DACA programmi pooldajate meeleavaldus Valge Maja ees.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 5. september 2017 18:44
USA justiitsminister Jeff Sessions kinnitas äsja juba paar päeva Ameerika meedias oodatud uudist: president Trumpi administratsioon lõpetab DACA ehk nn Unistajate (Dreamers) programmi, mis mõjutab otseselt 800 000 noort inimest.

Programmi eesmärk on kaitsta peamiselt Ladina- ja Lõuna-Ameerika päritolu immigrantide lapsi. Deferred Action for Childhood Arrivals ehk DACA (hilisem menetlus lapseeas sisserännanute suhtes - ingl. k.), rahvasuus tuntud ka kui Dreamers ehk Unistajate programm mõjutab CNNi väitel umbes 800 000 noort inimest. Programm läks käiku viis aastat tagasi president Obama valitsemisajal. See kaitseb alaealisi riigist välja saatmise eest ning selle raames antakse alla 30-aastastele inimestele ajutusi õppe- ja töölube. Mõned n-ö Unistajad on Ameerikasse saabunud imikueas või nii väikestena, et ei tunnegi oma päritolumaad.

Lube ei jagata siiski päris niisama, sooviavalduse esitaja peab läbima FBI kontrolli, olema eelnevalt kriminaalkorras karistamata ning nad peavad olema kas õppurid, äsja kooli lõpetanud või äsja sõjaväeteenistuse läbinud. Kaks aastat hiljem võtab valitsus nende immigrandistaatuse uuesti menetlusse ning selleks ajaks peab noor inimene lootma, et tal oleks ette näidata elamisluba, piisav töökogemus, et seda taotleda või muu mõjuv põhjus teda riigist mitte välja saata.

Trump andis Ühendriikide kongressile kuus kuud aega, et programm tühistada. Kuigi presidendi üks lubadusi oli DACA kohene tühistamine, tunnistas ta hiljem, et tegu on „keerulise probleemiga“.

Jeff Sessions kirjeldas DACA-t kui „ühepoolset amnestia andmise korraldust“. Nii Washingtonis kui paljudes teistes linnades kogunevad immigrantide perekonnad, DACA programmi hoolealused ja nende pooldajad meeleavaldustele. CNN vahendab, et mõnede allikate sõnul ei ole president Trump ise tegelikult DACA tühistamisega päris rahul, muidu oleks ta Sessionsi asemel ise otsuse välja kuulutanud. Valge Maja pressisekretär Sarah Huckabee Sanders seda kõlakat ei kinnitanud.

SÕNUMITOOJA: Jeff Sessions teatas DACA lõpetamisest. Foto: AFP / Scanpix
DACA programmi pooldajate meeleavaldus Valge Maja ees. (AFP / Scanpix)
DACA programmi pooldajate meeleavaldus Valge Maja ees. Foto: AFP / Scanpix