Eesti uudised

Pärnus pressiti bussiootepaviljoni otse majaukse ette – omanikku hoiatamata! (7)

Marvel Riik, 5. september 2017 00:05
UUS HINGUS: Aare-Enn Palm tahab asutada kohviku kunagise komisjonipoe ruumidesse. Kui majaomanik ei oleks töömeestele juhuslikult peale sattunud, siis välisust me pildil ei näeks: see jääks bussiootepaviljoni varju.Foto: Martin Ahven
Pärnu linn tahtis Riia maanteel paigaldada uue bussiootepaviljoni vaid mõne meetri kaugusele Aare-Enn Palmi maja välisuksest. Eelnevast hoiatamisest polnud juttugi: kui üllatunud majaomanik märkas lammutustöid, siis käskisid töömehed tal hoopistükkis maja välistrepigi maha lõhkuda. Vapper vanahärra hakkas protestima – ja edukalt!

Kolmapäeva pärastlõunal sai 76aastane pärnakas Aare-Enn Palm suure üllatuse osaliseks: tema kodumaja välisukse ees kangutas väike kopp kõnniteelt välja asfalditükke. Linn oli otsustanud, et täpselt selle Riia maanteel asuva vabariigiaegse puitmaja ette peab kerkima Liiva peatuse uus bussiootepaviljon.

Küsides selgitusi, sai Palm hoopis töömeestelt käsu, et tal tuleks maja välistrepp maha lõhkuda. „See kuulub muinsuskaitse alla. Siin peab kõik säilima!“ protestis majaomanik Palm. Ta tõstis kisa, sooviga kaitsta oma tulevast kohvikuäri. Nimelt tahab vanahärra koos tütar Nele Palmiga avada muinsuskaitsealuses majas kohviku koos terrassiga. Kui välisuks jääks bussipaviljoni varju, oleks see ärile halb. „Kes siit läbi poeks?“ viitab Aare-Enn Palm kitsale koridorile, mis jääks välisukse ja selle juurde plaanitud bussipaviljoni vahele.

KISUB KITSAKS? Tööde tegija sõnul oleks paviljoni ja välisukse vahele jäänud üle kolme meetri, mistõttu oleks võinud rajada paviljoni ka maja ette. Ent majaomanik tõmbas ehitustöödele pidurit. Foto: Martin Ahven

Tõepoolest: töömehed ütlesid majaomanikule, et uus bussipaviljon rajatakse tema maja ette, sest vanainimestel on sealt kergem bussi peale jõuda. Endine ootepaviljon, mis oli tänavalt juba minema viidud, asus busside reaalsest peatuspaigast veerandsada meetrit eemal ning seda vahemaad püüti lühendada.

„Probleem oli selles, et vanad inimesed ei jõudnud ootepaviljonist bussi peale,“ kinnitab ka Pärnu linna liikluse spetsialist Toomas Tammela. Linnavalitsuse töötaja jutust koorub välja, et tegelikult pidi ka uus bussipaviljon  tulema sinnasamma puu alla. Selle nihutamine bussipeatusele lähemale – ja ühtlasi Palmi maja ette – oli transpordiameti initsiatiiv.

„Ega seal ei olnud enam aega. Bussipaviljonid olid kohe kohal. Lisaks oli maja ees kõige parem ligipääs vajalikele trassidele. Oli vaja nihutada bussipeatust lähemale,“ kordab Tammela liigutamise põhjust.

OOTEPAVILJON JÄÄB EEMALE: Liiva peatuse ootepaviljon jääb ka tulevikus busside tegelikust peatumispaigast eemale, teisele poole Aare-Enn Palmi maja. Foto: Martin Ahven

Ent Aare-Enn Palmi vaidlused töömeestega tõid maja ette kohale ka Tammela. Üheskoos otsiti ja leitigi veel samal õhtupoolikul olukorrale lahendus: uus paviljon pandi küll senisest asukohast mõnevõrra lähemale busside peatuskohale, kuid mitte päris Palmi maja ette.

„Minu meelest oli see kõige õigem lahendus, meil ei olnud seal midagi viivitada,“ märgib Tammela.

Paviljonide paigaldaja, osaühingu Siris juhatuse liikme Risto Vanatoa sõnul kaheldi alguses, kas ikka tasub paviljoni majaukse ette panna. Kuna aga mõõdulint näitas, et paviljoni ja ukse vahele jääks piisavalt ruumi– üle kolme meetri –, löödi siiski kopp asfalti.

„Me ei taha ühelegi ärile ebameeldivusi. Plaanide järgi tuleb siia mingil hetkel kohvik ja kui tahetakse äri teha, siis ilmselgelt see paviljon häiriks. Saime õigel ajal jaole,“ tõdeb Vanatoa, kes oleks enda sõnul rääkinud tehtavad tööd majaomanikuga läbi. Miks siis ei räägitud? „Sest see maja näis olevat mahajäetud,“ selgitab Vanatoa. Ta kinnitab, et majaesisel kõnniteel lapitakse kopa tekitatud kahjustused uue asfaldiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee