Palju au ja kuulsust, kuid ka peavalu toonud foto. Kuigi pildistajaks oli makaak Naruto, otsustas kohus, et klõpsu autoriõigused kuuluvad siiski kaamera omanikule, David Slaterile. (AP / Scanpix)

Fotograaf David Slater, kelle kaameraga sündis kurikuulus ahvi selfie, võitis kaks aastat kestnud kohtuvaidluse loomakaitsjatega.

Sündmusteahel sai alguse 2011. aastal, mil makaak Naruto endast Indoneesia džunglis Slateri kaameraga pildi tegi, meenutab BBC. 

Üle maailma kuulsaks saanud foto tõi Monmouthshire'ist pärit Slaterile kaasa aga hulga sekeldusi ja kohtuvaidlusi. Nimelt on loomakaitseorganisatsioon PETA seisukohal, et Naruto, kui foto autor, peaks sellest kasu saama.

USA kohtunikud jäid viimaks seisukohale, et autoriõiguste kaitset ei saa ahvi suhtes kohaldada. Makaaki esindanud PETA kaebus lükati küll tagasi, kuid Slater nõustus annetama fotost saadavatest tuludest 25 % neile, kes on pühendunud Naruto heaolu või elupaikade kaitsele.

Slater, kes on kohtuvaidluste tõttu kaotanud suurel hulgal raha, sõnas, et temagi on looduskaitsja ja huvi pildi vastu on juba praegu aidanud Indoneesias elavaid loomi.

PETA ja Slater teatasid ühises avalduses, et juhtum tõstab esile olulisi küsimusi loomade seaduslike õiguste laiendamise teemal.

Jaga artiklit

12 kommentaari

N
nh  /   19:17, 12. sept 2017
kuna ahv ei maksnud foto tegemise ja aparaadi kasutamise eest, siis kuulub autoriõigus fotoaparaadi omanikul. Kui ahv avaldaks, et ei soovi fotot ilma loata avaldada ja seda tehtiilma tema loata, siis tuleks maksta kompensatsiooni! Kuna ahvil hooldajaõigusega eesrääkija puudub ja ise ei saa sõnagi suust, siis ju tavalise loodusfotoga tegemist.
Kui nüüd edasi minna, siis Google map on üleüldse üle omanike peade tegutsenud ja eravaldusi internetiavarustes avaldanud- see on sisuliselt suuremat skandaali väärt!
?
???  /   19:16, 12. sept 2017
kas mõni silmapaistv Muatamandi tuumafüüsik, arst või insener?

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis