Eesti uudised

Kaika nõid kõneleb aastatuhande-<br>vahetusest  

Linda JÄRVE , 1. september 1999 00:00
Kaika nõid Laine Roht on mures, et vana auväärse nõiaametiga liiga palju tembutatakse. Tembutajad ja tühja tuule tallajad võivad Eestile halvasti mõjuda.

Kanal 2 saatesarja "Alternatiivmeditsiin" autor Anne Grünberg-Mattheus käis paar päeva tagasi Kaika nõiaga saadet tegemas. "Jõudsime samale lainele, " on ta tehtuga rahul. Kaika nõida saab televaataja näha 18. septembril. Lisaks nõia muudele tarkustele tuleb juttu ka millenniumist.

"Kaika nõia sõnum meile on, et vähem peaks olema omakasule ja asjadele mõtlemist. Eestis jääb puudu helgest meelest. Siin on kõik alates riigikorrast ja lõpetades inimsuhetega liiga kurjaks läinud. Ka maailm tervikuna on kuri. Liialt palju mõteldakse maisele," vahendab Anne nõialt kuuldut. Lisab siis: "Maailmalõpukuulutused naeris ta välja."

Kahest väga kuulsast

Saatesari "Alternatiivmeditsiin" pidi algul kestma septembrini, kuid vaatajahuvi põhjustab sarja jätkumise. Sel laupäeval on keskpäevase saate keskne tegelane Tartu Ülikooli professor Aili Paju.

"Aili Paju ja Kaika nõid on teineteisele järgnevates saadetes seetõttu, et nad on inimesed, kes aastakümneid teinud koostööd - ravimtaimede retseptide loomisel," ütleb Anne Grünberg-Mattheus. Aili Paju saates tuleb juttu soovitustest sügiseks valmistumisel. Kaika nõid aga on saatetegijate jaoks ammendamatu rahvateadmiste varasalv. Hiljuti tegi temast saate ka Inglise televisioon: Laine Rohtu tutvustati kui Euroopa üht tuntuimat imeravitsejat ja selgeltnägijat.

Ta ennustas juba 50. aastatel, et Vene väed lähevad Eestist välja ilma ühegi pauguta. Ka teadis ta ette "Estonia" põhjaminekut, sest nägi sama päeva õhtul, et Tallinna kohal on kõik väga must. Sellest järeldas ta, et tuleb merega seotud õnnetus.

Tembutajaid ei taha

Senistes saadetes on hiina meditsiini tutvustanud selle ala asjatundja magister Toomas Tiik. Et tema räägitu on vaatajaid köitnud, annab Anne Grünberg-Mattheus talle ka edaspidi sõna. Tiibeti meditsiinist hakkab rääkima orientalist Linnart Mäll. Palju juttu tuleb eestlaste metsatundmisest ja taimedega ravimisest.

Saatejuht tahab inimesteni tuua väga lihtsa vana tarkuse: "Tervis tuleb lahedast meelest ja õigest mõtlemisest. Paljuräägitud positiivse mõtlemise juurde ei saa jõuda vägisi. Inimesed on liiga palju õppinud vaatama, mis on halvasti. Tegelikult on palju tähtsam rohkem mõtelda sellest, mis elus hästi on."

Aeg-ajalt on Anne saates katsejäneseks. Et näidata enese peal vaatajatele, kuidas üks või teine ravivõte käib. Meeldiv oli näiteks see, kui temasse torgati nõelad, mis pandi otsast põlema, ja kehasse imbus tervendav taimeekstrakt.

Tembutajaid, nagu ütleb Kaika nõid, Anne oma saatesse ei taha. "Ma ei lähe umbropsu ükskõik kelle juurde," ütleb ta. "Saated on eelkõige neist, kes tõesti on inimesi aidanud. Tahame anda ka lihtsaid ja praktilisi soovitusi igale eale."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee