Krimi

KUULSAD ROOLIJOODIKUD | Kes Eesti avaliku elu tegelastest on alkoholijoobes rooli keeranud? (60)

Ohtuleht.ee, 17. aprill 2018, 12:41
 Erakogu
Täna teatas riigihalduse minister Jaak Aab, et astub ministrikohalt tagasi, kuna istus autorooli jääknähtudega ning ületas ka kiirust. Minister sõitis 50 km/h alas kiirusega 73 km/h ning puhus välja 0,28 promilli. Eestis on aga veel terve hulk avaliku elu tegelasi, kes suurema või väiksema promilliga autoroolist kõrvaldatud. Vaatame, kes need on. 

Selle aasta algul peeti joobes juhtimise eest kinni tõsielustaar Kalvi-Kalle Kruusamäe, kes tegi sotsiaalmeediasse postituse, kus naeris selle üle, et politsei ta 0,2-promillise joobega kinni pidas. Mees pole teinud saladust, et juhiluba tal pole ning mullu detsembris sai ta erinevate liikluseeskirjade rikkumise eest karistuseks 359 tundi ühiskondlikult kasulikku tööd. Mees on varem rikkumiste eest ka vangis istunud. 

 Alar Truu

Samal teemal

Mullu augustis keeras neljarattalise rooli napsusena näitleja Peeter Oja, kes tegi kodu poole sõites mitu avariid. Koduhoovis vahistatud mees puhus välja 1,7-promillise joobe. 

Harju Maakohus tunnistas näitleja süüdi mootorsõiduki juhtimises joobeseisundis ja mõistis talle karistuseks kuus kuud vangistust, millest ärakandmisele kuulub kolm kuud ja 28 päeva. Karistust vähendati, sest asi lahenes lühimenetluses. Lisakaristusena võeti Peeter Ojalt kolmeks kuuks mootorsõiduki juhtimise õigus. Menetluskuludena tuli tal hüvitada 520,50 eurot.

"Ma lihtsalt tahan vabandada kõigi ees ja ütlen, et mul on piinlik selle pärast, mis juhtus. Ma kahetsen ja rohkem mul ei ole midagi lisada," ütles mees kohtutrepil teda oodanud ajakirjanikele. "Aga mis saab edasi, millised järeldused teete?" uurisid ajakirjanikud Peeter Ojalt kohtutrepil. "No milliseid järeldusi saab siin teha?“ päris Oja vastu. "Kas järgmine kord võtate takso?“ küsis ajakirjanik. "Jah," vastas Oja natukene muheledes.

 Martin Ahven

Tänavu jaanuaris tõi saade "Kuuuurija" avalikkuse ette juhtumi, kus videosse püüti üsna imelikku sõidustiili viljelenud laulja Erich Krieger. Pereema Mari nägi küla vahel sõitmas üht ebastabiilset autojuhti. Koduukse ette autot parkides märkasid Veiko ja Mari, et keset teed kummaliselt peatunud autost väljus tuigerdav mees, kes hakkas keset teed urineerima. "Ta tahtis peatuda, aga ta ei leidnud sobivat kohta. Nagu ka video pealt natuke näha, pani ta risti ühe tee kinni — see hetk oli kindel — ta oli alkoholijoobes. Ükski adekvaatne inimene niimoodi ei käitu," kirjeldas naine. "Nägime seda pilti koos naabritega, kes olid ka õues. Inimene oli autost välja tulnud, hoiab ühe käega kinni autost, et mitte ümber kukkuda, teisega urineerib ja vahepeal leidis ka aega meile lehvitamiseks."

Pereisa jälitas siis autot 5 kilomeetrit ning sihtkohta jõudes selgus, et tegu oli Erich Kriegeriga. Laulja ise väitis, et kannatab liigesehaiguse podagra käes, mistõttu ta vahel taarub või lonkab ja seetõttu võib inimestele jääda ekslik mulje. "Mul oli jalg selles liigesepõletikus, seda võib mu perearsti käest küsida. Purjus ma seal pole. Ei saa öelda, et ma olen lauskarsklane. Mul on võib-olla kunagi olnud alkoholiga probleeme, aga praegu ei ole."

Kriegeril on varemgi selliseid olukordi ette tulnud - 2003. aastal kahtlustati teda Saku lähedal purjus peaga sõidus, aastal 2005 tagurdas ta väidetavalt joobes otsa seisvale autole, 2009. aastal tabati ta Tallinnas Peterburi teel roolist joobnuna. Toona ütles Krieger meediale, et ta taunib purjus peaga rooli istumist, sest teeb sellega eelkõige haiget endale ja ka kaaskodanikele. 

 Tiina Kõrtsini

2011. aastal jäi kirjanik Kati Saara Vatmann lausa kahel järjestikusel päeval joobes sõidukijuhtimisega vahele. Esimesel korral oli tema joove üle 1,5 promilli ning alustati kriminaalmenetlust. Teisel juhul oli tegu väärteoga – naine sai 1200 eurot trahvi ja juhtimisõigus peatati kolmeks kuuks.

 Daisy Lappard

Carmen Mikiver tabati 2015. aasta lõpus juba teist korda purjuspäi sõitmast. Toona tuvastati tal vereanalüüsiga 2,38-promilline joove. Karistuseks määrati aasta, kuu ja 27 päeva vangistust. See asendati tema nõusolekul 407 tunni üldkasuliku tööga.

 ARNO SAAR

Ka kirjanik Kertu Rakke on napsusena rooli istunud – aastal 2011 võeti naine rajalt maha lennujaama sõites. Tema joobe suurust ei avaldatud, kuid see oli kriminaalne.

Maire Aunaste tabati joobnuna autoroolist 2004. aasta septembris.

 Teet Malsroos

Räppar Genka võeti purjuspäi roolis 2006. aastal Pärnus.

Odaviskaja Andrus Värnik jäi 2010. aastal 1,5-promillise joobega juhtimise tõttu pooleks aastaks lubadest ilma.

Igor Gräzin jäi 2003. aastal vahele 3,84promillise joobega. Ekspertide sõnul oli see juba eluohtlik.

2003. aastal jäi 1,72-promillise joobega vahele näitleja Egon Nuter.

Dirigent Paavo Järvi võeti lõhnadega roolist maha 2009. aasta kevadel USAs.

 Alar Truu

2007. aasta suve varahommikul võeti roolist joobnud Tanel Padar, kes kahetses hiljem juhtunut väga ning tunnistas, et oli piisavalt purjus, et mitte kõike mäletada.

2010. aastal patustas alkoholi ja autoroolimisega näitleja Jan Uuspõld. Viru maakohus mõistis ta kriminaalkorras süüdi ja näitleja peab oma kukrut kergitama 25 740 krooni võrra.

 Stanislav Moshkov

Endine olümpiaujuja Indrek Sei juhtis 1999. aastal 2,13-promillise joobega autot ja sai kaela kriminaalasja.

Aastal 2013 võeti roolist korraga kaks alkoholi tarvitanud naist – õed Siiri ja Viivi Sõnajalg. Kõigepealt roolis neljarattalist Viivi, kes viidi joobe kontrolliks haiglasse. Viivi põgenes sealt ning tema õde Siiri läks samuti joobnuna rooli. Mõne aja pärast võeti maha ka Siiri.

Mullu naistepäeval jäi joobes juhtimisega vahele tuntud loomakaitsja ja endine telenägu Heiki Valner. Meest karistati tingimisi vangistusega.

 Arno Saar

Poliitik Kalev Kallo juhtis aastal 1999 autot 3,43-promillises joobes ning mõlkis ära neli autot.

Tunamullu võttis politsei puhumisreidi käigus roolist maha jääknähtudega teleajakirjaniku Andres Raidi. Mehe joove polnud suur ning ta võis pärast mõningast ootamist teekonda jätkata.

 Martin Ahven

Aprillis aastal 2017 tabati autoroolist endine riigikogu liige ja ettevõtja Priit Toobal, kes kahetses joobnuna rooli istumist ning palus juhtunu pärast vabandust. Ekspoliitiku joove ei olnud suur ja Toobal sai karistada väärteo korras.

Eelmise aasta juulis põhjustas ralliäss Marko Asmer joobes juhtides Viimsi toidupoe parklas avarii. Seepeale parkis tähelepanelik kodanik Asmeri kinni ja kutsus talle politsei.

 ARNO SAAR

60 KOMMENTAARI

n
no 22. aprill 2018, 10:59
aga kuhu jäi loetelust Opmann?Omal ajal hakati ühte jookigi seepärast tema nimega nimetama, ja Kersti nimekirjast välja jätmine näitab muidugi väljaande (olematut) taset...
m
Mode 18. aprill 2018, 20:11
on reformar!
Loe kõiki (60)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee