IGAPÄEVANE KOOLITEE: Puudega poisil on vaja kodukohast liinibussiga Kärdlasse sõita, et kooli minna. Loodetavasti läheb teekond edaspidi ladusamalt: bussijuht on mõistnud, et ta tegi vea, kui sundis poissi avalikult oma puuet selgitama. (Kuvatõmmis / Google Street View)

Raske puudega poisi kooliaasta algas ebameeldiva vahejuhtumiga: liinibussijuht uuris temalt kõigi sõitjate kuuldes, milline puue tal on, et ta soovib tasuta sõita. Teismelisel poisil oli äärmiselt piinlik. Poisi ema sõnul oli see mõnitamine: bussijuht ei tohiks pärida sõitja delikaatsete isikuandmete kohta.

Hiiumaal elav puudega poiss sõidab liinibussiga kooli oma kodukohast Kärdlas. Alles möödunud talvel sai pere juhuslikult teada, et puudega isiku kaardi esitamisel on poisil õigus ühissõidukeis kuni 16. eluaastani sootuks tasuta sõita. Praegu on ta vaid 14aastane.

„Alguses oli ikka väga raske. Ma rääkisin talle iga päev, et ole tubli poiss: ütle rahulikult bussijuhile, et palun loe seadust, mina ei pea maksma,“ selgitab poisi ema. Kuni kevadeni sai poiss bussisõiduga kenasti hakkama. „Mina sain aru, et nüüd on kõik täiesti okei, ollakse teadlikud,“ ütleb ema. Ent uue kooliaasta algus tõestas midagi muud.

Esmaspäeval tuli poisil taas iseseisvalt bussiga kooli minna. Hiljem koju tulles kadus teismeline kohe oma tuppa, ei tahtnud söömagi tulla. Ema süda teadis: midagi on juhtunud. „Mu abikaasa sai poisiga jutule: bussi peal oli olnud nii, et laps esitas oma kaardi ja bussijuht oli öelnud, et tema ei saa tasuta sõita,“ kirjeldab ema. „Poiss oli vastanud, et saab küll. Seepeale oli bussijuht küsinud: „Mis puue sul on? Kas sul on sügav puue?“ Poisil oli piinlik, sest kõik kuulasid pealt. Ta oli vastanud bussijuhile, et tal on raske puue, kuid bussijuht vaidles edasi, et tasuta sõitmiseks peab olema sügav puue.“ Kuidagimoodi sai see sõit siiski sõidetud.

„Bussist välja teda ei visatud, koju ta sai, aga terve see õhtu oli …" jätab ema jutulõnga katki. Poiss olevat veidralt käitunud veel järgmiselgi päeval.

Ema sõnul mõnitas bussijuht sellise küsitlemisega tema last, sest bussijuht peaks tundma ühistranspordiseadust, mitte pärima poisi delikaatseid isikuandmeid. „Kaebama ma ei hakka – ma ei ole huvitatud, et bussijuht kaotaks töö,“ lisab poisi ema. „Ma olen huvitatud, et selliseid asju mistahes eesti piirkonnas enam ei juhtuks.“

Hiiumaal tegeleb bussiühendusega kaks firmat. Nendega ühendust võttes selgub, et Hansa Bussiliinid ASi Hiiumaa regiooni juht Martin Kagadze on juhtumist rohkem kui teadlik. „Tõepoolest selline kahetsusväärne vahejuhtum toimus ja Hansa Bussiliinid AS vabandab siiralt oma klientide ees,“ sõnas Kagadze. „Täna [teisipäeva] hommikul vestlesime oma töötajaga ja ta mõistis, et selline käitumine on lubamatu. Kuna meile on selle vahejuhtumiga seotud isik teada, siis bussijuhi enda palvel räägib ta kannatanuga ja annab edasi oma vabandused lapse ja tema ema ees.“

Jaga artiklit

158 kommentaari

J
Juhan Joosep  /   01:22, 14. sept 2017
Lugedes eelnevaid kommentaare, siis tekib küll tunne, valdav osa inimesi ei tunne absoluutselt reisijateveo eeskirja. Kui inimene käitub bussis valesti, siis ongi juhi kohus talle märkus teha ja seletada, kuidas õigesti käituda. Selle asemel, et oma veast aru saada ja vabandada, hakatakse kohe bussijuhti ülbikuks sõimama. Ja muidugi tohutult palju mõttetut, lolli ja kurjust täis juttu, mis ei haaku üldse selle teemaga, on siia kommentaaridesse kirjutatud. Tulles tagasi selle Hiiumaa juhtumi juurde, siis see kindlasti ei olnud õpilase mõnitamine bussijuhi poolt. See oli täpsustava küsimuse esitamine asjaolude väljaselgitamiseks. Kui aga bussijuht oleks reisijateveo eeskirjaga tundnud, siis ei oleks tal vaja olnud seda küsimust esitada, millest talle nüüd paksu pahandust kaela tuli. Tasuta ei saa sõita kõik õpilased, nagu siin mõni asjatundmatu väidab, vaid ikka need õpilased, kellele kool on tasuta sõidu kaardi väljastanud. Ja selle kaardiga ei saa sõita ka iga suvalise bussifirma bussiga, vaid ikka selle firma(de) bussidega, mis kaardil kirjas, sest see firma(d) on omavalitsuselt dotatsiooni saanud. Teised bussifirmad ei pea seda last tasuta sõidutama. Rahvusvahelistel liinidel ei saa ka sügava puudega isik tasuta sõita. Ju siis Hansaliinid kasutab Hiiumaal veel vanematüübilisi kassaaparaate, sest uutel aparaatidel näeb juht enne pileti väljastamist ekraanilt kohe nimekirja, kus on kirjas, kes tasuta sõita saavad, kes kus peatuses maha läheb ja mitu eelmüügi piletit on müüdud. Nii on ka juhtidel lihtsam. Nendele, kes soovitasid bussijuht kohe lahti lasta, ütlen ma lohutuseks, et oodaku veel paarkümmend aastat, siis te eestimaal valge nahavärviga bussijuhti enam ei näe. Praegu on seis selline, et alla viiekümneaastast bussijuhti kohtab imeharva, juurdekasvu peale ei tule ja paarikümne aasta pärast on praegused juhid sügavas pensionieas või juba liiva-hannuse juures. Kirjutage siis bussifirmadesse araabiakeelseid kaebekirju (et juhid ka aru saaks, milles neid süüdistatakse) ja vaadake siis, kas teeninduskultuur on ikka kordades parem, kui on praegu. Seniks aga soovin kõigile sallivust, hoolivust ja jõudu oma igapäevastes toimingutes!

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis