3
fotot
Kas viikingiaja sõdurite seas oli ka naisi? (Mike Kipling Photography / Alamy)

Rootsi viikingihauda oli maetud naissõdalane, kinnitab ajakirjas American Journal of Physical Anthropology ilmunud uurimus.

Viikingilinnast Birkast on välja kaevatud uhkeid sõdalashaudu, kuhu maetuid on siiani peetud alati meesteks. Taplevaid viikinginaisi on kujutatud keskaegses kirjanduses, näiteks vanad Iiri tekstid räägivad, et Iirimaale tunginud viikingivägesid juhtis Inghen Ruaidh ehk Punane Tüdruk. Sõdivatest naistest on juttu ka saagades, kuid siiani polnud tõendeid, et Põhjala naissõdurid tõesti olemas olid.

Viikingiaja linna Birka asukoht Stockholmi ligidal Mälari järve saarel (Janzig/Europe / Alamy)

Nüüd uurisid Stockholmi ja Uppsala ülikooli teadlased ühest Birka hauast 19. sajandil välja kaevatud luid. Geneetikud kinnitavad, et maetu DNAs pole Y-kromosoomist jälgegi, seega oli ta kindlasti naissoost.

Too haud on arheolooge alati segadusse ajanud, kuna sinna maetu on sale ja naiseliku kehaehitusega, kuid rikkalik relvapanus viitab olulise sõjapealiku matusele.

Surnule oli hauda kaasa pandud terve hulk sõjariistu: mõõk, kirves, oda, tugevad nooled, sõjaväits ja kaks kilpi. Teekonnal teispoolsusse pidid teda aitama kaks hobust. Samuti leiti luude juurest ka mängunupud.

Leidude paiknemise põhjal rekonstrueeritud haud (Þórhallur Þráinsson (© Neil Price)

Uurimuse autorite kinnitusel leidub veel selliseid haudu, millesse maetud viikingeid on peetud meesteks vaid kaasa pandud relvade pärast. DNA-uuringud aitavad vanu leide uue pilguga vaadata ning vajadusel uuesti tõlgendada.

Jaga artiklit

1 kommentaar

S
See on ajalugu kuidas Blondipäised siniste silmadega käputäis suutsid palju korda saata.  /   20:01, 14. sept 2017
Viikingid on siiani Unikaalsed sõdalased et see käputäis jõudis tervet euroopat hirmuall hoida ja valitseda. Võitlesid nad seal Moslemite ja Kristlaste vastu. Moslemid olid sunnitud Uurimaks Runi keelt mida siis viikingite paelte ja kilpidel olid. Viikingid pesid ka oma patuvere puhtaks ainult jõgede juures. Nende maade vallutused olid põhja-ameerika, Hispaania maroko, Konstantinoopol, Pariis langes, enamjaol ka rooma, Kiiev langes, kuni Kaspia mereni jõuti oma retkega.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis