Eesti uudised

Loomade mäss! Lehmad järasid kurekaamera juhtme läbi (7)

Maarit Stepanov, 22. september 2017 16:01
SÜÜDIMATU: Juhtme ära nätsutanud lehm ei häbenenud oma plaane ja patseeris veel enne hävitustööd kaamerasilma ees.Foto: Hagnat/Looduskalender.ee
Matsalu rahvuspargis elavad lehmad avaldasid neljapäeval kurekaamera vastu meelsust: järjekindla lammutustöö tulemusel õnnestus neil lõhkuda kaamera juhe, mille abil edastatakse nende karjamaale jäävast rändlindude peatuspunktist internetti otsepilti. Vägivallaakti sattunud kaamera viidi uude kohta.

Sookurgede rändeteele jääb peatuspaik Sassi poolsaarel, mille juurde paigutati ööpäev läbi heli ja videopilti edastav kaamera. Igapäevaselt on tegemist aga karjamaaga, mistõttu näeb kaadris ka seal ringi lonkivaid lehmi. Kas lehmadel sai pidevast jälgimisest kõrini või oli kaamera nigel sügamispost? Igal juhul mahtus eile veidi enne kella kuut õhtul kaadrisse lehm, kes järas midagi, mis jäi kaadri ulatusest välja. Loetud sekundid hiljem oli sott selge - maaliline karjamaa asendus musta pildi ja kirjaga „no video“. Lehm lõhkus juhtme ära.

Loodusfotograaf ja zooloog Tiit Hunt, kes Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) kaameratega tegeleb, sõitis täna hommikul sündmuskohale ja edastas sealt kirjelduse: „Üks kaabel söödi kenasti ära... või lõhuti julmalt,“ nentis ta ja kirjeldas hiljem, et seda oli ikka korralikult nätsutatud. Kaamera on kinnitatud sügavale maa sisse löödud vaia külge. Vajalikud kaablid on sellesama vaia küljes ning Hundi arvates saigi lehm kuidagi hambad just videopildi edastamiseks tarviliku juhtme taha. Lehma hävitustöö polnud aga täielik: kadus vaid pilt, heli jäi.

OHVER: Lehm ründas vaia küljes olnud juhet. Foto: Tiit Hunt

Samal teemal

Hundi sõnul otsustati kaamera tõsta teise kohta, algsest paigast kilomeeter eemale. Kaamera on nüüd paigutatud nii, et rändavad linnud satuksid otse kaamera ette. Kuid ka seal pole lehmadest pääsu: „Eks siis paistab, mis nad nüüd ära söövad,“ mõtiskleb Hunt ja kirjeldab sündmuskohta: „Nad seal nuputavad, mida kurja korda saata.“

Ornitoloog Aivar Leito hakkab märksõna „lehmad“ peale laginal naerma. „Lehmasid...“ püüab ta alustada lauset. „Lehm on lahe loom! Ma ise ka vaatan: eile [kolmapäeval] oli täiskaader lehma külge, mis liikus hingamise rütmis...Jah, nad käivad seal ja sügavad ennast.“ Leito sõnul on lehmade hävitustööd kardetud ka varem, kuid seni oli kaamera vastu pidanud.

Tiit Hundi sõnul on lehmad varem objektiivi veel lakkunud, kuid kaameratega pole varem selliseid õnnetusi juhtunud. Küll aga on juhtunud, et sipelgad on leidnud tee kaamerasse ja sinna pesa teinud. Järgnenud on lakkamatu sibamine sensori peal. „Kui kaamera jälgis mere ääres kahlajaid, siis tekkis kiire mere tõus, torm. Kiire tegutsemine hoidis halvimast,“ toob ta veel ühe näite. „Kokkuvõtteks: sellised looduskaamerad on igakülgselt looduse meelevallas ja kunagi ei tea mis juhtub,“ ütleb Hunt.

Kurekaamera edastatavat pilti saab vaadata siit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee