Hiina Rahvavabariigi kultuuriminister Luo Shugang (paremal) ja Eesti Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo NõgeneFoto: Kultuuriministeerium
Toimetas Kristin Aasma 22. september 2017 18:17
Hiina Rahvavabariigi kultuuriminister Luo Shugang ja Eesti Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene allkirjastasid täna Eesti ja Hiina kultuuriministeeriumide koostööprogrammi aastateks 2018 kuni 2022. Hiina kultuuriminister võttis vastu kutse külastada tuleval aastal Saaremaa ooperipäevi, kui festivalil astub külalisetendustega üles Shanghai ooperiteater.

Eesti ja Hiina kultuuri-, haridus- ja teadusalase koostöö alusleping kehtib juba 1993. aastast. Ministeeriumide uuendatud koostööprogramm allkirjastati III Hiina ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikide kultuurifoorumil Hangzhous, kus viibitakse Hiina Rahvavabariigi kultuuriministri Luo Shugangi kutsel. Samas toimub Hiina ning Kesk- ja Ida Euroopa koostööformaadi EL 16+1 kultuuriministrite kohtumine, edastas kultuuriministeerium.

Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene ütles, et koostööprogrammi uuendamine toob mõndagi uut ka sisulisse koostöösse riikide vahel. „Näiteks on lisandunud artikkel, mis käsitleb eri valdkondade ekspertide osalemist peamiselt Hiinas toimuvatel õppereisidel, aga ka osalemist kunsti- ja tantsulaagrites ning foorumitel. See on olnud Hiina soov. Hiina on valmis seda suures osas ka rahastama ja Eesti on sellistest võimalustest mõistagi huvitatud,“ rääkis Nõgene.

Eesti ja Hiina senine kultuurikoostöö on viimastel aastatel üha tihenenud. Kultuuriminister Indrek Saar kohtus oma Hiina kolleegiga 2016. aasta aprillis ja juba toona olid kõne all koostöövõimalused loomemajanduse, pärandkultuuri ja noortevahetuse vallas. Kultuurikoostöö ere näide on 2018. aasta Saaremaa ooperipäevad, millel annab külalisetendusi Shanghai ooperiteater. Paarisaja inimese lennukitega kohaletoomise ning dekoratsioonide meretranspordi eest tasuvad Shanghai linn ja Hiina kultuurifond.

„Eestil on võimekus pakkuda Hiina publikule tipptasemel kollektiive,“ lisas kantsler Nõgene. „Tänu sellele lepingule saab oktoobris reaalsuseks näiteks Eesti Kontserdi kolmeaastane koostöölepe Aasia ühe olulisema kunstide festivali, Shanghai Arts Festivaliga. Ja ka vastupidi, Shanghai ooperiteatri saabumine tuleva aasta Saaremaa ooperipäevadele oleks küsitav, kui puuduks ametlik diplomaatiline koostööleping. Hiina ning kogu Aasia regioon on suur ja atraktiivne ja koostööd selle piirkonnaga soovib terve maailm,“ toonitas Nõgene.