Toiduvõrdlus HelsingisFoto: Martin Ahven
Geidi Raud 7. oktoober 2017 16:26
Et Soomes käik end ära tasuks, tuleb sealt ikka kamaluga kraami tuua. Nii saadangi toimetuses laiali e-kirja soodsate toodete linkidega ja palun endale edastada soovinimekirja. Kõige populaarsemateks tellimusteks osutuvad juust ja või, mis on Soomes selgelt odavamad.

Soome jõudes külastame koos fotograafiga kahte supermarketit: Prismat ja K-Citymarketit, mille riiulitest paari tunni jooksul kolleegide soovid ostukärusse kühveldame. Soomekeelsete nimetuste uurimise ja poodlemise tuhinas hakkan makkara't (soome k. vorst – G. R.) kogemata ühe soomlase ostukärru paigutama. „Tämä ei ole sinun ostoskorisi,“ muheleb see Soome mees. Hakkame mõlemad laginal naerma.

„Issand! Ma saan täna koju,“ hüüatab Helsingi ja Tallinna vahel seilaval laeval töötav müüja õnnelikult oma kolleegidele. „Meie ka ju,“ rõõmustavad teised. Graafiku alusel juba ilmselt päevi merel loksunud kolleegiumi arutelu lõpetab kohvi ostma tulnud unine soomlane. Kell on 7.45 teisipäeva hommikul. Peagi käivitatakse mürisevad laevamootorid ning tassid ja klaasid laevakohviku riiulil hakkavad üles-alla hüplema – sõit Soome kaubaretkele võib alata.

Uurides nädal enne reisi Soomes elavaid eestlasi koondavast Facebooki grupist, mis kaubad on seal odavamad kui Maarjamaal, jäävad peamiselt kõlama kaks müügiartiklit: või ja juust. Kuid odavate kaupadena nimetatakse ka lastesööke, mähkmeid, kohupiimakreeme, kookospiima ja kohvi. „Eestis on ainult palk odavam,“ naljatleb üks kommenteerija. 

Olgugi et Soome kaubavalik on võrreldes Eestiga mõne koha pealt soodsam ja mitmekesisem – alustades eksootilistest kohvisortidest ja taimetoitudest, lõpetades vaarikamaitselise toorjuustuga – ei tasu lõppkokkuvõttes põhjanaabrite juurde ainult toiduostuks sõita.

Kui laevapiletite sooduskampaania ajal võibki saada jalgsi reisijale edasi-tagasi pileti paarikümne euroga, siis kaks inimest ja auto läheb tavaliselt maksma 100 euro kanti. Selle summa eest saab Eestist juba köögikapid ja külmkambri kraami täis osta.

Ka on paljud toiduained Soomes ikkagi kallimad kui Eestis. Näiteks 300–500grammine leib maksab soodsas Lidli kaupluses 1,29–1,89, kodujuust 2,09, piim 0,7 ja keefir 1,09 eurot. Karastusjoogid on ligi poole kallimad, napsuhinnast pole mõtet rääkidagi.

HINNAVÕRDLUSE TABEL (Kaubad, mida Soomest telliti)

Soome kesmine palk: 3500 eurot

Eesti keskmine palk 1242 eurot

Pampers püksmähkmed Soome Prismas 82 tk pakis: 17.49 – Eesti Prismas 20.99

Valio juust 1,25 kg K-Citymarketis: 4,75 ja 1 kg Oltermanni juustu Soome Prismas 4,79 – 500 g Valio Eesti juustu Selveris 4,49

Costa Rica jahvatatud kohv 1 kg K-Citymarketis 5,75 – Jahvatatud kohv JACOBS Krönung Maxima soodusmüügil 6,78 kg

Santa Maria kookospiim K-Citymarketis 1,54 – Santa Maria kookospiim Eesti Prismas 2,69

Valio või 500 g Soome Prismas 2,39 – Valio või 200 g Eesti Prismas 2,55