Foto on tehtud 2015. aastal ehk 10 aastat pärast Katrinat Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Piret Kütt 30. august 2017 15:34
Nädalavahetuse eel Texases asuvat Houstonit tabanud orkaan Harvey't on hullema hirmus juba kõrvutatud ka selle sõsara Katrinaga, mis 2005. aasta augusti lõpul Louisiana osariigis asuvat New Orleansi laastas. Kui Harvey on seni nõudnud teadolevalt 20 inimese elu, siis Katrina tõttu hukkus 1833 inimest. Viimast peetakse riigi ajaloo suurimaks looduskatastroofiks, mida seni nähtud.

Foto on tehtud 2015. aastal ehk 10 aastat pärast Katrinat Foto: Reuters / Scanpix

Linnad

Katrina: Enne orkaani elas New Orleansis ligikaudu 455 000 inmest. Suures osas merepinnast madalamal paikneva linna rahvastiku arv pole tänaseni täielikult taastunud. Hetkel elab New Orleansis alla 400 000 inimese.

Harvey: Houston on suur, autodest sõltuv, madalal, kuid merepinnast mitte allpool asuv linn. Selle populatsioon on enam kui kaks miljonit inimest. Linnas on välja arendatud veeteede süsteem, mis peaks abiks olema üleujutuste korral. 

29. august Houstonis Foto: AP / Scanpix

Tormid

Katrina jõudis kolmanda astme tormina Louisiana ja Mississippi piirile 2005. aasta 29. augustil. Täna võib öelda, et tormi suhteliselt madal klassifikatsioon osutus petlikuks.

Harvey näitas end neljanda kategooria tormina 25. augustil Texases Rockportis, kuid selle võimsus langes üsna kiirelt. Esmaspäeval andis rahvusvaheline ilmateenistus hoiatuse, et tugevad tuuled võivad antud piirkonnas puhuda veel päevi ning et Harvey käitumine võib olla ettearvamatu ja selle mõjud teadmata. 

Foto on tehtud Houstonis 29. augustil Foto: AP / Scanpix

Hukkunud ja kahjustused

Katrina: Orkaani, mis olnud USA senise ajaloo ohvriterohkeim, peetakse vastutavaks 1833 inimelu eest. Paljud surnukehad jäid tähelepanuta päevadeks. Kahjusid tekitas Katrina riigile üle saja miljardi USA dollari. Enamik kahjudest tekkis tugeva tuule tõttu. 

Harvey: Artikli ilmumise ajaks on BBC andmeil Texases hukkunud vähemalt 20 inimest, kuid see number võib suure tõenäosusega tõusta, kuna tugevatel vihmasadudel ei paista veel lõppu tulevat. Usutakse, et üleujutuste ning enneolematu sajuga tuleb Texase osariigil rinda pista veel vähemalt eeloleva reedeni. Elektrita on hetkel 300 000 inimest. Majanduseksperdid on arvamusel, et Harvey tekitatud kulud jäävad alla 50% Katrina tekitatuist.

Päästmist ootav mees auto katusel New Orleansis (Reuters/Scanpix)

Sademed

Katrina: Sademete hulk polnud selle orkaani puhul suurimaks probleemiks - 48 tunni jookul sadas alla pisut enam kui 25 sentimeetrit vett. 

Harvey: Vastupidiselt oma eelkäijale on Harvey suurimaks õnnetuseks just hirmuäratavalt kiiresti tõusev veetase. Viie päeva jooksul maha sadava vihmavee koguseks prognoositakse enam kui 127 sentimeetrit. Nimetatud number ületab terve aasta normi Houstoni kohta. 

29. august Houstonis Foto: AP / Scanpix

Evakueerimine

Katrina: Kohustuslik evakueerimine algas päev enne orkaani saabumist. Sellele vaatamata jäi linna lõksu ligikaudu 100 000 inimest. 

Harvey: Houstonis kohustuslikku evakueerimist ei toimunud. Siiski on vihmasadude jätkumise tõttu palutud kodudest lahkuda näiteks Bay City elanikel. 

Allikas: Washington Post

10 aastat pärast Katrinat Foto: Vida Press