(Tiina Kõrtsini)

1. Enim on meelde jäänud tema sõnavõtt 29. septembril, kui ta Angela Merkelile ja teistele Euroopa juhtidele rõhutas, et Eesti toetab Saksamaa ja Prantsusmaa plaani kujundada Euroopa Liidust föderaalriik ehk liitriik. Sellega näitas Kaljulaid, et ta ei usu iseseisvasse Eestisse, vaid näeb Eestit globaliseerunud europrovintsina. 

Meelde jäi ka see, kui ta hiljuti rõhutas riigikogu ees, et “iga inimene saab olla eestlane”. Meie rahvuskonservatiividena nii ei arva. Uusimmigrant ei muutu Eestisse elama tulles automaatselt eestlaseks.

2. Kaljulaid on olnud viisakam ja poliitiliselt neutraalsem, kui oli seda oma rahvast häbenenud Ilves. Ilves viis presidendiinstitutsiooni maine ärmatamisega ja rahva sõimamisega nii madalale, et uus president ei pea pingutama, et parem välja paista.   

3. Kui Kaljulaid keeldus kiriklikust teenistusest ametisse nimetamise puhul, siis näitas ta sellega oma suhtumist traditsiooni. Meie arvates ei ole presidendi roll traditsioone lammutada, vaid vastupidi – kultuuri ja traditsiooni alal hoida.

4. Õnnestumiseks võib pidada ettepanekut muuta ametihüve seadust ehk kaotada puhkuse võimalus.

5. Kindlasti tuleks üle vaadata ametihüve seaduse punktid, mis käsitlevad hüvesid pärast ametiaja lõppu. Pole põhjendatud, et riigieelarvest peaks hüvitama isikliku elamispinna jooksvad kulud, nagu seda praegu tehakse Ärma taluga.

6. Pean presidendi institutsioonist väga lugu, aga nagu juba mainitud, on meil presidendiga erimeelsusi selles suhtes, kes on eestlane ja milline peaks olema Eesti riigi roll Euroopas. Rahvuskonservatiivid, erinevalt presidendist, leiavad, et Euroopa tulevik peaks olema rahvusriikide Euroopa.

7. Liberaalne, globalistlik, bürokraatlik.

8. Peamiselt sellega, et ta püüab üldse mitte silma paista.

9. Esimesel aastal pole tal oma teemat välja kujunenud, aga neli aastat on veel aega. Kaljulaid võiks üles näidata rohkem julgust, mitte kiita takka Euroopa suurtele, vaid kaitsta Euroopa väikeriikide ja väikerahvaste huve. 

10. Pigem reipaks pioneerijuhiks. 

Jaga artiklit

62 kommentaari

O
Odot  /   18:32, 12. okt 2017
See oli see Tallinki poiss?
K
Kajakas  /   17:55, 10. okt 2017
Presidendivalimiste aegu pidid ka kõik Helmet valima, paraku sai ainult 16 häält. See ajab muidugi ekreiidid raevu. Kaljulaid on igati ettem president kui keegi teine oleks olnud.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis