Eesti uudised

Aaviksoo: lapsed võiks kooli minna 1. augustist

Toimetas Marge Sillaots, 30. august 2017 14:21

186 KOMMENTAARI

s
1. september 2017 11:16
Selles riigis on nii palju kitsaskohti, et kõigepealt riigikogu tööle 24/7. Haaviksood nende r.kogujate karjuseks, et keegi ei laiskleks. Küll nad omavahel ise üks-teis ära söövad, nagu ämblikud purgis. Saaks tööinimesed ka kergemalt hingata.
e
edgar/ 1. september 2017 01:02
e
edgar/ 1. september 2017 01:01
e
edgar/ 1. september 2017 00:58
paistab et üleõppind on,muidu sellist juttu suust välja ei ajaks
t
TjT/ 1. september 2017 08:54
Kus nüüd sellega, et üleõppinud ! Sinna, mis sellel tegelasel kahe kõrva vahel alles on ja kuhu tarkust on väga vähe mahtunud, ei anna küll midagi juurde panna. Aga eks tuleb aru saada, et Vabadussambaga enda ja erakonna täis teinud frukt tuli jalust ära saada ja vägisi rektoriks möllida. Nüüd siis vist igav ja vaja lolluste väljapakkumisega pildile pääseda (valimised ka ju tulemas!).
o
Oleks poleks/ 31. august 2017 23:33
Oleks see koolisüsteem lapsesõbralikum ja eluks ette valmistavam, siis oleks see isegi mõistlik ettepanek - kool saaks varem läbi ning noored saaksid endale omandatud (kasuliku) hariduse kohe rakendusse panna. Aga võta näpust - hetkel midagi kasulikku sealt, peale "ajutäite", omandada ei saa.
Enne haridussüsteem korda, siis vaatame - kust ja kelle vaba aega kärpida...
p
peeter laur/ 31. august 2017 22:46
a
ahhoi/ 31. august 2017 21:37
no oleks siis see kool midagi tõesti mõnusat, võiks aaviksoo mõtte peale ka mõelda aga teise klassi mineva poja üksikvanemana mõtlen kohe näiteks koolikiusamise peale, mida tänapäeval õpetajad ei suuda ohjeldada, sest aaviksoo sugused on nende käed nii lühikeseks ja võimetuks teinud, et tegelikult saab hakkama ainult peaaegu omakohtu korras või sellega ähvardades. Vahva on lugeda, et väga paljud koolid on ühendunud kiusamisvaba koolikeskkonnaga ehk Kivaga aga tegelikkuses on see suures osas mõtetu projekt, millest suur hulk täiskasvanuid lihtsalt niisama raha tasku panevad. Loeb siiski see, et pead last kiusava poisi isa ukse taha minema ja temaga rääkima, vajadusel ka omakohtuga ähvardama. Tavalisel,t ma usun, et lapsevanemad ei teagi täpselt mida nende võsukesed teevad ja kui isa on arusaav, siis pannakse lapsele ka kodus mõistus pähe. Ikka nii nagu vanastigi tehti. Tänapäeval on kajuks lisandunud see suur risk, et su peale kaevatakse kui sa oma last kaitsta tahad ja nn.öeldes lastekaitse võib su lapse lihtsalt minema viia ja hiljem maha parseldada nagu toimub veel küll vist mitte Eestis aga Soomes, Rootsis jne. Seal on see juba väga suur äri ning läheb lahti ka meil. Rikkad omasooiharad tahavad ka ju lapsi kohati.
a
Aadu/ 31. august 2017 19:03

l
LAHENDUS/ 31. august 2017 18:12
pensioniiga langetada nt 50. eluaastani ja saavadki võsukesed kenasti maale minna vanavanemate juurde! VOH!
r
riigikogu/ 31. august 2017 19:27
puhkab 3 kuud, sept. keskel hakkavad väheke liigutama end mäe otsa. juuni keskelt hakkasid puhkama ja lapsi, kel on koolis raske, nende puhkus siis kuu aega? tule taevas appi!
a
august/ 31. august 2017 17:40
äkki läheks ja remondiks vabaduse sammas,selle asemel,et mingit ila suust ajada,vabadusesambast on näha mis mees see aaviksoo on ja kuidas tema tegemised välja kukuvad
j
Jauram/ 31. august 2017 13:47
Mõnikord öeldakse, et piss on pähe löönud aga ... , et esivanematel on olnud ,,tööõnnetus" kus lapsuke on tehtud pooleks sellesamuse sekreediga mida eespool mainisin, siis on see ,,tehtud" ikka õnnetus vanematele ja eesti rahvale ! Sellist hülge möla annab ju välja mõelda....
l
LILLEKE/ 31. august 2017 13:40
SENIILNE VANAMEES KAO PENSIONILE.
m
mõtlik/ 31. august 2017 11:59
s
see tüüp/ 31. august 2017 11:27
oleks ammu aeg see haige vanamees avalikust elust kõrvaldada, arvestades seda , kui palju jama ta juba kokku on keeranud ja ikka lehvitab süüdimatu lõustaga vastu.
o
olev/ 31. august 2017 11:12
Ja ja, teatud ajal hakkavad vanad inimesed lolli juttu ajama. Tundub et Haaviksool on see aeg kätte jõudnud,
o
olev/ 31. august 2017 18:17
n
No kuulge!/ 31. august 2017 10:31
Kas oma kooliaega ei mäleta enam? Suved olid palju soojemad ja tegevusi oli küllaga. Meie olime kaks kuud pioneerilaagris, nüüd pole võimalik seda nautida, sest kõik hinnad on meeletud. Härrad naudivad ise kõike, aga lastelt tahate see kuukene ka ąra võtta, mis on ju ainus lapsepõlve nautimine koolist vabana. Koolikoormus on ju ka suurenenud. Miks me ahvime teisi riike? Las nemad ahvivad meid.
h
He./ 31. august 2017 11:12
Täpselt õige ,kusjuures tean isiklikult,et Soome õpetajad ei ole rahul ,et õppetöö algab augusti keskel ja samuti lapsed on õnnetud Seal on Stress väga suureks probleemiks ???Nad väga igatsevad 3 kuulist puhkust tagasi,et õppetöö algaks 1 september.Ja veel lapsed ei süvene korralikult õppetöösse kuna ilmad on augustis väga soojad.

g
GS/ 31. august 2017 10:12
Mina olen täielikult vastu.
Suvi on isegi lühike ja selle piskugi ära rikkumine on kuritegu.
Lapsed peavad saama puhata.
Mis häda ajab inimesi toimivat süsteemi lõhkuma.
Midagi tarka välja mõelda ei suudeta, siis räägitakse lollusi.
e
einoh/ 31. august 2017 10:03
Lapsed võiks kaksteist kuud järjest rügada ilma vaheaegadeta .
t
tere/ 31. august 2017 09:12
Kui seda rumalust veel kedratakse, teate mis siis tehakse. Siis tehakse komisjon. komisjon epab ju midagi otsustama, siis hääletatakse, sest keegi ei julgeöelda, et komisjoni ei ol evaja. Häääletatakse ja tulemus on mingi harju keskmine lollus, näiteks 12 august algab kool. See lollus tuleks eos lõpetada.
n
nonoh/ 31. august 2017 08:59
Lapsed 1. augustist kooli! kas see on üldse halb mõte? Vist ei ole. Ainult see kuu peaks olema sisustatud teisiti kui tavaline koolipäev.
Küllap paljud lapsevanemad ja arukad lapsedki, kellele teeb muret mõnes õppeaines eelmise kooliaastat kehv tulemus ja kui lapse suvi ei ole sisustatud, võiksid päeva 2-3 tundi koolis mõnd
õppeainet korrata, lihvida ilma et selle eest hindeid pannakse. Küllalt on ju kunstihuvilisi, kes saaksid selle suvekuu oma hobiga tegelda ja areneda. Võimlemine, kehaline kasvatus, muusika , laulutunnid jne. Kindlasti ei oleks sellised vabad koolitunnid koormavad ka õpetajatele ja üliõpilased saaksid oma eriala õpetada, veidi lisa teenida. Tõenäoliselt ei peaks siis tegelema käitumisprobleemidega jms.
l
looder jääb loodriks ka augustis/ 31. august 2017 12:56
oota ämbriga, et nad midagi lihviks
k
Kõik vaemad ei puhka JUULIS/ 31. august 2017 08:58
Lastevanematel pole kõigil puhkus juuli kuus. Paljud lastevanemad saavad lastega puhata augustis v juuni algul.
p
Parempoolne/ 31. august 2017 08:53
Loomulikult tuleb kooliperioodi pikendada, siis saaks koolipäeva selle võrra lühemaks teha ja see teeb õhtuses vahetuses koolis käivate laste elu tunduvalt lihtsamaks. Teisalt- kui praegu lapsed ühelt poolt virisevad, et elu on nii raske, aga teiselt poolt tahavad kõike, mis täiskasvanutel on, siis proovigu ka hakkama saada 28- kalendripäevase puhkusega
t
tehku mai täisväärtuslikuls õppekuuks/ 31. august 2017 12:59
õpigu parem mai kuul kah, nüüd aga tegeletakse igasuguste kõrvaliste asjadega - matkapäevad, ekskursioonid, õuepäevad, spordipäevad, niisama vabad päevad, sest kuskil on eksamid, loovtööpäevad jne
t
tuupija/ 31. august 2017 13:41
ma arvan, et õppimine ei pea olema kategooriliselt koolipingi nühkimine. ekskursioonidelt on väga palju õppida ja see on võimalus maailma näha. mis mõtet on bioloogias tuupida pähe taimenimesid, kui ise pole neid kunagi elus näinud või katsunud? mis mõtet on geograafias õppida eesti jõgede nimesid selgeks, kui pole emajõge või võhandut isegi näinud? miks õppida inglise keelt kui seda koolitunnist väljaspool ei räägi?
spordipäevad on samuti olulised, eriti tänapäeval kus paljud lapsed ei ole nii aktiivsed kui vanasti. ja eriti sellises maailmas, kus nende elu koosneb ainult koolipingis istumisest.
k
Kristi/ 31. august 2017 08:38
Härra Aaviksoo! Teil ei keela keegi tööl käimast(võite ju oma puhkust mitte võtta), aga jätke lõpuks lapsed rahule ja ärge jagage idiootseid soovitusi, niigi olete haridusele teinud kõvasti kahju ja nüüd loobite veel selliseid ideid, ega juhuslikult ei ole tervisega probleeme? Teatud ealised iseärasused võivad loomulikult ka kutsuda esile selliseid sümptomeid, siis peaks päärduma spetsialistide poole, neil on ehk võimalus veel aidata. Lastele tuleb pakkuda suvel erinevaid tegevusi-laagrid, spordisaalid, noortekeskused jne ning ka neil on õigus puhata st. lihtsalt logeleda, me kõik peaksime seda aeg-ajalt tegema ja oskama olla ka mittemidagi tehes. Meie kellegi (pean silmas lapsevanemaid) elu pole nii tegevusi täis kui lastel kooliajal, nende päevad algavad kõige hiljem juba kell 7, maalapsed tõusevad juba kell 6 või veelgi varem, et kooli jõuda, tunnid kestavad 15-16, siis trennid ja ka õppida on vaja, seega on nende nn tööpäev tunduvalt pikem, lõppedes alles kell 8-9 õhtul. Nad vajavad väljapuhkamist ja energia kogumist, kõike ei saa võtta sõjaväelise korraga, mõelge sellele härra Aaviksoo enne kui hakkate sõna võtma. Olen õnnelik,et minu lastel pole sellise arvamusega vanavanemaid.
m
mari/ 31. august 2017 07:52
Selle idee tagajärjeks võib olla fakt, et kui praegu napib õpetajaid siis edaspidi ei pruugi neid enam üldse olla. Igal asjal on piirid ja õpetajad ei kannata sellist koormust lihtsalt välja.
n
narr/ 31. august 2017 09:54
Ma siiski arvan, et just 35 päevane puhkus suvel on see, mis õpetajaid tööl hoiab.
Mingi tilu-lilutamine koolis kevadeti (täna spordipäev, homme peseme laudu, ülehomme käime tunnike metsas jne) on eriti jabur. Laske lastel normaalsel ajal normaalselt puhata. Meie niigi lühikesel suvel lapsi koolilaua taha panna on ikka eriline idiootsus.

s
See on meie laste/ 31. august 2017 07:45
ainus puhkeaeg ja peale kooli kohe sojaväkkr ja siis pagulastest desertööride eest sodima - kaalul on rohkem kui elu. Ka sygavak vene ajal oli lastel korralik koolivaheaeg ja sama ka opetajatel. Ylikoolist i votud poiss sojaväkke nagu nyyd on plaanis.
s
selge/ 31. august 2017 07:32
on, et ettepanek on seotud lastevanemate lühikese puhkusega. 28 p tavaline ja 35 p pisut pikem puhkus. Kuna maaelu on välja suretatud ja pensionäridest vanaemad, nagu mina nt, käivad ka tööl, siis ongi lapsed suvel üksi. Üksi on neil igav - nii nagu üks poiss ütles: muffigi pole teha. Siis teemegi koolivaheaja lühemaks. Ehk läheneks asjale teisest vaatenurgast? Algkooliealiste laste vanemate puhkust võiks pikendada, lastele võiks organiseerida suvel tegevust, mis ei ole üüratult kallis, vaid veidigi riigi poolt doteeritud (kooli ju doteeritakse, sama võiks olla suvelaagrite korraldusega). Meie suvi on nii lühike ja kui sellest ajast peaks veel kuu rohkem koolis käima. Vbl ma olen vanamoodne, aga oma suvesid mäletan hästi. Kõike sai tehtud, ka lollusi, aga põhiliselt ikka sporti - pallimäng käis poole ööni, seni kuni palli enam ei näinud. See kõik toimus linnas ja sellest hoolimata, et vanemad olid tööl ja maal vanaema juures ei olnud. Tuppa saamisega oli õhtul tegu, sest nii põnev oli väljas. Ka pioneerilaagris sai käidud. Praegu on linn õhtul surnud - lapsi õues ei ole. Muffigi nad ei tee. Miks? Vaatenurga muutus peaks aitama uusi ideesid poliitikutel välja mõelda laste arendamiseks. Viimased nädalad enne suve algust on koolis paljude jaoks maha visatud aeg, sest õpetajad tegelevad nendega, kes on õpeetööga jänni jäänud. Soovitaks soojalt ka õppekavad üle vaadata. Klassikaline haridus on hea, aga see ei anna oskust uute masinate opereerimiseks. Kutseõpe on suurel määral out. Õpetajate palk tavakoolis madal (kindlasti väiksem, kui eile välja hõigatud vabariigi keskmine), aga võtame neilt pikema puhkuse ära ja ajame lapsed kooli. Ei viitsi jätkata. Siia lõppu tahaks veel panna õppejõu ja TÜ juristi P. Pikamäe tänase sõnavõtu Postimehes, milles nenditakse, et õppejõudude palgad on isegi juura teaduskonnas ainult vabariigi keskmise tasemel, mis siis veel muudes ülikooli teaduskondades? Ehk oleks hoopis viimane aeg hakata vaatama, milline majandussektor keskmised palgad nii kõrgele ajab, et tavaline palgasaaja päris vähesega peab leppima.
s
SMURF/ 31. august 2017 05:56
Aaviksoo on karjersitist neandertaal. Igal ametikohal ,kus ta on olnud , on tulemus kehvapoolne.
Loomulikult saadavad seda ka lollid avaldused!
m
mitte/ 31. august 2017 19:29
kehvapoolne vaid väga vilets. temast ei ole eesti rahvale kasu vaid KAHJU.
m
mkkkk/ 31. august 2017 03:22
No mv nohhh! Aaviksoo võiks üldse oma pudrumulgu kinni panna ja ise augustist tööle minna. Mingu ja sügagu oma tagumist poolt. Täitsa haige vana
m
mustamäe/ 31. august 2017 02:51
Aaviksoo ilmselt kõige silmnähtavama tulemuslikkusega tegevus on TTÜsse meelitada õppureid Aafrikast.
m
Muidugi/ 31. august 2017 01:52
ja Aaviksoe võiks iseper se minna juba 2 augustil.
k
Kuradi aaviksoo/ 31. august 2017 01:48
l
31. august 2017 01:45
Lapsed on niigi 9kuud trellide taga ja nüüd tahate normaalse suve ka ära võtta. Pange ennast ise laste olkorda b

a
Ahh,sooo !?../ 31. august 2017 01:19
Kord keset suve kuidas-kunagi võiks plahvatada õnnes - "Kätte jõudis suvi !..."...lõpuks ometi... "Päike-äike..." Ega äike ei vigastanud selle vana kiilaka HaHa - Hall Hull - kõrvavahelise asja äsja ?..
1-st augustis vaid siis kooli,kui 1-st maist - koolist välja !:)))...
g
gil/ 31. august 2017 07:02
Isegi siis mitte, sest viienda vaheajaga võeti niigi juba nädal suvesooja ära ja asendati lopase rõseke "suusavaheajaga".
a
aaviksoo/ 31. august 2017 01:07
on juba ammu peast soe olnud.
M
..../ 31. august 2017 00:48
Meie ühiskond on koguaeg muutumas jah , aga see on tänu sellele et teie seal kõrgemal otsustate absoluutselt igas asjas Suurel euroopal taga joosta nagu endal iseseisvat mõtlemist poleks , aga et enda ideedesst kaasata lapsi mis jaoks ? kas nii tahate noored valiks Eesti mingi välisriigi asemel kui te võttate neilt ära nende lapsepõlve. Palun võtke seal kõrgel midagi ette ja hakkake tegema vahest ka normaalseid otsuseid
k
kiillause/ 31. august 2017 00:52
riigikogu puhkab juuni keskpaigast septembri keskpaigani ja vaesed lapsed aetakse peale 1 kuu ja 15. päeva kooli. h ullumaja!!!
k
kui selline seadus vastu võetakse,/ 31. august 2017 00:54
siis minu lapsed puuduvad kuu aega koolist, s.t. lähevad ikkagi 1. septembril. rumal mees tegi 110 000 000 eest vabadussamba , nüüd mõnitab lapsi.
s
Sulle kuluks küll ära kuu kooli/ 31. august 2017 03:12
Oled osanud teha viie ja poole realises kommentaaris vähemalt 12 viga.
p
pagan/ 31. august 2017 09:31
ma ka loll. Leidsin ainult 10 viga. Muig. Aga kuu ajaga nii põhjalikult valesti kirjutamist küll ei paranda.
s
sa vigalugeja/ 31. august 2017 19:31
oled rumal inimesehakatis. rohkem kooli ei teinud sulle head.
a
adalbert/ 31. august 2017 00:11
Muidugi lapsed jalust ära.Puuraamiga penskar tahab ka maakodus puhata.
R
./ 31. august 2017 01:12
Rahvale enim kannatusi tekitanud vennikese ulmeunenägu.Siberireisi vääriv.
m
31. august 2017 00:03
modereerige ennast seal, palju pole enam vaja, olulisem on ära.
s
31. august 2017 00:01
siin saab lolle ja lollusi vaid kiita !
p
30. august 2017 23:59
poliitikust enam inimest vist ei saa... august on marjade ja suvel saagi kogumise kuu, maalapsi vaid vanasti puudutas see probleem ? elu võib muutuda, suvemalevad lähevad kiiresti lastel ära, oleks vaid võimalusi , lapsed tahaks teenida suvel, väiksemate puhkusega on muret, kuid siis tuleb sest rääkida., on neid, kes tahaks neid appi, nt. maasikaid korjama, mida vaid. seniilid , muudkui tõstavad pensiiga, inimesed ole peale 40 enam nii terved.
s
suvi on köigile/ 30. august 2017 23:59
suvi on köigile puhkamiseks. Kui nihutada 1 augustle, siis tähendab see, et kooliealistega pered peavad suve viimase kuu veetma maakodust linnas. Lapsed ei toimeta ju omapäi linnas: kooli jne.
Maakodudest tullakse taas linna just nädal enne 1 septembrit st koolide algust
see, et ühel pönnil on igav, on personaalne küsimus. perekond orgunnigu pönnile tegevust

e
Ei võiks/ 30. august 2017 23:57
j
Jaagule/ 30. august 2017 23:56
Jaak, olid juba lapsena tarkur ja ninatark poiss. Õppisid kahekordse kiirusega. Ametiredelil oled ka kibekiiresti tõusnud. Kõigil lastel pole õnne olla nii tark ja nii palju kõrgeid kohti pole ka, et kõigile lastele jätkuks. Jätgem lastele nende lapsepõlv, sest järjest rohkem asju toota jõuavad nad elus küll. meenutagem, et surnuriietel pole taskuid. Sinu ema ristitütar
t
teadja/ 30. august 2017 23:45
No kuidas saab lastesobralik IRL ja aasta vanaisa kanditaat Jaak Aaviksoo niisugusele lollile mottele tulla.
m
Max/ 30. august 2017 22:48
KLOUN.Lühendade lapsepõlve?Ennastäis klounid. Paneksin sellise aastaringselt kooliskäima. Tasuta lõuna. Vormiriietus. Ei mingit palka. 5 euri taskuraha. Ei mingeid vahedega. Puhkepäeval võib olla kodus. Õpikud ostku ise. Mölakas.
s
Seni ilne või nõ.drame elne või.../ 30. august 2017 22:22
Veel miski?
Pesu.masin on rääkinud.
k
Kui.../ 30. august 2017 22:20
u
Uu/ 30. august 2017 22:07
Jah, võiks küll, kui kooliaasta mai keskel lõpeks.
t
tingu/ 30. august 2017 21:57
Jaa,see turakas laseb enne valimisi viimase isamaa reitingu potist alla aga andku minna,saab naerda.

J
.../ 30. august 2017 21:50
Ja riigikogulased võiksid südametunnistusest tasuta tööle hakata :)
l
lii/ 30. august 2017 21:46
Pole saladus, et endine haridusminister ei sallinud üldharidukoole oma tööajal, ega salli praegugi. Kas tema perekonna lapselapsed ei saa kodus piisavalt vanemlikku hoolitsust, et peab nad suvel kooli saatma?
m
maanaine / 30. august 2017 21:37
No täitsa hull ettepanek , tehke jahh lastel see suvi veel lühemaks , seda erakonda ei soovita valida
a
Aaviksoole/ 30. august 2017 21:35
Ja Aaviksoo viks homsest koju jääda - , PENSIONILE ! Kui nii lolli juttu juba ajab, siis ei ole muud, kui pensile!
h
Hr. Aaviksoo/ 30. august 2017 21:33
Kindlasti lappate läbi neid kommentaare siin. Pane nüüd tähele- 1. august ei saa mitte kunagi Eestis teoks, mitte kunagi. Riigis mida juhib diktaator on sellised asjad võimalikud, kuid meil siin mitte. Suur, väga suur rahva viha enda vastu, vot selle sa saad. Sellise asjapeale tulla ja veel see ka välja öelda on ikka idiootsus kuubis.
h
haige erakond/ 30. august 2017 21:31
Loodame, et IRL-i lõpp on käes!
k
30. august 2017 21:28
Kuule Aaviksoo, penskar. Mine ise kooli ! Ilmselt on omalajalpooleli jäänud !
n
No tere talv!/ 30. august 2017 21:28
Üks poiss kirjutas, et tal on suvel igav. See on tema enda või vanemate süü, kes ei suuda organiseerida lapsele huvitavat suvepuhkust. See ei peaks aga tähendama seda, et lapsed 1. augustist kooli läheksid. Meie suvi alles augustis tihtipeale algab. Lapsed jäävad ilma päikesest, mida
meil niigi vähe. Parem organiseerigu lastele suvelaagreid, kus oleks huvitav sportida, luuremänge ja väikesi matku teha. Praegu on neid eralaagreid nii vähe ja maksavad ka palju. Lihtne on muidugi lapsed kooli saata. Tehke tööd ja mõelge midagi välja ja ärge tulge lastelt suve ja päikest ära võtma. See on küll väga totter ettepanek rektorilt nii nagu mõned eelmisedki (vaadake pudeliklaasist lagunevat ja raha imevat sammast Vabaduse platsil).
t
Tere, suvi!/ 30. august 2017 23:53
Seda ei kirjutanud ilmselgelt see poiss , vaid tegemist oli täiskasvanu kirjutatud kirjaga. Juba siis arvasin, et tegu eelmänguga suvevaheaja lühendamise plaanile. Suvevaheaega ei tohi lühendada!!! Pigem lühendage gümnaasium 11. klassile nagu varem oli ja lõpetage mõttetu venitamine !
n
narr/ 31. august 2017 09:59
Ainult igavatel inimestel on igav. Järelikult on selle poisi elu liigselt üle reguleeritud ja puudub igasugune fantaasia. Igavuse tulndmine on lapse arengule väga vajalik.

t
tiuks/ 30. august 2017 21:26
Huvitav kas kõik lapsevanemad siis juulis puhkusele, et lastega koos midagi ette võtta?
P
.../ 30. august 2017 21:23
Polnud õiget õppejõudu, poliitikuna alla keskmise ja nüüd siis teel vast tabletivabrikusse.
m
Maali/ 30. august 2017 21:21
Veider, et ühe logeleva poisi pärast peab juba 1. augustil kooli minema. Koolid lõpevad juuni alguses, siis ei tuleks suvepuhkuseks enam mitte kahte kuudki.
j
Juuli/ 30. august 2017 22:00
Koolid lõpevad jaanipäeva paiku, sellel aastal 26. juunil.
t
täis/ 30. august 2017 21:16
m
Mina/ 30. august 2017 21:10
arvan,et kool võiks olla kogu aeg igal päeval.Mul endal muidugi kool ammu läbi ja äkki tõesti oleks paras aeg muutusteks.Talvel võiks olla muidugi pikemad päevad ka koolis ,siis oleks vanematel hea puhata lastest.Ja võiks alustada ühiselamute ehitust iga kooli juurde.Esmaspäeval saadaks lapsed kooli ning kuuaja pärast mõneks päevaks kodu.Vot siis saaks emad-isad rahu ning täiega tööle pühenduda.
t
Teadja/ 30. august 2017 23:17
Õpilaskodud juba olemas, lapsi käib üle Eesti.
m
Mx35/ 30. august 2017 21:00
Vabaduse monumendi 3 põhiolemust. 1. Vastupidavus ajale 2.vastupidavus vandalismile 3. Olematud hoolduskulud..
v
Vist pooletoobine/ 30. august 2017 20:52
Täiesti ebastabiilne tüüp, kust küll see genereerib pidevalt idiootsusi ja inimkatseid?
s
Super,/ 30. august 2017 20:46
Aaviksoo võiks isegi juba juunist p.... minna.

j
jajaa/ 30. august 2017 20:36
väga palju asju võiks olla
kuid kõige esimene ja tähtsam asi oleks, et Jaak Aaviksoo läheks selle aasta 1.septembrist lõpuks ometi pinsile
s
Sookivaa/ 30. august 2017 20:21
Üks (1) poiss ütles, et kool võiks varem alata, kuna ei viitsi kodus passida. Ja Aaviksoo tegi kohe ettepaneku!!! Põmmpea :(
k
K..../ 30. august 2017 20:19
Et siis lapsed suvel kooli? Uskumatu õelus....
s
siiski../ 30. august 2017 20:18
Selle Aaviksoo ütluse peale ei tule isegi taevas appi.
p
palju/ 30. august 2017 20:13
Aaviksoo enne intervjuud joonud oli.
l
lapsed/ 30. august 2017 20:08
Kas me tahame oma lapsed hävitada? Kool on niigi täis närvilisi ja stressis lapsi. Ja kes on süüdi, et vanaemad ja vanaisad peavad tööl käima? Selle peale olete mõelnud? Pensionid on väikesed ja sellest ära ei ela. Nüüd tahate ka meie lapsi haigeks teha? Koolipäevad on pikad ja kui laps läheb koju peab ta taas kohe õppima hakkama. Pole ime, et paljud lapsed ei suuda õppida ja ennast tõestada. Kõik selle nimel on meie riik seda teinud, et lastel pole lapsepõlve ja vanad peavad tööl käima. Me siis soovime veel, et iive oleks kõrgem? Mille nimel??? Selle nimel, et seal valitsuses saaksid enda taskuid täita. Jätke lapsed mängust välja.
l
Lihtsalt ...soo/ 30. august 2017 20:02
Ja see on siis meie endine hariduse juht! Tule taevas appi...!
p
peagi läheb lahti.../ 30. august 2017 19:52
Millise erilise uhkustundega rinnus ütles Aaviksoo, et isegi vanavanaisad on sunnitud sandikopikate eest omas raugaeas tööl käima, et mitte nälga surra selles vabariigis.

s
30. august 2017 19:51
Selle mehe sissetulekud peaks ära andma mõne uue õpetaja tarbeks mitte ei lühenda laste vaheaega. Oma prillidega näeb suhteliselt tark välja küll, et ilma sissetulekuta hakkama saada 😁
h
Helle/ 30. august 2017 19:24
No tõesti annab ikka rumalamat välja mõelda -võtta lastelt seegi rõõm,korralik koolivaheaeg .Uskumatu kuhu me oleme jõudnud ???Suurim kuritegu laste suhtes,võtta neilt lapsepõlv?😡
k
kadri/ 30. august 2017 19:22
Eestis on vähe koolipäevi ja õppetunde! Võiks olla parem, et koolipäevi oleks rohkem ja koduseid ülesandeid vähem. Oleks koolikott ka kergem.
e
Eh, Kadri! / 30. august 2017 22:01
On sul ikka omapärane naljasoon!
a
ats/ 30. august 2017 19:21
pane ennast järjekorda ja mine remondi aju ära....demagoog üritab pildis olla...
e
ei,noh/ 30. august 2017 19:13
on ikka eriline kolba ehitus,et sellise asja peale tulla.
h
Härra Aaviksoo/ 30. august 2017 19:09
võib-olla teeks 9 aastat jutti ,ilma vaheaegadeta,
p
Peeter/ 30. august 2017 19:08
Koolivaheaja algus on niigi nihkunud juba juuni keskele. Kui nad peaksid kooli minema juba 1. augustil. siis peaksid kõik lapsevanemad saama puhkuse selle pooleteise kuu jooksul. Kus selle Aaviksoo arunatuke on? Kas me paneme selleks ajaks kõik firmad kinni, et lapsed saaksid vanematega puhata?
m
Marko/ 30. august 2017 18:40
Aaviksoo võiks minna pensionile ja lapsed 1 septembril kooli
n
Naabri Valve arvab .../ 30. august 2017 19:10
Ja pinsil olles võiks see Jaak pikk käia ühiskondlikus korras vabadussammast remontimas ja pirne vahetamas -ikkagi "oma laps" !

e
ei või!/ 30. august 2017 18:39
lapsed lähevad kooli 1. septembrist. Aaviksoo võiks veidi mõelda, kui võimalik.
õ
õppes/ 30. august 2017 19:58
Mis usku sa oled, et nõuka- aegne kuupäev nii kinnistunud on? Kindlasti augustis kooli aga juunist ikka puhkusele, kui mitte poolest maist. Lõpetage see mõttetute kuupäevade kummardamine ära ja hakake elama.
õ
Õppesele/ 30. august 2017 22:03
k
kui rumal sa oled/ 30. august 2017 22:06
et kuupäevadest räägid?? jutt käib ajast ja vaheaja pikkusest. lapsed vajavad puhkust.
j
Jaanus/ 30. august 2017 18:24
Aastaid tagasi tahtis "ainult-minul-õigus"-minister keskkooli õpilased linnadesse (maalt pidid kõik gümnaasiumid ära kaduma kohalike volikogude soovil) oma sugulaste juurde elama saata, et linnas koolis käia :-)
r
Raha raha/ 30. august 2017 18:14
lapsed kooli aastaringselt ja lehmad andku ka piima vahet pidamata.
a
Arvamus/ 30. august 2017 18:14
Äkki tõstaks siis Õpetajate palka ka kes selle arvelt vähem puhata saavad ja enda närve kulutama peavad... Suht hea ütleja on inimene kes istub kuskil pukis ja arvab, et nii peaks ja võiks
e
Enn Kalm/ 30. august 2017 18:28
Just nimelt ,on see "pikk pealik" sinna pukki istuma pandud või "ära sokutatud" .Need valimised olid juba üks suur naljanumber ...Ilma konkursita ja samast erakonnast näiteid-Pakosta ,Luukas,Parts? jne.
a
Arvamuse lisa/ 30. august 2017 18:33
Kindlasti arvab Aaviksoo, et õpetajate palka tuleks tõsta ja neid rohkem tunnustada.
h
hr/ 30. august 2017 18:06
Segaste riik, äkki võtaks lastel üldse selle puhkuse ära, las nühivad 7x365 päeva koolipinki. Siis saavad vanemad rahulikult tööl käija.
t
tere talv/ 30. august 2017 18:05
koolid peksid olema kõigile aastaringselt avatud ja soovijaile teadmisi jagama!
k
Karlutt/ 30. august 2017 18:04
Millal see aeg oli, kui vanavanemad ei töötanud? Kogu aeg on tööd vihutud nii maal kui linnas. Maal isegi rohkem, sest põld ja koduloomad end narrida ei lasknud. Aaviksoo võiks taas hakata füüsika üle mõtisklema ja arutlema.
k
Käed eemale/ 30. august 2017 17:57
...suvevaheajast. Arvestades meie haridussüsteemi mahukust ja norme,mida meie lapsed peavad pähe tuupima,on suvevaheaeg ainus,mis neile on jäänud. Niigi tuleb koolis käia veel juunis. Vakka Aaviksoo!

m
30. august 2017 17:55
mine ise,vanatoi.nagu näha,on sul kool löpetamata kui niisugust iba ajad.
k
Koolijüts/ 30. august 2017 17:51
See aaviksoo onu võiks pepusse minna.
n
Naabri Valve arvab .../ 30. august 2017 17:50
...TARK inimene ANNAB nõu ainult siis , KUI temalt seda PALUTAKSE !
m
MMs/ 30. august 2017 17:50
Mina hoopis pooldan seda, et kevadel, kui kõik ained on läbi võetud ja lastel miskit teha pole koolis, võiks nad lubada lihtsalt kodus olla, mitte, et nad peaks minema lihtsalt kooli ja passima tühja seal.
Kas kool algab 1. august, 1. september või 1. oktoober, ei oma üldse tähtsust. Kool võiks olla õppimise koht, mitte kodu. Mina ei võta samamoodi tööd koju kaasa ja nii ei tohiks olla see ka laste puhul.
õ
õpetaja/ 30. august 2017 17:49
Mind väga häirib see jutt, et pole lapsukesi suvel kuskile panna, tuleb kooli istuma saata. Meie last kutsus noortekeskuse töötaja noortekasse kahe kodus oleva vanema juurest, sest seal ühtegi last pole. Ju siis ikka saadakse nende laste paigutamisega hakkama. Vanasti tehti ka toredaid linnalaagreid mitte ei topitud koolipinki istuma.
m
miks on kooli/ 30. august 2017 17:47
ainult 12 klassi, tehku 15 klassi peale ja siis alles ülikooli.
s
see mees/ 30. august 2017 17:39
on tzikatilo moodi ,eriti naeratus.
k
Kellamees/ 30. august 2017 17:50
p
pigem/ 30. august 2017 19:19
Kingpool ikka Naksitrallidest.
v
Vanamees/ 30. august 2017 17:33
Ja võiksid sind jumaldada !?

e
Ega/ 30. august 2017 17:31
seal seeliku all polegi m---i!
v
vakk juu/ 30. august 2017 17:30
jätke see suvi rahule. niigi lühike teine.
a
Ausalt/ 30. august 2017 17:28
penskar om ikka penskar! mine parem hooldekodusse mulisema aga mitte minu LAPSELAPSELE!
e
ega sa ise parem/ 30. august 2017 18:40
ei ole. vaesed lapselapsed, selline vanavanem!
j
juga/ 30. august 2017 17:18
Jätame ikka lastele mingi lapsepõlve ka alles. Aaviksoo üks põhjendusi ongi ju see, et edaspidi peab nagunii surmani tööl käima. Aga miks? Kuna peale Aaviksoo on veel olnud, ja on ka praegu, päris palju ajupuudega ministreid. Nemad ongi riigi majanduse sinna kukutanud, et surmani töötamata lihtsalt sured kuuse all nälga.
a
Aaviksoo võiks/ 30. august 2017 17:15
pensionile minna 1 sept. Näha et üks lollus järgneb teisele ja seega pole ta enam võimeline oma mõtteid jälgima
h
haha/ 30. august 2017 16:54
on siis TTÜ-s kõik jonksus, et tuli tahtmine koolide teemal kaasa rääkida?
a
Aadu/ 30. august 2017 16:52
See Aaviksoo norib ikka väga muhku. Keegi võiks ikka väikese litaka mööda kuppelt tõmmata, äkki kaovad vene aegsed mõtted peast ära.
n
30. august 2017 16:48
No jah ja kui sedasi arutleda, siis võtame täiskasvanutelt ka puhkuse ära ja anname nädalakese aastas. Käib küll sellistele nagu Aaviksoo. Ja tegelikult on nädal kah paljuvõitu, kas pole? Kole, kui igavusest lolliks minnakse.

v
vanaema/ 30. august 2017 16:46
Lõpetage üldse see laste sünnitamine! Aitab juba nendest, mis on olemas. Penskarid ka tolgendavad jalus, ära tüüdanud.
m
Milleks/ 30. august 2017 16:44
Milleks ültse puhata jätame vaheajad ültse ära peale kooli kohe tööle.
p
Parandus/ 30. august 2017 22:08
g
Grete/ 30. august 2017 16:42
Ebanormaalne inimene oled Aaviksoo !!! Mine pensionile ära, aitab sellisest debiilsest jutust ja mõtteavaldusest!!!
k
Kai/ 30. august 2017 16:35
s
Seeeiolenii/ 30. august 2017 16:29
Maalapsed ei olegi suvel vanavanemate juures vaid vanematekodus ja koolilapsed saavad ise ka hakkama , kuni vanemad tulevad.
e
EE/ 30. august 2017 16:23
Tegelikult võiks vaheaegu üldse mitte olla ja lapsed, kelle vanemad käivad laupäeval ja pühapäeval tööl, võiks ka nädalavahetusel koolis olla.
Vot selline irooniline mõte tuli pähe.
Aga lapsed ei pea olema kogu aeg kellegi juures ja kellegagi koos kodus (ütleme võib-olla 1-3 klassi laps küll). Lapsed vajavad ka natuke privaataega, saavad lugeda, telekat vaadata, no ja ka arvutimänge jne. mängida. Võite nüüd karjuda, et arvutimängud pahad. Aga ka täiskasvanutel on omad pahed: alkohol, tubakas jne. Lapsed on ka ainult inimesed.
<
30. august 2017 16:17
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
o
30. august 2017 16:40
olen selle mõttega nõus!
j
Jauram/ 30. august 2017 17:24
Tubli, kui mõtetega ühined !!! Tervitustega Jauram !
h
hm/ 30. august 2017 16:15
he, et niigi mõtleb. Vaat kui paneks aastaringi koolis käima ja ainult 21 päeva aastas on vaheaeg!

k
Kas 11 klassi asemel/ 30. august 2017 16:14
nüüd 12 klassi õppivad lapsed on ka 10 % targemad?Vastus on-POLE VAHET.Programm onn sama ja jääb samaks ka siis kui üks kuu aastas õppeaega juurde tuleb.Aind et kust leida 10% rohkem vahendeid s.o.raha,õpetajaid jne.Tundub et tahetakse argumenteerimata tegemise pärast midagi teha,kuna pole tegevust
j
Jauram/ 30. august 2017 16:14
No nii d.e.b.i.i.l.s.e.t, haiget soga annab küll välja mõelda ! Eht D.e.b.i.i.l, suure algus-tähega !
l
l jutt suhu tagasi/ 30. august 2017 16:11
Ärge hakake jälle mingit jura ajama! KOOL ALAKU 01.september. Aavikosoo mingu, millal ise tahab, lapsed saagu ikka suvel puhata.
m
mis häda/ 30. august 2017 16:11
ajab vanainimese nii rääkima? Ja eksitus kuuga - mtte august, vaid oktoober, tõepoolest. Hoiaks nii laste tervist kui ka psüühikat.
n
30. august 2017 16:02
Nüüd härral häda, et pole enam maavanaemasid ja -isasid. Kes on hävitanud elu maal??? Härral on täiesti udulutt, et kõik vanavanemad ja vanavanavanemad käivad tööl. Ja veel endine haridusminister?
a
aaviksoo/ 30. august 2017 15:56
on hull lastevihkaja,vabaduse ristiga astus juba .
'
l
loll jutt suhu tagasi/ 30. august 2017 15:53
Mòni vòiks oma lollid mòtted, hr Aaviksoo esmajoones, iseendale jàtta! Selle asemel sisulist tòòd teha, aga mitte looli juttu suust vàlja ajada ja selle eest palka saada.
m
meie mees/ 30. august 2017 15:49
koolis õpetajate puudus,korda ei ole,aaviksoo,mine kukke,va punane

a
30. august 2017 15:49
Aaviksoo läheb pensionile 100-aastaselt postuumselt hauast
m
mida kõike/ 30. august 2017 15:49
küll üks inimaju toodab.Uskumatu,et poliitik ajab nii ajuvaba juttu.Selline mõtlemisviis saabki ainult oravatel ja sotsidel olla.Jama- jama otsas ja tarka ei midagi.
õ
õpetaja/ 30. august 2017 15:48
Sel juhul ei tule vist keegi enam kooli õpetajaks tööle, sest pikk suvepuhkus on see
milleta õpetajatööd paljud ette ei kujuta :)
õ
Õigus/ 30. august 2017 20:23
Ma ei teeks päevagi seda tööd, kui poleks seda ilusat suvepuhkust!
h
Helle/ 31. august 2017 10:50
See targutaja onkel ei tea ültse kui pingeline too on õpetajatel ja lastel on koolis õppimine ikka väga pingeliseks aetud.STRESS on üle mõistuse suureks aetud .Uhiskond muutub haigeks😡
l
lol/ 30. august 2017 15:40
ahviksoo võiks minna sinna, kus päike ei paista.
l
lol/ 31. august 2017 18:37
m
Muigega/ 30. august 2017 15:39
Ma lootsin, et see tüüp pärast poliitikast ära minemist enam sõna ei võta, aga võta näpust. Rumalused tahavad vägisi mõne mehe suust välja tulla, tee või tina.
h
Huvitav dendents/ 30. august 2017 15:39
Aaviksoo annab enne valimisi Isamaale jalaga keradesse, aga ega Oss oma alkoholiseadustega parem ole. Pirukakampaania annab kindlalt ka omad negatiivsed hääled aga pange poisid ikka omadele ka jalaga, muidu ongi igav.
K
?/ 30. august 2017 15:36
Kas on üldse võimalik lollimat juttu ajada?
n
no/ 30. august 2017 15:17
maailm on lastevihkajaid täis, ega igaühe käest ei pea mingit arvamust küsima! Jätke lastele lapsepõlv! Niigi tuubivad nagu segased!!

j
jälle/ 30. august 2017 15:17
Miks mulle selle isiku sõnavõtud on vastukarva, sest ta ei anna endale aru, mida ütleb. Küsigu enne ikka targematelt ,kes on lapsevanemad ja lapsed ise. Las läheb väljateenitud pensionile.
j
Ja-jah/ 30. august 2017 15:14
m
Miks/ 30. august 2017 15:14
selline sadist jälle jutustab?
r
rumalamat/ 30. august 2017 15:13
mõtet,mida Aaviksoo väidab,annab otsida.Krt. küll,kas see vanamees teabki.kui rasked on koolikotid ja kui palju on õppida.Nädalas on igas ainetunnis kontrolltöö,mõnikord kaks.Õpilased saavad hilja koolist kodu,pead uugavad otsas ja peavad järgmiseks päevaks õppetöö tegema.Hilja saadakse magama ja hommik algab jälle samas rütmis.Õppepäevad on pikad.Esimesse klassi astujatelt nõutakse juba kooli vastuvõtu katseid,õppeaasta sees peavad sooritama tasemetööd.No andke andeks ,kas tõesti soovib riik lapsi hulluks ajada?Tekivad ülepinged,peavalud jne.Pigem peaks Aaviksoo vaatama seda poolt,mis ei ole reaalaine nn.kehaline,laulmine,tööõpetus,et neid aineid mitte hinnata,vaid teha see märge,et arvestatud.Kõik lapsed on erinevad ja hindama peakski nende tulemuste järgi.hetkel aga nii suured normid kehalises kasvatuses,et kanged spordipoisidki kukuvad kokku.Aaviksoole aga soovitan mõelda ja käituda nagu inimene,mitte robot.Soovitan-kooli algab 1 sept.,suvepuhkus kolm kuud,humanitaarained hindevabaks e.arvestatud,koolikotid kergemaks.vaadaku no ringi,kuidas 1kl.laps tuleb tänaval vastu,koolikoti all küürus.miks haridustöötajad ei pööra sellele tähelepanu,vaid soosivad laste selja ja liigeste haigusi.Mõtlemiskoht kõigile.
s
see on jah huvitav, see koolikottide raskuse küsimus tiirleb juba ammu kusagil. / 30. august 2017 17:21
kuid edasiminekut pole, kuid seda et lapsed ei tohi enam suvel lehti müüa ja endale kommiraha teenida, seda märgati kohe ja keelasti ära. Lehekott on kusagil 1kg, kuid koolikott 5 kg
e
E.Kellap/ 30. august 2017 17:30
Milline kehalise kasvatuse õpetaja hindab tulemuse järgi? Äkki keegi nimetaks. Mina tean isiklikult mitmeid ja nemad hindavad indiviidi pingutust/panust.
Laulmises tean, et hinnatakse teadmisi ja arengut.
Tõesti paneb kukalt kratsima olukord, kus mõned (vast ehk siiski enamus) õpetajad hindavad tulemuse järgi, mis on väär.
Varem alustatud kooli algus tähendab (selle algses mõttes) lühemaid päevi, kergemat kotti.
Minul isiklikult oli ka koolivaheajala igav ning ootasin kooli, kuna siis sai sõpradega palju nalja.
h
hr Aaviksoo/ 30. august 2017 15:13
seeni sõöönud? Valged kärbseseened on eiriti ohtlikud. Hoidke metsast eemale.
i
ISA/ 30. august 2017 15:12
Nooh! Kes vähem pakub? Lapsed võiks kooli minna juba 3-aastaselt! ...HR. Aaviksoo lihtsalt "paugutab"... ilma analüüsita..Aga millal siis koole remonditakse? Tolal pole õrna aimugi, et õpetajatest on samuti puudus...sel lihtsal põhjusel..seda ei väärtustata! Kõik "otsustajad" on hõivatud mingi "tilu-liluga"... nagu Hr. Aaviksoo...
m
30. august 2017 15:05
Mis järgmiseks, laupäev kooli , saate veel vabadust kärpida ja kuueselt kooli. Ikka nii nagu vanasti, mis siin enam säästa.
h
hr Aaviksoo, suurepärane idee.../ 30. august 2017 15:04
Ainus võimalus on hoida lapsi koolis...ja veel parem kui neile magalad ka kohe sinna teha, sest vanematel ja vanavanematel pole ju aega. Seega, mõistlik oleks ära jätta kõik koolivaheajad, lapsed võiks elada ja ööbida koolis ja mured kaoks :)! Ja veel... hr Aaviksoo võiks olla sellise imekooli komandant-valvur.
v
vanaema/ 30. august 2017 15:57
Ööpäevaringsed lastesõimed ja lasteaiad! Internaadid kõikjale! Vanemad, vanavanemad tööle 3 vahetuses! Ja ei mingit haigestumist!
j
Jass/ 30. august 2017 17:54
Ehk siis nii nagu Riigikogu juba praegu töötab - 24/7.🤠
o
O/ 31. august 2017 10:36
Sellise onkli pistaks kongi ja las turistid käivad vaatamas ka

w
ww/ 30. august 2017 15:04
võtke jah lastelt puhkust maha.küll teil head ideed seal kõrgustes
k
Kolek/ 30. august 2017 15:03
k
Klaabu/ 30. august 2017 15:00
Selline ettepanek eeldaks üleriigilise kollektiivpuhkuse kehtestamist.
l
lihtne/ 30. august 2017 14:52
No aga langetame siis pensioniea tagasi 55. aasta peale naistel, siis on kes lapsi hoiaks.
h
Helle./ 31. august 2017 10:25
Vot.Tapselt👍Tubli👍See on lausa kuritegu laste suhtes,mina paneks sellise onu uuesti kooli ja ilma koolivaheajata😡
a
Ahsooo/ 30. august 2017 14:50
voiks esimesest augustist minna pensionile.
k
k/ 30. august 2017 14:45
nalja teed vanaemad on pensionil.kus ta tööl käib
a
alf/ 30. august 2017 14:45
m
Mann/ 30. august 2017 14:41
v
vanaema/ 30. august 2017 21:03
Huvitav KUI LOLLIKS Eesti rahvast peetakse, et üritatakse seda plaani varjata ühe (ÜHE!) lapse soovi (kiri haridusministrile?!) taha?
Kui laseksin oma lapselapsel kah ministrile kirja saata, et piisaks vaid kolmest klassist külakoolist, meie tööandjad targemaid inimesi ju ei vaja - kas trükitaks see kiri kohe üleriigilises ajalehes ära ja tähtsad onud arutaks teleekraanil võimalust, kuidas lapse soovi täita?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee