24
fotot
Suitsiidiennetuspäev Stroomi rannas. (Teet Malsroos)

Suitsiidiennetuspäev Stroomi rannas. (Teet Malsroos)

Täna on rahvusvaheline suitsiidiennetuspäev, mis juhib tähelepanu sellele, et enesetappe on võimalik vältida. Tallinnas Stroomi rannas toimus ennetuspäeva raames aktsioon eelmisel aastal Eestis suitsiidi teinud inimeste meenutuseks.

„Igal aastal sureb kogu maailmas enesetapu tagajärjel enam kui 800 000 inimest, see tähendab üks inimene iga 40 sekundi järel. Enesetapukatseid tehakse maailmas aastas hinnanguliselt 20 miljonit ehk üks iga 1,5 sekundi tagant,“ rääkis peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. 

Eestis hukkus enesetapu tõttu 2016. aastal 183 inimest: 146 meest ja 37 naist. Poiste ja noorte meeste (vanusegrupp 10-24 aastat) surmadest on veerand suitsiidid.

„Eesti statistika on maailma keskmisest veidi nukram. Kui ülemaailmselt on aastas 100 000 inimese kohta 11,4 enesetappu, siis meil 14,1,“ ütles Oidermaa.

Stroomi rannas toimunud üritusel asetati rannaliivale 183 paari kingi mullu vabatahtlikult elust lahkunud Eesti inimeste meenutuseks ja kingade juurde seati üles lausekatked, millega oleks võinud nende inimeste poole pöörduda.

„Enamasti on suitsiidikatsele eelnenud pikaajaline vaimse tervise halvenemine, sageli depressioon, mis on jäänud õigel ajal ravita. Oluline on olla olemas, võtta ohumärke tõsiselt ning aidata inimesel leida abi. Teema on väga raske, seepärast saab esmase abi saamiseks pöörduda ka tasuta peaasi.ee e-nõustaja poole,“ ütles Oidermaa.

Aktsiooni korraldas MTÜ Peaasjad, mis tegeleb noorte vaimse tervise teemalise ennetustööga.

Jaga artiklit

42 kommentaari

K
Kliiniline psühholoog  /   17:03, 14. sept 2017
eelmine aasta oli 203, võinuks siis kasutatud jalatsipoest tuua saapaid ja randa istutada
K
Kliiniline psühholoog  /   01:18, 14. sept 2017
palju reklaamiga teenite?

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis