117 kommentaari

S
Sigabait  /   09:25, 14. sept 2017
E-valimised on niisugused valimised kus valija pärast valimist ajalehest tulemusi lugedes ei oska muud tehe kui häälitseb - eee...
J
Jep  /   16:09, 13. sept 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
L
loogikaviga  /   16:35, 13. sept 2017
Kui oravad oskaks e-hääli kantida, ei saaks olla kesk Tallinnas võimul. Väiksemad omavalitsused on liiga tühised selleks. et sealseid hääli häkkida.
Liiati on mõttetu õhku visata kinnitamata andmeid. Laimamine on see ja täiesti karistatav.
Õ
õieti tegite, et te selle   /   15:58, 13. sept 2017
ekre teemalise ja ekre umma-kommenteerijate artikli pealehelt minema lõite?
Neid ekrelaste valed ja väljamõeldised ei kuuleu pealehele.
V
valijad  /   17:58, 13. sept 2017
Ärge pöörake EKRE valimiseelsele tasuta propagandale üldse tähelepanu! Saatke ekrenaudid pikalt KUU peale kurke kasvatama!
P
palun abi!  /   15:15, 13. sept 2017
Siin on nii palju kommenteerijaid, kes aina kirjutavad, et e-valimised on seadusevastased ja see kõik on kirjas ka Eesti Põhiseaduses.
No, mina lugesin need valimiste kohta käivad Põhiseadused algusest lõpuni, ka lõpust alguseni ja kohe mitu korda läbi, aga mitte kusagil ei olnud sellist paragrahvi, kus see oleks kirjas.
Isegi mitte selles paragraahvis 60, millest siin ka on palju kirjutatud, ma mitte midagi sellist ei leidnud.
Mida ei ole, seda ei ole!
Palun kirjutage ja teatage mulle
kus on siis mustvalgel kirjas, et
- e-valimised on Eest Põhiseaduse järgi seadusevastased ja seega keelatud??
No, mitte kusagilt ma midagi sellist ei leidnud.
Noored ja targad inimesed,
aidake nüüd minusugust rumalat vanainimest, ja pange see
Põhiseadus või selle paragraahv siia SÕNA-SÕNALT – tsitaadina siia kirja (oma väljamõeldistega ja minu sõimamistega palun mitte tülitada!)
Aitäh!
S
soovisin abi, mitte miinuseid või plusse!  /   16:02, 13. sept 2017
Aga milleks siin miinused?
Või ei eksisteerigi Eestis sellist e-valimisi keelavat seadust, sellepärast ka need miinused?
N
nii on  /   16:36, 13. sept 2017
muidugi ei ole neid keelavat seadust - paljud pole tõenäoliselt ise seadust läbigi lugenud või vähemalt puudub neil arusaam selle sisust
Meil on terve hulk tasemel õigusteadlasi, kes oleks saanud reaalse seadusvastasuse korral juba ammu kohtuteed alustada. Millegipärast pole keegi selleni läinud...
S
Sest Eestis on kõik ostetav.  /   18:05, 13. sept 2017
Sellepärast ka keegi pole siiani veel iitsatanud.
A
ah, et Marin Helme on ka siis äraostetav, kuna ta julges siin e-valimiste keelustamisest piiksatasa  /   18:59, 13. sept 2017
oi, oi ekre sinise salga poiss,
nüüd sa Martini käest alles oma koosa saad!
Täna õhtul lähed tõega siniste sinikatega koju!
S
Saad abi! Aga mõtle ka oma peaga!  /   18:03, 13. sept 2017
Põhiseaduse 60. paragrahv ütleb, et hääletamine peab toimuma hääletaja jaoks salaja. See tähendab, et hääletamise momendil peab hääletaja üksi olema, sõltumata kohast. Seda aga ei saa tagada Valimiskomisjon e-hääletuse puhul. Valimiskabiine valvavad mitme eri erakonna vaatlejad. Vaatlejaks võib registreerida ka ennast täiesti parteitu inimene. Kui ei suudeta täita Põhiseaduse 60. paragrahvi, milleks siis Põhiseadus? Mõtle nüüd edasi! Kas e-hääletaja on ikka salaja valimas? Ehk privaatselt hääletamas? Võib, aga seda pole võimalik tagada, ega tõestada. Nüüd pead küll ise edasi mõtlema. Kui ära ei jaga, rohkem polegi muud seletada, et sa ei jaga ka edaspidi. See paragrahv 60 käib hääletamise kohta valimistel. Eraldi ei pea mainima e-valimisi. Seadus on üldse valimiste kohta. Seega ka e-valimiste kohta. Nüüd küll enam rohkem ei oska sind aidata, abipaluja 15:15, 13. sept. 2017!
  /   19:16, 13. sept 2017
""Põhiseaduse 60. paragrahv ütleb, et hääletamine peab toimuma hääletaja jaoks salaja. See tähendab, et hääletamise momendil peab hääletaja üksi olema, sõltumata kohast"
--
Aitäh sinu abi eest, mis aga tegelikult ei mind ega kedagi teist üldse ei abistanud, sest sa keerad ju kõik kuidagi pea peale..
*hääletamine peab toimuma salaja!
*hääletamise momendil peab hääletaja üksi olema!
kullake, aga ma olengi üksik, haigete jalgadega pensionär, olen üksi kodus ja üksi arvuti ees,
kas ma siis seda e-hääletust teen ikka täitsa salaja?
seega ei ole see ju mingi minupoolne ebaseaduslik valimine.,mida peaks keegi ära keelustama.
Ja kui mu õnnis vanamees veel elaks, kas ma oleks ta siis pidanud selle kliki pärast majast välja kupatama?
Ohssa jummel küll!
Ei, et, sinu ja paljude teiste jutud siin on nagu mädad kartulid, mida vanadele ja teistele püütakse iga hinna eest pähemäärida.
1
19:16!  /   19:30, 13. sept 2017
Järelikult sa ei taipa! Et sa üksi oled, võid väita sina. Aga, kas Valimiskomisjon ka seda väita saab? Aga ta peab selle salajase täitma. Sina, väidad, et oled üksi. Kas aga kõik e-valijad seda väidavad? Näiteks hooldekodude asukad, kelle ID kaardid on juhatuse käes? Paistab, et sa tahad ainult vaielda, seepärast üritadki näidata ennast seaduse võhikuna. Tee, mis tahad, mina väidan, et sa mängid teadmatust.
V
Vaid üks teema!  /   15:01, 13. sept 2017
Valimised tuleks tühistada, aga mitte ükski piuks pole tulnud riiklikult oluliste dokumentide/lepingute tühistamisest? Topeltmoraal ja vahutekitamine vaid. Neid erinevaid dokumente on digitaalselt allkirjastatud sadades ja võivad mõjutada riigi elu (RIIGI, mitte vaid omavalitsusüksuse) üldiselt.
Lisaks - kui palju meil on tõsiselt arvestatava eelarve või positsiooniga omavalitsusi, mille eesotsas olemine oleks nii elu ja surma küsimus, et vaja suured summad häälte häkkimiseks magama panna? Meil on suurem hulk pisikesi maaomavalitsusi, kus olenemata erakonnast on olulisem, kes on see konkreetne inimene ja mida ta reaalselt ära teinud. Maaomavalitsuste volikogud ei ole mingid pudrumäed, vaid pigem kitsastes oludes pidev laveerimine, et kõik esmavajalik saaks tehtud.
N
Naeruväärne hüsteeria...!  /   18:01, 13. sept 2017
Mingi TEOREETILISE kahtluse pärast keerutavad EKRE ja venemeelne Keskerakond siin tolmu kokku e-valimiste osas...! Valimiseelne MÖLA!
V
Vene ajal ...  /   14:32, 13. sept 2017
... läks keegi meie perest valima, terve pere passid kaasas.
Seda sellepärast, et ükskõik oli ja vaesed agitaatorid ei pidanuks kodudes kolamas käima oma valimiskastiga.
On see turvarisk või ei, aga arvuteid kõigil pole ja kui ID-kaart kellegi teise käes on (nagu paljudel vanuritel), siis inimene ei pruugi teadagi, et on hääletanud.
Oli ju eelmistel valimistel just vanemate inimeste e-hääletusprotsent suur, kõige vanem oli 89 või 98 aastane!
J
jah  /   14:55, 13. sept 2017
Minu 88-aastane vanaema palus, et aitaksin tal e-valida. Esiteks oli tal juba endal suur huvi, kuidas see käib, ja teiseks ütles, et nii on palju mugavam. Ei pea vanainimene "vallakunturisse kööpama". Inimese valis ta ka ikka ise välja ja vaatas teraselt, et ma ikka õige võtaks.
Muide - vanaema laseb oma netipangas ka mul käia, et elektriarvet maksta. Väga vaimustunult vaatab oma kontoväljavõtteid ega suuda ära imestada, kui hästi on kahe kuu tagune poeskäiguks kulunud summa ikka näha. Sularahaga oleks ju ammu unustatud kõik. Naljakas, aga armas.
J
jah  /   15:02, 13. sept 2017
milleks miinused? Et mul on vanaema? Et mu vanaema huvitub digimaailmast? Et tekib loogiline põhjendus, mis ei saa ometi võimalik olla?
1
14:55 ja kus sina oma vanaema häält nüüd näed?  /   16:56, 13. sept 2017
jah,vanemad inimesed on tänapäeval internetis täiesti kodus,kuid see ei tähenda seda,et vanaema hääl JUST SELLELE läks,keda tema valis.Kõik.
L
lugeja, 15:02  /   18:02, 13. sept 2017
Miinuseid laovad ajudeta ekrenaudid ja kesikud, kes ei oska arvutit kasutada!
V
valeta vähemalt nii, et mõni umma seda ka usuks  /   15:11, 13. sept 2017
totu
sul pole vene aja valimistest õrna aimugi
  /   22:50, 13. sept 2017
see oli vastus sellele
""Vene ajal ... / 14:32, 13. sept 2017 !
T
TUBLI ekre  /   13:47, 13. sept 2017
kõik meie suguseltsi hääled teile- lähen elus esimest korda valima, kuigi olen 37. aastane.
  /   13:51, 13. sept 2017
tubli ekrelane,
aga su enesekiitus haiseb..pfui!
1
13:47  /   18:04, 13. sept 2017
EKRE võib sõita seenele oma propagandaga!
I
ID kaardiga hääletamine on isikuline valimine  /   13:44, 13. sept 2017
USA, Leedu ja paljud normaalsed riigid ei kasuta e valimisi, sest hääletus ei ole salajane. ID kaardiga hääletamine on isikuline valimine, sest jääb küber jälg maha kes ja kelle poolt hääletas ja seda on võimalik tuvastada. Hääletamine aga peab olema salajane. Nii lihtne see põhjus ongi, miks küber hääletamsit neti teel ei saa ja ei tohi lubada!!!
.
....  /   13:42, 13. sept 2017
Ei ole minule vaja e lisandeid toidu sisse ja e valimisi samuti. Eelistan naturaalset toiti mis pakitud paprisse ja valida samuti papriga nii toaletis kui valimisurni juures.
Õ
õppetund  /   13:38, 13. sept 2017
Ekre #sosnovski karuputk#
esitas omaarust ühe väga „targa“ küsimuse -
# Nimeta peale Eesti riike, kus toimuvad arvutihiirega valimised? „
Need ekre palgalised ei tea tõesti mitte mõhkugi, kus ja kas e-valimisi peale Eesti ka teistes Euroopa riikides toimub.
Harime teid siis väheke ühe lühi-õppetunniga.
Norras kasutati Interneti teel hääletamist esmakordselt kümnes omavalitsuses 2011 a kohalikel valimistel. 2013. a parlamendi valimistel sai Interneti-hääletamist kasutada 12 omavalitsuses
Šveitsi
3 kantonit: Genf, Neuchatel ja Zürich alustasid aastatel 2001-2005 internetihääletamise katsetusi. Internetihääletamise arendamise tingis valimiste ja referendumite sage toimumine, hästi kättesaadav internetiühendus (2002. a andmetel 52% inimestest olemas ligipääs Internetile), suur hulk hääletajaid välismaal jm. Kolme kantoni internetihääletamise süsteemid on erinevad.
2008. a võeti üleriigiliselt vastu otsus, et Internetis hääletamist jätkatakse ka edaspidi ning see võib laieneda ka teistesse kantonitesse.
2013. a 3. märtsi referendumil kasutasid 11 kantonit Interneti-hääletamist. 9 kantonit võimaldasid Interneti teel hääletada väljaspool Šveitsi elavatel valijatel. Genfi ja Neuchâteli kantonid võimaldasid hääletada ka valijatel, kelle elukoht asus kantoni territooriumil.
Teised Euroopa riigid pole veel e-valimisteni jõudnud, sest nad ei ole lihtsatl digitaalvaldkonnas nii kaugele veel arenenud nagu Norra, Eesti ja Šveits.
Saite nüüd natukene targemaks, ekre põ/mm/pead?
N
nii see on   /   13:47, 13. sept 2017
30. septembril 2004 kiitis Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee heaks soovituse e-hääletamise standardite kohta. Soovitus on heaks lähtepunktiks kõikidele riikidele, kel on plaanis e-hääletamist kasutusele võtta.
Paljudes digitaalselt vähemarenenud riikides, kus veel e-hääetust pole, on e-hääletamise nime all kasutusele võetud nn hääletamiskioskid, st. hääletamine toimub üldjuhul jaoskonnas kontrollitud keskkonnas spetsiaalse masina vahendusel.
J
Just orav  /   15:20, 13. sept 2017
Loe nüüd ise uuesti mida kirjutasid- katsetati! Aga no ega orav- sots sellest aru ei saa. Ja pole nagu kuulda olnud, et kuskil mingid e valimised pidevalt toimuks.
  /   22:59, 13. sept 2017
aga need nn katsetused toimusid väga edukalt ja
nii võeti
2008. a Šveitsis üleriigiliselt vastu otsus, et Internetis hääletamist jätkatakse ka edaspidi ning see võib laieneda ka teistesse kantonitesse.
Said aru, ekre tu/ura?
A
Aga miks  /   12:11, 14. sept 2017
Šveits enam ei e-hääleta, tu/ura?
  /   13:08, 13. sept 2017
2017 kui e-valimised oleksid ebaseaduslikud, nagu teie siin kogu aeg prääksute,
siis oleksid helmed selle ammuilma juba kohtusse andnud ja nii oleksid need valimised juba ammu kohtu poolt ära keelatud.
Aga ega need teie helmed ka nii suured ummad või tölpad ei ole, et tormaksid pea ees vastu müüri ehk tormaksid sellise asjaga kohtusse protsessi kaotama.
Vaidlustamine on sellel helmekesel lihtsalt shõu ehk tolmu üleskeerutamine ja enese isiku promomine ning pildile upitamine.
1
13:08  /   13:14, 13. sept 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
E
ekre häbiplekile  /   13:39, 13. sept 2017
no, anna siis see asi kohtusse, mida sa muidu siin kilkad!
1
13:08?  /   13:26, 13. sept 2017
Ega sa vist ise aru ei saa, millist rumalat juttu sa ajad? Tavaliselt nad ei taipagi kui rumalad nad on. Jauravad edasi oma jäärapäist jura.
M
Maha Eesti e-riik ja e-valimised!  /   13:04, 13. sept 2017
ekrelased tahavad praegusest Euroopa parimast Eesti digitaalriigist tagasi minna nõukaaega, kus ei teatud ööd ega mütsi digitaalvaldkonnast ja kus
ka agar noor poliitpropagandist Mart Helme kihutas edukalt rahvast sedelivalimistele minema
ja nii oligi kommunistidel siis 99, 99% hääli garanteeritud!
1
13:04 Ise ka aru saad  /   13:22, 13. sept 2017
mis jura sa ajad? Sina ju valisid siis 99, 99%, mitte keegi teine. Nüüd kihutab ka, miks sa ei lähe siis, kes sind kinni hoiab? Ei saa võltsida, see on sinu suur hirm, ei saa täna ühte valida, homme teist ja kolmandat-kole küll. Sedelit antakse allkirjavastu ainult üks, ajab nutma, eks?
A
agitaator  /   10:20, 14. sept 2017
oli nõukaaja valimistel oluline ja usaldusväärne isik. Ega seda tööd vabatahtlikult vastu ei võtnud, aga asutused pidid kindlustama oma töötajatest teatud hulga inimesi. Nägin mõned korrad selle töö tagatuba. Enne õhtul koju ei pääsenud kui oli kindlustatud, et etteantud % valijatest olid oma poolthääled andnud. Vastuhääli ei olnud. Grupp seltsimehi vastutas et hääled kokku tuleks. Mitte keegi ei kontrollinud valimiskomisjoni tööd. Milline on kontroll praegu valimiskomisjonide töö järele jaoskondades, pole selge.
O
Orav  /   13:53, 13. sept 2017
Mis selles siis halba on
M
mille on küsimus?  /   12:26, 13. sept 2017
kõik on suured arvutispetsialistid ja tarkust jääb ülegi,kuid ennast liigutada EI JÕUA?
Kellel on liikumispuue,kutsub kasti koju,asi korras,kuid need teised hädised?
Milles viga?Kas te käite valimisjaoskonnas 5x päevas?
Üks kord mitme aasta jooksul EI JÕUA minna?No super!
P
peale valimisi  /   12:10, 13. sept 2017
saab ainult üks seltskond öelda - me ju hoiatasime ning siis on riigil häbi juba väga suur.
V
vaja on  /   12:09, 13. sept 2017
suurt kampaaniat: E hääletaja on eesti reetur!!!!
M
mida  /   12:56, 13. sept 2017
te siis reeturitega teete?
E
Eestlane  /   13:29, 13. sept 2017
peaks põhisedust tundma, mitte rumalaid küsimusi esitama nagu mõni muulane.
V
Vaatleja  /   11:42, 13. sept 2017
E-valimistel pole midagi viga, id - kaardid on vigased. Kui nad e- valimisteks ei sobi, siis ei tohiks nad mitte kusagile sobida. Aamen.
!
!!!  /   11:35, 13. sept 2017
Peabki vastu vaidlma! see on lausa eluline küsimus. sest kuidas valitsusparteid siis muidu oma plaanitud valimisvõidu saaksid?
Jaoskonnas hääletamist ning urni sedelite ülelugemist jälgivad erapooletud vaatlejad. Aga kes oskab kirjutada, kuidas on see vaatlemine ning konntroll korraldatud e-hääletamise puhul?
M
Muigega  /   11:50, 13. sept 2017
Ei olegi mingit kontrolli. Tahestahtmata tuleb meelde Sesteri-Ladõnskaja vaidlus, kus paberhääled loeti ilusti ja veel telekaamerate ees õles, kuid antud serverid oli puruks tehtud. E-hääli ei maininud keegi. Seega, ...
D
dfghj  /   11:51, 13. sept 2017
See komisjon ju rehvormi ajal sinna sokutatud ja mujal ka igal pool veel rehvormi tsinovnikud ametis.Need on vaja kõik välja vahetada muidu ausust ei tule.
M
Maha need  /   11:30, 13. sept 2017
" e valimised"! Müstika- kõik vanad valivad arvutiga.. 80- 100 aastased, kõigil arvutid ja kõik on äkki spetsialistid. Ma ei saa sellisel juhul aru- miks mujalt neid " spetsialiste" sisse vedada, kui meil neid niigi küllalt?!
I
Isegi  /   11:56, 13. sept 2017
"äsja surnud" said e-hääletada.
T
tekib küsimus,kui palju on valimiskomisjonis  /   11:18, 13. sept 2017
pädevaid IT spetsialiste?Kui siiski häkitakse,KES vastutab???
Vaadake "otse kümnesse",saate adekvaatse vastuse.
H
Helmedest mõttetumaid tegelasi ei tea.  /   11:30, 13. sept 2017
Kui nemad juba IT spetsialiste mängivad...
1
11:30 no aga SINA,mõttekas tegelane,  /   12:03, 13. sept 2017
anna nüüd täpsed juhised,kuidas vältida häkkimist?
Kui teemat ei valda,mine kemple krat iga pärnust või kust iganes ta ka pole,-kaks tarka!
A
Andu.  /   11:13, 13. sept 2017
Maha e- valimised.
J
JUHAN  /   11:39, 13. sept 2017
Juba üksainus eluline e-hääletuse näide. Urnihääletuse korral peab igaüks ise jaoskonda minema või kui ta tervislikel põhjustel seda ei suuda, siis urni koju tellima. Keegi teine tema eest hääletada ei saa ega ei tohi
E-hääletuse korral on aga üsna tavaline, et külas elavai ja internetti mitte tundva vanuri eest hääletavad e-hääletuse korras kas tema enda lapsed, lapselapsed või siis vastutulelikud naabrid. Nii öelda et "tulevad vanuritele vastu" ja võtavad neilt nonde ID kaardi ja paroolilehe.Ning hääletavad nende eest. Kuid muidugi kasutavad nad siis juhust ning hääletavad juba nii, nagu nemad ise õigeks peavad ja kelle võitu soovivad.
S
Sama siin  /   12:14, 13. sept 2017
T
T.Rex  /   12:18, 13. sept 2017
Eks sa pead kõiki inimesi ikka endasugusteks.
T
to T.Rex  /   12:37, 13. sept 2017
Kui see vaid nii oleks!
Ei, pean hoopiski märksa hullemateks. Ja silmad on kah peas, et näha, mis kas või omas külaski toimub.
E
ekrelane  /   12:43, 13. sept 2017
mis asi see ". Urnihääletus" küll on?
  /   12:45, 13. sept 2017
oi, kus nüüd pealinna lugeja hakkas kekkama!!
N
Nii on  /   14:49, 13. sept 2017
E-hääletuse puhul on tegemist nähtamatu süsteemiga, kuhu keegi ligi ei pääse, seega ei tea keegi, mis seal päriselt toimub
K
KÄKKRE  /   11:08, 13. sept 2017
KRT mina viibin valimiste ajal välismaal, aga ma tahan oma söna sekka õelda valimiste ajal, miks käkkre arvab, et mina seda teha ei peaks saama. Mina usaldan ID kaarti ja ei kavatse selle kasutamisest loobuda enne, kui TEOREETILINE viga muutub praktiliseks. Hirmul on suured silmad, käkkre ajab neid veel suuremaks...
K
Kurt Tumm  /   11:20, 13. sept 2017
siis tule Isamaale häält andma kui selline patrioot oled!
S
Sina söör fon krat  /   11:21, 13. sept 2017
vali seal ja neid , keda teenid.Mis sul meiega enam asja on?Sellegipoolest, võiksid meie Põhiseadust austada ja teada, kuidas need tegelikult käima peavad. Pagulased pole seaduste tegijad, nii, et rahu.
L
Lahendus2  /   11:22, 13. sept 2017
Kui Te ei saa oma reformareid valida, soovitan oma säästud üle kanda otse võõrpankade kasumitesse või siis toimetada kilekottides erakonna peakontorisse.
O
Orav  /   11:52, 13. sept 2017
Jäägi sinna väljamaale
K
käkrele  /   17:47, 13. sept 2017
Pole vist eelhääletamisest midagi kuulnud
M
Muidugi...  /   11:00, 13. sept 2017
..vaidleb, must peab valge olema ja Põhiseaduse punkt sellel teemal on tühi koht. Ühetaoline on isegi oma esialgne valik tühistada ja uuesti valida,rääkimata hauatagustest valijatest. Kui hea on hooldekodus kapist nende dokumendid võtta ja kuku trükkima. Kogu maailm ei tunnista E- valimisi aga meie nende varal ilma teemegi.Küllap on jälle kohtunikud, kes ei tea Põhiseadusest midagi, just nagu geydega tehti.
L
Lugege, kasvõi mitu korda, kuni kohale jõuab,  /   10:42, 13. sept 2017
Põhiseaduse paragrahv 60 läbi! Hääletamine peab hääletaja jaoks olema salajane. Ehk privaatne. Kui veel ei taipa, siis üksi, mitte kellegi juuresolekul. Sellepärast ka ei e-valita teistes riikides. Kuna ei ole võimalik tagada hääletaja privaatsust. Mis häkkimisest te jahute? Kui on seadus, on see täitmiseks. Tahaks kohe näha, kuidas Riigikohus sellist seaduseeiramist tõlgib?
  /   10:55, 13. sept 2017
Kui mängus on kujutletav e-maine siis e-valimisi ära ei jäeta.
R
Raine Vaarait  /   14:31, 13. sept 2017
Tegelikult on nii, et Vabariigi valimiskomisjoni esimees ei ole insener ega teadlane ega saagi lõpuni aru saada mida ta otsustab.
Jah, te kuulsite õigesti – see ei ole solvang, sest see ongi elu.
Ta teeb otsuse siiski emotsioonide ajel kuulates suvalise iseõppinud ja -hakanud tüübi metakeelt kellel on antud ametlikuks tarbenimetuseks ekspert. Komisjonis lahustub vastutus, muutub umbisikuliseks. Komisjonides otsustusprotsessi juhib komsjoni liikmete vahel teadmatuse korral karjainstinkt, et ma otsustan sama mis sinagi kui sa otsustad nii otsustada.. ja kui me kõik komisjonis otsustame sama moodi, siis me ei saagi olla "süüdi" kui vale otsuse tegime, sest me kõik olime ekslikud ja eksisime kõik koos - no kes oleks siis ju osanud teistpidi otsustada ja ette näha kui kõik koos otsustasime ju.. seega otsustame nii...
Väga oluline survestav aspekt tänapäeval otsuste tegemisel ei ole mitte tõsikindlad teadmised ja insenerieetika, vaid hoopis turunduslik aspekt - me ei saa sellest tegevusest loobuda, sest see looks meile mainekahju ja murendaks kuvandit kui edukast riigist..
No ja siis on sellise globaalse surve juures üks komisjoni esimees kellele kõik äraootavalt otsa põrnitsevad. Loomulikult ei tee ta "valet" otsust.
A
Alar1  /   10:35, 13. sept 2017
EKRE-l ja KE-l on nipid, kuidas sedelvalimistel sohki teha. E-valimistel ei saa neid soperdusi rakendada ja sellepärast e-valimised neile ei kõlbagi. Kui näiteks tohiks valima minna ainult autoga, langeks KE häältesaak järsult. KE valija on vaene venelane, kes ei oma autot ja sööb Savisaare jutu järgi Ida-Virumaal puulehti.
O
oled  /   10:40, 13. sept 2017
nõme
A
Auto P  /   10:51, 13. sept 2017
Minu tuttvatest on just venelased rohkem autoomanikud, kui eestlased.
Tänapäeval pole neljarattaline enam mingi näitaja ja see on olems igal blondiinilgi, et vastaskvartalis tööl või poes käia.
A
Alar1 to Auto P  /   11:23, 13. sept 2017
Sinu tuttavad ongi rohkem venelased kui eestlased.Sellepärast sulle tundubki, et venelastel on rohkem autosid.
S
sa Alar1 üks või kümme räägi põhjalikult,  /   11:24, 13. sept 2017
kuidas sedelitega nipitada?Mina nt.ei saa aru.
Samas on võimalik läbi pankade miljardeid rahapesuga liigutada just netis.
A
Alar1 to 11:24  /   11:39, 13. sept 2017
Olen korduvalt kommentaarides seletanud, seletan sulle uuesti: Minu täidetud sedel rändab ühte kasti ja rohkem ei tea ma midagi. Kas minu hääl üldse läks arvesse, või asendati see mõne teise erakonna poolthäälega. Isegi valeraha tehakse, asi see võltssedel teha ja häälte hulka sokutada. Sedelitega saab soperdada igat pidi. Ma ei usalda sedelhääletust üldse.
T
teadmiseks Alarile  /   12:17, 13. sept 2017
Valimisjaoskondades on sõltumatud vaatlejad.On vaatlejaid ka väljastpoolt Eestit.Sina saad sedeli ja annad allkirja.
Mitut sedelit sa ei saa.Sedelile kirjutad oma saadiku numbri ja lased valimiskasti.Valimisjaoskonnad suletakse ja hääled loetakse üle.Tavaliselt võib häältelugejaid kasvõi 10 olla.(olenevalt jaoskonna suurusest)
Kui häälte arv ei klapi nimekirjas registreeritud valijatega,loetakse veelkord ja veelkord.Kui kõik klapib,saadetakse tulemused valimiskomisjonile või kes iganes neid kokkuarvestusi teeb.
Kui sinu sedel on täidetud korrektselt,sodimata,läheb hääl kirja.
Nimekirjas oled oma allkirjaga.
E variandi puhul ei näe sa kuskilt mitte midagi-läks,ei läinud?
Kellele läks,nii lihtne see ongi.Arvuti juures võib IT patsiga poiss sinu häält suvaliselt paigutada.
Nüüd kui turvasüsteemis on auk,siis võib Moskvast Ivanov saata mistahes erakonnale kasvõi 200 000 häält.
1
11:39 Kui rumal  /   13:03, 13. sept 2017
Sinul polegi vaja teada, aga komisjon teab. Igast erakonnast on hommikust kuni jaoskonna sulgemiseni vaatlejad, 10x loetakse üle ja pitseeritakse. Võiksid teada, kui hoolega iga erakonna esindaja protseduuri jälgib.Kas Sina käisid valimas ilma dokumendita, andsid ju ka allkirja, allkirjade ja sedelite arv peab klappima vähemalt 10 inimese silmeall.Rumalus pole argade argument seaduse täitmata jätmiseks. Aga IT- poisi võin sulle kohe arvutisse saata, kui väga soovid.
I
Ivanov   /   14:34, 13. sept 2017
a shto plahova v etom? Njee ponemaju, gde problema?
1
13:03 to alar1 11:39   /   17:08, 13. sept 2017
pole mitte kunagi valimas käinud,ehk sai nüüd asja selgeks,loodame.
H
Hüsteerika  /   10:32, 13. sept 2017
See noor Helme on ikka üks tõeline vingats. Talle kohe ei meeldi ühegi teise inimese seisukoht ega sõnavõtt. Ega nad vanamehega ka vist päris läbi ei saa. Ka tema naine ei paista eriti õnneliku näoga kõrvaloleval lapseuudise pildil. Tema ongi see, kes viib EKRE maine alla.
M
mismoodi see maine alla läheb?  /   11:26, 13. sept 2017
Toyota kutsub sadu tuhandeid autosid tagasi küll ühe,küll teise veaga-
mis siis on,tegid vea,parandavad ära.Ega seepärast autod müümata jää.
V
vastus  /   13:24, 13. sept 2017
Hea küsimus - mismoodi see rkre maine alla läheb?
See ekre maine ei saa enam allapoole minnagi,
ekre maine on juba ammu madalam kui maarohi!
1
13:24 oleneb kus sina oma kõrgmainega asud,  /   17:10, 13. sept 2017
kui koopas,siis on EKRE ikka viimasepeal tegija ja kes oled sina seal allpool rohtu?
M
Marek Piegus  /   10:32, 13. sept 2017
Ei tohi mingil juhul kee-lata e -va limisi.Sest muidu saab E K R E üle poole hääl test.Sedasi kirjurasin ilma vahedeta ka esimese kirja,mis ei vasta nud reeg listikule-absurd!
N
no saabki,13:32,  /   11:33, 13. sept 2017
sedelil numbrit muuta on raskem kui E variandiga susserdada.
Minu tuttavad lähevad kõik valimisjaoskonda,perest ma ei räägigi ja valik on EKRE.
Teised erakonnad kemplevad arutult,kes kuhu,millise sooja tooli peale,ikka nemad ISE.
EKRE toimetab rahulikult,erakonnasiseseid konflikte pole,kõik sujub.10 käsku käsitlevad
valijate huve,ei mingit üldistamist-"meie teeme,"meie oleme tugevad!"
Need erakonnad TEEVAD jah,kuid endile,mitte maksumaksjale.
L
läkjs...  /   10:29, 13. sept 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
K
Kurt Tumm  /   11:23, 13. sept 2017
Soomes olid valimistulemused teada üle 90% südaööks.Meil,E- valimistega siis alles häältega sahkerdamine algab....täpselt nagu Bingo loto.
K
Kurt Tumm  /   11:28, 13. sept 2017
Selline põhiseaduse muutmine(kaaperdamine) tuleks panna rahvahääletusele!
A
Arvutitoad vanadekodudes puuduvad  /   10:19, 13. sept 2017
Ja id kaardid on juhataja seifis luku taga. Millal vanurid arvutiga harjutavad?
Ü
üldse  /   12:14, 13. sept 2017
see arvuti jumaldamine on meil läinud haiglaseks, sest isegi Jaapanis ei kasutata nii usaldavalt seda arvutit,kui meil. Mõelge ikka ka vanematele inimestele ,samuti haigetele.Kõik ei saa ega tahagi seda arvutiekraani nühkida.
P
peatamissoovi asemel  /   10:16, 13. sept 2017
võiks olla soov võltsimisi raskendava valimismeetodi järele, näiteks et iga valija saaks oma idkaardiga vaadata, kas tema hääl ikka on õige partei/söödiku arvele pandud
A
aga  /   10:26, 13. sept 2017
saabki ju kontrollida oma id-kaardiga antud häält
K
ka need valijad  /   11:00, 13. sept 2017
kes sedeli jaoskonnas täitsid
S
Sinu ID-d  /   11:26, 13. sept 2017
juba kontrollib karvane käsi Moskvast või Maailmapank,kel see 80 tuhat per nägu pole mingi probleem.
E
ei saa  /   11:35, 13. sept 2017
kelle poolt 2015 hääle andsid-mine vaata.
Tuhkagi sa näed.
A
ah, et   /   12:54, 13. sept 2017
sina ekrekä/kk ja sedeliga hääletaja,
saad sa siis 2015 aasta valimistulemuste järgi oma sedelihäält praegu näha ja kontrollida.
Tuhkagi sa saad!
A
aga selles teema ju seisnebki  /   10:31, 13. sept 2017
kui inimene E pangas teeb ülekande näiteks kodanikule A või kodenikule B, siis prindib väljavõtte ja näeb , et raha on saanud justnimelt kas kodanik A või kodanik D, aga mitte kodanik X.Samas näen ka allesjäävat kontojääki .mis kinnitab, et raha on arvelt ära läinud.
E valimistel peab olema võimalus saada tagasisidet Kuna lõppsaldo valija jaoks on valitavale antud häälte summa , siis peab valija ka teadma saldot, ehk mitu häält valitava kontol oli ja kui palju valija hääle lisamisel kontol on, muidu pole asjal mõtet.
  /   11:02, 13. sept 2017
sellist meetodit ei ole, see on ka põhjus, miks teised riigid e-valimisi ei korralda. Kontrollida ei saa sa ise midagi ja e-hääli ei saa ka üle lugeda, mida sinna häälte hulka reaalselt kokku loeti.
  /   10:12, 13. sept 2017
niipea kui need ekre helmed oma suumulgu lahti teevad, tuleb sealt ainult üks totrus teise otsa
nagu praegugi selle tobeda kaebusega - peatada e-valimised!
Kiviaja helmed, kolige koopasse tagasi!
S
sosnovski karuputk  /   10:28, 13. sept 2017
Sots ka üles ärganud ja tunneb ennast puudutatuna. Nimeta peale Eesti riike, kus toimuvad arvutihiirega valimised?
1
10.12- le  /   11:21, 13. sept 2017
Sinu ja ka teiste "e valijate" tase on näha kommentaaridest. Isegi elementaarne kirjaoskus on puudulik..
E
Eks vastuvaidlejad olegi need petturid  /   10:10, 13. sept 2017
Kui võrrelda näiteks reformarite valimistulemusi, siis kujuneks võrreldavatest meetoditest mitmekordne tulemuste vahe!
T
teame, teame, et  /   10:19, 13. sept 2017
ekre palgalite siniste salkade jutu järgi on peale "ülitarkade"Helmede kõik ametivõimud, ka kõik mitte-ekrelastest eestlased petturid ja rumalad ja ei tea kes veel.
1
10:19 / pole mõtet  /   11:05, 13. sept 2017
tühja kraaksuda, millises riigis on siis E-valimised???Saa ükskord aru, seadused kehtivad ka Sinule Eestis .
1
104 aastane mammi  /   10:02, 13. sept 2017
Hääletas 35 sekundiga. Samas noortel kulus e hääletuseks kolm minutit. Vanemad kui 75 hääletavad minut noortest kiiremini.
N
no ja mis siis?  /   10:08, 13. sept 2017
Ilmselt vanamammil olid arvutiga juba aastkümnesed kogemused,
noortel ehk alles mõned aastakesed.
Peaasi, et ikka oskasid ja ka nii valisid.
I
Inva  /   10:54, 13. sept 2017
Minu mutil on juba 90-aastane kogemus aa vot sõrmed ja aju enam ei tööta :(
1
10:08 / Ei täida seadust  /   11:14, 13. sept 2017
no ja mis siis?? Sul tõesti häbi pole ilkuda. 104 a. valib arvutis?? Sinagi trükid siin vigadega(aastkümnesed), mõtle enne, kui lärmad.Valimisteks on üks päev ja ühetaolisus, meie valime mitu nädalat laste ja lastelaste või hooldekodude ametnike abiga.
T
tubli  /   10:25, 13. sept 2017
ja oskaja lapse/lapselapse kasvatand
M
matsu  /   10:28, 13. sept 2017
Kas sul on kahju, kui vanainimene usaldab oma lapselast, mitte mõnda parteihäälevärbajat?
X
X  /   10:34, 13. sept 2017
No kui see hääletaja ikka oli lapselaps ja mite hooldekodu juhataja. Või veel halvem, serveri haldaja. Loogiline on võltsida just nende hääli kes suure tõenäosusega ise ei hääleta - vanurid, välismaal elajad.
I
ilmselgelt oli tegu  /   10:32, 13. sept 2017
kibenäpu ja arvutiguruga.
  /   11:07, 13. sept 2017
ma ei saa pangakontole sissegi 3 minutiga, enne tuleb ID-kaardi tarkvara uuendada, arvuti restartida ja tont teab veel mida teha.
M
matsu  /   11:26, 13. sept 2017
No see on su oma viga, kui iga nädal või päev id-kaarti kasutad sisselogimisteks, ostudeks, makseteks, siis ei saa sul olla ka tarkvara vananenud.
O
otse loomulikult  /   10:02, 13. sept 2017
ilma e- valimisteta ausalt hääli lugedes ei saa ju refid üle valimiskünnise
U
uku  /   11:28, 13. sept 2017
Ja pankades tuleb ka taastada arvutamine arvelauaga ja kirjutamine arveraamatutesse. Windowsis ja Linuxis leitakse ju pidevalt turva-auke.
U
uku  /   14:08, 13. sept 2017
Täidangi Põhiseadust viimase vindini. Varsti oleme niimoodi kiviajas tagasi.