Kadri Simson ja Jüri Ratas.Foto: Tiina Kõrtsini
Marvel Riik 7. september 2017 17:39
Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni sõnul olukord e-valimiste ümber tõsine. Paar päeva tagasi kinnitas viimast ka riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop.

„RIA peadirektor [Taimar Peterkop] ütles 5. septembril meediaväljaannete peatoimetajatele, et tema e-valimiste korraldamisega ei riskiks,“ sõnas majandusminister Kadri Simson Keskerakonna pressiteates.

Simsoni avaldus oli peaminister Jüri Ratase kaitseks, keda Reformierakonna esimees Hanno Pevkur süüdistas Eesti e-riigi kahjustamises.

„Pange tähele – alles üleeile [5.09] lõi Jüri Ratas nii Eesti kui kogu maailma avalikkusele pildi, et avastatud on turvarisk, mille tõttu on Eestis unikaalsed e-valimised ebaturvalised ja mille tõttu tuleb kaaluda nende ärajätmist. Vaid päev hiljem teatavad aga Riigi Infosüsteemi Ameti tippametnikud, sellesama Jüri Ratase kaudsed alluvad, järgmist: tegu on turvariskiga, mida on väga raske reaalses elus esile kutsuda. Veelgi enam - seda on võimalik kuritarvitada vaid väga spetsiifilistes laboritingimustes,“ kirjutas Pevkur enda Facebooki seinal.

Simson nimetab Pevkuri süüdistusi absurdseteks. „Hanno Pevkuri tänased süüdistused ei kannata mingit kriitikat. Peaminister Jüri Ratas on kogu ID-kaartide potentsiaalse turvariski temaatikat juhtinud väga kindlalt, tasakaalukalt ning avalikkust kaasates. Reformierakonna esimehe süüdistustest jääb mulje, et nemad oleksid tõsise probleemi lihtsalt maha vaikinud ning kinni mätsinud. Peaministri süüdistamise asemel tuleks Pevkuril hoopis häbi tunda, et nende valitsemise ajal üldse võimaliku turvariskiga ID-kaardid käiku lasti,“ lausus majandusminister.

RIA kommunikatsioonijuht Helen Uldrichi sõnul ei ole amet ega peadirektor andnud kindlaid juhiseid, mida e-valimistega teha.

„Riigi infosüsteemi amet on nii valimiskomisjoni kui ka valimisteenistust ID-kaardi võimalikust turvariskist informeerinud ning andud ülevaate võimalikest mõjudest, sealhulgas e-valimistele. Amet, kaasa arvatud peadirektor isiklikult, ei ole andnud valimiskomisjonile ja -teenistusele konkreetseid juhiseid, kas e-valimised korraldada või mitte. Selle otsuse tegi komisjon tuginedes olemasolevale infole. Ehk otsuse tegemine on valimiskomisjoni pädevuses,“ teatab Uldrich kirjalikus vastuses.