Eesti uudised

Kas Pribaltika on pelgalt süütu geograafiline termin?

Õhtuleht.ee, 3. oktoober 2017 09:03

9 KOMMENTAARI

q
Qwert/ 3. oktoober 2017 13:48
Kuidas venelane vene keeles mingeid territooriume nimetab, on venelase oma asi. Kui Sovetskaja Pribaltika ongi tähis kolmest endisest vabariigist, Eestist, Lätist ja Leedust, siis las ta olla. Me ei peaks nüüd iga asja peale tõmblema. Me ise ju ka nimetame საქართველო, Sakharthvelo't hoopistükkis Gruusiaks või Georgiaks.
e
Endel/ 3. oktoober 2017 18:29
tead, Qwert, tean juhuslikult veidi teemat. Probleem taandub sellele, mis on ühist Eestil, Lätil ja Leedul. Algselt Leedu Pribaltika ehk Läänemere kubermangude sekka ei kuulunud. Põhjusi oli mitu, alates baltisakslaste puudumisest lõpetades Leedu olematu väljapääsuga Läänemerele. Vene keelde tekkis Pribaltika 1920. aastatel, ning erinevalt näiteks teistest keeltest tähistamaks vaid Eestit, Lätit ja Leedut, teisisõnu tsaari-Venemaast eraldnud riike. Kasutati enam-vähem samas tähenduses kui limitroofid ehk (piiratud iseseisvusega) rajariigid. Erinevalt vene šovinistidest ei olnud eestlastel, lätlastel, leedulastel ja teistel Läänemeremaadel pikka aega selge, missugused on Balti riigid - vaieldi pikka aega, kas Eesti, Läti ja Soome või Eesti, Läti ja Leedu, või Eesti, Läti, Leedu ja Soome. Mingi selgus tuli alles peale soomlaste ja rootslaste omavahelist ära leppimist ja Ahvenamaa saatuse otsustamist. Nii, et Eesti, Läti ja Leedu puhul tasub ikkagi rääkida Balti riikidest, Baltimaadest, mitte raja või rannariikidest, Pribaltikast.
q
Qwert/ 3. oktoober 2017 18:45
Tere, talv Endel! Ilus tekst sinult, kuid sa vist ei saanud mu kommentaarile pihta, ehk eesti keelde seletatuna, ei mõistnud kommentaari sisu. Loe veel kord ilusti, kuid mõttega. Kui ka siis ei saanud pihta, siis tee paus, ja korda tegevust. Kui ka siis ei saa selgust, siis jäta homsele, ja korda.
e
Endel/ 3. oktoober 2017 21:42
kulla qwert, aga see Pribaltika on alandav ja solvav. eestlastele, lätlastele, leedukatele. Mida, muideks, nii artikli kirjutaja ka öelda tahab. Ja leedukad on nimetuse Pribaltika (Pabalte) kasutamise vastu olnud juba 1930. aastatest. Mis Sa arvad, kui venelaste kohta nimetust tiblad kasutada. Kui rahvakeelset ja neutraalset.
y
Yuiop/ 3. oktoober 2017 20:04
Kas grusiinid tahavad ka oma eesti minevikku maha vaikida?
k
Kord Majja/ 3. oktoober 2017 12:50
Pri Baltika (Baltikumi juures) - nii võiks nimetada 3 Balti riigiga piirnevaid venemaa alasid , mis tegelikult ei tohiks kuuluda venemaa koosseisu.
v
3. oktoober 2017 16:06
m
mul ükskõik/ 3. oktoober 2017 12:40
sest need alad kuuluvad nüüd kõik Euroliidule
a
ants/ 3. oktoober 2017 10:47
Taani, Norra ja Rootsi - Skandinaavia

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee