Eesti uudised

GALERII | Savisaare protsess: noor neiu purskus tunnistajapingis nutma (168)

Johanna-Kadri Kuusk, 30. august 2017 15:25
Foto: Tiina Kõrtsini
Täna jätkub Edgar Savisaare kohtuprotsess. Istungil käsitletakse veel Savisaart ja ärimees Alexander Kofkinit puudutavaid juhtumeid ning tunnistusi tulevad andma Rasmus-Rai Kuuspu, Siiri Mark, Siret Kotka-Repinski, Taavi Aas, Kersti Kont, Jonatan Heinap jt.

Täna pärastlõunal oli plaanis kohtusse kutsuda ka Savisaarega Meritoni hotellis kohtunud Natalja. Savisare kaitsja Oliver Nääs taotles Nataljat siiski kohtusse mitte kutsuda, kuna ta ei ole kohtusse kutsutavate inimeste nimekirjas. Kohtunik Anne Rebase sõnul ei ole hetkel aega selle küsimusega tegeleda.

Tunnistaja Rasmus-Rai Kuuspu

Esimesena tuli tunnistusi andma Kofkini hotellis töötav Rasmus-Rai Kuuspu, kes seletas lahti, kuidas Meriton hotellis tubade broneerimine käib. Kuuspu oli seotud Savisaarele tubade broneerimisega, kuid ta tunnistas, et ta ei ole Kofkiniga kunagi ühestki broneeringust täpsemalt rääkinud.

Juttu oli Meriton hotelli sviidist, milles ööbimise arve saajaks oli Savisaar ja mille eest tasuti sularahas. Öö eest oli tarvis maksta vaid 100 eurot. Kuuspu ei pidanud sellist summat ebatavaliseks, kuna hotellitubade hinnad on hooajast ja kliendist sõltuvalt erinevad.

Tunnistaja Siiri Mark

Järgmisena andis tunnistusi Viru hotellis töötanud Siiri Mark. 

Mark seletas, et oli suhelnud kõige rohkem linna esindaja Jonatan Heinapiga seoses INTA konverentsi korraldamisega Viru hotellis. Mark rääkis, et oli Heinapile, Kersti Kondile ja Heili Luigele tutvustanud Viru hotelli uusi tube, konverentsiruume ja restorani.

Savisaare kaitsja Oliver Nääs päris Siiri Markilt Viru hotelli võimaluste kohta ja selle kohta, kui palju Mark Meriton hotelli võimaluste kohta teab. Näidetena tõi Nääs välja näiteks spaas käimise võimaluse ja selle, kas suurel konverentsiruumil on aknad. Viru hotellis polnud kumbagi, samas kui Meritoni hotell võimaldas mõlemat.

Siiri Mark Foto: Tiina Kõrtsini

Tunnistusi annab Siret Kotka-Repinski

Kotka-Repinski seletas, milline reisi korraldmine välja nägi. Kotka-Repinski sõnul olid nad Edgar Savisaarega sõbrad ja Savisaar rääkis Kofkinile Kotka-Repinski tervisemurest, mille peale Kofkin pakkus välja reisile mineku. Kotka-Repinski sõnul oli reis täielikult keskendunud tema tervisele, kuigi ta mäletas, et oli Hispaanis olles ka poodides käinud.

Kotka-Repinski sõnul olid lennupiletid tema tasuda ja majutus oli Savisaare korraldada. Oma protseduuride eest tasus Kotka-Repinski ise. Alguses olevat tasunud üks arst, kes oli Kotka-Repinskiga kohapeal ja oskas hispaania keelt. Arstide ja protseduuride leidmiseks sai Kotka-Repinski abi Kofkinilt, kellele Kotka-Repinski lõpuks protseduuridele kulunud raha tagasi maksis.

Kotka-Repinski sõnul kasutasid nad Edgar Savisaarega hispaania reisi ajal transpordiks ka Kofkini isiklikku autot ja autojuhti.

Seoses rahvusvahelise INTA konverentsiga, siis Kotka-Repinski sellega enda sõnul ei tegelenud, kuna tema oli seotud kohaliku tegevusega. Ta tunnistas, et oli sellest konverentsist teadlik, kuid ei võtnud mingil moel konverentsi korraldamisest osa.

Siret Kotka-Repinski Foto: Tiina Kõrtsini

Kaitsjad Oliver Nääs ja Aivar Pilv esitasid küsimusi, mis puudutasid Savisaare ja Kofkini vahelisi suhteid. Kotka-Repinski kinnitas, et Savisaare ja Kofkini puhul saab rääkida aastakümneid kestnud sõprusest ja tegemist on tõeliselt heade sõpradega. Sellega Kotka-Repinski tunnistus lõppes ja istung jätkub kell 13.

Tunnistusi annab Taavi Aas

Aas seletas kohtule alguses, milliseid tööülesandeid ta Keskerakonnas möödunud aastatel täitnud on. 

Edgar Savisaarega rääkis Aas enda sõnul vaid võimalikest valikutest. Aas tunistas, et on nüüd kohtuistungeid jälgides teada saanud lindistusest, kus Savisaar ütles, et ta eelistab üht hotelli teisele. Aas oli selle vestluse ära unustanud. Samas ei näe Aas selles midagi imelikku, sest linnapealt oodatakse seda pidevalt ja praegu Tallinna linnapea kohuseid täites on ta seda ka omal nahal tunda saanud. Savisaare eelistuse tagamaadele ta ei mõelnud.

Selle kohtumise, kus Savisaar oma eelistusest rääkis, täpsemaid asjaolusid Aas ei mäleta. Aas mäletas vaid seda, et kui Heili Luik oli Meriton hotellis käinud ülevaatust tegemas, oli ta tagasi tulles kindel, et Meriton on INTA konverentsi pidamiseks parem koht kui Viru hotell.

Taavi Aas Foto: Tiina Kõrtsini

Juttu tuli ka Kofkini kioskidest, mis olid ilma kasutusloata ikkagi kasutusel. Aas oli sellega seotud olnud ja oli enda sõnul kasutusloa puudumisest teada saades esimesel võimalusel käskinud paberimajandus korda saada. Lubade asjus oli Aas suhelnud Kofkini erinevate ettevõtete juhatuse liikme Peedu Zeigeriga. Aas oli Zeigerilt lubade puudumisest rääkides vastuseks saanud "dokumendimajandamise venimine" laadseid vabandusi, mida ta enda sõnul juba palju kuulnud oli.

Nääs uuris täpsemalt Tallinna vanalinnas Kofkini jaoks pikendatud rendilepingu kohta. Aas seletas, et sageli on lepingute pikendamisel erandeid ja suur roll oli sellel, et tegemist oli vanalinnaga. Ta lisas, et reeglina käib see nii, et kui on rentnik, kes on oma kohustusi täitnud, siis ei ole see ebatavaline, et eelistatakse vana rentnikuga lepingu pikendamist uue tundmatu tegelasega uue lepingu sõlmimisele. Aasa sõnul oli tegemist kahe majaga, millel mõlemal oli on oma eripära. Ühel on pikk valgusšaht, mis on vanalinna majade puhul eriline ja teisel majal oli suur sisehoov, mis pidi inimestele läbi jalutamiseks avatuks jääma.

Kohale oli tulnud salapärane Natalja, kes Savisaarega Meriton hotellis kohtus.

Natalja Foto: Tiina Kõrtsini

Savisaare kaitsja Oliver Nääs kordas oma taotlust Natalja tunnistused kuulamata jätta, kuid kohus ei rahuldanud seda. Siis palus Nääs kohtuistung tundliku informatsiooni pärast tunnistuste ajaks kinniseks kuulutada, kuid kohus ei rahuldanud ka seda ja tõi näiteks Siret Kotka-Repinski, kelle puhul oli samuti varasemal istungitel juttu tundlikust infost, kuid kelle tunnistuste andmisel täna kõik sujus.

Natalja rääkis, et ta kohtus Savisaarega töö juures, kuna ta töötas samas majas ja Savisaar oli ta sööma kutsunud. Kohtumine toimus Meritoni hotellis, kuhu neil oli suurde numbrituppa laud kaetud.

Natalja sõnul sisenesid nad hotelli eraldi ja Savisaar oli talle varasemalt seletanud, kuhu minna. Natalja seletas, et ta lahkus hotellist üksi. Nad läksid Savisaarega koos välja ja siis Savisaar sõitis autoga minema. Natalja lahkus üksi. Natalja sõnul jäi see kohtumine Meritonis viimaseks korraks.

Kaitsjatel ei olnud lisaks prokurör Evestuse küsimustele midagi enam küsida.

Meritoni töötaja purskus tunnistajapingis nutma

Tunnistajapingis seisab Meritoni töötaja, kelle nime alt läks läbi Edgar Savisaare arve. Neiu sõnul ei pruukinud tema isiklikult oma arve koostaja olla, kuna mõni uuem töötaja võis seda tema eest teha. Samamoodi ei tea ta, kuidas toa eest maksti. Ta jagas kohtuga oma eeldust, et Savisaare-sugune mees küll ise letis oma arveid maksmas ei käi, vaid ilmselt tegi seda keegi tema eest. 

Aasta tagasi oli ta andnud juhtumi uurijatele ütluse, et keegi pidi tulema Savisaare eest maksma. Täna ütles noor naine, et ta ei mäleta mitte midagi sellest ja tema ei olnud ei arve koostamise ega selle eest maksmisega kuidagi seotud. 

Noor neiu räägib vastuoluliselt ja vahepeal raskelt ohates. Ta toob välja oma halva mälu ja ütles, et ta tahaks hea meelega aidata, kuid ta ei tea, miks ta aasta tagasi uurijatele sellist juttu rääkis. Saalis istujad itsitavad tüdruku seletuste üle.

Hetk hiljem hakkas neiu nutma ja ütles, et kõik on tema vastu. Nääs viis tunnistajale pisarate pühkimiseks salvrätiku.

Neiu seletas Nääsi küsimuste põhjal, et aasta tagasi olid kaitsepolitsei uurijad väga ootamatult tööl teda küsitlema tulnud ja kui ta ei olnud nõus nendega koos kuhugi sõitma, siis viidi küsitlus läbi kõrvalises parklas. Evestus tõi välja, et Neiu oli antud ütlused hiljem üle lugenud ja need tõeseks tunnistanud, seega mingisugusest tunnistuste väljapressimisest ei saa juttu olla.

Ülekuulamine jätkub, tunnistajapinki astub Kersti Kont

Kont seletas, et ta puutus INTA konverentsi korraldamisega kokku ja tema ülesanne oli galaõhtusöögi korraldamine ning samuti puutus ta ürituse toimumiskoha valimisega kokku.

Tema, Jonatan Heinap ja Heili Luik vaatasid üle Viru hotelli ja Meriton hotelli ning andsid pärast seda oma soovituse. Algselt oli Kondi sõnul eelistuseks Viru hotell, kuid pärast Meriton hotelli võimalustega tutvumist kaldus eelistus Meritoni kasuks. Kont seletas, et ta ei olnud otsustava komisjoni liige ja ta ei tea täpselt, kes ja kuidas valiku tegi.

Kont seletas Nääsi küsimuste põhjal, et mitte keegi ei survestanud neid Heili Luige ja Jonatan Heinapiga minema Meriton hotelli üle vaatama. Otsus Meritoni soovitada tekkis kohe pärast hotelli külastust.

Tunnistusi annab Jonatan Heinap

Heinap töötas INTA kongressi korraldamise ajal linnakantseleis ja oli peamine hotellidega suhtleja. Kui Viru hotell ja Meriton hotell lõpuks sõelale jäid, siis käidi mõlemad hotellid läbi ja Meriton tundus Heinapi sõnul õdusam ja värskem. Ka Heinap rääkis, et otsus Meritoni soovitamise kasuks tehti kohe pärast mõema hotelli külastamist.

Heinap ütles, et kui Viru hotell oleks teinud parema pakkumise, siis oleks soovitus tulnud kindlasti Viru hotelli kasuks.

Istung on tänaseks läbi ja homme hakatakse kirjalikke tõendusmaterjale läbi vaatama. Homme peavad kohale tulema vaid Edgar Savisaar ja tema kaitsja Oliver Nääs.

Samal teemal

07.08.2017
SAVISAARE PROTSESS KESTAB: tunnistaja sõnul teadis Kofkini kioski lubadeta tegevusest terve linnavalitsuse osakond
05.08.2017
Savisaare protsess jätkub: Savisaar maksis Urmas Sõõrumaa pojale üürikorteri eest vaid sularahas
01.08.2017
Kohtutoimik: Savisaar kulutas palju rohkem, kui ta ametlikult teenis
31.07.2017
Savisaare protsess jätkub: Savisaare kodust leiti hulgaliselt sularaha