Noored Eesti poliitikast: ainult teatrit osatakse teha (5)
Samal ajal, kui Rainer Vakra üritab noorte hääli rulapargiga ära osta ja Raivo Aeg linnavalitsuse majas komejanti korraldab, vangutavad paljud noored päid, sest kerget otsust valimistel tulla ei paista. Igal erakonnal ja valimisliidul on probleeme, igaüht tuleb kaaluda ja seedida. Gümnasist Oskar (17) arvab samas, et valima peaks ikka: „Kõige suurem kuritegu riigi ja kogukonna vastu on valimata jätmine.“
Samal teemal
Oma tugevast põhimõttest hoolimata ei tea Oskar veel, keda valida, ning otsus, mis pooleteise kuu pärast langetada tuleb, ei tõota olla meeldiv. „Riigis on asjad korrast ära,“ arvab Oskar. „Võib-olla tuleb kasutada meetodeid, mis on ebamugavad, aga see on parem kui mitte midagi teha.“
17aastane Silvia nõustub Oskari seisukohaga, et hääle andmine on keeruline: „Erakonnad teevad nii palju omavahelist tsirkust, et valida on raske. Üleüldse on pidevalt skandaalid, mis tekitavad küsimuse, keda üldse usaldada saab. Eks meedia ole ka süüdi,“ arvab Silvia.
„Osa kampaaniaid on üsna koomilised – näiteks IRLi avalikku korda rikkuv korruptsioonivastane üritus või natuke samalaadne suuremas mastaabis Ülemiste vanakese sõu eelmistel valimistel. Teatrit osatakse teha, aga sellega jääb asi väga pealiskaudseks,“ muretseb Silvia. „Loomulikult on ka korralikke kampaaniaid, aga kui poliitilist maastikku vähem aktiivselt jälgida, jääbki mulje tsirkusest.“
Eesti Noorteühenduste Liidu (ENL) Noorte Valimisvalvurite projektijuht Heliis Nemsitsveridze nõustub, et Tallinnas poliitikud tagasi ei hoia: „Valimismaastiku kampaaniate osas toimub paras trall. Noortele ei saa pahaks panna, et nad selle möllu sees ei orienteeru,“ arvab Nemsitsveridze. „Me elame vaba turumajandusega riigis, kus konkurentsieelise saamiseks võib kasutada kõiksuguseid võtteid. Mida valjem kampaania on, seda suurem peaks justkui olema konkurentsieelis.“
Sellest hoolimata ei arva Nemsitsveridze, et noored tingimata usuvad poliitikute reklaame. „Noored on kriitilisemad kui mõni teine eagrupp – nende häälte võitmiseks peab kandidaat tegema efektiivsemat kampaaniat. Näiteks Märt Sultsi vigaselt kirjutatud plakat: kes teda pärast seda tõsiselt võtab?“
Neil noortel, kel on raskusi kandidaadi valimisega, soovitab ENLi esimees Ivo Visak ikkagi valima minna. „Kui oskad guugeldada, otsi nende kohta infot. Mida nad lubanud on ja paljud neist lubadustest päriselt täidetavad on. Uuri välja, kes sinu kodukandis kandideerivad ja langeta ise otsus, kelle poolt hääletad. Sa valid iseendale rahvaesindaja.“
5 KOMMENTAARI