Eesti uudised

Kus on naised?! Eesti suurimal majanduskonverentsil ei esine ühtki naisettevõtjat (8)

Maarit Stepanov, 26. september 2017 16:32
Konverents Äriplaan 2016. Foto: Hendrik Osula / Ekspress Meedia
Möödunud aastal tõmbas avalikkuse tähelepanu tõsiasi, et Äripäeva korraldataval majanduskonverentsil Äriplaan 2017 astus lavale vaid üks naisettevõtja. Tänavuse Äriplaani ainsaks lavale astuvaks naiseks on konverentsi moderaator. Milles asi?

Äriplaan 2018 programmijuht ja Äripäeva konverentside toimetuse juht Marili Niidumaa selgitab, et see, et laval on ainult mehed, on lihtsalt juhtunud. „Äriplaani korraldamine on väga pikk protsess: see algab juba aasta enne Äriplaani ja me teeme ikka oma niiöelda dreamlist'i, keda kõike me tahaksime sinna esinema ja me teeme neid pakkumisi.“ Niidumaa sõnul proovitakse kõnelema saada kõige paremaid Eestis aktiivseid tegutsevaid ettevõtjaid ja suuromanikke: „Äriplaani eripära on see, et laval on ainult ja ainult omanikud,“ rõhutab ta, lisades, et ainsateks eranditeks on peaminister ja Eesti Panga direktor, kes annavad majanduses toimuvast üldpildi.

Samal teemal

„Ja kui seda niimoodi vaatama hakata, siis olukord on lihtsalt selline, et tegelikult ei ole ju üleliia palju naisomanikke,“ ütleb Niidumaa. Ta lisab, et esinejaid valides ei ole mõeldud, millisest soost esineja parasjagu on. „Jah, me oleme teinud ettepaneku paljudele naistele, aga on tulnud välja – nad on öelnud, et nad ei osale ise aktiivselt oma ettevõtte juhtimises,“ selgitab programmijuht, et mitmetel juhtudel on ettevõtjast abikaasa kandnud oma naise juhatuse või nõukogu liikmeks ilma et naine selles aktiivselt kaasa teeks.

„Siis teised – need, kes ka tegelikult päriselt on [ettevõtet] juhtimas... nad kas ei ole huvitatud avalikust tähelepanust, mis on igati fain,“ toob Niidumaa välja veel ühe põhjuse, miks konverentsile ei tulda.

Kolmandana nimetab programmijuht neid naisettevõtjad, kes kutsest kuuldes on vabandanud, et ei jõua konverentsil esineda, sest  sügis on selliseks ettevõtmiseks liiga kiire aeg. Äraütlemistega seotud detailidesse aga programmijuht laskuda ei saa, selgitades seda sooviga äraütlejatele ebamugavat olukorda vältida.

Esinemiskutse Äriplaan 2018-le said esinemiskutse kümmekond naissoost ettevõtjat ja 15 kuni 20 meessoost ettevõtjat. Niidumaa sõnul olevat kaks naist esinemist pikalt ka kaalunud, kuid otsustanud siiski loobumise kasuks. 

Niidumaa sõnul ei ole küsimus selles, justkui ei tahaks naisettevõtjad konverentsil esineda. „Mitu naist on öelnud, et nad tahavad laval olla kui võrdsed, kes avalikustavad oma plaane, aga et siis pööratakse neile kohe hoopis teistsuguses asjas tähelepanu. Fookus kaob ära. Küsitakse, et mis tunne on olla ainuke naine laval – nad on ise meile niimoodi öelnud.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee