Maailm

Täna möödub 5 aastat Prantsuse Alpides toime pandud nelikmõrvast: mis on saanud uurimisest? 

Toimetas Piret Kütt, 5. september 2017, 13:35
2012. aasta 8. septembril tehtud foto sündmuspaigalt  AFP / Scanpix
Täna viis aastat tagasi mõrvati Prantsuse Alpides Annecy järve lähistel neli inimest. Ohvriteks olid ühe perekonna kolm liiget ning jalgrattur. Ühe hukkunu vend teatab aastaid hiljem kahetsusega, et juhtunu uurimises pole arenguid olnud. 

Mõrvatuteks osutusid Briti-Iraagi päritolu pereisa Saad al-Hilli, tema abikaasa Iqbal ning viimase ema, Suhaila al-Allaf. Autos, kus surnukehad lebasid, viibisid ka peretütred, kes pääsesid õnneks eluga. Toona 4aastane Zeena al-Hilli leiti oma ema surnukeha alt, kus ta oli lamanud 8 tundi. Tema 7aastane õde oli leidmise hetkel raskes seisundis - last oli nii tulistatud kui pekstud. Sündmuspaiga lähedalt leiti ka prantslasest jalgratturi Sylvain Mollier' surnukeha.

Mõrvatud pereisa Repro

Samal teemal

Saadi vend Zaid ütleb täna, et uurimises pole mingit progressi toimunud. „Uurimine on olnud totaalne läbikukkumine,“ ütles ta Prantsuse ametnikke sarjates. „Nad süüdistasid perekonda, mida nad tõestada ei suuda,“ lisas Zaid. 

2013. aastal vahistas Surrey politsei Zaidi, öeldes, et see on osa uurimisest. Hiljem mees süütõendite puudumisel vabastati. Vimati kohtus Zaid Prantsuse uurijatega 2015. aastal, kuid kokkusaamine jäänud äärmiselt põgusaks.

Prantsuse peaprokuröri Veronique Dizot' sõnul selgitati küll välja mõrvarelvade tehnilised omadused, kuid ei suudetud tuvastada nende omanikku või omanikke. Seega puuduvad juhtumis jätkuvalt potentsiaalsed kahtlusalused. Prokurör ütles BBC-le, et antud toimik on olnud kõige keerulisem juhtum, millega ta on kokku puutunud. 

2012. aasta 8. septembril tehtud foto sündmuspaigalt  AFP / Scanpix

Tüdrukutel läheb hästi

Mõrvatud Saadi ja Iqbali tütardele on pärast tragöödiat antud uued identiteedid. „Tüdrukutel on kõik hästi,“ kinnitab laste onu BBC-le, lisades, et omab nendega kontakti.

Lootus kadunud

Palju erinevaid spekulatsioone

Seoses mõrvamüsteeriumiga on aastate jooksul välja käidud mitmeid erinevaid versioone. Kõigest kuu pärast juhtunut kirjutas meedia, et kui algselt peeti ühe perekonna kolme liikme tapmise põhjuseks kahe venna pärandusvaidlust ja neljandana tapetud jalgratturit juhuslikuks ohvriks, siis tegelikkus olevat kõik hoopis vastupidi: mõrvar jahtis jalgratturit ja pereliikmed tapeti kui soovimatud tunnistajad. 

Umbes samal ajal teatati, et Iraagi omaaegne diktaator Saddam Hussein pani Šveitsi panka miljoneid eurosid Prantsuse Alpides mõrvatud briti inseneri Saad al-Hilli isa arvele. Saksamaa julgeolekuteenistus BND vastas väljaande Le Monde pärimistele toona nõnda: „Me ei kommenteeri käsilolevaid operatsioone!“

Saad al-Hillile kuulunud maja Londonis Reuters / Scanpix

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee