(Teet Malsroos)

1. Vabariigi aastapäeva kõne, kus Kaljulaid näitas selgelt, et ei jää kõnepidamise oskuselt ja sisukuselt maha varasematest presidentidest ja isegi ületab oma eelkäijat Toomas Hendrik Ilvest. Viimase kümnendi jooksul pole ükski presidendi kõne nii elavat arutlust pakkunud ja sellest pole meie keeleruumi tulnud nii palju uusi väljendeid nagu „komberuum" või „õmblusteta ühiskond".

 2. Kaljulaid on rohkem n.ö. rahva president: ta on näoga tavainimeste suunas ja naudib debatte ja vaidlusi, kohtumisi kodanikega. Ilves oli elitaarne. Tavalised Eesti inimesed oma muredega jäid talle võõraks ja ta ei tundnud end nende hulgas koduselt.

3. Selleks võib pidada keeldumist osaleda ametisse vannutamise tseremoonia jumalateenistusel. Sekulaarses riigis nagu Eesti võib seda vaevalt lugeda millekski skandaalseks, kuid mõningaid inimesi see siiski solvas. Teisalt on see presidendi enda otsus ja näitab ka tema enda üsna ilmalikku ja liberaalset maailmavaadet, mis Eesti kontekstis, pole midagi eriskummalist. 

4. Eestis on järjest süvenemas liberaalsete ja konservatiivsete jõudude väärtuskonflikt. President on üritanud mingil määral kahte leeri lepitada, andes märku kui üks või teine pool ilmselgelt üle piiri läheb. Ta on ta toonud sellesse emotsionaalsesse debatti ja vastandumisse ratsionaalsuse noote ja tasakaalustavaid argumente. Täites ühiskondliku tasakaalustaja rolli on ta väga hästi hakkama saanud. Palju paremini kui Ilves, kelle puhul polnud kunagi kahtlust, millise ühiskonna osa vaateid ta esindas.

5. Ei oska küll öelda, mida veel muuta.

6. Eesti kodanikuna on ta muidugi minu president. Oma isiklikke hoiakuid tema osas ma eksperdina avada ei saa.

7. Ühiskondlikul tundlik, sõnaosav, terve kriitikameelega (nii enda kui ka ühiskonna osas).

8. Ei kommenteeriks.

9. Tänu Eesti eesistumisele kindlasti digiteemades ja ka demokraatia ning demokratiseerimise teema osas. Erinevalt Ilvesest ei kujune kindlasti Kaljulaidist peamiselt vaid Venemaa teema presidenti.

10. Pigem mentoriks, kes olulisi ühiskondlikke teemasid tõstatab ja suunab ka erakondi neile enam mõtlema.

Jaga artiklit

12 kommentaari

T
T.Mets  /   21:32, 7. okt 2017
Saarts eksib, kui nimetab Ilvest elitaarseks presidendiks. Õige nimetus Ilvesele oleks kriminaalne president, õigusriigis selline elitaar istuks kardinate taga

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis