Maailm

VIIMANE HOIATUS: Irma külvab surma! (9)

Tõnis Erilaid, 11. september 2017 04:00
IRMA TULEKUL: Miamis kallas juba mitu tundi enne seda, kui Irma täisjõus kohale jõudis, vihma ja puid langes nagu loogu.Foto: AFP / Scanpix
Jätnud seljataha 24 hukkunut ja hävingu Kariibi mere saartel, jõudis kauni naisenimega orkaan Irma eile hommikul kell 9.10 kohaliku aja järgi Florida rannikule Key Westi lähedale Cudjoe Key saarekesele   ja jätkas teed mööda poolsaare läänerannikut. Kuuba kohalt saabunud orkaan oli küll taltunud neljanda kategooria tormiks, kuid põhjustas juba enne tulekut hiidlaineid ja jättis vähemalt 1,3 miljonit majapidamist elektrita ning sundis viimasedki inimesed varjupaika otsima. Irma külvab surma, hoiatas kuberner Rick Scott neid, kes mõtlesid tormi kodus üle elada. Ajakirjanduse teateil hukkuski juba esimestel tundidel kolm inimest.

Paraku ei kuulanud sugugi kõik teda. Mõni lubas kodus vanni peitu pugeda. Mõni mõtles liiga hilja ümber, nagu John Hines, kes rääkis CNNile, et maja väriseb ja kostavad sellised kolksatused, nagu keegi taoks rusikaga uksele. „Nüüd võib ainult hullemaks minna,“ ütles ta.

Samal teemal

Miami Herald andis teada, et videomeeskond raporteeris juba kell 1.40 öösel kohaliku aja järgi õuest, et Miami kesklinn on üle ujutatud. Kuus minutit varem maandus lennuväljal Air Force'i päästemeeskonnad Alaska Anchorage'ist, et hädasolijatele abi anda.“Kuid te olete oma omapäi senikaua, kuni orkaani võimsam osa on möödas,“ hoiatas katastroofikeskus.

„Kõige hullem on tõenäoliselt rannaaladel, kus hiidlained viivad minema kõik, mis teele jääb.“

Sellepärast jäi koju ka Key Westi ärimees Jason Jonas, kes arvas, et rannaäärsel maanteel on ohtlik sõita. „Mu maja on nagu punker ja peaks vastu pidama tugavamagi tuule, kui Irma toob. Pealegi on hoone kümmekond meetrit merepinnast kõrgemal.“

Võib-olla oli tal õigus, sest kui Irma jõudis kohale, mattus nii mõnigi varjend pimedusse, kui elekter kadus ja generaator üles ütles. Tõsi, inimesi veendi, et vett ja toitu on seal mitmeks päevaks ja paanikaks pole põhjust. Kolm minutit pärast Irma saabumist teatasid politseijaoskonnad, et lõpetavad töö, otsivad varju ega võta hädaabikõnesid vastu.

Kuus ja pool miljonit inimest otsis varju

Siiski oli pühapäeva hommikuks evakueeritud vähemalt kuus ja pool miljonit inimest. Nad ummistasid maanteid ja tühjendasid teele jäänud tanklad bensiinist. „Maanteed on peaaegu tühjad,“ raporteeris Miami Herald eile hommikul. Orkaan rühkis sel ajal poolsaarel 13kilomeetrise tunnikiirusega edasi. Tuulekiirus ulatus 44 meetrini sekundis.

Irma jätkab teed mööda Florida läänerannikut – vastupidi varem ennustatule, et enim kannatab idarannik. „No neid ilmaennustajaid ei või kunagi uskuda!“ pahandas üks vaaataja Fox Newsi uudistesaates.

Ennustuse järgi muutus orkaan täna hommikul kella kaheksa paiku teise kategooria tormiks, võtab õhtuks poolsaarelt lahkudes veelgi tuure maha ja lõpetab oma elu Georgia ja Lõuna-Carolina osariikides üsna tugeva tuule ja vihmasadudega.

Täpsema ülevaate eilsest hävistööst saab tõenäoliselt alles täna, kui Florida elanikud on varjendeist välja tulnud.

Irma kannul möllav järgmine orkaan Jose kaotab siiski avamerel aegamööda jõu, teatas USA rahvuslik orkaanikeskus. Jose möödus 130 kilomeetri kauguselt Irma käes tublisti rappida saanud Aaint Bartsi ja Saint Martini saartest ja tiirleb ookeanil.

Samal teemal

11.08.2017
Floridas elav eestlanna: „Kuigi uudistes öeldakse, et ärge Jose pärast muretsege, olen ma pärast Irmat mures.“
11.08.2017
Orkaan Irma vaibus troopiliseks tormiks
11.08.2017
FOTOD | Kuidas valmistusid Irma tulekuks loomaaedade asukad?
11.08.2017
Florida koolimajas orkaanilõksus olev veteranpoliitik Jüri Toomepuu tsiteerib Marie Underit ja kirjeldab toimuvat