Sisuturundus

Lindude parv võib päevas ära süüa 500 kilogrammi taluniku marju – kuidas seda vältida? 

Nirgu.ee, 4. september 2017 15:59
Foto: PantherMedia / Scanpix
"Kui kuldnokkade ja vareste parv astelpaju põllule peale lendab, siis võivad nad ühe päevaga ära süüa lausa 500 kilogrammi marju. Algul kugistavad nad alla kõik tipumarjad ja siis lähevad ka alumised marjad," kirjeldab Peeter Enning Pärnumaal asuvast Sella talust, kui palju teevad linnud talunikele kahju.

Talunikel on lindudega sügiseti suur probleem. Just sügisel, kui paljud linnud valmistuvad siit lahkuma ja alustavad nii-öelda oma varude tankimist, saavad valmis astelpajumarjad. Linnud lendavad parvedes astelpajupõõsaid rüüstama ja võivad teha kasvatajatele väga palju kahju.  

Kuna linnud kipuvad olema kavalad, soovitab Enning lisaks kahuritele kasutada veel mõningaid linnupeletusvahendeid. Kahurid võiks tema hinnangul olla paigutatud iga 200 meetri tagant ning juurde kasutada mannekeeni ja hädasoleva linnu matkijat.

Jaanus Orusalu linnupeletajate müügiportaalist Nirgu.ee nõustub, et linde on väga keeruline eemale peletada, kui nad on juba marjade maitse suhu saanud.

"Oleme katsetanud erinevaid viise, sealhulgas häälepeletajad ja lohesid, et linde astelpajudest eemale hoida. Kui nad on juba maitse suhu saanud, siis on ainuke efektiivne viis gaasikahur, mis teeb teatud ajavahemikul jahipüssi pauguga sama tugeva paugu. Linnud kardavad pauku ja hoiavad antud alast eemale,“ selgitab Orusalu. Ta lisab, et  paljud on ostnud ka juurde kahuri statiivi, mis võimaldab kahuril paugutada 360 kraadi. 

Kas teadsid, et rändlindude ja kiskjate kahjustuste vältimiseks rakendatud abinõudele tehtavad kulutused hüvitatakse riigi poolt 50% ulatuses? Täpsemalt uuri kohalikust keskkonnaametist. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee