Eesti uudised

Savisaare protsess jätkub: Savisaare kodust leiti hulgaliselt sularaha (189)

Johanna-Kadri Kuusk, 31. august 2017 12:42
Savisaare kohtuprotsess jätkub.Foto: Martin Ahven
Täna jätkub veteranpoliitiku Edgar Savisaare kohtuprotsess ja istungil on süüdistatavatest kohal vaid Savisaar oma kaitsjaga. Päevakava järgi uuritakse täna vaid kirjalikke tõendeid, kedagi tunnistajapinki oodata ei ole.

Nagu ka viimastel istungitel, käsitletakse täna ärimees Alexander Kofkini episoodi puudutavaid tõendeid. Kahtlustatakse, et toona Tallinna linnapeana töötav Savisaar kasutas oma ametivõimu kurjasti ära, aidates Kofkinil vanalinnas Raekoja platsil rendilepingut pikendada. Samuti süüdistatakse Savisaart selles, et ta mõjutas 2015. aastal toimunud rahvusvahelise INTA kongressi korraldamist, et kongressi toimumispaigaks saaks Kofkinile kuuluv Meriton hotell. Vastutasuks sai Savisaar Kofkinilt erinevate hüvede näol altkäemaksu.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus luges istungi alguses ette, kui palju sularaha Savisaare kodust läbiotsimisel leiti. Leiti 500-krooniseid, mille kogusumma oli 300 000 krooni. Eurosid oli nii 50 kui ka 500 kupüürides. Kokku leiti 186 000 eurot.

Evestus rääkis ka seda, et Savisaar tegi korduvalt Siret Kotka-Repinski pangakontole sularaha sissemakseid.

Evestus tõi välja ka üldise vahe Savisaare sissetulekute ja varade vahel. Aastael 2011-2015 oli see vahe natuke üle 200 000 euro.

Evestus esitas ka tõendid, et Savisaare endine abiline Moonika Batrakova oli korduvalt Savisaare eest arveid tasunud. Arvete summa oli 14 590 eurot. Batrakova maksis kinni ka neid teenusied, mida Savisaar Meriton hotellist sai ja tasus Hundisilma majanduskulude eest.

Samal teemal

Savisaart süüdistatakse rahapesus. Evestus seletas, et rahapesu eeldab ka eelkuritegu, kus raha tuleb ebaseduslikust allikast. Savisaart süüdistatakse oma sissetuekute allikate varjamises.

Evestuse jutu ajal köhib Savisaar raskelt ja sageli.

Evestus luges toimikutest veel ette Savisaare 2010.-2013. aasta tuludeklaratsioonide põhjal tehtud järeldused. Nendest ei paistnud, nagu oleks Savisaarele välismaalt mingisuguseid sissetulekuid olnud. Samuti loeti ette Savisaare 2009.-2013. aasta majanduslike huvide deklaratsioonidest tehtud järeldused ette. 2011. aasta majandusliku huvi deklaratsioon näitas, et Savisaar on saanud Alexander Kofkinilt 500 000 krooni. Evestuse sõnul on kõik need dokumendid tõestuseks, et linnavalitsuse poolt Savisaar või mõned tema alluvuses olnud isikud olid olnud seotud Kofkini ärihuvidega pealinnas. Tõendid näitavad, et Kofkini huvidega seonduvalt käis tegevus konkursside ja erinevate lubade ümber.