56 kommentaari

V
Vanaema.  /   14:57, 22. sept 2017
Depressiooni ei jääda üleöö.(üldjuhul). Sümptomid on märku andnud juba kuid varem. Sinu kõige parem kuulaja on Sinu Ema,Isa. Nii lihtne on öelda,minge psühholoogi,psühhiaatri vastuvõtule ja siis kiruda,pikad järjekorrad.Aga oma vanemate,vanavanemate "vastuvõtule" pole ju järjekordi.Või on?
Muukige need lapsed lahti, jah see on raske,aga uskuge,arstil,olgu ta või psühhiaater ei ole taskus imetabletti.Kodu on koht,kus laps saab kõik südame pealt ära rääkida,lapsel hakkab kergem ja kuulajal samuti. Muresid oli siis ja on praegu,aga rääkige,arutage koos,jõudu selleks.
T
tohoo  /   19:48, 22. sept 2017
kui lapsed on nii saamatud - siis põhjus on just vanemate oskamatuses ja nemad on küll viimased, kes laste sellist seisundit märkavad.
Nüüd asjast ... kõik ülejäänud inimesed, kes on suutelised, võimekad ja osavad - peavad oskuslikult hellalt sekkuma, et selliseid tragöödiaid ära hoida.
Lapsed saavad kasvatuse oma vanematelt ja traditsioonilisi probleeme Üksi (peresiseselt) nad ei suuda lahendada - inerts ei lase.
Areng toimub just teiste inimeste abiga, kes rohkem arenenud, paremal tasemel.
Samas, kui need eriti arenenud ja rikkad ei anna oma panust - ei ole neil kedagi muud süüdistada peale enda, et ühiskond on hukkas või et pätt tema vara riisus või lähedase surmas. Inimene ei eksisteeri üksinda vaid ainult koos teiste inimestega ja panustab sellesse ühiskonda vastavalt oma arengutasemele ja võimetele. Kellelt nõutakse rohkem, see muutub tigedaks ja kurjaks ja halvemal juhul maksab kätte, karistab ... heal juhul lihtsalt haigestub, muutub teistele koormaks või sureb.
S
Signe!  /   10:12, 22. sept 2017
Sul on üks trump käes! Milline? Kui käid kodusid renoveerimas, küsitled ja arutled peredega nii häid kui halbu juhtumeid. Delikaatselt. Proovi teemasse tuua lapsed, kes räägivad sulle, kuidas neil koolis läheb. Sa ei peagi meelega halbu teemasid otsima. Lapsed on avameelsed, nemad ei valeta. Eriti maalapsed. Aga jaksu, Signe!
S
See on uskumatu  /   09:29, 22. sept 2017
Kui palju alla 20a noori käib psühhiaatritelt abi saamas.
Õ
Õpetaja  /   21:34, 21. sept 2017
Ei saa nõustuda nii üldistava väitega nagu oleks depressioon seotud haridussüsteemi kitsaskohtadega. Põhjuseid on sellel seisundil palju alustades pärilikkusest ja isiksuseomadustest kuni koduse kasvatuse ja vanemate käitumismustriteni. Jah, kindlasti on juhtumeid, kus kool on lapse jaoks stressor ning hoiab probleemi ülal aga kindlasti mitte põhjus!! Autor ei ole väga pädev hindama, mis toimub meil täna harudussüsteemis. Kaasav haridus ning üha suurem vajadus individualiseerida on möödapääsmatu. Õppekava sees on õpioskuste tunnid, sotsiaalseid oskusi õpetavad tunnid, kiusamiseennetus ja klassijuhataja tunnid. Muutunud põlvkonnaga muutub täna ka õpikäsitlus. Kurb lugeda, et avaliku elu tegelane ja lapsevanem teeb nii lühinägelikke järeldusi nii komplektse probleemi suhtes.
O
Oled vist linna eliitkoolist?  /   10:07, 22. sept 2017
Signe käib maal kodusid renoveerimas. Ja kust saab kõige parema tõe kui mitte otse, lihtrahva kodust?
K
Kui juuri pole, ei aita ka kõige kõrgemad pealsed  /   21:04, 21. sept 2017
Vajadus olla teistest üle tekib vajadusest konkurentsi tingimustes jääda ellujääjate poolele. Turvalises ühiskonnas on lapse ebakindlus ainult kodu ja pere puudujääk. Kui pere toimib üheskoos, varutakse talvevarusid ja peetakse suveplaane, käiakse vanavanemate ja sugulastega ühte jalga - ei ole lapsel mingit ebakindlust, mida peaks koolis parima kaugushüppajana vms korvama. Hoopis teine on asi siis, kui vanematel endilgi juured kadunud, ja laps jäetud omapead kasvama - internetikeskkonda.
J
jah omapead...  /   08:08, 22. sept 2017
näen neid 10. aastaseid, kes kolavad kaubanduskeskustes, sest kodus neid ei oodata ja ei hoolita. vanematel on vaja ellu jääda, peab ju aina töötama, töötama. Kannatajateks rõõmutud lapsed. Signe, sa oled õigel teel.
L
Lee  /   08:42, 22. sept 2017
Vaja oli ellu jääda ka eelnevate riigikordade ajal. Nüüd ei ole mingit moodi superjube aeg.
O
Oijah  /   19:27, 21. sept 2017
Igal inimesel on õigus oma arvamusele, aga see lugu võtab küll ohkama. Kui paljude maailmas aset leiduvate murede lahkamine lõpeb koolide materdamisega... Püha lihtsameelsus!
H
Häbiväärne haridussüsteem  /   17:06, 21. sept 2017
Mitmed lastega tuttavad pole Eestisse tagasi tulnud nõukogudeaegse kooli pärast. Mõttetu on panna lapsi konkureerima wikipeediaga, googliga. Hinnetega selekteeritakse juba õige väikeseid nagu oleksime miljardirahvas.
N
nõus  /   11:51, 21. sept 2017
Võistlusmomendi ületähtsustamine koolis on tegelikult pikas perspektiivis lisastressi süstimine, õppetöö ei pea tõesti olema mingi auhinnaline ellujäämisõppus vaid rahulik tee huvitavate teadmiste juurde , mille käigus avastatakse oma eeldused erinevates eluvaldkindades tegutsemise jaoks. Loomulikult on vaja restarti ..ja sellist mis lõhub vanad kiviaegsed metoodika alustalad ja mis raputaks vana süsteemi nii, et alles jääks postiivne suhtumine, mängulisus ja loovus!
L
loodan, et  /   21:39, 21. sept 2017
ülems tööl hindab ka väga su mängulisust ja loovust :-). Küll nähtud tööl, kuidas sellised "mängulised ja loovad" üle paari päeva vastu ei pea.Koolis ainult lebotamas käinud, ei mingit kohusetunnet ja loovuseks mingi mannetu käki käkerdamine.
N
nõus  /   17:40, 22. sept 2017
Kui Sind tõesti huvitab mu töö, siis ,,olgu, mul on oma ettevõte, tean , mida vastutus tähendab. Sa peaksid oma ülemusele oma "käkiteost " rääkima, mitte mulle :D
N
nõus  /   17:47, 22. sept 2017
Siin tulebki välja erinevus oma peaga mõtlevate ja ülemuste käske täitvate inimeste vahel. Täitsa kahju sinust, aga tee ka omale ettevõte, mina tegin ja väga rahul sellega :)
A
aga pärast kkoli  /   11:26, 21. sept 2017
..on asi täpselt sama-ainult üks võistlus. Kuidas saada parim töökoht, suur palk, ilus auto, rikas mees/naine, maja , puhkusereisid-see on ka üks igavene võistlus.Ja kui sa neid elus täita ei ole suutnud, siis tuletatakse meelde, et kooliajal ei viitsinud õppida....jnejnejne
A
ants  /   10:03, 21. sept 2017
Las see olla pigem konservatiivne
S
Signe!  /   08:20, 21. sept 2017
Ära sa nii keerulisi asju tavarahvale püüa selgitada! Nad on 26. aastaga õpetatud kõiki ja kõike vihkama. Ainuke, mida eestlane peast peab teadma on "vali mind".
E
Ewa   /   06:49, 21. sept 2017
Kui mu poeg oli väike, sõitsime tihti rongiga, see oli suurepärane võimalus kõiki maailmaasju arutada. Hiljuti rongiga sõites nägin ema ja umbes 6-aastast poega ja ei suutnud oma silmi uskuda-ema istus kõrvaklapid kõrvas ja vaatas oma telefonist midagi.Poiss vaatas aknast välja ja püüdis aeg-ajalt midagi küsida, aga emale oli telefon tähtsam. Sama olen näinud bussis, kui emad viivad lapsi lasteaeda ja slapsega suhtlemise asemel suhtleb telefonis. Vanemate ülesanne on selgitada lastele, mis on elus tähtis.
E
Ewale  /   08:43, 21. sept 2017
Ma sõitsin ka oma pojaga mitu aastat ühistranspordiga lasteaeda ja tagasi. Ja ma igatsen päris tihti neid hommikuid ja õhtuid kui me siis täiskiilutud bussis sõitsime ning päevakavalisi probleeme lahkasime. Keeruline oli mul, sest terane poja ei nõustunud ainult ei-jah vastustega ning tohutult lõbus oli kaasreisijatel, kes meie väitlusi pealt kuulasid. Kuid koolis oli poiss tubli oma arvamuse esitamisel ning ka selle kaitsmisel. Ja ka nüüd, kui laps on oma elu peal ning külla tuleb oma perega, käib vahava ilmaasjade ja omaasjade arutamine. Seega, kallid vanemad, leidke see aeg ja suhelge, see aeg, mil saab oma lastega kõigest arutada ükskõik millises vanuses nad pole, on kogu pere kvaliteetaeg ning akude laadimise aeg. Pole paremaid psühholooge kui vanaemad oma lastele ja vastupidi!
E
Ewa   /   16:12, 21. sept 2017
Iga ema ja isa armastab oma last ja see on normaalne . Oma laps on kõige ilusam , targem jne. Lapsi tunnustades ja kiites tuleb olla realistlik-tõde selgub võrdluses ja selleks tuleb lapsi ette valmistada.
  /   10:13, 21. sept 2017
Sellegipoolest mammukoolid üle 1000+ õpilasega pole normaalne. Need on kombinaadid, mitte koolid, kus lapsi hakatakse suruma võistlejate raamidesse.
J
ja   /   16:11, 21. sept 2017
surujaks on oma vanemad, kes häid hindeid lapselt ootavad ja talle pidevalt peale käivad, et ta teistest parem oleks. kooli siin küll ainukesena süüdistada ei saa. alustaks ikka peeglisse vaatamisest.
P
paksuke  /   08:13, 22. sept 2017
VIHKASIN KOOLIS KÕIKI VÕISTLUSI. See oli piin mulle, sest kunagi ei võitnud ja mu enesehinnang oli null. 12. aastaselt istusin vannitoas ju nügisin veene läbi lõigata. Keegi ei hoolinud minust. Nüüd olen lihtsalt kurb ja tõrjutud nooruk.
E
elektritsaabtasutablogspotcom  /   00:34, 21. sept 2017
Elukeskkond tuleb viia looduse keskele sest siis ei pea ostma tervist.
  /   05:54, 21. sept 2017
MAKSIM GORKI NIMEL! Meil on lahe e-riik, mis panustab ka hästi haridusele.
Toon näite.
Keskraamatukogust (kunagine Gorki nimeline, peaks ka praegu sama nime kandma) saavad kuni 18-aastased (!) lugejakaardi siis, kui lapsevanem annab selleks kirjaliku nõusoleku (Kauakestvad kiiduavaldused, plaksutatakse püsti seistes).
Saate aru! 18! Valima võib minna 16, aga kuni 18 peab lugemiseks emalt luba küsima.
Trükiseid on saada – oo eeriik ja see tiiger!!! – lausa elektrooniliselt (Hüüded saalist: "Vägev!", "Pole võimalik!", "Hip-hop!" ja "Me oleme alati arvanud, et seltsimees direktoril on õigus!").
Et elektrooniliselt pakutavat tarbida, peab aga... oot, mida? Ajaa, ahah... Võtma vanemalt kirjaliku avalduse, siis selle alusel lugejakaardi ning minema lugemissaali, võtma parooli ja – ongi kõik! Loe palju tahad!
(Kiiduavaldused paisuvad ovatsioonideks, haridusminister ja raamatukogu direktor kantakse kätel saalist välja ning visatakse kuivpeldikusse).
A
Avaldan  /   23:29, 20. sept 2017
trigonomeetria nimel kaastunnet ja avaldan tänu geograafiale. Kahega jagatud mure on ratsionaalarvuline mure. Minu matemaatikaõpikud on mulle alati headeks sõpradeks olnud. Nad on elutud. Kooliaeg oli mul imeline ja õpetajad kiirgasid depressiivses väikelinnas majakatena valgust. Palju aastaid hiljem pole ma ikka suutnud loogilist selgitust anda sadades korratud fenomenile "lehma tagumiku alt Tartu Riiklikusse Ülikooli". Õpetajad painutavad ruumi.
Elus kaaslastega pole nii hästi läinud. Üks neist jättis oma võla mulle maksta, teine asetas mu abikaasa valikul pingeras teisele (aga mine tea, äkki kolmandale või ...) positsioonile. Tõeliselt haiget saavad teha ikka need keda armastad. Me ei võistle koha eest pingereas, vaid hirmu pärast mitte pälvida oma lähedaste tunnustust. Rabame või lolliks, et piisakestki ära teenida. Aga meile ei mõõdeta teenitut. Saame selle mis parasjagu näppu juhtus.
Ja kelle lähedane mina siis olen?
  /   23:20, 20. sept 2017
Ja muidugi on jälle kooli vaja muuta. Äkki teeks restardi vanematele, kes leiaksid aega, et lapsega suhelda.
J
just   /   16:18, 21. sept 2017
Sõbranna kurdab,et järjest enam jõuab koolidesse lapsi, keda on "kasvatanud" internet ,sest lapsevanemal on mugav, kui laps hommikust õhtuni arvutis istub. Lapsel aga koolis suured raskused, sest tänu arvutile "oskab" inglise keelt, aga eesti keeles laps rääkida ei suuda ja ka teiste kõnest arusaamisega raskusi.Kohutav. Varsti hakkame haridust saama inglise keeles :)
E
ei ole aega  /   08:16, 22. sept 2017
lastega suhelda, need kasvavad ise. külmikusse peab ainult kilode viisi viinerid ostma ja kappi saia ja piima. ei ole mul nendega aega suhelda, neid ju 5 tükki.
M
mimm  /   21:46, 20. sept 2017
ja kindlasti peaks koolis olema jooga või mediteerimistund. !!!!
3
322  /   21:29, 20. sept 2017
Lühike versioon:
Valisin halva mehe, ja ei saa nüüd kasvatamisega üksi hakkama.
Kas teised mehed ei võiks minu pidutsemist kinni plekkida?
1
111  /   21:55, 20. sept 2017
Eriti (kohe üldse mitte) tark sa sellise kommentaariga nüüd ei tundu.
J
Juku  /   20:53, 20. sept 2017
kui tahta koolisüsteemi rehvormida tuleks alustada õpetajate positsiooni ühiskonnas ja koolitamise rehvormimisest.. tuleb muuta suhtumist, et õpetajaks sobib õppima igaüks, kes soovi avaldab. õpetajate asemel vajame koolmeistreid, neid kes pelgalt ei õpeta oskusi, mida õppekava nõuab vaid suudavad oma elukogemuse ja eeskuju najal juhatada noortele kätte õige teeots ja tekitada neis huvi ikka ja jälle pisut kaugemale vaadata kui koolimätta otsast paistab.
A
Aga  /   21:11, 20. sept 2017
mis on rehvorm, Juku?
N
No  /   22:03, 20. sept 2017
... näituseks rehvorm voodi ;-)
  /   20:52, 20. sept 2017
mina teeks pigem kodusele kasvatusele ja lastevanematele restardi,sest kodus võid sa jah oma lapsukest kiita ja arvata ,et ta on kõige ,kõige parem ja ilusam ja osavam ,ja mida kõike veel aga koolis on ta hoopis teoine inimene.ei ole vaja toppida oma lapsi igasse ringi ja sundida,et nad peavad saama igal poo, head tulemused,milles on siis kool süüdi ,kui lapsevanem ise nõuab,et laps peab tegelema saja asjaga korraga.lihtsalt ei jõua ju olla igal pool esimene ja siis ongi kool süüdi,et sinu laps ei taha kooli minna.ja neid lapsi,kes joonistavad ja laulkavad pareminini,kui sinu oma ,peab ka kiitma,sest ega siis ainult sinu laps pole kiitust väärt.kiitus tuleb ikka asja eest ja väljateenitult.ju siis kehaliseltki on nõrgem,kui ei taheta võtta meeskonda,mis parata selline on juba elu alati olnud ja selliseks ka jääb.tänapäeva lapsed on lihtsalt liiga ära hellitatud,vanematel pole aega nendega tegelda ja arvavad,et raha kompenseerib selle et tegelema ei peaks,lihtsam ju kooli süüdistada.ja jumala eest minu laps on teistest ikka parem ja teised kiusavad ja õpetajad ei lase neil esimesed olla.kui jõuate lapsi teha,siis ka kasvatage ise neid.ja kasvatus ja areng algab ikka eelkõige kodust ja ainult kodust,selle üle pole mõtet küll vaielda.
  /   10:46, 21. sept 2017
igalepoole ringidesse pole vaja toppida kuid ajada köike koduse kasvatuse syyks pole ka normaalne
  /   20:57, 21. sept 2017
kui laps kodust ikka kasvatust ja suunamist ei saa,siis on ikka miski mäda küll,sest internet ja vanemate antud taskuraha ei korva lapsevanema hoolt ja tähelepanu.näen küll,kuidas linnas sõidab tatikas rattaga käed lahti ja sirvib telefoni,kas see on normaalne,kui juhtub õnnetus,ikka autojuht süüdi,aga veelgi parem ,süüdistame kooli,nagu KODUTUNDE saatejuht,kes selle asemel oma lapsega tegeleda,sõidab mööda ilma ringi ja kisub teiste inimeste hingehaavu lahti ja mida rohkem pisaraid seda rohkem saade müüb.tegele oma lapsega ja siis ka lapse silmad säravad.kool ja õpetajad ei pea sinu lapsi 24 / /7 kasvatama.lapse hoolitsus,suunamine ja kasvatus algab kohe peale sündi ja kui seda enne kooli ei ole ,polegi miskit head loota,süüdistame aga teisi ja pigistame silma kinni,et ise miskit tegemata oleme jätnud.
P
pole ju  /   20:28, 20. sept 2017
vastutust võtvaid ja julgeid ametnikke meil. keegi ei vastuta.
K
Kanal2 ja TeeVee3 - Format  /   20:22, 20. sept 2017
Ja siis clean install.
L
lugeja  /   20:17, 20. sept 2017
Lõpetage see koolisüsteemi muutmine, mis tegelikult midagi ei muuda - aastate jooksul pole saadud hakkama isegi koolikoti probleemiga! Võtke eeskuju välismaalt, kus laps läheb kooli vaid mõne vihikuga! E-riik saaks sellega ju kergesti hakkama aga õige tahtmine puudub!
M
Mjah  /   06:03, 21. sept 2017
Mitte kuskil ei armastata nii hoogsalt "reformida" kui hariduses ja PPAs.
Iga natukese aja tagant uus minister ja jälle uued tuuled vuhisevad läbi koolimaja.
Mingit stabiilsust ei ole, lokkab debiilsus.
E
Ewa  /   16:40, 21. sept 2017
Väga raske on seda öelda, aga kui lapsel on koolis probleeme, on see tavaliselt seotud koduga.
S
Signele  /   16:52, 21. sept 2017
Sa oled väga hea saatejuht, aga emana on Sul veel palju õppida. Elu ei ole must-valge. Elu on ju üks lõputu võistlus. Kuidas see endale ja lastele vastuvõetavaks teha, oleneb vanemate tarkusest.
N
no   /   08:20, 22. sept 2017
vaadake meie haridusministrit? mis reformidest me räägime. punnitagu laps oma 6. kg. koolikott selga ja hakaku kooli poole astuma- 3. km. koolini ju ainult. koolis võiks mingid kapid ikkagi olla.
K
KGB  /   20:05, 20. sept 2017
Loe blogi www.arthurjanov.com .
A  /   20:17, 20. sept 2017
Missugust blogi?
  /   19:56, 20. sept 2017
lahthein
  /   19:53, 20. sept 2017
"k a n a kaks "
on keelatud väljend, mis suunab kommentaari modereerimisele
  /   19:53, 20. sept 2017
kana kaks
  /   19:52, 20. sept 2017
Aga kui su sõber poleks seda teinud, siis kaagutaksid siin, et pere on süüdi.
Selliste juhtkirjade autorid on tavaliselt just nimelt NIMBY-mentaliteedi (guugelda, kana kaks) kandjad.
Väga rumal artikkel.
Võin seda öelda, sest olen kaotanud kaks lähedasemast lähedasemat inimest depressioonile ja ise sellega toime tulnud.
Lähedaste süüdistamine võib ju ka kellegi tappa, või mis?
  /   10:33, 21. sept 2017
Kunagi süüdistas Viilmaa et tema klientide kõikides kannatustes on süüdi just nende emad ja üks ta klientidest tegi enesetapu. Idiotism ruulib.
J
Jajah  /   19:50, 20. sept 2017
Selleks tuleks nò rongilt maha hùpata ja ùhiskonnas mitte tegutsedes nò ellu jààda, kui sind rohkem vòi vàhem kasti pùùtakse suruda. Nòrgad seda vàlja ei kanna. Tugevad? Ei tea. Vòib-olla.
N
Noojaah  /   19:45, 20. sept 2017
Kui laps tahaks milleski kõige parem olla, siis pigem tuleb see tema enda peast.
Ei ole koolis ühti kõik aina võistlemas. Ju tahab põnn milleski olla number üks, nii et kõrval teisi ei oleks.
Meile õpetati, et omal alal sa ei pea olema esimene, aga sa pead olema samal tasemel. Muudel aladel on nagu on.
M
Mittemidagi tegevate tilulilude probla  /   18:05, 20. sept 2017
Edu

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis