Maailm

Trotslikud katalaanid: okupatsioonisõdurid kasigu siit välja! (5)

Tõnis Erilaid, 2. oktoober 2017 09:14
JÕUD KÄIB ÜLE: Raskevarustuses politseinikud ei häbenenud vägivallatseda ka vanainimeste ja isegi laste kallal.Foto: Reuters/Scanpix
Eile seisid juba varahommikul vihmasajust hoolimata tuhanded kataloonlased mitteametlike valimisjaoskondade ümber, oodates uste avanemist ja lootes seal end siseruumidesse lukustanud inimesi politsei vägivalla eest kaitsta. Paraku ei lasknud kogu Hispaaniast kohale käsutatud poolsõjaväeline guardia civil  end häirida – uksed löödi maha, kõik paberid, mis vähegi referendumiga seotud, hävitati. „Välja siit, okupatsioonisõdurid!“ ja „Häbi!“ karjus rahvas.

Kohalik televisioon oli uudistesaateis inimesi nimme kutsunud juba varahommikul kogunema, lootes, et siis jõuavad kogu maailmas teleekraanidele esimestena kaadrid üksmeelsest rahvast ja neid materdavatest tuimade nägudega politseinikest. Kuigi paljud noored löödi tagasi, said paljud pensioniealised siiski kohe hääletada nagu ka Kataloonia juhtkond. Kuigi neidki püüti igati takistada. 

Samal teemal

„Ma olen 80 aastat oodanud võimalust anda oma hääl iseseisvuse poolt!“ ütles ajakirjanikele 92aastane endine taksojuht Ramon Jordana.

Keskvalitsus püüdis katalaane murda

Madridi keskvalitsus ja põhiseaduskohus olid referendumi seadusevastaseks kuulutanud juba varem ja täitsid nüüd oma lubadust selle korraldamist jõuga takistada. Hommikul võeti üle ka Kataloonia autonoomse piirkonna teekommunikatsioonikeskus, et segada igasugust ühendust eri piirkondade vahel. Võitluses rahvaga võtsid korrakaitsejõud tarvitusele kummikuulid ja pisargaasi. Juba pärastlõunal teatati vähemalt 330 vigastatud tsiviilelanikust ja 11 vigastatud politseinikust. Kataloonia omavalitsus palus inimestel hääletussedel välja printida ja minna sellega ükskõik millisesse valimisjaoskonda, mida politsei ei ole suutnud jõuga sulgeda.

Iseseisvusreferendumivastate süüdistustele püüdis õli tulle valada ka Hispaania üks suuremaid ajalehti El Pais, avaldades paar päeva tagasi üsna tõestustevaese pika kirjutise, kuidas Moskva võimud püüavad Twitteri-kampaaniaga suunata kataloonlasi keskvõimu vastu. „Nende eesmärk on eeskätt lüüa mõra Euroopa Liidu ühtsusse,“ süüdistas E Pais. Kuid tavaliselt nii hästi peale minev kirjeldus Kremli karvasest käest kataloonlastele ei mõjunud, nagu ka Madridis väljaandest väljaandesse korduv teade, kuidas juulikuine küsitlus olla näidanud, et peaaegu pooled katalaanid on iseseisvuse vastu ja pooldajaid on  vaid 40 protsendi ringis.

Peaminister pooldas jõuvõtteid

Juulikuine küsitlus oli unustatud oktoobriks, pärast seda kui Hispaania endisest provintsiametnikust peaminister Mariano Rajoy oli teinud kõik, et niigi aastakümneid kestnud vaen Madridi ja Barcelona vahel süveneks ja kasvaks avalikuks vastuhakuks. Karmi käe poliitika, arreteerimiste ja rahena sadavate trahvide asemel olnuks mõistlik maha ja istuda ja kompromisse otsida – ilmselt Kataloonia autonoomiat ja rahalist võimekust suurendades.

Kataloonia rahvaarv on muu Hispaaniaga võrreldes suhteliselt väike, vaid 7,5 miljonit inimest.  Kuid see piirkond annab veerandi riigi tuludest, saades vastu piltlikult öeldes sente. Sealset isepäist rahvast on püütud keskvõimumeelseks painutada Franco aegadest saati. Tulemusteta. Eile teatas oma toetusest katalaanidele ka teine Hispaania isepäine rahvas, baskid.

Samal ajal kui suur osa lihtsaid eurooplasi pigem toetas katalaane, on Euroopa Liidu poliitiline juhtkond igati püüdnud Barcelona taotlusi maha suruda, kartes „iseseisvuste paraadi“ – seda võivad väga tõenäoliselt soovida ju šotlased, Põhja-Iirimaa elanikud, flaamid, baskid ja paljud teised.

Eile õnnestus Kataloonias Madridi trotsides vähemalt midagi referendumilaadset korraldada. Tõenäoliselt tulid aga hääletama vaid need, kes niigi iseseisvust pooldanuks. Vastased jäid pigem rahutusi kartes koju.

Samal teemal

03.10.2017
FC Barcelona ühines Kataloonia streigiga: meie täna ei treeni!
02.10.2017
Šokeerivad videod Kataloonia iseseisvusreferendumilt
02.10.2017
Kataloonias elav eestlanna: „Kui keegi kohe ei sekku, läheb asi käest ära.“
02.10.2017
Mida me teame Kataloonia referendumi kohta?