(Robin Roots)

Saksa kantsler Angela Merkel helistas Hispaania valitsusjuhile juba Kataloonia referendumipäeva õhtul. Kas see helistaja poleks pidanud hoopis olema Eesti peaminister, kuna oleme eesistujariik? Millised on olnud Eesti riigi ja peaministri sammud eesistujana vägivalla vältimiseks Kataloonias? Kas eesistujale on kohane sündmuste sabas sörkimine?

Peaminister Jüri Ratas: Helistasin esmaspäeval Kataloonia küsimuses Hispaania peaministrile Mariano Rajoyle. Avaldasin Eesti nimel lootust, et vallandunud pinged õnnestub maandada ning edaspidi liigutakse dialoogi suunas. Samuti kinnitasin, et Eesti toetab Hispaania suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Helistasin Hispaania peaministrile ka 26. septembril, mil samuti avaldasin lootust olukorra rahumeelseks lahenemiseks ning väljendasin toetust Hispaania ühtsusele.

Eesti ja Euroopa Liidu jaoks on peamine, et Hispaania keskvõim ja Kataloonia autonoomse piirkonna esindajad teevad kõik, et leida rahumeelne tee koostoimimiseks. Selleks tuleb tegutseda läbimõeldult ja tasakaalukalt. Eesti toetab alati vägivallatuid lahendusi erimeelsuste ületamiseks.

Eesti ja Euroopa Liit korduvalt välja öelnud, et olukord tuleb lahendada kooskõlas Hispaania seadustega. Kataloonia suurema autonoomia taotlemine saab toimuda ainult demokraatlikult ja rahumeelselt ning austades Hispaania põhiseadust.

Olen lugenud üleskutseid ja etteheiteid, miks Eesti pole jõuliselt sekkunud Hispaania siseriiklikesse küsimustesse. Leian, et see pole kohane. Siinkohal kutsun kõiki Eesti erakondi ja poliitikuid jääma väärikaks ning mitte korjama valimiseelseid punktivõite teiste riikide ja rahvaste arvelt.

Välisminister Sven Mikser on oma avalduse Kataloonia küsimuses teinud esmaspäeval kell 15.29 - rohkem kui ööpäev hiljem jõu kasutamisest Hispaania võimude poolt. Kas Eesti eesistujana poleks pidanud kiiremini reageerima ja oma seisukoha mitte ainult kiiremini välja ütlema, vaid ka initsiatiivi haarama liigse jõu kasutamise vältimiseks Kataloonias?

Sandra Kamilova, välisministeerium: Teade sai tehnilistel põhjustel riputatud üles hiljem. Oleme olnud kõigile meediakanalitele avatud selles küsimuses ja välisminister on ka kommentaare jaganud. Tehniline põhjus puudutas kodulehte, mitte seisukoha sisu.

Jaga artiklit

26 kommentaari

K
Kolla.  /   21:38, 15. okt 2017
Sest juba Pätsu ajal oli selle riigi eliit ühed igavesed P.... lakkujad.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis