Eesti uudised

Savisaare protsess jätkub: Savisaar maksis Urmas Sõõrumaa pojale üürikorteri eest vaid sularahas (92)

Johanna-Kadri Kuusk, 5. september 2017 12:07
Savisaare protsess jätkub.Foto: Martin Ahven
Täna jätkub altkäemaksu võtmises süüdistatava Edgar Savisaare kohtuasi. Istungil on kava järgi plaanis kuulata tunnistajaid, kelle hulka kuuluvad Kirsti Jahilo, Urmas Sõõrumaa poeg Tõnis Sõõrumaa, Savisaare naabrid Are ja Maiga Niilikse ning Galina Krivorutško.

Tunnistaja Angela Reinlaid

Reinlaid oli seotud ärimees Alexander Kofkini episoodiga.

Naine töötas 2013. aastal Tallinna kesklinna valitsuse linnavara osakonna juhataja ja puutus enda sõnul kokku Kofkini vanalinna kohta käiva rendilepingu pikendamisega.

Angela Reinlaid. Foto: Martin Ahven

Reinlaid seletas, et nendele äripindadele ei olnud sellel korral teisi pretendeerijaid. Samuti polevat lepingu pikendamises tema sõnul midagi imelikku.

Reinlaid kinnitas, et rendilepingu pikendamisel võetakse arvesse seda, kas rentnik on seni oma kohustusi korrektselt täitnud. Antud juhul oli rentnikuks Kofkini ettevõte Estkompexim OÜ, mis omakorda pinda allrentnikule välja üüris. Linn ei olnud allüürnikuga Reinlaui sõnul seotud.

Tunnistajapinki astus Kirsti Jahilo

Tunnistaja tunneb Savisaart seoses tema lasteraamatusse illustratsioonide tegemisega 2014. aastal. Raamat anti välja 2014. aasta detsembris.

Leping tehti Jahilo ette võtte Sulg ja Kaabu OÜ kaudu ja illustreerija aitas ka raamatu trükkimisel kaasa. Raamatu jaoks piltide tegemisel kohtus Jahilo Savisaarega umbes 3-4 korral. 

Kirsti Jahilo Foto: Martin Ahven

Tunnistajapinki astub Savisaare naabrimees Aare Niilikse

Naabrimees tegi oma abikaasa Maiga Niiliksega Savisaare heaks erinevaid töid ja prokuratuuri andmetel on ka neil sarnaselt Siret Kotka-Repinskile ja Moonika Batrakovale kulud ametlikest tuludest suuremad.

Niiliksed. Foto: Martin Ahven

Aare Niilikse seletas, et oli Fixor Holdinguga seotud ja sai sealt pangaülekannetega väikseid summasid. Niilikse otseseks ülemuseks oli Fixor Holdingu juht Erki Savisaar.

Aare Niilikse tunnistas, et on Savisaare Hundisilma talus ka töid teinud. Niilikse on enda sõnul mees, kes teeb kõiki neid töid mis vajavad tegemist.

Aare Niilikse Foto: Martin Ahven

Tunnistusi annab Aare Niilikse abikaasa Maiga Niilikse

Maiga Niilikse tunnistab, et aitas Hundisilma talus kodutööde tegemisel. Ta oli selle eest saanud ka tasu. Kui palju, seda ta täpselt ei mäletanud, nimetas vaid numbriks umbes 200 eurot kuus.

Ta oli Savisaare jaoks koduseid töid tehes olnud ametlikult tööl. Maiga Niilikse sõnul sattus ta Hundisilmale tööd tegema osaühing Karia kaudu. Karias suhtles ta ettevõtte juhatuse liikme Ülle Johansoniga, kes toona Vilja Savisaarega läbi käis.

Maiga Niilikse tunnistusi andmas. Foto: Martin Ahven

Pärast seda kui Maiga Niilikse Hundisilmalt tööd tegemast lahkus, siis jäi tema abikaasa Aare Niilikse veel sinna Fixor Holdinguga tööle.

Kohtu ees annab tunnistusi Urmas Sõõrumaa poeg Tõnis Sõõrumaa

Sõõrumaa sõnul ei saa neid Savisaarega tuttavateks pidada, kuna nad on vaid paar korda kohtunud. Savisaar üüris Tallinnas Rotermannis asuvat Sõõrumaa korterit. Mehed viis kokku Tõnis Sõõrumaa isa Urmas Sõõrumaa.

Korteri eest arveldamine käis sularahas(see oli ka lepinguga paika pandud) ja vahendajaks oli Priit Põld, kes raha Sõõrumaale tõi. Põld olevat Sõõrumaa sõnul Savisaarega juba aastaid tuttav ja jäi just sellepärast vahendajaks. Sõõrumaa eeldas, et raha tuli Savisaarelt, aga seda kinnitada ta ei saa. Sõõrumaa ei teadnud ka seda, miks Savisaar sularahas maksis.

Tõnis Sõõrumaa Foto: Martin Ahven

Tunnistajapingis on Savisaare naabrinaine ja keskerakonna liige Galina Krivorutško

Krivorutško tunnistas, et on Savisaare naabrinaine ja neil on täiesti normaalne naabritevaheline suhe. Krivorutško võib kasutada kasvuhoonet ja vastutasuks aitab osade tööde tegemisel kaasa. Rahast naise sõnul mingit juttu ei saa olla.

Galina Krivorutško Foto: Martin Ahven

Samal teemal

08.09.2017
Alexander Kofkini vorstiputka töötas juba enne ehitusloa saamist
07.09.2017
Sõõrumaa valimiskampaania rahastamisest: suured parteid kulutavad miljoni, ma saan mõnesaja tuhandega hakkama
07.09.2017
SAVISAARE PROTSESS KESTAB: tunnistaja sõnul teadis Kofkini kioski lubadeta tegevusest terve linnavalitsuse osakond
06.09.2017
SAVISAARE PROTSESS JÄTKUB: tunnistaja ütles, et Taavi Aas käskis Kofkini vorstiputkade menetlusega viivitada