Maailm

Täiendatud!

Nobeli keemiapreemia läks krüoelektronmikroskoopia leiutajatele 

Piret Pappel, 4. oktoober 2017 12:48
Nobeli keemiaauhind kuulutati välja Rootsi kuninglikus teaduste akadeemiasFoto: REUTERS
Selleaastase Nobeli keemiaauhinna pälvisid uudse molekulide pildistamismeetodi leiutajad Jacques Dubochet, Joachim Frank ja Richard Henderson.

Krüoelektronmikoskoopia tähendab elusorganismidest pärit molekulide kiiret külmutamist, mis lubab säilitada valkude ja teiste ainete keeruka kolmemõõtmelise struktuuri ja neid seejärel põhjalikult uurida.

Elektronmikroskoopi on bioloogid kasutanud juba pikka aega, kuid see meetod sobis vaid surnud kudede uurimiseks, kuna võimas elektronkiir hävitab elusrakud.

Uue meetodi pioneerid Lausanne'i ülikooli teadlane Jacques Dubochet, USA Columbia ülikooli biokeemik Joachim Frank ja britt Richard Henderson Cambridge'i ülikoolist tekitasid biokeemias omamoodi revolutsiooni. Nüüd on võimalik uurida töötlemata proove ehk biomolekule nende loomulikus keskkonnas.

Värsked keemianobelistid Jacques Dubochet, Joachim Frank ja Richard Henderson Foto: TT NEWS AGENCY

1990. aastal õnnestus Hendersonil saada saada ruumiline pilt valgu struktuurist aatomi tasandil. Frank täiustas piltide töötlemist ning Dubochet lihvis proovide külmutamistehnikat.

Krüoelektronmikroskoopia on lubanud uurida näiteks raku valgutootmisüksuste ehk ribosoomide ehitust ja on selles valdkonnas üks enam kasutatavaid uurimismeetodeid. Samuti kasutavad seda viroloogid ning mitokondreid, rakkude ioonkanaleid ja keerulisi valgukomplekse uurivad teadlased.

Ka Zika viiruse täpne ehitus sai teadlastele selgeks just krüoelektronmikroskoopia abil (fotol on see viirus kõige parempoolne).