Meeleavaldused Kataloonia pealinnas Barcelonas 20. septembril 2017. Kataloonlased valmistuvad 1. oktoobril toimuvaks iseseisvusreferendumiks. Hispaania keskvalitsus on selle keelanud ning on vahistanud selle organisaatoreid.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma, Greete Kõrvits 20. september 2017 20:04
Hispaania kodanikukaitse politsei on kinni pidanud 14 Kataloonia ametnikku ning korraldanud reide kohalikes ministeeriumides ja ministrite tööruumides, kes on seotud keskvõimu poolt keelatud Kataloonia iseseisvusreferendumi organiseerimisega.

Kataloonias on pinged kerkinud kõrgele pärast seda, kui peeti kinni Kataloonia tipp-poliitik Josep Maria Jové ja teised. Selle peale on Barcelonas ja mujal Kataloonias tänavatele tulnud protestima tuhandeid katalaane ning keskvalitsusele on kaevatud võimu haaramisest. Meeleavaldused on küll häälekad, kuid seni veel suhteliselt rahumeelsed. Õhtuks on tänavatele kogunenud juba kümneid tuhandeid meeleavaldajaid.

Hispaania peaminister Mariano Rajoy on öelnud praeguseks, et riik on sunnitud tegutsema. Ta kaitses otsust Kataloonia valitsushoonetesse tungida põhjendusega, et Kataloonia president Carles Puigdemont oma pooldajatega „üritavad põhiseadust olematuks teha ja ignoreerivad seadusi“. „Selge see, et riik peab reageerima,“ ütles Rajoy. „Milline demokraatlik riik maailmas lubaks sellist asja, mida need inimesed siin korraldada üritavad? Neid on juba hoiatatud ja nad teavad, et mingit referendumit ei tule.“

Kataloonia separatistlik valitsus eirab Hispaania põhiseaduskohtu korraldust jätta ära 1. oktoobriks planeeritud hääletamine, mida Hispaania keskvalitsus on mõistnud hukka kui seadusvastase.