ID-kaartFoto: Martin Ahven
Õhtuleht.ee 6. september 2017 16:44
Vabariigi valimiskomisjoni (VVK) tänasel koosolekul kuulati eksperte ning otsustati, et e-hääletamine toimub kohalikel valimistel seadusepäraselt ja plaanikohaselt.

Eile andis Riigi Infosüsteemide Amet (RIA) avalikkusele teada ID-kaardi võimalikust turvariskist, mis puudutab alates 2014. aasta oktoobrist välja antud kaarte. Seetõttu pidi valimiskomisjon seadusest tulenevalt otsustama, kas e-hääletamise läbiviimine on turvaline.

„Peamine argument e-hääletamisega seaduse järgi edasi minna on fakt, et ühtegi reaalset turvaauku leitud ei ole, kogu ID-kaardi kiipi puudutav on hüpoteetiline,“ sõnas VVK esimees Meelis Eerik.

„Teiseks meie otsuse aluseks on RIA kinnitus, et ID-kaart on Eesti vabariigis turvaline ja kasutatav kõikides e-teenustes. Me ei saa ülejäänud riigist irduda,“ sõnas Eerik.

Koosolekul osalesid ja andsid seisust ülevaate RIA peadirektor Taimar Peterkop, peaanalüütik Liisa Past ja arendus- ja uurimistegevuse osakonna juhataja Kaur Virunurm.

„“Samas tahan rõhutada, et midagi ei ole kivisse raiutud: kui lähinädalatel tuleb lisainfot või reaalse ohu kohta uut teadmist, saab vabariigi valimiskomisjon koguneda ja uue otsuse teha,“ lisas Eerik.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eelhääletamine ja e-hääletamine algab 5. oktoobril, valimispäev on 15. oktoobril.