(ALDO LUUD)

Tõupaberid, info sugupuu kohta, ostu-müügileping, võimalus looma heaolus kohapeal veenduda, mõistlik ooteaeg ja aretaja veatu taust olid kriteeriumid, mis olid mulle olulised lemmiklooma valides. Mind hämmastab ikka ja jälle, kui palju on inimesi, kes on nõus tõulooma eest maksma küll kallist raha, ent vastu ootavad väga vähe – isegi esmane arstivisiit võib tegemata olla, kui selle võrra natuke soodsama hinnaga saab.

Kui kalliks selline vähenõudlik suhtumine võib minna, kirjutasime hiljuti Õhtuleheski – vaid paar päeva kodus olnud kutsikas heitis tervisehädade tõttu hinge. „Leebem“ variant on loomaarstilt saadavad arved, mis võivad looma esialgu soodsana näinud hinna mitu korda ületada. Ta ei pruugigi päris terveks saada. Ebaaus aretaja, kellelt kahjutasu nõuda, on aga selleks ajaks juba nelja tuule poole kadunud.

Kui poleks inimesi, kes on valmis sellist riski võtma, ei peaks loomavabrikutest rääkimagi – neil poleks lihtsalt turgu. Aga kui ainuüksi looma soetamisprotsess tundub juba liiga tülikas ja keeruline, siis on veel vara (tõu)looma omanikuks hakata.

Jaga artiklit

2 kommentaari

P
Perekond Tanner  /   21:52, 11. sept 2017
Aitäh, Õhtuleht, et „koeravabrikute“ teemat päevakorras hoiate. Kurb on see, et ka meie tõukoerakasvatajate organisatsioon Eesti Kenelliit ei tee midagi oma liikmeskonna maine parandamiseks. Hiljuti elas meie pere läbi kurva sündmuse: tark ja kuulekas Saksa lambakoer tuli maha matta kaasasündinud geenivea tõttu (mis põhjustab haiguse nimega degeneratiivne müelopaatia e. DM). Kahjuks ei ole meie Kennelliit siiani teinud kohustuslikuks kutsikaid saavate tõukoerte testimist DM-i suhtes. Kas tõesti on põhjuseks testi suht kõrge maksumus (meie koera test maksis ~60 EUR-i)? Lisaks sellele ei tea ka paljud EKL koerakasvatajad nimetatud ohtlikust haigusest midagi. Kui rääkisime oma koera rängast haigusest koerakasvatajale, kelle käest olime kutsika ostnud, vastas ta, et saksa lambakoer peabki 8-aastaselt ära surema. Kui uurisime Saksa Lambakoerte Ühingu tähtsalt tegelaselt, kuidas vältida DM-positiivse kutsika ostmist, soovitas ta kutsikas pesakonnast välja valida, seejärel sülje proov võtta ja see laboris analüüsida lasta ning kui DM ei diagnoositud, saamegi endale terve koera. Kas ei oleks inimlikum, kui Kennelliidu koerakasvatajad ise võtaksid endale vastutuse nii sellest fataalsest haigusest kui ka muudest tõbedest vabade kutsikate müügi eest. Seni aga ei jäägi muud üle, kui järgida toimetaja Kusma nõuannet: uuri enne põhjalikult ja konsulteeri asjatundjatega, enne kui raha välja annad. Ja ostumüügilepingus olgu kindel garantii tervisehädade vastus, mis kutsikal võivad hiljem ilmneda. Ärgu keegi lasku ennast petta uinutava kiidulauluga müüdava kutsika suursugusest sugupuust ja vanemate tšempionitiitlitest.
K
Kaua võib jahuda  /   06:02, 11. sept 2017
loomaarstid itsitavad pihku ja kasseerivad raha

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis