Eesti uudised

Kohtutoimik: Savisaar kulutas palju rohkem, kui ta ametlikult teenis (86)

Johanna-Kadri Kuusk, 1. september 2017 00:01
VÄSINUD POLIITIK: Edgar Savisaar köhis istungil raskelt ja sagedamini kui varem.Foto: Martin Ahven
Ametlike arvestuste järgi üle 200 000 euroga miinuses Savisaarel seisis kodus umbes sama palju sularaha. Eilsel kohtuprotsessil avalikustatud toimikumaterjalid Edgar Savisaare rahaasjadest tõendavad süüdistuse hinnangul, et endise Tallinna linnapea ja Keskerakonna juhi väljaminekud ületasid suurelt tema legaalseid sissetulekuid ent sellest hoolimata leidis kaitsepolitsei Hundisilmalt tohutu koguse sularaha.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus esitles eile kohtule kirjalikke tõendeid, mis puudutasid Savisaare rahapesusüüdistust ja ärimees Aleksander Kofkinit. Tõendeiks olid deklaratsioonid ja väljavõtted, kust oli näha, kuidas Savisaare raha liikus. Evestuse jutu vahele kõlasid Savisaare rasked ja sagedased köhatused.

Samal teemal

Kahtlustuse järgi aitas Tallinna linnapeana töötav Savisaar oma ametivõimu ära kasutades Kofkinil pikendada Raekoja platsil rendilepingut ning suunas Tallinna korraldatud rahvusvahelise konverentsi Kofkinile kuuluvasse Meritoni hotelli. Vastutasuks saanud Savisaar Kofkinilt hüvesid. 

Evestus andis istungi algul ülevaate selle kohta, et läbiotsimisel Savisaare kodus leidis kaitsepolitsei 500kroonistes kupüürides 300 000 krooni (19 173 eurot) ja 186 000 eurot. See raha on praegu kaitsepolitsei laos. 

Edasiste tõendite esitamisel seletas riigiprokurör, et nende põhjal näeb selgelt, et Savisaare varaline seis, ametlikud sissetulekud ja väljaminekud ei klapi. Viie aasta jooksul (vahemikus 2011–2015) ulatus miinus prokuratuuri arvutuste kohaselt 215 000 euroni.

Järgmisena võeti ette Savisaarega tihedalt kokku puutunud Siret Kotka-Repinski ja Moonika Batrakova rahakott. Mõlemad naised on tasunud Savisaare eest tema arveid ning seda tehes ületanud kümnete tuhandetega oma tegeliku sissetuleku. Kahtlustuse järgi andis Savisaar naistele maksete tegemiseks sularaha.

Evestus luges toimikust veel ette Savisaare 2010.–2013. aasta tuludeklaratsioonide põhjal tehtud järeldused, kust ei paistnud, nagu oleks Savisaarel olnud mingisuguseid sissetulekuid välismaalt. 2011. aasta majandushuvi deklaratsioon näitas, et Savisaar on saanud Alexander Kofkinilt 500 000 krooni. Evestuse sõnul on need dokumendid tõestuseks, et linnavalitsuse poolt Savisaar või mõned tema alluvuses olnud isikud olid seotud Kofkini ärihuvidega pealinnas. Kofkini huvidega seonduvalt käis tegevus konkursside ja lubade ümber.

Savisaare SEB konto väljavõte näitas, et raha seal kuigi kaua ei püsinud. Sageli liikus Savisaare pangakontole tulnud raha juba samal päeval kellegi teise omale edasi. Evestuse sõnul oli raha liikumise peamiseks põhjuseks varem võetud laenude tagasi maksmine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee