Maailm

„See oli nagu õudusfilmis, isegi autod lendasid õhus.“ (9)

Aadu Hiietamm, 7. september 2017 21:42
TULVAVEE VÕIMUSES:  Kariibi merel Florida poole liikuv orkaan Irma jättis endast maha üleujutatud Saint Martini saare.Foto: AFP/Scanpix
Orkaan Irma tegi Kariibi merel mitu saart maatasa ja liigub nüüd Florida poole. Eriti raskelt said kannatada Saint Martini saare Prantsusmaale kuuluv osa ja Barbuda saar. Orkaanituule kiirus ületab puhanguliselt 80 meetrit sekundis.

Saint Martini saare Prantsusmaale kuuluvas osas on hävinud või kahjustatud 95% majadest. Puudub nii joogivesi kui ka elekter. Olukord on sedavõrd hull, et kohale lubas minna Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

„1600 elanikuga Barbuda saar on täielikult purustatud ning järel on ainult rusuhunnikud. Olukord on südantlõhestav. Kogu saar on vee all ja elamiskõlbmatu,“ ütles sealne valitsusjuht Gaston Browne. Orkaanikahjud küünivad kuni 150 miljoni dollarini.

Browne on veendunud, et katastroofis on süüdi kliima soojenemine.

Welt Online tsiteerib Barbuda šokeeritud elanikku, kes ütles: „See oli nagu õudusfilmis. Inimesed jooksid ühest majast teise ning samal ajal lendasid autod õhus.“

Pärast hävitustööd Saint Martinil, Barbudal ja mitmel väiksemal saarel jäi orkaani teele Puerto Rico põhjarannik. Sealt võttis Irma suuna Dominikaani vabariigile ja Haitile, kus inimesed on orkaaniks väga halvasti valmistunud.

Puerto Ricol jäi üle poole kolmest miljonist elanikust elektrita. 62 000 elanikule tuli leida ajutine elupaik.

TULVAVEE VÕIMUSES:  Kariibi merel Florida poole liikuv orkaan Irma jättis endast maha üleujutatud Saint Martini saare. Foto: AFP/Scanpix

Nädalavahetusel ründab Irma Floridat

 Meteoroloogide hinnangul jõuab Irma laupäeval või pühapäeval Floridasse, kus kuulutati välja hädaolukord. Orkaani tagajärjel on oodata Florida rannikule kuni 13 meetri kõrguseid laineid. Muu hulgas soovitati turistidel lahkuda Key Westi saarelt. Reedel läheb evakueerimistöödele appi 7000 rahvuskaartlast. Miamis ostsid elanikud orkaaniks valmistudes supermarketid tühjaks.

USA riikliku orkaanikeskuse (NHC) andmetel on Irma üks tugevaimaid, kui mitte kõige tugevam orkaan, mis on tabanud Kariibi mere piirkonda. Selle tuule kiirus ületab puhanguliselt 80 meetrini sekundis. NHC direktori Ed Rappaporti sõnul esineb sellist orkaani vaid kord ühe põlvkonna jooksul.

Irma tagajärjel on esialgsetel andmetel surma saanud 13 inimest, kuid olukorrast pole veel täit pilti ja seega tõuseb ohvrite arv suure tõenäosusega.

TULVAVEE VÕIMUSES: Kariibi merel Florida poole liikuv orkaan Irma jättis endast maha üleujutatud Saint Martini saare. Foto: AFP/Scanpix

Mõjutab 37 miljoni inimese elu

ÜRO hinnangul mõjutab Irma suuremal või vähemal määral kuni 37 miljoni inimese elu.

Irma kõrval möllavad Atlandi ookeanil veel kaks orkaani: José ja Katia. Neist viimane liigub praegu Mehhiko lahe lõunaosas. Viimati oli CNNi andmetel kolm orkaani samal ajal seal 2010. aastal. See pole tegelikult veel kõik, sest alles nädal tagasi tekitas Texase osariigis väga suurt kahju orkaan Harvey. Surma sai ligi 60 inimest ja taastamistöödeks kulub esialgsel hinnangul kuni 180 miljardit dollarit.  

Samal teemal

10.08.2017
OTSE ja VIDEOD | Irma saabus! USA president Trump õnnistas ameeriklasi, lahkuda soovijate jaoks on juba hilja
09.08.2017
VIDEO ja FOTOD | Vaata orkaan Irma hävitustööd Kariibidel, valmistub Florida
08.08.2017
Miami Beachi linnapea võrdles Irmat tuumakatastroofiga
08.08.2017
Mehhikot raputanud sajandi maavärinas hukkus 60 inimest