Maailm

Eestlanna Floridas: orkaan Irma eel on nii tänavad kui poeletid täiesti tühjad! (8)

Greete Kõrvits, 6. september 2017 17:41
Tühi poeriiul Miamis.Foto: AFP / Scanpix
Eestlanna Kirsti elab perega juba aastaid Miami Beachis Florida osariigis. Ehkki praegu oleksid Florida ranniku inimesed niigi valmistunud iga-aastaseks tormihooajaks, siis Texast ja Louisianat laastanud orkaan Harvey tekitas parajat hirmu tõenäoliselt kogu USA-s. Floridalased võtavad seega olukorda tõsiselt. Õhus on pinge, kuid siiski mitte paanika. 

„Õnneks elame kõrgel korrusel, seega võimalik veeuputus maapinnal meid ei mõjuta,“ räägib Kirsti. Ka on olukorda pisut rahulikumaks muutnud see, et Irma ei ole enam viienda, vaid kolmanda kategooria orkaan.

Samal teemal

Rahvas suundus eelmistel päevadel poodidesse, et hädavajalikke tarbeid kokku osta. Bensiinijaamades olid meeletud järjekorrad, sest inimesed ostavad kütust kokku. Korralikku käivet teevad ka ehituspoed, kust kliendid viivad välja elektrigeneraatoreid ja hunnikute viisi laudu - nendega lüüakse aknad kinni. Tormieelne Florida võib ootamatule külalisele välja näha nagu kummituslinn, tegelikult on kinnilöödud akende taga hämaruses orkaani ootavad perekonnad.

Kirsti jagab minuga pilti ühe tema tuttava Facebookist. Pildil on täiesti lagedad poeriiulid, millel on näha vaid kaks toodet: hot dogi kuklid ja kummikarukesed. „Selline vaatepilt oli eile ka minul,“ kirjeldab Kirsti enda poeskäiku. Siiski õnnestus tal leida hädavajalikud toiduained. Kirsti ostukorvis olid tuunikalakarbid, kohalik suitsuvorst, supid, konservid, leib, täisterasnäkid, kauasäiliv piim, hommikusöögikrõbinad ja muidugi mitu pudelit vett.

Miami Beach jagab elanikele tasuta liivakotte, et veetõusu korral barrikaade ehitada. Miami linn ja selle külje all asuv Miami Beach on jaotatud viieks tsooniks. See ala, mis jääb otse vee äärde, kuulutati eile võimalikuks evakuatsioonialaks. Hommikul kell seitse välja antud teade kinnitab, et Irma on võtnud suuna otse Florida peale. Tänavad on inimtühjad, ainus elu on veel eelmainitud kauplustes ja bensukates, kust viimaseid riismeid kokku ostetakse. Kohalik valitsus hoiatab inimesi veel ühe ohu eest - nimelt kraanad. Neid on laiemas Miami piirkonnas kokku üle saja. Võimas tuul võib need ümber ajada ja kõrvalhoonetesse kukutada.

Ehkki olukord on tõsine, on Kirsti sõnul ilmselge, et floridalased on tormihoiatustega harjunud. „Näha on, et inimesed valmistuvad 3-4 päeva ette,“ ütleb ta.

Miami ehituspood: kõige kuumem kaup on vineerplaadid. Foto: AFP / Scanpix
Orkaan Irma Foto: AFP / Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee