Eesti uudised

Kirjandustänava festival, esimene omasugune (1)

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 7. september 2017 16:48
Kirjandusfestival toimub kuulsa kirjaniku Lydia Koidula nime kandval tänaval, kus on ka Vilde ja Tammsaare muuseum ja elas Mati Unt, tutvustas erilaadset üritust Maarja Vaino. Heiko KruusiFoto: HEIKO KRUUSI
Laupäeval on Kadriorus Koidula tänaval eripärane festival, mis pühendatud kirjandusele ja Tallinna kirjanikele.

Tasuta festivali korraldab vastne Tallinna kirjanduskeskus, mis ühendab Tammsaare ja Vilde muuseumit. Tänavafestivalil saab kohtuda kirjanikega, saada osa raamatuesitlusest, kuulata muusikat, laenutada, soetada ja lugeda raamatuid. Üks silmahakkavamaid sündmusi on kindlasti Mati Undi nimelise pingi avamine Luigetiigi ääres.

Samal teemal

„Koidula tänav on Tallinnas ainulaadne tänav, sest selle alguses on Tammsaare muuseum ja teises otsas Vilde muuseum,“ ütles kirjanduskeskuse direktor ja festivali üks eestvedaja Maarja Vaino. Vähem teatakse, lisas ta, et kirjaniku nimega tänavas, Poska tänava nurgal, on ka ekstra Eesti kirjanikele ehitatud elumaja, kus on elanud ja elab ka praegu mitu lugupeetud ja armastatud kirjanikku. Siin elas samuti varalahkunud Mati Unt, kes armastas Luigetiigi-äärsel rohealal tihti aega veeta.

Festivali ajaks suletakse Poska ja Faehlmanni tänava vaheline lõik Koidula tänavast, mille äärde panevad oma telgid üles nii kirjandusasutused, kirjastused kui ka mõne telgi jagu suupistete pakkujad.

„Meil on veidi eeskujuks arvamusfestival, kirjandusasutused otsustasid ise, millist programmi pakuvad – et oleksid vestlusringid, luulelugemised ja raamatuesitlused,“ ütles Vaino. „Esimesest hetkest saadik on kirjandusliku tänavafestivali idee kõigile asjaosalistele tohutult meeldinud – mitte ainult kirjandusasutused, vaid näiteks ka Jazzkaar, valgusfestival, Kadrioru park, Kadrioru pargi selts,“ märkis ta.

Kohale on lubanud tulla ja üritustel osaleda suur osa tuntumatest kirjanikest, nii toimuvad kohtumised Viivi Luige, Tõnu Õnnepalu, Kristiina Ehina, Karl-Martin Sinijärve, Indrek Koffi, Doris Kareva ja veel mitme kirjanikuga.

Kirjanikud ja Tallinn

„Kõige üldisemalt on festivali teema – kirjanik, tema nähtavus, ka tema mälestuse nähtavus linnaruumis. Ja muidugi see, et kirjandus on tähtis ja lugemine on tähtis“ selgitas Maarja Vaino. „Oluline on see, et noorte puhul ei tekiks kultuurikatkestust – nad loevad küll raamatuid, aga üldse mitte neid, mida varem on oluliseks peetud: Tammsaaret, Krossi. Helgem osa noortest loeb küll, ka klassikat – võin öelda, vaadates oma lapsi, laste sõpru ja sõprade lapsi,“ oli Vaino optimistlik.

Uuskasutuskeskus on laenanud festivalile hulga diivaneid ning tugitoole, nii on võimalik kohe asuda lugema kohapealt soetatud või raamatukogu väljasõidufiliaalist laenutatud raamatut. Vaino loodab festivali õnnestumisel ilmataadi peale: „Peaasi, et ilma peab, väike seenevihm õnneks vist midagi eriti ei tee.“ Festivali sisuline pool õnnestub niikuinii, näikse kindel olevat.

Tallinna kirjanikke pole sugugi vähe, mõned on eriti Tallinna oma raamatuisse sisse kirjutanud. „Unt muidugi, aga eriti Jaan Kross oma triloogiaga „Kolme katku vahel“, samuti meil vähetuntud Kert Helbemäe, kes tõi käibesse musta munga ja Vana Tooma, siis veel August Gailit, neid on palju. Uuemast ajast muidugi Indrek Hargla oma apteeker Melchiori lugudega,“ loetles Maarja Vaino ja tutvustas ideed, kuidas Tallinna linnaruumis saaks kirjanike mälestust jäädvustada. Esialgu on festivalil küll väljas näitus, kus võimalikud monumendid on paigutatud linnavaadete fotodele: näiteks Kross Harju tänavale, Unt Mustamäele jne. Muide, kirjanike mälestuse jäädvustamine on üks vastse kirjanduskeskuse töösihtidest.

Tasub tulla

„On raamatuesitlusi, saab raamatuid osta, draamateater müüb soodushinnaga hooaja pileteid, peetakse mälumängu. Eriti võiks rõhutada, et tasub tulla koos lastega: lastekirjanduse teabekeskus ja Rahva Raamat on koos teinud suure laste ala „Segasumma suvila,“, kus on tohutult palju erilaadset tegevust,“ lubas Vaino. Kokku jagub üritusi üheksaks tunniks, tasub sobilik välja valida. „Esile tasub tõsta kell 20 algavat luulepiknikku, kus Viivi Luik ja Tõnu Õnnepalu loevad luulet ning Lauri Sommer musitseerib,“ soovitas ta. Loomulikult on Tammsaare ja Vilde muuseumid festivalipäeval avatud.

------------------------------------------------------

Kirjandustänava festivali kava (valik)

Kell 12 Festivali ja Mati Undi pingi avamine Luigetiigi juures.
Kell 12.30 Andrus Kivirähki näidendi „Vaimude tund Koidula tänavas“ esitlus samas
Kell 13 vestlusring: Tiit Kändler ja Karl Martin Sinijärv „Raamatud, teadus ja muu kabaree“, Leida Kibuvitsa kogumiku „Kirev. Saatus ja looming“ esitlus, kirjanduskohvik Igor Kotjuhiga
Kell 13.30 vestlusring kirjandusklassikutest. Kõnelevad Janika Kronberg, Johanna Ross, Märt Väljataga
Kell 14 Jazzkaare linnaruumiaktsioon „Lendav vaip“, Jan Kausi uue raamatu „Kompass“ esitlus,
Kell 14.30 Loomingu mälumäng, kultuurilooline jalutuskäik
Kell 15 Mehis Tulk „FOOGT. Maa ja taeva mõrsja. Esimene raamat“ esitlus, Indrek Hargla autogrammitund
Kell 15.30 Janika Kronbergi loeng „Kirjanduse peatänavad“
Kell 16 Gerda Märtens ja lasteraamatute illustratsioonide töötuba
Kell 16.30 Toomas Haug: Kuidas tuli „looming“ eesti keelde?
Kell 17.00 Elin Toona Gottschalki mälestusteraamat „Paguluses. Lugu elust, sõjast ja rahust“, Esineb Tartu linnakirjanik Kristiina Ehin, kirjanduskohvik Veronika Kivisillaga, tutvumine lugemiskoerte tegemistega
Kell 18 Kirjandusmonumentide performance
Kell 18.30 Joonas Hellerma ja Kadri Tüür „Kui külm oli sel ööl, mil Tõnu Prillup suri?“ – Raadio ööülikooli avalik salvestus
Kell 20 Luulepiknik: Viivi Luik, Tõnu Õnnepalu, Lauri Sommer
Kell 21 Kirjanduslikud valgusinstallatsioonid koos muusikaga
Vaata lähemalt www.kirjanduskeskus.ee 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee