2
fotot
Konverentsil arutatakse erinevaid tööjõu liikumisega seotud küsimusi. Näiteks käsitletakse viise, kuidas meelitada Euroopa Liitu erinevaid sihtrühmi ning kuidas hoida nende huvi siin tegutsemise vastu. ()

OTSEÜLEKANNE ON LÄBI

Tallinna ülikoolis toimub täna ja homme Eesti eesistumise rändekonverents "The EU in the Global Race for Talents: Challenges and Solutions in Strengthening the EU's Competitiveness". Konverentsil uuritakse tööjõurännet puudutavate poliitikate hetkeolukorda ja rändega seotud tavasid Euroopa Liidus.

Siseminister Andres Anvelt nentis, et tööjõuränne on Eestiski väga oluline teema aina kasvava tööjõupuuduse tõttu. „Otsime just praegu nutikat lahendust, kuidas Eestis terve inimpõlve kehtinud sisserände piirarvu regulatsiooni muuta nii, et sellest võidaks majandus, aga ei kannataks samal ajal ühiskond, seda nii lõimumise kui ka julgeoleku mõttes. Kõigil peab Eestis olema hea elada, nii siin elavatel kui ka siia tööle tulevatel inimestel,“ märkis siseminister.

Konverentsil arutatakse erinevaid tööjõu liikumisega seotud küsimusi. Näiteks käsitletakse viise, kuidas meelitada Euroopa Liitu erinevaid sihtrühmi (sh välistööjõud, välistudengid, idufirmade asutajad) ning kuidas hoida nende huvi siin tegutsemise vastu.

„Tööjõu ränne on tänapäeval üks võtmeteemasid, mis mõjutab riikide majanduslikku konkurentsivõimet ning pakub võimalusi teadmiste levikuks, innovatsiooniks ja majanduskasvuks,“ lisas Euroopa Rändevõrgustiku Eesti kontaktpunkti rändeekspert Ave Lauren. Konverentsil arutletakse, kuhu ja mis põhjustel lähevad oskuslikud töötajad ning millised on võimalused Euroopa Liidu riikidel selles vallas koostööd teha või konkureerida. Küsitakse, kuidas saaks erasektor soodustada talentide liikuvust ning milline peaks olema Euroopa Liidu roll rahvusvahelises kontekstis.

Õhtuleht toob konverentsilt lugejateni kõnelejate mõtteid.

 • 15:36
  Marvel Riik

  Neljanda seansi teemaks on globaalsete talentide liikuvus ja miks nad otsustavad kuhugi minna. Diskussioon algab kell 16.00.

  Side lõpp.

 • 15:20
  Marvel Riik

  Kommentaar publikust: Kui talendikad inimesed tulevad, ei tähenda see, et nendega tulevad tingimata kaasa talendikad inimesed. Jutt käib perekonnaliikmetest. 

  Ellen Jansma, booking.com juhataja: Mõistagi on olemas kohanemisprogramme, aga partneri võib selles näha võimalusteks uuteks väljakutseteks. Näiteks teha algust oma ettevõttega, tegeleda heategevusega või õppida.

 • 15:12
  Marvel Riik

  Alvar Lumberg, TransferWise’i arendusjuht: Kuidas ettevõtted lähenevad sellele, et puuduvad talendid? Inimesed, kes elavad Londonis, neil on raske tulla Tallinna elama. Häid näiteid [Tallinna kontekstis] on aga tuua idast.
  Tallinna puhul on lisaväärtuseks linn ise ja siinne digitaalne keskkond. Erinevad inimesed otsivad erinevaid asju ja osasid see kõnetab.
  Just hiljuti palkasime kaks inimest kariibidelt. Mõelda vaid, tulevad siia külma kätte. Ehk kõik ei olene ainult töökohast või palgast, teguriteks on ka teised asjad, näiteks pere.

 • 14:36
  Marvel Riik

  Kolmas seanss keskendub ettevõtetele ja sellele, kui tähtis on neil leida talendikaid sisserändajaid. Küsimused, millele otsitakse vastuseid: 1) Miks otsivad Euroopa ettevõtjad praegu võimalusi meelitada võõrapäraseid talente? 2) Milline roll peaks olema erasektoril meelitamaks ja hoidmaks talente? 3) Kuidas saab ühiskond toetada sisserännet erasektoris?

 • 13:21
  Marvel Riik

  Küsimus publikust: Kuidas Eesti kontrollib oma idufirmade viisade programmi?


  Annus: Kui keegi selle saab, siis me juba teame, et tegu on eksisteeriva idufirmaga, mitte mingisuguse skeemiga pääsemaks Schengeni viisaruumi.
  Lisaks, idufirmade kommuun on väga huvitatud, et nende maine oleks kõrge, ehk kontroll on tõhus. Tagasilööke meil ei ole olnud. Mõne aasta pärast oskame sellest rohkem rääkida.

 • 13:15
  Marvel Riik

  Lubanski: Märkimisväärne on see, et naised, kes tulevad näiteks Ühendriikidest, Hiinast, imestavad, et siin [Euroopa, konkreetselt Taanis] saad olla ema ja samas edendada oma karjääri.

 • 12:53
  Marvel Riik

  Nikolaj Lubanski, talendiotsija Taanist: Püüame hoida neid, kes on Taani, Kopenhaageni jõudnud haridusteega.

  Tahame, et kõik firmad oleksid sellega seotud. Koos tööandjatega näitame sisserändajatele, et Kopenhaagenis on näiteks üle 500 vaba töökoha. Eesmärk on püüda teha sisserändajatele n-ö uks, kust kõik saaksid sisse astuda, oma teekonda alustada. Me peame ole väga atraktiivsed, et keegi tuleks. 

 • 12:40
  Marvel Riik

  Hess: Sinine kaart (elamisluba Euroopa Liidus töötamiseks kõrget kvalifikatsiooni nõudval ameti- või töökohal) on olnud edukas meie jaoks. Suur osa neist töötavad just näitaks meditsiinis ja soovivad Saksamaal kas väga pikalt või terve elu olla.

  Lubasid on antud näiteks Hiina, Serbia, Bosnia ja Hertsegoviina ning Filipiini kodanikele.

 • 12:27
  Marvel Riik

  Hess: Paljudel Saksamaa sisserändajatel on raske leida tööd, sest ei osata keelt. Ei saksa ega inglise keelt.

 • 12:25
  Marvel Riik

  Barbara Hess, sisserände ja integratsiooni ekspert Saksmaalt: Saksamaal on tulemas demograafiline muutus: vanureid tuleb juurde, kuid sündimus on väike. Tekib puudus tööjõust, näiteks teaduse-meditsiini valdkonnas.

 • 12:20
  Marvel Riik

  Idufirmade kommitee on käesoleva aasta jaanuari keskpaigast kuni juuli lõpuni saanud 176 sooviavaldust, millest 74 (42%) on vastu võetud. Peamiselt on avaldused tulnud Ukrainast, Indiast, Venemaalt ja Türgist.

   

 • 12:12
  Marvel Riik

  Ruth Annus, siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonnajuhataja: Konkurentsivõime kava "Eesti 2020" otsib samuti talente, sealhulgas kolmandatest riikidest.

  Üks viis, kuidas talente otsitakse on näiteks idufirmade viisa programm. See lihtsustab kolmandatest riikidest pärit idufirmade Eestisse ümberasumist ning Eesti idufirmade välistöötajate Eestisse toomist.

   

 • 11:54
  Marvel Riik

  Järgmises seansis on teemaks regioonide ja riikide poliitika: kuidas hõlbustada sisserännet talendikate inimeste osas.

 • 11:30
  Marvel Riik

  Kommentaar publiku seas: Kõik, keda me otsime, ei pea ole väga talendikad või oskuslikud. Minu mure on teine, 35%-40% ulatuses on kadumas töökohad, mis eeldavad madalat tööoskust. Euroopa Liidus ja ka Norras on töökohad kadumas. See on minu meelest probleem, kui räägime sisserändest ja tööjõust.

  Sparreboom: Praegu on teemaks tulevikutööd, kui palju töökohti kaob. Usun, et madalat ja kõrget tööoskust nõudvad töökohad jäävad, kaovad need töökohad, mis jäävad nende vahele. Oma majandust tuleks teatud suunale vedada [kas madalale või kõrgele tööoskusele]. Mis puudutab neid suuri numbreid, mida käiakse töökohtade kadumise kohta välja, siis mina neid ei usu.

 • 11:18
  Marvel Riik

  Ovilius: Kas Euroopa peaks end reklaamima kolmandatele riikidele? Õpilased teeksid otsuse haridusteel Euroopa kasuks, tuleksid seaduslikul tee Euroopasse.

  Corrado: Me teeme selleks pingutusi, reklaamime end, et olla nähtaval kohal. Aga seda tuleb teha siiski koos liikmesriikidega. See vajab koordineerimist, et näha, milline on parim viis ennast reklaamida.

  Euroopa hoiab silma peal näiteks nendel kolmandatel riikidel, kus võib leida IT-spetsialiste. Selle vajadus on Euroopas kasvamas. 

 • 11:08
  Marvel Riik

  Kommentaar paneeli juhilt Magnus Oviliuselt, Euroopa Komisjon: Migrandid eelistavad kindlaid riike (Itaalia ja Hispaania). Madala haritustasemega migrandid tulevad meeleldi Euroopasse, kuid raskusi on saada kätte haritud tööjõudu.

 • 11:06
  Marvel Riik

  Laura Corrado, Euroopa Komisjoni seadusliku sisserände ja integratsiooni üksuse juht: Majandus ja seaduslik migratsioon vajab strateegiat, integreeritud lähenemist kõikide ministeeriumide poolt.

  Euroopa tasemel otsitakse strateegilist tööjõudu näiteks Indiast.

 • 10:53
  Marvel Riik

  Theodoor Sparreboom, Rahvusvaheline Tööorganisatsioon: Migratsioon on kokkuvõttes samm majanduse kasvule. Kui haritud migrandid toovad oskusi, siis vähem haritud toovad tööjõudu.

37 kommentaari

N
Noh  /   14:42, 22. sept 2017
Tuleb ju küll igal aastal tuhandete viisi Ukrainast ja Venemaalt töölisi, ikka vähe!
Õ
õõ  /   18:15, 21. sept 2017
Robutid pidid ju kõik töökohad endale võtma...
L
lgal  /   16:00, 21. sept 2017
nädalal veetakse laevadega euroopasse ja ikka puudus?
S
Scaramanga  /   15:39, 21. sept 2017
EU töötud: 18,9 miljonit !
https://tradingeconomics.com/european-union/unemployment-rate
Jep, ilmtingimata peab pleenumi korraldama ja arutama kust saada tööjõudu :)
samas kohast selgub ka, et osalise tööajaga töötajad: 42,9 miljonit.
S
Scaramanga  /   15:34, 21. sept 2017
Nonäe, kogemata jälle tuleb tõde lagedale:
"...et sellest võidaks majandus, aga ei kannataks samal ajal ühiskond, seda nii lõimumise kui ka julgeoleku mõttes."
Nii et immigratsiooni miinuspoolel on ikkagi uute tulijate probleemid lõimumise ja julgeolekuga ?
Hahahhaha, seda on ju foorumites ja kommentaariumites mitu aastat räägitud :)
Neegrite ja moslemite Euroopasse "meelitamisega" on mingid probleemid ? See on küll uudis.
Ja idufirmasid loovad USAkad, eurooplased ja asiaadid - miks keegi neist teise regiooni peaks kolima on müstika. Ainuke põhjus on kliendid !
Eesti idukad kolivad seetõttu kõik Londonisse.
Q
qq  /   14:55, 21. sept 2017
Pooletoobiselt Anveltilt tuleks otse küsida, kas Euroopa Liidus pole siis spetsialiste, keda kutsuda? Kas ta ka tõsiselt mõtleb nii või on lapsepõlvest alates peast põrunud?
W
WTF !  /   14:15, 21. sept 2017
Et siis pigem eesmärk on kuidas euroopa põliselanikudele vähem palka maksta või siis töötuks teha ja kuidas suurendada sisepingeid rahvuslikul tasandil !
E
Euroopas on mitukümmend  /   13:00, 21. sept 2017
miljonit töötut. Ja õhuvõngutajad kasutavad maksumaksjatte raha, et lennata üle suurte vahemaade kokku, lebotades kallite hotellide pehmetel vooditel, nautides peeni roogasid ja jookisid. Kindlasti astutakse selle naudiskleva elustiili võimalusi kasutades ka arvukatesse vahekordadesse. Ja valetatakse , valetatakse lõpmatult. Ülisuur tööpuudus valetatakse tööjõupuuduseks! Ongi tegemist tõejärgse mailmaga!
1
12.30  /   12:36, 21. sept 2017
Euroopa vananeb, see on selge.
Selge on ka see, et on töid mida pole valmis tegema ei robotid ega valged inimesed, lapsed ega pensionärid. Seega peaks süsteemi kuidagi suutma üleval hoida või mõtlema välja uue süsteemi - näiteks pensionite mittemaksmist vms.
Mis aga eestisse puutub, siis minu kogemus oli järgmine:
pidin mõneks ajaks eestist eemale minema, olin valmis tegema tasuta kaugtööd. olen kõrgema it haridusega ja räägin 6 erinevat keelt, töökogemusega nii riigi kui erasektorist - öeldi, kui sa ei istu selle laua taga, siis ei saa me sinuga arvestada. nägemist.
Nüüd töötangi teise riigi heaks. Eestis käin suvitamas ja loen lehest kuidas tehakse konverentse uue tööjõu kaasamisest.
T
Tiit  /   13:22, 21. sept 2017
Voiks moelda parem selle peale, kuidas lahkunud Eesti spetsialistid uuesti kodumaale meelitada.
Selle jaoks viletsusel ajusid napib.
1
12.30  /   13:35, 21. sept 2017
Olen pigem arvamusel, et kedagi poleks vaja kuhugi tuua. Maailm võiks veidi avaramaks muutuda, ses osas et "kaugtöö" ei peaks olema see kui keegi keilast tallinnasse meili saadab. Kaugtöö võiks olla midagi sellist, et töötan usa firmas indoneesias ja maksan (mingis osas) makse eestile.
See eeldaks muidugi nii globaalse, kui lokaalse maksuteooria uuendamist.
kuidas lahkunud Eesti spetsialistid uuesti kodumaale meelitada.  /   18:20, 21. sept 2017
seda ei luba emake merkel ,need murjamid peavad tulema ja saama kõik mida küsivad.ega eesti riiki ei huvita ka oma inimesed.
Z
zzz  /   14:53, 21. sept 2017
Riigi suhtumist näitab, et jahutakse juba aastaid mingite ministeeriumitöökohtade väljaviimisest Tallinnast, selmet tehagi need kaugtöökohtadeks. Millist tööd saaks siis teha ka kolkakülast, mitte ei peaks ehitama superministeeriume, et neid panna istuma laudade taha. Aga suure suuga IT-riik on tegelikkuses üks bürokraatia ja madalalaubalisuse näide.
J
ja oled veel uhke ka?  /   16:24, 21. sept 2017
läinud selle tööandja juurest ära, kuskil oleks pakutud ju kaugtööd, aga ei, hõlgasid ühe firma pärast kodumaa ja tema arengu, mis inimene selline on, kes selle üle veel uhke oskab olla, et teise riigi heaks töötab?
D
deadlock  /   18:02, 21. sept 2017
kõige suurem nuhtlus rahvamajandusele on "juhtimisharidusega" mitteinseneri taustaga keskastmejuht. Ja mõnda aega tasuta töö tegemise jutt ei ole üllatav, vaid täiesti usutav, sest selles IT vallas on vaja pidevalt tegevuses olla, et tasemel ja mitte mahajäänud olla. Aga taoline mitteinsenerihingega keskastmejuht ei suuda mõista mis on inimese motivatsioon juhul selleks ei ole alati vahetult raha. Kuivõrd need keskastmejuhid on eesti firmades sageli enda ametipostidel tuvuste poolest omanikega, siis firma omanikud ei saa kunagi teadagi et nad jäid assetist ilma kui insener lahkus, nende tuttav keskastmejuht räägib kõik enda saamatused ja jamad hoopis lahkuja süüks. Ja nii ei tulegi tööviljakuse ja tootlikuse kasvu Eestis.
P
pange  /   12:28, 21. sept 2017
kõigepealt oma inimesed tööle, ei ole seda odav-rumaltööjõudu siia vaja tänavatele lõhkuma.
L
lollakad  /   12:24, 21. sept 2017
pange oma töötud tööle, miks on vaja segadust ja kadu oma tänavatele kutsuda.
A
Alar1  /   12:23, 21. sept 2017
Midagi on päris sassi aetud! Räägitakse tööjõust ja aafriklastest??? Need on ju täierlikud vastandid! Eriti veel moslemid. See "tööjõud" on katkuga sarnane ja hävitab eurooplased matšeetedega või lõhkeainega.
S
Seakatk  /   12:03, 21. sept 2017
Mida moslem ei söö ja praktiliselt vihkab, vastus on sealiha ja siga kui roojast looma. Nüüd sillutatakse teed seakatku näol , et külalised ei peaks meis pettuma. Äkki siis on lootust ka uuele tööjõule.
B
Bovine spongiform encephalophaty  /   16:16, 21. sept 2017
Saaks kusagilt selle tõve allikad, külvaks ka kabjalistefarmid täis seda, saaks mu5limiohtu ehk vähemaks.
S
Sculder & Mully : te truuf is aut teer  /   18:05, 21. sept 2017
seakatk ilmus ju pea üleöö samadel aastatel koos rändekriisi algusajaga...
T
tom  /   11:53, 21. sept 2017
Ega see eesti nii atraktiivne riik pole et siia andekad massidena tormaks.Kui keegi tuleb siis kas idaeuroopast või muud aferistid või logardid aasiast või aafrikast.
N
Neh  /   12:25, 21. sept 2017
Neist vähestest jätkub, et meie palgad 470 bruto kukutada. Tõepoolest aafriklased on sellised nagu nad on aga meil ntx IT sektoris on paarkümmend tuhat inimest ja miljardite aafriklaste ja hindude ja asiaatide hulgast leiab need kümned tuhanded kes IT valdkonna palgad Rimi kassaga võrdsustavad. Mujal on see juba läbi käidud protsess. Trumpi valimistega tuli välja huvitav nüanss, et sõna luuser on kuhugile kadunud. Vanasti oli targale haritud noorele töö garanteeritud aga nüüd viiakse töökoht Indiasse või tuuakse hindu USAsse aga USA noori isegi ei kaaluta.
O
OK, rimi kassa  /   16:33, 21. sept 2017
Jah, teooris on õige aga praktikas - see riik kaevab endale väga sügava ja järsu augu.
Hüpoteetiliselt (miks hüpoteetiline, sellest lõpus!) siis:
OK, nad tulevad sealt, teevad siin selle Rimi palga eest tehnoloogiatööd ära. Siiski on vaja elada, elamispinda, pidu panna, uhket autot, puhkusereise jne - kuidas sa arvad, et nemad saavad seda kõike oma rimi palgaga lubada. Mina ei tea, eestlased ei saa, elavad peost suhu, maksavad üle poole sellest hädise elupinna üüriks juba. Selles on point number 1 - kõrval on soome kus palk 4-5korda parem samal ametil, elukulud natuke kallimad ehk kui eestis. Mis sa arvad, kumma nad valiks?
Point 2, ehk siis selle hüpoteesi tähendus.
Nad EI OLE TÖÖRAHVAS, nad ei ole tööd harjunud tegema, kogu see jutt on jama, ametnike olemasolu õigustuseks!
T
tomile  /   16:29, 21. sept 2017
eksid, juba praegu kolivad euroopast siia, sest seal on rõ ve moslemitega koos elada. soomlasi on palju kolinud, mujalt ka. oota pisut, varsti ei jõua me vastu võtta kõiki soovijaid, nii paljud tulevad. seda juhul, kui ka meie maa ei täitu mustusega.
O
ossaossa  /   11:45, 21. sept 2017
kas nüüd plaanitakse lisaks tööd mittetegevale ja sotsiaaltoetustel vegeteerivatele moslemijuIkadele ka tööjõud tooma hakata?
A
arvamus  /   11:42, 21. sept 2017
Suur mure, Eestis puudus orjadest, kes tuleks tasuta ehk madalama palga eest kui mujal töötu abiraha palehigis rabelema.
I
imho  /   11:39, 21. sept 2017
See on riigi ja rahva reetmine.
A
Aarne  /   11:35, 21. sept 2017
Tuleb ju kogu aeg neid muidusööjaid paatidega euroopasse ja on selge et need ei hakka kunagi tööle ,vaid istuvad paigaliste turjal ja ootavad kui suutäis kukkuks.Ja kui liiga väike siis kisa kõva.Tooge parem omad inimesed tagasi,makske korralikkult palka ja ongi asi lahendatud.
M
Maksma  /   11:32, 21. sept 2017
Vabandust- "tööjõupuudusest".
M
Maksma  /   11:31, 21. sept 2017
Peab normaalset palka ja "tööpuudus" on kui nõiaväel kadunud! Ärge jutustage "tööpuudusest ja mitteoskavatest töölistest"! Asi on lihtsalt palgas, kui pakutavad palgad on 400- 600 ( miinus maksud, siis võite tööd ise teha. Ja need sisseveetavad tööle ei hakka! See on ammu teada tõde.
  /   11:28, 21. sept 2017
Alkoholism, narkomaania, seakatk, HIV-viirus ja orjapidamine ei tõota tõesti head.
M
Midas  /   11:26, 21. sept 2017
Tuli ju yle mere paar miljonit teadlast
S
See on väga raske küsimus  /   11:21, 21. sept 2017
Kuidas panna tööle need sisserändajad. Mida nad teha oskavad?
Meil pole eesleid ega muulasid neile ajada anda.
O
olgem leidlikud nagu rootslased  /   11:46, 21. sept 2017
rootslased nimelt tarisid rootsi hulga kaameleid, et külaistel oleks kodusem :D tundub, et see küll tõsi olla ei saa? aga vot on tõsi.
B
Bretooni linnuvaatleja  /   12:14, 21. sept 2017
No nad võiksid ka päästelaevukesi disainida ja meisterdada, nagu Soomes :-D
https://www.youtube.com/watch?v=ITLi3mCBZkQ
Soomlased kohe on, vot, selliste ideede peale meistrid. Eks narkots aitab ka muidugi.
M
Mari  /   11:16, 21. sept 2017
makstagu vääriilist palka oma inimestele ja ei oleks mingit tööjõupuudust, tuleks takgasi palju ka nendest, kes on läinud.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis