(Teet Malsroos)

Kas Eesti peaks toetama Kataloonia iseseisvumist või pole meil seda mõistlik teha Ida-Virumaa kunagisi referendumiihalusi silmas pidades?

Mart Nutt, riigikogu liige, IRL: Katalaanid on põlisrahvas, neil on õigus referendumi korraldamiseks. Ida-Viru pole aga Eestis eraldi üksusena kunagi eksisteerinud, Eesti on tervik ja Ida-Viru selle osa. Kui vaatame 1991. aastat, siis juba siis polnud võimalik Ida-Viru puhul selliseid argumente  kasutada.

Kui Kataloonia referendumi tulemus kaldub iseseisvuse poole, siis oma osa selles on ka Hispaania valitsuse otsusel kasutada referendumi korraldamise vastu jõumeetmeid. Hispaania seaduste ja valitsuse seisukohtade järgi on referendumi läbiviimine ebaseaduslik. Sellises olukorras on jõu kasutamine mõttetu, kui referendumi tulemus on seadustekohaselt niikuinii kehtetu.  

Aga sõltumata sellest, milline on referendumi tulemus, pole Kataloonia iseseisvumine usutav. Nüüd tuleb vaid sündmuste edasised arengud ära oodata.

Kuidas Eesti peaks selles olukorras käituma? Kuna Eesti ei asetse väljaspool Euroopa Liitu, siis on loogiline, et Kataloonia referendumi tulemusi ei tunnustata. Küll aga peaks Eesti taunima Hispaania keskvõimu jõu kasutamist referendumi läbiviijate ja selles osalejate vastu – initsiatiivi näitamiseks annab meile võimaluse ka meie praegune eesistujaroll ELis.

Kui aga mõni Eesti erakond peaks avaldama toetust Kataloonia vabaduspüüetele, siis vabas riigis on tal täielik õigus oma arvamusele, kuid see ei ole Eesti riigi seisukoht – selle ütleb välja ikka valitsus.

Jaga artiklit

27 kommentaari

K
kerman  /   07:02, 19. okt 2017
kataloonlasi on enamus Lõuna -Ameerikat täis keda nad kuulavad ,vaevalt nad eestlastest üldse kuulnud on mõtlevad ei tea mis dzungli suguharu me oleme
.
...  /   13:59, 10. okt 2017
asi tuleb lahendada nii, nagu kommentaatorid nõuavad. Ja kohe, enne kui kataloonlased saaksid aru pidada.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis