Eesti uudised

Eestis pole veel voodit Kosovo pagulastele  

Tõnis ERILAID , 27. aprill 1999 00:00
"Kogu küsimus on rahas," ütles sotsiaalministeeriumi asekantsler Valdeko Paavel. "Võimalik, et valitsus on raha eraldanud, vastava dokumendi meieni jõudmine võtab aega."

Eile õhtul jõudsid esimesed sajad Kosovo albaanlastest pagulased Soome ja Rootsi.

"Eesti valitsus on teatanud oma poliitilisest tahtest osaleda pagulaste majutamisel ja ajutisel hooldamisel, kuni nad saavad Kosovosse tagasi pöörduda," ütles Eesti välisministeeriumi pressiesindaja Ethel Halliste "Õhtulehele". "Me oleme valmis vastu võtma 15 pagulast."

Halliste kinnitusel tehakse pagulasküsimuses koostööd Soomega. Kuid valitsuse poliitiline valmisolek põgenikke majutada ei ole veel leidnud vastukaja. Ükski pagulaste saatusega tegelev organisatsioon pole teinud Eestile ettepanekut põgenike vastuvõtuks.

Samas ei saanud ka sotsiaalministeeriumi asekantsler Valdeko Paavel kinnitada, et Eesti oleks praegu pagulaste vastuvõtuks juba valmis. "Õhtulehe" küsimusele, kas ettevalmistusi põgenike vastuvõtuks on tehtud, kas nende tarvis on olemas voodid, rõivad ja muu vajalik, vastas Paavel: "Kui on otsustatud neid meile tuua, näiteks läbi Soome, siis meil raskusi ei teki." Ent lisas, et ministeeriumile selleks raha pole antud.

"Kahtlemata ei lähe me seda väikest rühma pagulasi, keda Eesti on võimeline majutama, Albaaniast või Makedooniast ise ära tooma," ütles "Õhtulehele" Eesti välisministeeriumi töötaja. "Tõenäoliselt lähevad kas meie ministeeriumi või sotsiaalministeeriumi töötajad neid vajaduse korral vastu võtma Soome."

Soome tuuakse lähema kahe nädala jooksul 1000 Kosovo pagulast. Esimesed majutati Joutseno põgenikelaagrisse, hiljem viiakse

kosovare

mitmele poole Soome, ka Tallinna partnerlinna Kotkasse.

Kosovo pagulaste olukord Makedoonia ja Albaania laagrites on hull. Suurel osal inimestest pole katustki pea kohal, rääkimata võimalusist end korralikult pesta. "Põgenikud söövad - kui saavad - kuivtoitu ja pesevad end vihmaveelompides," kinnitatakse Tiranast. Õnnelikumas seisus on need pagulased, kes majutati Albaania pealinna ainsasse siseujulasse - seal on vähemalt kloorisegust vettki.

Albaania on Euroopa vaeseim riik, kus lokkab maffia võim. Suur osa toiduainetest ja muust varustusest, mis abistusorganisatsioonid kohale toimetavad, kaob salapäraselt ning ilmub hiljem müügile turgudel. Vaenulikult suhtutakse pagulastesse Makedoonias. Praegu tuuaksegi pagulasi Põhjamaadesse eeskätt Makedooniast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee