Foto: The US National Archives
Eesti uudised
4. september 2017 04:00

Uus Ameerika suursaadik on Eesti juurtega admiral (9)

Kuulsa ooperilaulja Miliza Korjuse Tallinnas sündinud tütre Melissa Wellsi järel on meile USAst saabumas taas Eesti juurtega suursaadik. Saage tuttavaks – eruadmiral Edward ehk Sonny Masso!

USA president Donald Trump on Ühendriikide uueks esindajaks Eestis välja valinud 32aastase teenistuse järel erru läinud admirali (RADM, rear admiral) Edward (Sonny) Masso, kellele tema tulevane asukohamaa pole sugugi päris võõras koht. Nimelt on alates 1992. aastast juba kümnes USA suursaadik Eestis juurte poolest eestlane.

Peagi Tallinnas Kentmanni tänaval oma diplomaadikarjääri alustav eruadmiral on siiski sünnijärgne ameeriklane. Tema kodulinn on Californias Los Angelesest lõunasse jääv rannikulinn San Clemente.

1977. aastal lõpetas Masso Mississippi ülikooli ja värvati nooremohvitserina mereväe reservohvitseride treeningkorpusesse (NROTC). See-järel pühendas tulevane suursaadik 32 aastat oma elust nii USA mereväe tegev- kui ka selle järgnenud reservteenistusele. Masso teenistuskäik mereväes on aukartustäratav: peale vastutavate ametite paljudel USA sõjalaevadel ja erinevates teenistustes on ta olnud juhtival kohal ka mereväe telekommunikatsiooni keskuses Islandil. Pärast erruminekut on ta  juhtinud  kaitsesektori nõustamisfirmat Flagship Connection, mis on spetsialiseerunud küber- ja raketikaitsele, sõjaväeluurele jms.

Oma paljude autasude hulgast hindab admiral Edward Masso kõige südamelähedasemaks tunnustust (Meritorious Unit Commendation), mille ta sai töö eest mereväe juhtimiskeskuses 11. septembril 2001 toimunud terrorirünnakute ajal ja järel.

Uus Ameerika suursaadik on meremuuseumi teaduri ja allveearheoloog Vello Mässi sugulane. Mässi sõnul külastas Edward Masso perega Eestit 1998. aastal, et osaleda suguvõsa 300. aastapäeva tähistamisel. Vello Mässi onu ja admiral Edward Masso vanaisa, kunstnik Eduard Mässo, teenis Vabadussõjas miiniristleja Vambola pardal. 

Masso vahetab Kentmanni tänavas välja suursaadik James D. Melville Jr, kes esindas USAd alates 2015. aasta detsembrist.