Peaminister Jüri Ratas.Foto: Stanislav Moshkov
Kristjan Väli 21. september 2017 16:48
Hispaanias on ärevad ajad – katalaanlased valmistuvad 1. oktoobril toimuvaks iseseisvusreferendumiks, hoolimata sellest, et riigi keskvalitsus on ettevõtmise keelanud. Mida arvavad Eesti poliitikud olukorrast riigis, mida ähvardab lõhenemine?

Kataloonia tipp-poliitik Josep Maria Jové on iseseisvusreferendumi organiseerimise kahtluse tõttu Hispaania võimude poolt vahistatud. Tuhanded katalaanid protesteerivad tänavatel. Pinge kasvab iga päevaga. Mida arvab sellest väikeriik Eesti?

Peaminister Jüri Ratas loodab, et olukord saab demokraatliku lahenduse. "Eesti toetab Hispaania suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Hispaania on õigusriik ning usun, et riigi sisepoliitilised küsimused leiavad demokraatliku lahenduse," leiab peaminister,

Välisminister Sven Mikser on hetkel hõivatud ÜRO peaassambleega, mistõttu kommenteerib teemat välisministeerium. „Eesti toetab täielikult Hispaania suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Oleme veendunud, et kõik siseriiklikud küsimused lahendatakse vastavalt Hispaania seadusandluse alusel," teatavad nad.

Välisministeeriumi pressiteenistus annab teada, et mistahes poliitilised protsessid peavad toimuma demokraatlikult, rahumeelselt ja osapoolte kokkuleppel."Eesti ja Hispaania kahepoolsed suhted on tugevad ja Hispaania on Eestile lähedane liitlane NATOs ja oluline partner Euroopa Liidus," kinnitab ministeerium.

Keskerakonna eurosaadik Yana Toom leiab, et Eesti peaks toetama riiki tervikuna ja julgustama Hispaania valitsust otsima probleemile rahumeelset lahendust.