017
Ta ei ole Eesti rahva president vaid teatud kliki poolt paika pandud käepikendus
  /   10:09, 9. okt 2017
kersti&sotsid.
J
ja kes  /   11:29, 9. okt 2017
oleks siis? Kõik poliitikud on pätid, vahel satub mõni naiivne ullike ka nende sekka.
T
THI 2  /   10:21, 10. okt 2017
.
L
l i b l e  /   10:23, 10. okt 2017
ja siis keegi veel räägib,et rahvas on ... ja ei oska presidenti valida.
Nüüd on ju näha,on see tõsi või vale.
J
jeh  /   07:07, 9. okt 2017
ärme siis ajame segamini oma lapsepõlve ja nõukogude võimu. Lapsepõlve kindlustavad igal juhul vanemad, kes peaksid arenenud inimestena komplektis olemas olema ka igal ajal. Smal ajal oli nõuka ajal olemas veel kogukonna arvamus ja tugi peredele. Oli häbi olla halb lapsevanem, oli häbi, kui laps jäeti laokile.
A
alf  /   06:42, 9. okt 2017
Järjest rohkem veendutakse, et Kaljulaid tuleb presidendi ametist tagandada. Eesti rahva vaenulik isik ei saa ega tohigi selles ametis olla. Nestori ta tõi, nüüd viigu ka minema.
K
Kulla troll  /   11:20, 9. okt 2017
Seda saab teha ainult Eesti Riigikogu, kes esinda eestlasi. Netitrollid tegelegu oma presidentidega.
2
2 ääremärkust  /   06:25, 9. okt 2017
1. Ergma oli mäletavasti väga solvunud, et talle ei pakutud presidendi kandidatuuri. Tõenäoliselt see on oluline komponent selles siinses "vanemate nimel solvamisest"
2. Ka Ergma ise pole mingi taktitunde etalon, RK kõnepuldist antud soovitus Riisalule, et see võiks oma jala anda invaliidistunud sõduritele, kui neist nii väga hoolib, on igatahes kordades suurem ämber, kuna sellel lausele pole mingit vabandavad konteksti. Ja muidugi ei ole ka Ergma vabandust.
J
just  /   10:14, 9. okt 2017
Kui Ergma Moskvast Eestisse naases, oli tal mingi vene tädi kaasas, kes on kogu pere. Ei mingeid lapsi. Vanatüdrukud ikka õpetavad, kuidas lapsi kasvatada.
E
Ei  /   10:46, 9. okt 2017
Ei ole enamusel tippnaispoliitikutel (Merkel, May, Sturgeon mõned näited) lapsi. Ei tea küll miks. Äkki kõike hästi ei jõua. Kuskilt käriseb.
K
kõike ja hästi?  /   11:21, 9. okt 2017
mida nad siis hästi on jõudnud? lagastada euroopa?
  /   05:31, 9. okt 2017
Vanaisa. olen
/
//  /   02:20, 9. okt 2017
iga päevaga muutub see nn president minu jaoks vastikumaks.
P
pesto  /   01:58, 9. okt 2017
presidendi järjekordne ämber seekord nõukogude aegse lapsepõlve kohta ei ole tegelikult mingi juhuslik lapsus, see on osa järjekindlast inimeste ümberkodeerimise programmist, mis ei ole rahvusriigi ja kultuuritraditsioonide huvides. President oma ütluste ja tegudega mängib selles vaid
oma rolli. Viimase aja avalik ruum on täis meile vastuvõetamatuid ideid ja plaane, mis annabki aluse niimoodi arvata. See üsna võimas mentaalne surve, mida meedia meile igapäev vahendab peab hakkama ükskord oma vilju kandma, muidu seda nii järjekindlalt ei tehtaks. Seda protsessi nimetatakse Overtoni aknaks http://objektiiv.ee/overtoni-aken-ehk-kuidas-koigest-viie-sammu-abil-uhiskonda-muuta/
Tuleb hakata sügavamalt huvi tundma, mis meie ümber tegelikult toimub, selle kohta öeldakse, kes on teadmistega varustatud, see on vastupanuks paremini relvastatud.
J
jah,  /   11:31, 9. okt 2017
see on reptiilide vandenõu :).
L
Lugeja  /   01:19, 9. okt 2017
Kui palvetamine aitaks, hakkaks usklikuks ja paluks, et se eluvõõras inimene ise aru saaks, et ta on jumala vales kohas ning tõmbaks ära Brüsselisse.
J
ja  /   09:26, 9. okt 2017
möliseb ja õõnestab seal edasi eesti ajalugu ja möödanikku,milles õige eestimaine inime on raskuste kiuste jäänud iseendaks.
J
jäänud iseendaks?  /   11:33, 9. okt 2017
kurjust kõik kohad täis, näriks kõigil kõrid läbi, kas see on jäämine iseendaks?
S
sass  /   01:15, 9. okt 2017
Kersti algus oli paljutõotav, tundus, et ta saadab kiriku pikalt. Aga ei - ikka hiilis sinna. Siis kiitis taevani keskkonnakuritegu Rail Balticut ja teatas, et minul ei saanud olla õnnelikku lapsepõlve. EKRE-ga ta veel õnneks madistab, aga ilmselt lepib ta ka selle sektiga ära. Minu jaoks on ta null, et mitte öelda miinusmärgiga.
S