Eesti uudised

Kohus trahvis põhjuseta puudujat Priit Kutserit 800 euroga

Raimond Kaljulaid: „Tegime selle Hiiu staadioni avamise teavitusega veidi nalja!“ (22)

Juhan Haravee, 4. oktoober 2017, 19:02
<p>Tere, Raimond: Edgar &nbsp;Savisaare protsessil astus &nbsp;eile tunnistajatepinki Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kajulaid (pildil vasakul). „Linnarahva teavitus pole valimisreklaam, kuigi...“ lausub Kaljulaid kohtus.&nbsp;</p> Stanislav Moshkov
„See oli minu ettepanek, et plakatil võiksid olla just Savisaar, Sarapuu ja Mutli, kellel kõigil oli Hiiu staadioniga puutumus,“ kinnitab sõnaosav Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid kohtus Edgar Savisaare protsessil. Keskerakonna kunagine kampaaniameister leiab, et linnarahva teavitamisel ja poliitreklaamil on kindel vahe sees, kuigi ega see teleklippides ja plakatitel poseerimine tippametnikele kahjuks just tule. 

Eile hommikul Liivalaia tänava kohtumajas jätkunud Edgar Savisaare kohtuprotsess algas kohtumääruse teatavaks tegemisega. Kohus trahvis endisest linnaametnikust kohtualust Priit Kutserit 800 euroga, kuna süüdistatav ei suvatsenud kahele septembris toimunud istungile kohale ilmuda, kuigi oli selleks kohustatud.

Kohtunik Anne Rebase sõnul puudus Kutseril istungilt puudumiseks mõjuv põhjus, milleks vastavalt seadusele saab olla raske haigestumine. Rebase hinnangul näitas Kutser üles lugupidamatust nii kohtu kui ka kaaskohtualuste suhtes. „Liikumispuudega inimene pidi teie pärast asjata kohale tulema,“ vihjas kohtunik protsessi peakangelasele.

Kuna  Kutser on kohtu andmetel praegu töötu, siis näidati tema suhtes üle suuremeelsust ja mõistetud trahv jäi keskmisest väiksemaks. Viiepäevasest arestist, mida seadus lubab põhjuseta puudujate suhtes rakendada, Kutser igal juhul pääses. Kui ta trahvi õigeks ajaks maksmata jätab, hakkab temaga tegelema kohtutäitur, kinnitas kohus.

Küsimusele, kas kohtumäärus on talle arusaadav vastab Kutser: „Arusaadav, aga ebaõiglane!“ Pärast seda andis Kutser nagu kord ja kohus allkirja ja tegi minekut - kolmapäeval teda rohkem kohtus ei vajatud.  

Kohtuistung jätkub tunnistajate ülekuulamisega, kellelt oodatakse selgitusi mitmete Tallinnas 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimimiste eelsel ajal läbi viidud teavituskampaaniate kohta. Süüdistuse järgi põimusid pealinlaste meeleheaks ja niisama teavitamiseks mõeldud üritused kahtlaselt läbi oma tulevast valimisvõitu sepistava Keskerakonna ja tema liidri valimiskampaaniaga. Lihtsalt öeldes leiab prokuratuur, et Savisaar ja talle ustav linnavalitsus kasutas oma huvides seadusevastaselt linna raha.

Kohtusse kutsutud tunnistajad kinnitavad, et tunnevad Edgar Savisaart, nimetades oma läbikäimist endise ülemusega rangelt tööalaseks. Veel tunnistatakse oma tutvust Kalev Kallo ja Priit Kutseriga, kuid kohtu alla antud suurärimehi tuntakse pigem meedia vahendusel. Valimiste eel linnarahva rõõmuks korraldatud teavitustes ei näe tunnistajad midagi seadusevastast. Midagi halba polevat selleski, et telekippidel ja muus välireklaamis astuvad üles juhtivad linnaametnikud eesotsas Savisaarega. Neid tuntakse, nad panevad linnarahva soovitud suunas tegutsema.

Tunnistajad, kellest enamus on eeluurimise käigus kahtlusaluse rolli maitsnud, kuid hiljem sellest siiski vabanenud, ei soovi Savisaarele halba, kuid püüavad ka süüdistava poole suhtes tänulikuks jääda ning prokuratuuri ootusi mitte petta.

Telekarjäär võetakse läbi 

Savisaare teletähekarjäär võetakse üksipulgi lahti: kes otsustas klippide tootmise, mis raha kasutati jne  jne. Linnapea otsib koostööpartneriteks apteeke, kes võiksid toetada eakaid tallinlasi pensionilisasoodustuse programmi raames. Programm on edukas ja töötavat suurepäraselt tänaseni. Lähenevate valimiste eel peetakse SEB Tallinna maratoni ning taas haarab linnapea ohjad, mis sel korral kampaaniameistrite poolt kõndimiskeppina Savisaare kätte surutakse. Tihedasse aega mahub ka renoveeritud muruga Hiiu staadioni pidulik avamine ja väsimatu linnapea võtab plakatil kätte trummipulgad, jättes muud instrumendid abilinnapeade Arvo Sarapuu ja Jaanus Mutli hooleks. Venekeelses telejaamas PBK pöördub linnapea mitte-eestlastest kaasmaalaste poole, kutsudes kõiki valima, jättes valikud igati korrektselt kuulajate-vaatajate otsustada - ei mingeid parteilogosid ja soovitusi, vaid lihtlabane üleskutse täita oma linnakodaniku kohust.

Teiste hulgas astub kohtus tunnistajana üles ka Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid, kes neli aastat tagasi toimunud valimiste eel eraettevõtjana Keskerakonda ja selle juhti mainekujundamisalastes küsimustes nõustas. Põhiliselt oli tema vedada ka erakonna valimiskampaania, mille tüütu lisandina tuli tal kibedal ajal ka Hiiu staadioni taasavamisega seotud pidustused rahva teadvusse viia. „See oli minu ettepanek, et plakatil võiksid olla just Savisaar, Sarapuu ja Mutli, kellel kõigil oli Hiiu staadioniga puutumus,“ kinnitab  linnaosa juht kohtus. „Kuigi iga avalik ülesastumine mõjutab poliitikute mainet, ei olnud sel ettevõtmisel kindlasti eesmärki, mida kannab valimisreklaam. Kutsusime Nõmme rahvast talgutele ja jalgpallimatšile, ei enamat. Neil aegadel olid sellised teavitused linnas väga levinud. Tegime veidi nalja, sest see töötab.“ Kriminaalasja Raimond Kaljulaidi vastu lõpetas prokuratuur oprtuniteedi ehk siis otstarbekuse kaalutlusel. Sarapuu eile kohtusse tunnistusi andma ei tulnud.   

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee