„Tuulest viidud“Foto: Vida Press
Toimetas Greete Kõrvits 29. august 2017 17:13
Klassikaline film, mis vändatud Margaret Mitchelli samanimelise romaani põhjal, ei ole järgmisest aastast enam ühes Memphise kinosaali suvekavas ette nähtud. Filmi ei peeta enam rassiküsimustes ajakohaseks.

CBS News kirjutab ühest Memphise linna kinost, kus on suviti ikka linastunud 1939. aasta eepiline romantika- ja sõjafilm „Tuulest viidud“. Järgmisest aastast film enam kinolinale oodatud pole.

Viimast korda näidati filmi selle aasta 11. augustil, kui Charlottesville'i kogunesid paremäärmuslased, kes protestisid kindral Robert E. Lee kuju eemaldamise vastu. Pärast Charlottesville'i vägivaldseid sündmusi ning paljude inimeste kriitikat filmi pihta otsustasid kino omanikud „Tuulest viidud“ igaveseks filmiriiulile tolmu koguma panna.

Nagu lõunaosariiklaste kindrali kujuski, näevad paljud filmis, mis räägib kodusõja-aegsest Ameerikast, sõnumeid ja vaateid, mis tänapäeval on iganenud. Orjuses mustanahalised, kodusõja ajastu nostalgia ning ka orjuse apologeerimine.

Tõsi küll, „Tuulest viidud“ tõi näitlejanna Hattie McDanielile Oscari. McDaniel oli esimene mustanahaline näitleja, kes hinnatud kuldmehikese pälvis. McDanieli tegelaskuju, hoolitsev ja range, ent stereotüüpne orjatar Mammy, on ka tegelane, kes tänapäeval ei mõju mitte emaliku orjamammina, nagu film teda kujutada üritab, vaid eluaeg vabaduseta elanud ohvrina.

Linnas, mille elanikest ligi kaks kolmandikku on mustanahalised, leidub nii neid, kes peavad kino otsust mõistlikuks, mõned isegi juba millekski, mida oleks võinud ammu teha. Ning leidub ka neid, kes kardavad, et järgmisena võidakse keelata filme nagu Mel Brooksi „Leegitsevad sadulad“, mis räägib otseselt rassisuhetest. Siiski, „Leegitsevad sadulad“ on paroodia, mis rassismi üle nalja viskab ning orjust kuidagi heas valguses ei näita. Kino suvekavasse jäävad endiselt filmid „Võlur Oz“, „Psühho“, „Monty Python ja Püha Graal“, „Grease“, „Dirty Harry“ ja teised.

Samal teemal

Kommentaarid  (50)

mustjaspruun 8. detsember 2017 12:46
Kuidas nad ise soovivad end nimetada?
Õelus 30. august 2017 20:25
Telekas oli lastemultikas "Haikala lugu". Ja korraga teatatakse seal veganist hai kohta _ "Talle meeldib vetikaid süüa, TALLE MEELDIB DELFIINIKS RIIETUDA ja mis siis? "
Pisipiiga teatas selle peale, et kala tahab olla tüdruk, tahab olla poiss. Täna üks, homme teine. Nii et multikatesse on ka juba transsoolisus sisse pandud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS