Maailm

„Ma ei usu, et iseseisvus 48 tunni jooksul välja kuulutatakse“

Toimetas Greete Kõrvits, 2. oktoober 2017 20:23

12 KOMMENTAARI

a
Alustame ikka algusest./ 3. oktoober 2017 11:09
Üks asi korraga. Esmalt peab Hispaania sotsidest keskvalitsus eesotsas peaministri Mariano Rajoy`ga
tagasi astuma. Eks siis näe , mis edasi saab.
e
Euroopa on väga muutunud/ 3. oktoober 2017 08:43
Mäletate veel paar aastat tagasi, kui üks fotograaf lõi jalaga põgenevat pagulast, minuteada sai igati hukkamõistu ja kõvasti karistada. Mäletate, kuidas üks hindu ei saanud Eestis enam elada, kuna keegi olla teda kuskil kunagi löönud ja siis Sirp mütles, et tohutu vägivald meil käimas. Nüüd vaatan, kuidas valimatult peksti katalaane, naisi, vanureid, mehi ja kõik olevat seadusega kooskõlas. Meie välisministeerium aksepteerib, nagu ka Erdogani vägivalda Türgis.
j
just nimelt/ 3. oktoober 2017 09:11
aktsepteerime, refereerime ja ajaviiteks ka diskuteerime.
n
3. oktoober 2017 13:06
k
keskvõim/ 3. oktoober 2017 08:21
muutis oma sekkumise ja jõhkrusega selle referendumi tulemused legitiimseks. seega, palju õnne iseseisvumise puhul!!
t
teame , teame/ 3. oktoober 2017 09:03
kogu keskerakond ja ka EKRE ei usu Vabaerakond on segaduses , Isamaaliit läks usku kinnitama, sotsid sosistavad toa nurgas ja ref on uhked aga nende tegevus riigikogus ju seisnebki usul, lootusel ja arvamustel.
S
!!!/ 3. oktoober 2017 04:03
Selle rahvaste eneseääramisega ja iseseisvuse ning omariiklusega on kuidagi segased lood. Näib, et mis on lubatud Jupiterile, see pole lubatud härjale. Mõned näited.
NSV Liidu juhid tunnustasid rahvaste enesemääramist vaid imperialismi rõhumise all ägavatel Aasia ning Aafrika rahvastel. Mitte aga NSVL sõbralikes peres kommunistliku partei targal juhtimisel ja "vanema venna" käekõrval helgesse tulevikku sammuvatel väikerahvastel.
Aga ka lääne suhtumine on kohati üsnagi kaksipidine. Lahku lõõmise õigus oli Jugoslaavia osariikidel Horvaatial, Sloveenial, Bosnial ja Hertsegoviinal. Seda toetati vajadusel isegi sõjalise jõu abil. Ning mitte ainult Jugoslavia koosseisu osariikidel vaid ka Serbia Kosovo provintsilgi.
Aga lahku löömise õigust ei olnud Venemaa autonoomsel osal, end iseseisvaks kuulutanud Tšetšeenial. Siis ei liigutanud lääs sõrmegi, kui Putin nad Teises Tšetšeenia sõjas tümaks tegi ja Grpznõi varemeteks pommitas. Sest Venemaa on suur ja vägev.
Õigust enesemääramisele ei ole ka 1913 - 1951 iseseisva riigina eksisteerinud Tiibetil, mille kommunistlik Hiina RV okupeeris. Ja mis siin otsesest toetusest rääkida, Enamik Euroopa poliitikuid, meie omad kaasa arvatud, ei taha isegi mitte Tiibeti eksiilvalitsuse juhi dalai laamaga üldse kohtudagi, ignoreerivad teda. Sest et äkki suur Hiina veel pahandab. Aga suure ja mõjuka ning rikka Hiinaga on kasulik head äri ajada.
Õigust oma riigile ei ole ka 28 miljonilisel kurdi rahval, kelle asuala on tükkideks rebitud ning sealsete riikide vahel ära jaotatud. Ja kui NATO liige Türgi plaanib Iraagis kurdi riigi tekke korral selle vastu koheseid sanktsioone, siis sellest just nagu vaikitakse.
Õigust oma riigile ei näi olevat ka 11 miljonilisel katalaani rahval. Ja kui nad Madriidi keskvõimult oma soovi eest lausa füüsiliselt malka saava, siis käsib mõni meie oma poliitik meil lihtsalt selle peale vait olla. Sest Hispaania on meie suur liitlane. Ja ka teised Euroopa poliitikudei ole antud teemal just kuigi jutukad.
Aga samas ei nähta midagi halba selles kui Šotimaa Inglismaast lahku tahab lüüa. Sest paha Inglismaa soovib ju Euroliidust lahkuda. Šotimaa sooviks aga Brüsseli alla jääda. Pealegi jääksid koos Šotimaaga siis ilmselt alles ka praegu Suurbritanniale kuuluvad Põhjamere nafta ning gaasimaardlad.
a
Ajaloost:/ 3. oktoober 2017 09:39
Kunagi saatis kuningas oma mittemeeldivale alluvale ümbrikus siidist nööri. Sellel oli karm tähendus. Meil Eestis oleksid juba nöörid liikvel, lahendamata on veel, kellele jääb saatmise õigus.
n
3. oktoober 2017 10:24
nöör on metafüüsiline ja saatja on ka metafüüsiline. full wireless. moodsad ajad.
t
to Ajaloost/ 3. oktoober 2017 18:06
Mittemeeldimale pašale nööri saatmine oli Osmani impeeriumi komme. Ja siidist nöör oli lugupidamise märk kõrge seisuse vastu. Seega polnud saatjaiks mitte kuningad vaid sultanid või padišahhid.
v
V:A Brunn/ 2. oktoober 2017 22:01
missuguses hispania keeles on sõna hiesta?Elan hispaanias ja ei tea sellist sõna kas mõtlesid SIESTA-lõunapaus või FIESTA -pidu kumba sa mõtlesid?

b
Brunn/ 2. oktoober 2017 21:26
Aitab kodanikuallumatus ja streik-keegi tööle ei lähe-hiesta.