34
fotot
Kumus avanes aasta suurnäitus „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ (Viktor Burkivski)

Alates 22. septembrist Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ pakub Eesti publikule erakordse võimaluse kohtuda 20. sajandi alguse kesksetesse kunstirühmitustesse kuulunud kunstnike väljapaistvate teostega.

Kumus avanes aasta suurnäitus „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ (Viktor Burkivski)

Maailmakuulsate kunstnike Ernst Ludwig Kirchneri, Emil Nolde, Vassili Kandinsky, August Macke, Franz Marci, Aleksei von Jawlensky jt loomingu kaudu seab näitus fookusesse ekspressionistide uuendused kunstimaailmas. Ekspressionistid pühendusid suurte üldiste teemade nagu „inimene“ ja „kõiksus“ omavaheliste suhete uurimisele läbi erinevate ja sügavalt isiklike kunstitehniliste vahendite.

Die Brücke (tlk Sild) oli Saksa kunstnikerühmitus, mis tegutses 1905–1913. Die Brücke kunstnikud soovisid kõneleda inimese sisemaailmast, mis on täis vastuolusid, hirme ja lootusi. Kaasaegse linnakeskkonna nähtuste kõrval kujunes Die Brücke kunstnike loomingus oluliseks maastikumaali teema – inimese hingeseisundite kujutamine läbi looduse.

Der Blaue Reiter (tlk Sinine Ratsanik) oli teine ekspressionistlik rühmitus, mis tegutses aastatel 1911–1914, koondudes Saksamaale saabunud Vene emigrantide (Vassili Kandinsky, Aleksei von Jawlensky jt) ning kohalike saksa kunstnike (Franz Marc, August Macke jt) ümber. Rühmituse autoreid ühendas soov väljendada kunstis kõiksuse, hinge ja vaimumaailmaga seotud teemasid.

Mõlemad rühmitused tõusid Euroopas huviorbiiti ning nendesse kuulunud kunstnikke loetakse ühe olulisima kunstisuuna − ekspressionismi − kõige silmapaistvamateks esindajateks.

Kumus avanes aasta suurnäitus „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ (Viktor Burkivski)

Lisaks saksa ekspressionismi põhinimede loomingu tutvustamisele on näituse eesmärgiks valgustada ekspressionismi kui 20. sajandi alguse võimsat kunstiliikumist, mis jättis olulise jälje Esimesele maailmasõjale järgnenud eesti kunsti arengutele. Ado Vabbe, Peet Aren, Nikolai Triik, Konrad Mägi jt kogesid Saksa kunstimaastikku vahetult oma õpingute ja reiside käigus, samuti läbi ekspressionistlike väljundite modernses kirjanduses, teatris jne.

Näitus jõuab Eestisse tänu koostööle arvukate Saksa kunstimuuseumite ja galeriidega. Eesti autorite ekspressionistlikud teosed on pärit Eesti Kunstimuuseumist, Tartu Kunstimuuseumist ja erakogust.

Näitus on valminud koostöös:
Museum de Fundatie, Zwolle
Westhoff Fine Arts

Näitus on avatud 14. jaanuarini 2018.

Kumus avanes aasta suurnäitus „Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid“ (Viktor Burkivski)

Näituse kontseptsioon:

Detmar Westhoff (Westhoff Fine Arts)
Ralph Keuning (Museum de Fundatie, Zwolle)
Cora Faßbender
Liis Pählapuu (Kumu kunstimuuseum)

Kuraatorid: Detmar Westhoff, Liis Pählapuu
Assistendid: Eva Knels (Westhoff Fine Arts), Helen Volber (Eesti Kunstimuuseum)
Näituse kujundus: Artmarket OÜ, M.E.Z. OÜ, Terje Kallast-Luure
Graafiline kujundus: Mari Kaljuste

Vaata pildigaleriid näituse avamiselt!

Jaga artiklit

3 kommentaari

T
tõsitajuon  /   09:48, 25. sept 2017
olen nõus, kas meil pole kunstnikke keda eksponeerida?
.
..  /   09:22, 25. sept 2017
kas kohalikke kunstnikke siis vähe, kelle töid näidata, või ei taheta väärtustada meie endi kõiki kunstnikke.

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis