Eesti uudised

Pärnu muuseum näitab unikaalseid aardeid 

Toimetas Kristin Aasma, 14. september 2017 17:39
Foto: Pärnu Muuseum
Täna õhtupoolikul avas Pärnu Muuseum kaks sügisnäitust, mis pakuvad põnevat vaatamist nii kunsti- kui ka ajaloohuvilistele. Näitused jäävad avatuks 19. novembrini.

Pisut süngemas saali osas, mis justkui maa-aluseid käike meenutab, on ennast sisse seadnud arheoloogianäitus „Mündist mõõgani“, kus on väljas Pärnumaalt leitud arheoloogilised aarded. Juhus mängib arheoloogias väga tähtsat rolli ning paljud haruldased ja erilised arheoloogilised esemed ongi leitud täiesti kogemata. Juhuleidude puhul on aga sage probleem, et tagantjärgi pole võimalik täpselt selgeks teha, kuidas ja millistel asjaoludel ese pinnasesse sattus. Ainukene võimalus on uurida eset ennast ning panna see oma lugu jutustama.

Nii Pärnu Muuseumi, Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi kui ka Eesti Ajaloomuuseumi kogudest pärit leidude hulgas on unikaalseid esemeid ning seda mitte üksnes Eesti kontekstis. Olgu selleks siis kogu Euroopas ainulaadne inimnäoga nuiapea, mündid ühest Põhja-Euroopa suurimast muinasaardest või hoopis salapärase päritolu ja otstarbega mägikristallripats.

Nende ning paljude teiste arheoloogiliste pärlitega ongi võimalik Pärnu Muuseumi uuel näitusel tutvuda.

Lisaks on näitusesaalis ka liivakast, mille juures saab metallidetektoriga esemeid liiva seest otsida. Muuseum proovib sellega tähelepanu pöörata olukorrale, kus inimesed detektoriga nii mõndagi põnevat leiavad, kuid leitud esemete ja leiuga õigesti ümber käia ei oska.

Teine pool saalist on aken Pärnu Kunstikooli vilistlaste töödeni. Sõna otseses mõttes, sest vanu aknaid taaskasutades on kunstikooli ajal valminud tööd mõnusad raamid saanud. Samuti on väljas ka vilistlaste värskemad taiesed. 

Pärnu Kunstikooli nimekirjas on hetkel üle 200 õpilase ning sel nädalal saab kool 37aastaseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee