Foto: Martin Ahven
Marvel Riik 29. september 2017 20:36
„See on kodaniku kohustus sekkuda, kui sa saad aru, et inimene ei ole roolis kaine,“ räägib täna õhtul Tallinna-Pärnu maanteel sõitnud mees, kelle sisemine vaist temast raske avarii tunnistaja tegi. „Ma teadsin, millega asi lõppeb!“

Harju maakonnas Tallinna-Pärnu-Ikla maanteel Ääsmäe viaduktil juhtus täna õhtul kella poole kaheksa paiku raske liiklusõnnetus, kui sõiduauto tegi laupkokkupõrke autoelamuga. „Haagises oli soomlastest abielupaar, vanemad inimesed. Nendel lõppes õnnestus väikese põrutuse ja ehmatusega, aga Audi juhil oli ikkagi lõua otsas suur ja sügav lõikehaav ning katkine käsi,“ kirjeldab pealtnägija, kes kogu sündmusteahelaga kaasas käis.

Sven Salumaa keeras Saue viaduktilt maha Pärnu maanteele ning märkas, et tema ees sõidab väga ebakindlalt üks Audi A8, mis erinevate sõiduradade vahel n-ö slaalomit sõitis. Vahepeal oli Audi kiirus 50 km/h, siis aga, tallates gaasipedaali, tõusid kiirused 100 km/h juurde.

Olles töötanud Põhja regionaalhaiglas, teadis Salumaa millega selline sõitmine lõppeb ning ta asus Audit jälitama.

Sven Salumaa Foto: Martin Ahven

„Võtsin talle sappa, helistasin hädaabinumbrile, andsin teada, mis on toimumas,“ räägib Salumaa Ääsmäe viaduktil pärast õnnetust. „Vahepeal sõitsin tema kõrvale, lasin signaali, vilgutasin tuledega, näitasin näpuga, et jää seisma, aga tüüp ei reageerinud üldse.“

Politseile andis Salumaa teada, kuhu Audi juht oli suundumas: kas Haapsalu või Pärnu poole. Ta valis suvepealinna, neljarealine tee muutus poole väiksemaks ning järjekordne kaldumine teise sõiduratta, mis seekord oli vastassuunavöönd, tõi talle vastu autoelamu.

Vastassuunast lähenev autoelamu pidurdas küll kiirust maha, ent ei suutnud vältida laupkokkupõrget.

„Haagises oli soomlastest abielupaar, vanemad inimesed. Nendel lõppes õnnestus väikese põrutuse ja ehmatusega, aga Audi juhil oli ikkagi lõua otsas suur ja sügav lõikehaav ning katkine käsi,“ kirjeldab Salumaa arsti pilguga seda, mida ta ise nägi.

Kui kokkupõrge oli toimunud, ei jäänud jälitaja kiirabi ja politsei näol abiväge ootama, vaid läks ise olukorda kontrollima.

Audi juures murdis ta ukse lahti ja eemaldas juhil turvavöö, mispeale viimane hakkas Salumaa esmaabi katsetustele vastu punnima. „Teda ei olnud mõtet sellisesse olukorda jätta. Oli näha, et käed-jalad tal liikusid, pead sai ta ka ilusti liigutada, aga samas kunagi ei või teada, mis täpselt on,“ rõhutab jälitaja.

Tirinud Audi juhi asfaldile, pani Salumaa talle kaelalahase ning hoidis juhti kinni kuniks kiirabi saabus.

„See on kodaniku kohustus sekkuda, kui sa saad aru, et inimene ei ole roolis kaine,“ märgib Salumaa. „Ma teadsin, millega asi lõppeb.“

Lisaks Soome abielupaarile ja eestlasele osales õnnetuses ka Läti numbrimärgiga Toyota Avensis, mis soomlaste sõidukile tagant otsa sõitis.

Viimase info järgi on eestlasest Audi juhi olukorda haiglas raske. Kas Audi juht oli joobes või mitte, sellele ei ole ametlikku hinnangut veel antud.

Põhja prefektuuri pressiesindaja sõnul viidi ka soomlased haiglasse, aga nende seisund ei ole raske.

Praeguseks on liiklus viaduktil taastunud.