Maailm

„KOER PUTIN“: Vene saatkond nõuab ajakirjalt Putini solvamise eest ametlikku vabandust  (22)

Aadu Hiietamm, 14. september 2017, 18:00
Vladimir Putin võttis 21. jaanuaril 2007 Sotšis labradori tõugu Koni kohtumisele Angela Merkeliga kaasa. Saksa kvaliteetlehe FAZ arvates soovis Putin nõnda Merkelit mõjutada, sest teadis, et pureda saanud naine kardab paaniliselt koeri.Foto: Vida Press
“Ta (Merkel) kardab tõepoolest Putini koera, kuid ei karda koer Putinit,” saab lugeda Saksa populaarses nädalaajakirjas Focus ilmunud kirjutisest, mis analüüsis 24. septembril peetavate valimiste eel liidukantsleri tugevaid ja nõrku külgi. Venemaa saatkond Berliinis leidis, et ajakiri on solvanud Venemaa presidenti ja nõuab ametlikku vabandust.

Vabandusnõudega esines Venemaa saatkonna pressiteenistuse juht Deniss Mikerin. Ta kirjutas Facebookis, et kuigi meediale on palju rohkem lubatud kui 20 aastat tagasi, ei ole mõni asi vähimalgi määral arvamus- ega meediavabadusega seotud ja seda ei tohi lubada. Konkreetselt pidas Mikerin silmas ajakirjas Focus ilmunud kirjutist, milles oli juttu koer Putinist. Mikerin leidis, et sellega astus Focus üle punase joone ja peab Venemaa presidendi solvamise eest vabandust paluma.

POLEEMIKAT TEKITAV TSITAAT: Ajakirjast Focus saab esiletõstetult lugeda: “Ta (Merkel) kardab tõepoolest Putini koera, kuid ei karda koer Putinit.”Foto: Facebook

Samal teemal

Kolmapäeval sai Mikerin kirja ajakirja Focus peatoimetajalt Robert Schneiderilt. Mikerin kirjutas Facebookis, et ta ei saanud luba seda kirja avalikustada, kuid üldjoontes olid peatoimetaja seisukohad samad, millega esines päev varem Focuse pressiesindaja, kes selgitas, et tegemist oli iroonilise sõnamänguga, mida on raske adekvaatselt tõlkida vene keelde. Pressiesindaja sõnul tähendab sõna Hund saksa keeles peale koera ka kõva pähklit ja just viimast kirjutises ka mõeldi. See tähendab, et keegi tegelikult ei soovinud Putinit solvata. 

Mikerin teatas pärast peatoimetaja kirja saamist, et saatkonda niisugused selgitused ei rahulda ja endiselt oodatakse ajakirja Focus toimetuselt ametlikku vabandust.

Venemaa Berliini saatkonna pressiteenistuse juht rõhutas, et pärast põhjalikku analüüsi on ta endiselt veendunud, et kirjutises solvati Vladimir Putinit.

Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Kremlis ei jälgita ajakirja Focus, mis paistab silma äärmise russofoobiaga, kuid seal avaldatud solvangud, seal hulgas Putini vastu, on lubamatud.

Merkel, Putin ja koer Koni

Värskel koeralool on oma eellugu. Nimelt meenutas Saksa kvaliteetpäevaleht Frankfurter Allgemeine Zeitung  (FAZ) 2010. aasta oktoobris episoodi, kus Venemaa presidendi Vladimir Putini koer Koni ehmatas Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli soolasambaks.

Pärast Merkeli saamist Saksamaa liidukantsleriks 2005. aasta sügisel kirjutasid paljud ajalehed, et ta kardab paaniliselt koeri, sest oli saanud kord ühelt pureda. Arvestades Vladimir Putini KGB ja FSB minevikku ning erihuvi Saksamaa vastu, saab kindel olla, et ta teadis Angela Merkeli hirmu. FAZ oletas, et just seepärast saatis Vladimir Putin kohtumisel Angela Merkeliga oma labradori tõugu Koni naist nuuskima, lootes nõnda mõjutada Saksamaa liidukantslerit andmaks järele   energiapoliitikas. FAZi ajakirjaniku sõnul tookord Angela Merkel kivistus, kui koer talle lähenes. Liidukantsleri saatjaid häiris tõsiselt Putini sadistlik käik.

Putin vastas: “Ma ei teadnud seda. Ma tahtsin talle hoopis rõõmu valmistada. Kui ma hiljem kuulsin, et talle koerad ei meeldi, siis ma loomulikult vabandasin.”

Bild lisas hiljem, et tegelikult Putin valetas ning ta teadis suurepäraselt, et Merkel kardab koeri. Nõunikud olid presidenti sellest informeerinud veel enne Merkeli saamist liidukantsleriks.

Koera kinkis Putinile Sergei Šoigu 

Angela Merkelit hirmutanud Vladimir Putini emase labradori õige nimi oli Connie Paulgrave, kuid üldjuhul kutsuti lihtsalt Koni.

Koni sündis 1999. aastal. Vladimir Putinile kinkis koera 2000. aastal Venemaa tollane eriolukordade minister Sergei Šoigu, kes praegu töötab kaitseministrina.

Vladimir Putin suhtus Konisse hästi ning tsiteeris kord Friedrich Suurt: “Mida enam ma õpin inimesi tundma, seda rohkem armastan ma koeri.”  Putin lisas, et mõnikord, kui tuju on halb, laseb ta Konil endale nõu anda.

Koni suri 2014. aasta augustis. Praegu on Putinil kaks koera: 2012. aasta juunis Jaapani Akita prefektuurilt kingiks saadud akita inu tõugu Yume ja Bulgaaria peaministri poolt 2010. aastal kingitud Bulgaaria lambakoer Buffy.

Ajalehe FAZ sõnul armastab Leningradi tagahoovis üles kasvanud ja Venemaa mõjukaimaks meheks tõusnud Vladimir Putin suuri, tugevaid ja truid koeri.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee